Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 31d. 21:00

Platina melagieną, esą praeityje populiarus atlikėjas mirė nuo COVID-19 skiepo

Žvakelė (asociatyvi nuotrauka)
123RF.com nuotr. / Žvakelė (asociatyvi nuotrauka)
Vakcinų priešininkų nuo melagienų nesustabdo net artimąjį praradusių žmonių skausmas. Neseniai mirus praeityje populiariam atlikėjui, socialiniuose tinkluose ėmė sklisti įrašai, esą Anapilin jis iškeliavo dėl skiepo nuo COVID-19, tai esą patvirtino net Sveikatos apsaugos ministerijja (SAM). Tai nėra tiesa – ministerija nieko panašaus neskelbė. Velionio dukra paneigė šiuos išvedžiojimus, ekspertizės dėl mirties priežasties apskritai dar laukiama.

Prieš gerą savaitę buvo paskelbta, kad mirė 10-ajame dešimtmetyje populiarios grupės „Nars“ lyderis Raimundas Narsas. Jis buvo ką tik atšventęs 56-ąjį gimtadienį.

Kartu su užuojautomis artimiesiems ir prisiminimais apie atlikėją socialiniuose tinkluose iškart imta dalintis svarstymais, esą dar palyginti jauną vyrą pakirto vakcina nuo COVID-19.

R.Narsas neslėpė skiepijęsis nuo šios ligos, atrodo, buvo nepatenkintas karantino ribojimais, todėl pritarė vakcinavimuisi, džiaugėsi Londone, kur gyveno, sklandžiai vykstančiu procesu.

Iš įrašų socialiniame tinkle „Facebook“ kovo pradžioje buvo galima suprasti, kad jis pasiskiepijo „Vaxzevria“ vakcina.

„Gerai, kad spėjau pasiskiepinti. O tai važiuočiau su covidiniais į pečių“, – pakomentavo jis žinutę, kad laikinai sustabdytas skiepijimas viena šios vakcinos serija.

Birželio pradžioje jis paskelbė asmenukę, kurioje matyti skiepijimo akimirka, ir pasigyrė gavęs antrą skiepą. Keliomis savaitėmis anksčiau jis „Facebook“ buvo brūkštelėjęs komentarą, kad „jau geriau mirti nuo skiepo negu nuo Covid“.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Raimundas Narsas džiaugėsi gavęs antrą vakcinos dozę
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Raimundas Narsas džiaugėsi gavęs antrą vakcinos dozę

Nežinia, ar daug kas pastebėjo šį komentarą, bet gali būti, kad kaip tik pakišo idėją melagienai, esą ankstyvą R.Narso mirtį nulėmė vakcina.

Dukra paneigė melagieną

„SAM pripažino Liepos 15 Dainininkas iš NARS grupės mirė nuo Astra Zeneca skiepo! Jis mirė liepos 22 dieną, o žmogus džiaugėsi pasiskiepinęs, dar pyko, kad kiti bijo skiepytis, va tau, kad nori, o jam buvo tik suėję 56 metai ir nėra žmogaus ir dar mus verčia skiepytis, o tokių atvejų ne vienas ir ne du, tad reik gerai pagalvoti, ar verta į save leistis nuodus (kalba netaisyta – red. past.)“, – kelios dienos po mirties „Facebook“ parašė viena moteris.

Priešingai nei paprastai būna panašiais atvejais, didžiuma komentatorių ne pritarė, kad vakcinos nuo COVID-19 kenkia, bet smerkė įrašo autorę dėl nepagrįstų išvedžiojimų, klausė, iš kur tokios žinios, ragino neagituoti žmonių nesiskiepyti.

Buvo atkreiptas dėmesys, kad R.Narsas mirė Jungtinėje Karalystėje, tad SAM negalėjo nieko skelbti apie mirties priežastį, žmogaus gyvybė užgeso pusantro mėnesio po skiepo, o už asmeninės informacijos skelbimą gresia atsakomybė.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/„Facebook“ vartotoja paskelbė niekuo nepagrįstą informaciją apie buvusio atlikėjo mirtį
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/„Facebook“ vartotoja paskelbė niekuo nepagrįstą informaciją apie buvusio atlikėjo mirtį

Į diskusiją įsitraukė ir paties velionio dukra. Paskelbtą informaciją ji pavadino melaginga: „Nežinau, kaip žmogus, kuris tikriausiai net nepažinojo mano tėvo, žino geriau, nuo ko jis mirė, nei jo šeima. Nėra dar oficialiai paskelbtos priežasties, juo labiau SAM.“

Žinomas skiepų priešininkas Ugnius Kiguolis savo paskyroje „Facebook“ pasidalino kelių atlikėjo įrašų iš šio socialinio tinklo, kuriuose jis pasakojo pasiskiepijęs ir rašė apie vakcinas, kopijomis.

Nors nieko konkretaus apie vyro mirties priežastį neparašė, iš lakoniško komentaro galima suprasti, kad U.Kiguolis taip pat kaltę priskiria vakcinoms: „Ech tie sutapimai... Kaži kada dimerus tikrintis pradės eksperimento dalyviai?..‘

D-dimerai yra fibrino (kraujo krešulio sudėtinės dalies) tirpimo produktai, labai jautrus krešėjimo aktyvacijos žymuo. Kai pradeda formuotis krešulys, kartu „įsijungia“ ir jo tirpdymo mechanizmai.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Iš Raimundo Narso įrašų socialiniame tinkle daro nepagrįstas prielaidas apie jo mirties priežastį
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Iš Raimundo Narso įrašų socialiniame tinkle daro nepagrįstas prielaidas apie jo mirties priežastį

Prieš kelias dienas dukra R.Narso paskyroje „Facebook“ taip pat nurodė, kad artimieji vis dar laukia ekspertizės dėl mirties priežasties rezultatų, padėkojo už palaikymo ir užuojautos žinutes, o galiausiai pridėjo: „Tiems, kurie jaučiasi herojais juodindami žmogų po jo mirties, tai net nebeturiu ką pasakyti.

Tų žinučių jis nebeperskaitys, skaito jo šeima. Pasižiūrėkite į veidrodį ir pasimelskite, kad jūsų aplinkoje taip nenutiktų…“

Ekrano nuotr. iš sam.lrv.lt/Sveikatos apsaugos ministerijos naujienos
Ekrano nuotr. iš sam.lrv.lt/Sveikatos apsaugos ministerijos naujienos

Kad minėtas įrašas „Facebook“ – melagingas, galima įsitikinti ir nuėjus į SAM tinklalapį. Po atlikėjo mirties nebuvo jokio pranešimo, kuriame būtų patvirtinta, kad „Vaxzevria“ ar kuri nors kita vakcina būtų nusinešusi paskiepyto žmogaus gyvybę.

Jokio panašaus pranešimo nebuvo ir iš Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos.

Ekrano nuotr. iš vvkt.lt/Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos naujienos
Ekrano nuotr. iš vvkt.lt/Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos naujienos

Jei kyla klausimų dėl COVID-19 vakcinos, siųskite juos mūsų redakcijai el. pašto adresu skiepai@15min.lt.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

30:48
22:16
01:14

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min