Dabar populiaru
Publikuota 2022 10 04, 13:41 Atnaujinta 2022 10 04, 16:42

Sulaikytas šnipinėjimu įtariamas M.Danielius, dirbęs su baltarusių opozicija Vilniuje

Teisėsaugos pareigūnai sulaikė šnipinėjimu Baltarusijai įtariamą Lietuvos pilietį Mantą Danielių, vėliau jis suimtas dviem mėnesiams, BNS antradienį patvirtino policija ir prokuratūra. Šį asmenį nepriklausoma baltarusių žiniasklaida jau anksčiau kaltino bandant įsiterpti į baltarusių opoziciją Vilniuje ir surinktus duomenis perduodant Baltarusijos saugumui.
Mantas Danielius ir Baltarusijos propagandistė ir saugumo karininkė Ksenija Lebedeva
Mantas Danielius ir Baltarusijos propagandistė ir saugumo karininkė Ksenija Lebedeva / „Reuters“/„Scanpix“, „Belsat“ paskelbta M.Danieliaus nuotrauka iš jo „Facebook“ profilio ir „Youtube“ nuotr.

„Galime patvirtinti, kad šis asmuo sulaikytas, jam pareikšti įtarimai dėl šnipinėjimo“, – BNS sakė policijos atstovas Ramūnas Matonis.

Pasak jo, įtariamajam teismas yra skyręs kardomąją priemonę – suėmimą dviem mėnesiams.

Ikiteisminį tyrimą, pradėtą bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu, atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra, nurodė R.Matonis.

„Siekiant nepakenkti tyrimui, kol kas išsamiau šio tyrimo komentuoti negalime“, – teigė jis.

„Belsat“ paskelbta M.Danieliaus nuotrauka iš jo „Facebook“ profilio/Mantas Danielius
„Belsat“ paskelbta M.Danieliaus nuotrauka iš jo „Facebook“ profilio/Mantas Danielius

Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas Justas Laucius BNS sakė, kad M.Danielius įtariamas šnipinėjęs Baltarusijos naudai.

„Pagal įtarimą, tai yra Baltarusijos Respublika“, – teigė J.Laucius.

Jo teigimu, įtariamasis buvo sulaikytas rugsėjo 28 dieną.

Teikė informaciją Baltarusijos saugumietei ir propagandininkei

Nepriklausoma Baltarusijos televizija „Belsat“ paskelbė, kad teisėsauga įtaria, jog M.Danielius infiltravosi į baltarusiškas organizacijas Lietuvoje ir perdavinėjo informaciją apie jas Baltarusijos saugumui.

Anot televizijos, M.Danielius prisistatydavo verslo konsultantu, vesdavo paskaitas, siūlė teisinę pagalbą. Šis asmuo padėjo organizacijoms „Mūsų namai“, „Dapamoga“.

Nuotr. iš M.Danieliaus socialinių tinklų/Mantas Danielius Klaipėdoje su organizacijos „Mūsų namai“ vadove Olga Karač (antra iš kairės)
Nuotr. iš M.Danieliaus socialinių tinklų/Mantas Danielius Klaipėdoje su organizacijos „Mūsų namai“ vadove Olga Karač (antra iš kairės)

Pasak „Belsat“, vienas iš tų, kuriems M.Danielius „padėjo“, buvo Viktoras Savičius, buvęs Ukrainoje kovojančio K.Kalinausko bataliono kovotojas, kurį Lietuvos advokatas įtikino įrašyti interviu „JAV ambasadai“ - vėliau vaizdo įrašas buvo paskelbtas valstybinėje Baltarusijos žiniasklaidoje.

Yra žinoma, kad keli su M.Danieliumi bendravę asmenys vėliau pateikė pareiškimus prieš jį Lietuvos policijai.

„Belsat“ teigia, kad M.Danielius prisipažino, kad perdavė informaciją Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos propagandistei Ksenijai Lebedevai, kuri savo ruožtu yra Baltarusijos valstybės saugumo komiteto darbuotoja.

Nuotr. iš „Youtube“/Baltarusijos propagandistė ir saugumo karininkė Ksenija Lebedeva
Nuotr. iš „Youtube“/Baltarusijos propagandistė ir saugumo karininkė Ksenija Lebedeva

Įgijęs baltarusių pasitikėjimą, M.Danielius darė vaizdo įrašus ir susirašinėjimo ekrano nuotraukas, sistemingai siuntė jas K.Lebedevai, taip pat pasirodė valstybiniame televizijos kanale „Belarus 1“ kaip Lietuvos advokatas.

Ekrano nuotrauka, kurią M.Danielius paskelbė savo socialiniame tinkle
Ekrano nuotrauka, kurią M.Danielius paskelbė savo socialiniame tinkle

Apie tai baltarusių opozicinis leidinys „Nasha niva“ paskelbė dar rugpjūčio vidury.

Tuomet leidinys rašė, kad M.Danielius sakė, kad su K.Lebedeva susipažino seniai, padėjo jai „atlikti žurnalistines pareigas“ ir kad „tai buvo labiau panašu į vyro meilę moteriai nei į bendradarbiavimą“. Jis aiškino, kad jų Zodiako ženklas tas pats, kad propagandistė atsivertė į islamą, o tarp jo draugų – daug musulmonų. M.Danielius vadino K.Lebedevą „femme fatale“, „juodąja orchidėja“.

„Ksenija yra fatališka moteris. Ji moka sužavėti vyrus. Šio tipo moterys lietuviškai vadinamos juodosiomis orchidėjomis“, – aiškino jis.

Manto Danieliaus susirašinėjimo su Ksenija Lebedeva, kurį jis pats perdavė „Nasha Niva“, ekrano nuotrauka
Manto Danieliaus susirašinėjimo su Ksenija Lebedeva, kurį jis pats perdavė „Nasha Niva“, ekrano nuotrauka

M.Danielius taip pat tikino žinojęs, kad K.Lebedeva yra KGB informacijos tarnybos pulkininkė. Esą ji ji pati jam tai sakė: „Visos Baltarusijos valstybinės televizijos ir radijo naujienų tarnybos žvaigždės tuo pat metu yra aktyvūs KGB karininkai“.

Jis nematė problemų bendradarbiaudamas su Baltarusijos KGB atstove, nes „Lietuva nekariauja su Baltarusija“, o jis esą neperduoda valstybės paslapčių.

Domino finansinė informacija

Tarptautinio pilietinių iniciatyvų centro „Mūsų namai“ vadovė Olga Karač BNS teigė, kad jų organizacija su M.Danieliumi bendradarbiavo pusantro–du mėnesius. Jis teikė teisinę pagalbą.

„Mums labai trūksta teisinės pagalbos, todėl Mantas Danielius pradėjo vaikščioti per visas baltarusių organizacijas ir siūlyti savo kaip teisininko paslaugas. Jis iš tiesų geras teisininkas, bet, deja, kaip pasirodė, jis buvo užverbuotas KGB, ir į baltarusių organizacijas jis atėjo vykdydamas KGB užduotį“, – teigė O.Karač.

Anot jos, M.Danielius slapta filmavo žmones, bandė gauti prieigą prie jautrios informacijos.

O. Karač teigimu, su lietuviu bendravę baltarusiai atkreipė į pernelyg didelį jo dėmesį tam tikroms temoms, bandymą prieiti prie duomenų bazių, finansinės informacijos.

„Aš net skambinau į Valstybinę mokesčių inspekciją ir įspėjau, kad jeigu su jais M.Danielius kontaktuos, kad nesuteiktų jam informacijas, nes, mūsų nuomone, jis dirba KGB“, – BNS sakė „Mūsų namų“ vadovė.

Apie įtartiną M.Danieliaus veiklą Lietuvos teisėsaugai pranešė čia veikiančių baltarusiškų organizacijų atstovai.

Pasak O.Karač, kai jie nutraukė santykius su M.Danieliumi, šis pradėjo viešai reikštis per Baltarusijos propagandines laidas ir skleisti dezinformaciją.

Ksenija Lebedeva daro vadinamuosius atgailaujančiųjų interviu, kai nukankinti žmonės verkia ir prašo Aliaksandro Lukašenkos atleidimo.

„Mantas Danielius pasižymėjo tuo, kad paskambino vienam iš K.Kalinausko bataliono, kovojančio Ukrainoje, kariui, prisistatė JAV ambasados darbuotoju, įgijo jo pasitikėjimą, slapčia įrašė pokalbį ir perdavė jį KGB. Po to šį pokalbį panaudojo baltarusių valstybinė propaganda ir jų žurnalistė Ksenija Lebedeva. Ji daro vadinamuosius atgailaujančiųjų interviu, kai nukankinti žmonės verkia ir prašo Aliaksandro Lukašenkos atleidimo“, – pasakojo O.Karač.

Kitos baltarusių organizacijos „Dapamoga“ vadovė Natalija Kolegova BNS sakė, kad M.Danielius iškarpė jos pasisakymą knygų klube ir panaudojo politiniams tikslams.

Pakenkė paramos vežėjams

O.Karač teigimu, M.Danieliaus veikla organizacijai „Mūsų namai“ ypatingos žalos nepadarė, tačiau jis itin pakenkė žmonėms, iš Lietuvos į Baltarusiją gabenusiems paramą, skirtą politiniams kaliniams.

„Deja, M.Danielius kelis tokius kurjerius sugebėjo identifikuoti, ir žmonėms teko prašyti prieglobsčio Lietuvoje, nes nebegalėjo grįžti namo, nors jie net nedalyvavo protesto akcijose. O ten liko jų artimieji“, – sakė O.Karač.

„Jis žinojo informaciją apie pabėgėlius, ir tie duomenys galėjo išprovokuoti areštus ten, Baltarusijoje“, – apie galimą M.Danieliaus padarytą žalą BNS sakė N.Kolegova.

Pasak jos, nežinia, kiek ir kokios informacijos jam pavyko surinkti apie konkrečius asmenis ir kaip ji gali būti panaudota.

„Mūsų namų“ vadovė įsitikinusi, jog Lietuvoje veikia KGB sukurtas tinklas asmenų, renkančių informaciją apie baltarusių pabėgėlius ir užsiimančių provokacijomis prieš juos.

„Laurynas Ragelskis mus nuolat atakavo, kur tik pasirodydavau, pribėgdavo, įžeidinėjo ir filmavo. Jis filmavo žmones, dalyvaujančius protesto akcijose, bandė sunaikinti mūsų memorialą, skirtą žuvusiems baltarusiams“, – pasakojo O.Karač.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Laurynas Ragelskis
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Laurynas Ragelskis

Ji atkreipė dėmesį, kad iš tėvynės nuo represijų pabėgę žmonės Lietuvoje tampa lengvomis aukomis, nes susiduria su socialinėmis, ekonominėmis, finansinėmis problemomis.

„Tas problemas reikia spręsti, nes, kaip parodė M.Danieliaus atvejis, nesprendžiamos šios problemos daro baltarusius Lietuvoje labai pažeidžiamus“, – tvirtino „Mūsų namų“ vadovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min