Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 13d. 14:04 , Atnaujinta: 2019 birželio 13d. 14:39

Derybos dėl koalicijos: R.Karbauskis lauks iš atostogų grįžtančio S.Skvernelio

Ramūnas Karbauskis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Keturios politinės partijos ketvirtadienį toliau derėjosi dėl naujos valdančiosios koalicijos suformavimo, bet galutinio sutarimo nepasiekė. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis tikisi, kad galutinai taškai ant „i“ bus sudėti pirmadienį. Laukiama iš atostogų grįšiančio premjero Sauliaus Skvernelio, kuris įvertintų valstybės finansines galimybes įgyvendinti galimų partnerių reikalavimus.

Dėl valdančiosios koalicijos tariasi keturių politinių jėgų – LVŽS, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP), „Tvarkos ir teisingumo“ bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) – paskirti derybininkai.

LVŽS pirmininko R.Karbauskio teigimu, su derybų partneriais artėjama prie sutarimo.

Klausiamas apie šio derybų turo rezultatus, jis sakė: „Geri. Negalutiniai. Darbinis susitikimas. Artėjame prie sutarimo. Visos darbo grupės labai aktyviai bendradarbiauja siekdamos optimalių sprendimų. Tai yra visapusės pagarbos režimu dirbama ir labai tikiuosi, kad pirmadienį mes jau turėsime tą dalį suderintą“, – komentavo R.Karbauskis.

Artėjame prie sutarimo. Visos darbo grupės labai aktyviai bendradarbiauja siekdamos optimalių sprendimų.

Trečiadienį LVŽS lyderis vylėsi, kad ketvirtadienį bus priartėta prie susitarimo visais svarstomais klausimais. Klausiamas, kas stringa derybose, jis aiškino, kad vienintelis dalykas, neleidžiantis dėti taškų, yra finansinės prognozės ir finansinės galimybės.

„Grįš premjeras, grįš finansų ministras ir, matyt, bus atsakyta į paskutinius kelis klausimus dėl pajamų ir išlaidų valstybės kitais metais, dėl prognozių“, – aiškino R.Karbauskis.

Jis teigė, kad būtent valstybės pajamos ir išlaidos 2019 metais yra pagrindinis klausimas.

„Nes visi norime kuo geriau, tai yra, kad socialinė atskirtis būtų valstybėje mažinama kuo didesniais tempais, bet turime aiškiai įvertinti, kad prirašyti gali kokių nori skaičių, bet juos reikės finansuoti“, – komentavo R.Karbauskis.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Anot jo, pinigų valstybėje yra, bet klausimas – kiek, ir kiek jų galima perskirstyti. „Mes tą klausimą ir užduosime dar sykį grįžusiems Vyriausybės ir finansų ministrams“, – tikino LVŽS lyderis.

„Tvarkiečiai“ ir laikosi savo, ir nusileidžia

Derėtis dėl koalicijos performavimo pakviestos politinės partijos iškėlė nemažai reikalavimų. R.Karbauskis negalėjo pasakyti, kiek iš viso kainuotų įgyvendinti visus partijų pateiktus siūlymus.

Tarp „Tvarkos ir teisingumo“ išsakytų pageidavimų – lengvatinis 5 procentų pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas šviežiems maisto produktams, pagamintiems vietos žemės ūkyje, 100 proc. nuo atlyginimo pirmaisiais metais ir 75 proc. nuo atlyginimo antraisiais metais siekiančios tėvystės-motinystės išmokos.

Tačiau trečiadienį R.Karbauskis leido suprasti nematantis galimybių keisti vaiko priežiūros išmokų dydžius, kaip nori „tvarkiečiai“. Anot jo, tam reikėtų papildomai surasti daugiau kaip 100 mln. eurų. Taip pat jis pasisakė prieš PVM mažinimą, kuris esą neduotų laukiamo efekto.

Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Vytautas Kamblevičius aiškino, kad derybos dėl koalicijos įgauna pagreitį.

„Kuo toliau, tuo daugiau mes randame bendro sutarimo. Faktiškai vakar buvo nutarta, kad visiškai mūsų vieną punktą, kur mes kalbame apie motinystės-tėvystės pinigus, kad mes pasiūlėme 100 proc. pirmais metais, antrais – 75 proc., išeliminuoti. Šiandien jau visiškai kitaip pasikeitė situacija, kadangi mes irgi principingai pareikalavome: ar mes randame bendrą kalbą, ar mes apskritai nekalbame tai klausimais, kur rūpi mūsų partijai ir frakcijai. Ir šiandien radome jau kitą kalbą“, – tvirtino jis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Vytautas Kamblevičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Vytautas Kamblevičius

Pasak V.Kamblevičiaus, derybų partneriai sutiko, kad motinystės-tėvystės išmoka pirmaisiais metais galėtų siekti 100 proc. buvusio atlyginimo.

Esą „tvarkiečiai“ nusileistų, kad antraisiais metais tokios išmokos siektų 45 proc. nuo buvusio darbo užmokesčio. Tiesa, susitarimas – negalutinis.

„Šiandien normaliai išdėstėme, kad čia nėra tokie dideli pinigai, kur vakar įvardijo gerbiamas R.Karbauskis. Tai yra nesąmonė. Tai yra maksimum 50 mln. Tai yra skirtumas. Todėl mes šiandien radome tokį kompromisą. Kadangi dar susitiksime pirmadienį, manau, taip nuoširdžiai pasakysiu, – atsitraukimų iš mūsų pusės nebebus“, – tikino V.Kamblevičius.

Tiesa, dėl PVM mažinimo „tvarkiečiai“ vis dėlto linkę nusileisti.

„Šiuo momentu žiūrint į mūsų surenkamą biudžetą, viską, reikia rasti turbūt ir nusileidimą tam tikru klausimu. Mes pamatėme, kad realiau mums nusileisti dėl daržovių PVM negu sumažinti vaiko priežiūros pinigus. Žiūrime taip kompleksiškai, nėra tų pinigų tiek daug, kad galėtumei visas pozicijas patenkinti“, – dėstė V.Kamblevičius.

Dėl vaiko pinigų galutinai nesutarta

LLRA-KŠS nori, kad kitąmet vaiko pinigai pasiektų 100 eurų, senjorams nuo 75 metų būtų kompensuojami būtiniausi vaistai ir panašiai.

Po trečiadienį vykusio derybininkų susitikimo preliminariai buvo sutarta, kad išmokos už vaikus daugiavaikėms, socialiai remtinoms šeimoms kitąmet galėtų didėti iki 100 eurų, likusioms vaikus auginančioms šeimoms – iki 70 eurų.

Vis dėlto Seimo LLRA-KŠA frakcijos narys Jaroslavas Narkevičius ketvirtadienį aiškino, kad dėl vaiko pinigų dar nėra galutinai sutarta.

„Kol vyksta derybos, tai nieko nesutarta. Bus sutarta tada, kada bus pasirašyta“, – pabrėžė jis.

Kol vyksta derybos, tai nieko nesutarta. Bus sutarta tada, kada bus pasirašyta.

J.Narkevičiaus teigimu, visi ieško geriausios galimybės, kad būtų patenkinti siūlymai, nukreipti į socialinės atskirties mažinimą.

Pasak jo, trečiadienį buvo nagrinėjami klausimai, remiantis tam tikrais duomenimis, pateiktais ministerijų, specialistų. Žinoma suma, kokia gali disponuoti buriama nauja valdančioji koalicija, kad nebūtų pažeisti fiskalinės drausmės reikalavimai.

„Sumos tikrai nesakysiu, kadangi netaktiška bus kitų atžvilgiu, čia vyksta derybos. Pasakysiu taip, kad dar nebaigta. Visi partneriai, dalyvaujantys derybose, turi vienus gerus ketinimus ir šia prasme vieni kitų neįtikinėjame, kad vienas ar kitas pasiūlymas vertingesnis ar mažiau vertingesnis, tačiau ieškome galimybių, kiek yra pajėgi valstybė atlikti tuos būtinus siūlymus“, – komentavo J.Narkevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jaroslavas Narkevičius

Jis sakė, kad LLRA-KŠS derybininkai yra įpareigoti sudaryti programinių nuostatų suderinimą ir realų jo realizavimą.

Postų dalybas palieka partijų lyderiams

Dėl valdančiosios koalicijos performavimo besiderantys politikai teigė, kad kalbos apie postų dalybas kol kas nėra.

„Derybininkams reikia atlikti tą patį juodą darbą, o dėl ministrų tegul kalbasi partijų vadovai“, – sakė V.Kamblevičius.

J.Narkevičius taip pat tikino, kad dėl postų nekalbama. „Bus baigtas šitas etapas, pereis, matyt, prie kito etapo“, – teigė LLRA-KŠS atstovas.

Koalicijos performavimas – po rinkimų

Valdančioji koalicija iš naujo pradėta formuoti pasibaigus prezidento rinkimams.

„Valstiečiai“, socialdarbiečiai bei „Tvarka ir teisingumas“ pasirašė memorandumą dėl koalicijos.

Prie koalicijos buvo pakviesta jungtis LLRA-KŠS. Praėjusį penktadienį partija sutiko dalyvauti derybose dėl koalicijos formavimo, bet memorandumo kol kas nepasirašė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis, Gediminas Kirkilas, Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis, Gediminas Kirkilas, Ramūnas Karbauskis

Koalicijos memorandume sakoma, kad premjeru bus siūlomas Saulius Skvernelis. Jis dar nėra atsakęs, ar liks vadovauti Vyriausybei po naujojo prezidento inauguracijos liepos 12 dieną.

R.Karbauskis yra sakęs, kad jeigu išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda palaikys memorandumą, S.Skvernelis liks premjeru.

Pagal trijų partijų pasirašytą susitarimą, kandidatą į Seimo pirmininkus siūlys socialdarbiečiai.

Tačiau dabar parlamentui vadovaujantis „valstietis“ Viktoras Pranckietis neketina atsistatydinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:52
08:29
03:24

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min