Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 16d. 05:45

VRK pasiekė visų emigrantų balsai, paaiškės galutiniai prezidento rinkimų rezultatai

19.10 val. Lietuvos laiku – eilė prie ambasados Jungtinėje Karalystėje
15min skaitytojo nuotr. / 19.10 val. Lietuvos laiku – eilė prie ambasados Jungtinėje Karalystėje

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį ketina tvirtinti prezidento rinkimų pirmojo turo ir balsavimo dviejuose referendumuose rezultatus. Nors duomenys apie užsienio lietuvių balsavimo rezultatus gauti iš visų mūsų šalies diplomatinių atstovybių, jie – dar negalutiniai. Paskutiniai duomenys rinkimų prievaizdus turėjo pasiekti šiąnakt.

VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, išankstiniai duomenys apie balsavimo rezultatus Lietuvos diplomatinėse atstovybėse gauti gegužės 12-ąją vykusių rinkimų naktį.

Tačiau trečiadienio darbo dienos pabaigoje, vakare ir naktį komisiją turėjo pasiekti papildomi protokolai, kuriuose bus įskaičiuoti po gegužės 12 dienos iki 15 dienos vakaro gauti rinkėjų balsai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

„Tai maždaug keli tūkstančiai balsų. Dabar mes turime rezultatą, kad aktyvumas užsienyje yra apie 70 procentų, tikimės, kad jis išaugs iki 80 procentų ar panašiai. Kadangi, preliminariais duomenimis, kuriuos turime iš ambasadų, matome, kad Airijoje apie tūkstantis vokų, Švedijoje – 600, Didžiojoje Britanijoje – 5–7 tūkstančiai. Dar naktį sulauksime iš JAV ir ryte, prieš komisijos posėdį, prieš tvirtinant rezultatus ir paskelbsime galutinius duomenis“, – sakė L.Matjošaitytė.

Šiuo metu I.Šimonytės ir G.Nausėdos surinktų balsų skirtumas siekia mažiau nei 4 tūkst. balsų.

Suskaičiuos po rinkimų atkeliavusius balsus

Tai, kad paštu užsienyje balsavusių rinkėjų užpildyti rinkimų ir referendumų biuleteniai dar plaukia į mūsų šalies diplomatines atstovybes po rinkimų dienos, anot L.Matjošaitytės, yra natūralus procesas, vykstantis kiekvienų rinkimų metu.

„Rinkimų naktį komisijos skaičiuoja visus rezultatus, kas balsavo dieną, kas balsavo iš anksto paštu. O jau po 12 dienos irgi buvo gauti išankstinio balsavimo vokai su biuleteniais. Tuos visus gautus išankstinio balsavimo vokus irgi suskaičiuoja ir papildomais protokolais perduoda VRK, kad mes tvirtindami rezultatus turėtumėme galutinę informaciją“, – aiškino VRK pirmininkė.

Išankstinio balsavimo vokai ambasados nepasiekė

Į 15min redakciją kreipėsi Airijoje gyvenanti Lietuvos pilietė, rinkimuose balsavusi paštu. Ji pasakojo, kad daug žmonių skundžiasi negavę balsavimo biuletenių, o kiti išsiuntę laiškus su užpildytais rinkimų ir referendumų biuleteniais gavo juos atgal.

Moteris atsiuntė tokio voko nuotrauką.

15min skaitytojo nuotr./Išankstinio balsavimo paštu užsienyje vokas
15min skaitytojo nuotr./Išankstinio balsavimo paštu užsienyje vokas

„Šitą laišką grąžino mano vyrui. Paklausus pašte, kas negerai, man pasakė, jog viskas gerai, čia, sako, siuntų skyrius atsako. Pasiteiravus siuntų skyriuje, kodėl laiškas grįžo, pasakė, jog čia mašina taip prištampavo ir jie nekalti. Ambasada žinojo, jog yra šita problema, liepė prirašyti 'From' (nuo – angliškai, red.past.) ir 'To' (kam – angliškai, red.past.) žodelius, bet tai nepadėjo. Artėja antras turas, kaip bus dabar, argi emigrantų balsai yra nesvarbūs?“ – klausė ji.

VRK taip pat sulaukė Airijoje gyvenančių rinkėjų skundų dėl sugrįžusių vokų su užpildytais rinkimų biuleteniais.

„Rinkėjas kreipėsi, sako, kad grįžo vokais su perbrauktais pašto ženklais ir nesuprato, kas ten atsitiko. Tada pradėjo aiškintis ir Užsienio reikalų ministerija, ir ambasada. Tai – vietinio pašto klaida. Ir ambasadorius tą patikino, kad tiesiog pašto darbuotojas suklydo ir nesuprato, kas čia yra. Matyt, patirties stoka. Tokių žmogiškų klaidų pasitaiko“, – teigė L.Matjošaitytė.

VRK pirmininkė tikisi, kad antrajame prezidento rinkimų ture tokių dalykų nebus.

Tam tikrų nesklandumų dėl išankstinio balsavimo paštu pasitaikė ir kitose valstybėse. Pasak L.Matjošaitytės, Ramiojo vandenyno salų valstybėje Vanuatu norėjęs balsuoti pilietis paštu nesulaukė išankstinio balsavimo biuletenių.

„Tuo metu Papua Naujojoje Gvinėjoje gavo. Čia, matyt, irgi susiję su tam tikros valstybės ir pašto veikla, ir panašiai“, – komentavo ji.

Užsienio lietuviai rinkosi I.Šimonytę

VRK interneto svetainėje skelbiamais duomenimis, 52 Lietuvos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose rinkėjų sąrašuose buvo įrašyta 60 tūkst. 640 rinkėjų. Rinkimuose dalyvavo 43 tūkst. 301 rinkėjas (iš viso 71,41 proc.).

Užsienyje gyvenantys Lietuvos piliečiai prezidento rinkimuose daugiausia balsavo už konservatorių kandidatę Ingridą Šimonytę. Išankstiniais duomenimis, už ją balsavo 51 proc. nuo dalyvavusių rinkėjų.

Už Gitaną Nausėdą savo balsus atidavė 28,89 proc. užsienyje balsavusių rinkėjų. Už „valstiečių“ kandidatą premjerą Saulių Skvernelį balsavo 7,25 proc. visų užsienyje balsavusių piliečių.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paskutinieji kandidatų į Respublikos Prezidentus debatai apie švietimo ir kultūros politikos problemas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paskutinieji kandidatų į Respublikos Prezidentus debatai apie švietimo ir kultūros politikos problemas

Išankstiniais duomenimis, referendume dėl dvigubos pilietybės užsienyje dalyvavo 70,31 proc. rinkėjų. Absoliuti dauguma – iš viso 94,39 proc. rinkėjų – balsavo už Konstitucijos keitimą.

VRK skelbiamais negalutiniais duomenimis, referendume dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo nuo 141 iki 121 parlamentaro diplomatinėse atstovybėse balsavo 63 proc. rinkėjų. 73,84 proc. užsienyje balsavusių piliečių pasisakė už Konstitucijos keitimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min