-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2017 10 28

Per metus Seimo Konstitucijos komisija surengė vieną posėdį – išsirinko vadovus

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovo Petro Valiūno vadovaujama Seimo Konstitucijos komisija šią kadenciją surengė vienintelį posėdį – ir tas buvo skirtas vadovybei išsirinkti.
Petras Valiūnas
Petras Valiūnas / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Seimo Konstitucijos komisija, kaip ir kitos nuolatinės parlamentinės komisijos, buvo sudarytos kadencijos pradžioje pernai lapkritį.

Konstitucijos komisijos pirmasis ir paskutinis kol kas posėdis įvyko 2016 metų lapkričio 24 dieną, per jį pirmininku išrinktas „valstietis“ P.Valiūnas, o pavaduotoju – „tvarkietis“ Rimas Andrikis.

Komisijos pirmininkas P.Valiūnas tvirtina, kad posėdžių visus metus nerengė, nes „nėra konstitucinių klausimų“, tačiau tuo pačiu aiškino, jog komisija yra „labai būtina“.

„Faktiškai aš įsitikinau ir vakar (trečiadienį – BNS) per Konstitucijos 25-metį, kad šita komisija labai svarbi, labai būtina, tikrai reikia labai kištis į daug ką“, – BNS šią savaitę sakė P.Valiūnas.

Iš pradžių paklaustas, kiek posėdžių surengė šią kadenciją, P.Valiūnas atsakė: „Porą posėdžių“. Į pastabą, kad skelbiama tik vieno posėdžio darbotvarkė su dviem klausimais – pirmininko ir pavaduotojo rinkimais, atsakė, kad vienas „gal (buvo) neprotokoluotas“. Anot jo, vykęs susitikimas aptarti „pasiūlymų dėl dviejų parlamento rūmų“.

„Tokių klausimų nėra konstitucinių, čia vis tiek pagal poreikį (rengiami posėdžiai – BNS). Vakar dariau pranešimą pasaulio lietuviams, bet sakau, kad nėra tokių klausimų, buvo tik (projektas) dėl Seimo narių mažinimo, o kiti smulkmeniški klausimai, kur pavieniai žmonės kreipiasi dėl Konstitucijos“, – kalbėjo komisijos pirmininkas.

Tačiau atsakydamas į klausimą, ar iš viso reikalinga tokia komisija, jei neturi svarstomų projektų, P.Valiūnas tvirtino, kad „darbo tik daugės“. Metus trunkančią pauzę jis aiškino ir savo nepatyrimu.

„Aš manau, kad reikia tos komisijos. Paprasčiausiai gal tokia nepatirtis buvo, neįsivaizduojame, kaip ką įsitraukti, bet dabar manau, kad daug klausimų Teisės ir teisėtvarkos komitete, ten daug klausimų, kur kertasi su Konstitucija, yra Teisės departamento išaiškinimai ir panašiai. Gal reikės daugiau klausimų įsitraukti pas save. Reikės suaktyvinti veiklą paprasčiausiai“, – kalbėjo „valstietis“.

Klausiamas, ar jaučiasi nusipelnęs komisijos pirmininkams mokamo didesnio atlyginimo, P.Valiūnas atsakė: „Kaip pasakyti, galbūt mano tas korpusas padėjėjų nesuformuotas pilnai dar, tai čia ekonomija ant to yra, tų pinigų, bet aš manau, kad to darbo tik daugės“.

Seime vadovaujančias pareigas turintys parlamentarai gauna didesnius atlyginimus. Eilinio parlamentaro pareiginės algos koeficientas yra 19,4 ir be priedų už stažą jis gauna 2521 euro atlyginimą iki mokesčių. Nuolatinės komisijos pirmininko atlyginimo koeficientas jau siekia 20,2 ir atlyginimas atitinkamai sudaro 2636 eurus neatskaičius mokesčių.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis BNS situaciją aiškino ir Seimo statuto peripetijomis, sakydamas, kad verta kelti klausimą dėl didesnių galių Konstitucijos komisijai suteikimo.

Pagal Seimo statutą, kompetenciją vertinti projektų galimą atitikimą Konstitucijai turi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. P.Valiūnas taip pat yra jo narys.

„Konstitucijos komisijai reikėtų suteikti galimybę daugiau dirbti. Jei neturi problemų, matyt, ir nedirba. Šiaip konstitucinės funkcijos galėtų būti perduotos tai komisijai, bet statutas to nenumato, ir atitikimą Konstitucijai vertina Teisės ir teisėtvarkos komitetas“, – BNS sakė V.Pranckietis.

Vis dėlto jis sutiko, kad „komisija turėtų vykdyti savo veiklą, arba jeigu ji kaip tokia nereikalinga, galbūt funkcija, kuri jai skirta, būtų priskirta kuriam nors komitetui, galvojant, kad tai perteklinė komisija.

„Bet kalbant apie Konstituciją sakyti, kad perteklinė komisija Konstitucijai, visiškai netiktų“, – kalbėjo parlamento vadovas ir pridūrė, kad bus atkreiptas dėmesys, jog komisija pagaliau pradėtų darbą.

Konstitucijos komisijos narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininkas konservatorius Stasys Šedbaras BNS sakė, kad konstitucinių svarstytinų klausimų yra pakankamai, tačiau „valstiečių“ atstovui tikriausiai sudėtinga organizuoti darbą.

„Nagrinėti tikrai būtų ką – visi pilietybės klausimai, padiskutuoti, susirinkti, ir daugiau yra konstitucinio lygio problemų. Turbūt sudėtinga organizuoti darbą, nes šioje frakcijoje („valstiečių“) tvirtesnių teisininkų nėra, o Konstituciją išmanyti ir dėl jos organizuoti (veiklą) reikia turėti žinių, praktikos“, – BNS sakė opozicijos atstovas.

Praėjusią kadenciją Seime 2012–2016 metais irgi veikusi Konstitucijos komisija per pirmuosius darbo metus buvo surengusi aštuonis posėdžius. 2008–2012 metų kadencijos parlamente tokios komisijos buvo atsisakyta.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius