Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 21d. 21:34

Pateikė išaiškinimą dėl perbalsavimo atleidžiant V.Pranckietį: galima kolizija

Viktoras Pranckietis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Viktoras Pranckietis

Seimo Teisės departamentas išgliaudė konfliktuojančių pusių argumentus ir pateikė išaiškinimą, ar dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atleidimo iš pareigų galima perbalsuoti. Panašu, Seimo statuto normas taikant kartu ir neatsižvelgiant į terminus, galimas nevienareikšmis jų aiškinimas ar kolizija.

Paklausimą Seimo teisininkams dėl perbalsavimo išsiuntė Seimo pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis. Jis domėjosi šių dviejų Seimo statuto teiginių taikymu:

  • Seimas gali posėdyje dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma pareikšti nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe ar jos nariu. Tada skiriama nauja grupė arba jos narys.
  • Posėdžio pirmininko sprendimu arba frakcijos reikalavimu, kurį paremia ne mažiau kaip 1/3 posėdyje dalyvaujančių Seimo narių, gali būti pakartotas balsavimas, po kurio buvo pareikštas nepasitikėjimas.

Atsakydamas Seimo Teisės departamento direktorius Andrius Kabišaitis pažymėjo, kad teisės normos „turi būti taikomos sistemiškai, vadovaujantis proporcingumo ir protingumo principais“. Pažodinis dviejų minėtų nuostatų taikymas, anot jo, leistų, pareiškus nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe ir Seimui pritarus tam, pakartoti balsavimą dėl pasitikėjimo Seimo pirmininku.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seimo salė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seimo salė

Jis atkreipė dėmesį ir į kitus Seimo statuto teiginius, kuriuose aiškinama atšaukimo iš Seimo pirmininko pareigų procedūra:

  • Pasiūlymas atleisti Seimo pareigūną ar valstybės institucijos vadovą, kurį skiria Seimas, išskyrus Konstitucijoje numatytus apkaltos proceso atvejus, turi būti svarstomas, kai tai motyvuotu raštu pateikia Seimo valdyba, komitetas ar ne mažiau kaip 1/5 Seimo narių;
  • Seimo nariai negali vienos sesijos metu pakartotinai reikalauti atleisti tą patį pareigūną.

„217 straipsnis numato specialias normas ir specialią procedūrą, pagal kurią atleidžiami Seimo pareigūnai“, – apibendrindamas minėtas dvi normas nurodė A.Kabišaitis.

Jis taip pat pridūrė, kad visų išdėstytų Seimo statuto normų taikymas kartu, neįvertinant terminų, galimai sukeltų nevienareikšmį aiškinimą ar koliziją.

Visas dokumentas:

Praėjusią savaitę, Seimui pareiškus nepasitikėjimą balsų skaičiavimo komisija, „valstietė“ Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė paprašė perbalsuoti dėl V.Pranckiečio atšaukimo iš pareigų. Parlamentas, daugumai balsavus „už“, tokiam prašymui pritarė.

Seimo pirmininkas, teigdamas, kad tos pačios sesijos metu negalima pakartotinai reikalauti atleisti tą patį pareigūną, aiškino, kad perbalsavimas – neteisėtas. Jei toks įvyks, V.Pranckietis pažadėjo kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Perbalsavimą dėl V.Pranckiečio atšaukimo iš pareigų valdantieji ketina organizuoti antradienio popietę. Praėjusią savaitę analogiškas balsavimas žlugo, kai jame dalyvavo tik 11 parlamentarų.

Komentarai: 3

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

01:11
01:22
01:02

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min