Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 26d. 22:10 , Atnaujinta: 2021 liepos 26d. 23:06

Policijai panaudojus jėgą – skirtingos politikų reakcijos, meras prašosi pas ministrę

Policijai panaudojus jėgą prieš kelią blokavusius žmones, kurie bandė sutrukdyti migrantų stovyklos įrengimui Rūdninkų poligone, tokius teisėsaugos veiksmus įvertino politikai. Seimo narys Laurynas Kasčiūnas giria policiją, kuri, jo teigimu, užkirto kelią provokacijai. Į Rūdninkus skubiai išsirengė Šalčininkų rajono meras Zdislavas Palevičius. Jis sakė stojantis į žmonių pusę, bet žada raginti juos skirstytis, ir artimiausiu metu prašysis susitikimo su vidaus reikalų ministre. Ekspremjeras Saulius Skvernelis sako, kad valdžia elgiasi chaotiškai ir blaškosi, o parlamentaras Vytautas Bakas ragina aktyviau bendrauti su žmonėmis, kurie jaučia nerimą.

Kai pirmadienio vakarą 15min susisiekė su Z.Palevičiumi, jis sakė netrukus važiuosiąs į Rūdninkus, kur padėtis gerokai įkaito – pareigūnams panaudojant jėgą teko nustumti prieš nelegaliai valstybės sieną per Baltarusiją kirtusių migrantų apgyvendinimą poligono teritorijoje protestavusius žmones.

Įvyko keletas susigrūmimų.

15min fotografas Žygimantas Gedvila, buvęs prie poligono, sakė, kad čia atvyko Šalčininkų-Vilniaus vienmandatėje rinkimų apygardoje išrinkta parlamentarė Beata Petkevič.

Jo teigimu, policija išvyko apie 22 valandą.

Parlamentarė ragino „priešintis iki galo“

B.Petkevič susirinkusiems žmonėms sakė, kad vietos gyventojus, kurių daugumą sudaro lenkų tautybės žmonės, palaiko ir lietuviai.

Esą jų labai daug suvažiuoja į Dieveniškes bei, kaip tikino Seimo narė, suvažiuos ir čia.

„Ir tikrai reikia čia priešintis iki galo. Mes sakėme, kad Dieveniškėse mes pulsime po ratais, jeigu reikės, tikrai“, – prie Rūdninkų poligono susirinkusiems žmonėms kalbėjo B.Petkevič, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Beata Petkevič
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Beata Petkevič

Žmonės jai antrino, kad puolė po ratais, sakė, jog greta vietos, kur ketinama apgyvendinti migrantus, yra gyvenvietė.

„Čia taip atrodo, kad čia miškas, bet, žinokit, labai arti“, – atsakė viena moteris.

Kai kurie protestuotojai nebuvo taikingai nusiteikę ir žurnalistų atžvilgiu. 15min fotografas pasakojo, kad į jį keli žmonės metė ar tai kankorėžius, ar nedidelius akmenukus.

Meras žada būti žmonių pusėje

Meras Z.Palevičius sakė, kad nebuvo jokių signalų, jog situacija gali taip paaštrėti. Esą tokia protesto akcija įvyko spontaniškai. Apie situaciją prie poligono meras teigė sužinojęs iš žiniasklaidos.

„Aš nežinau, ką pasakysiu. (...) Iš feisbuko kiek matau, tai yra didelė įtampa ir reikia ką nors sakyti, kad eitų namo ir tada mes normaliai susitiksime ir aptarsime“, – kalbėjo jis.

Paklaustas, kaip vertina tokį protestą, Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškai šeimų sąjungai atstovaujantis politikas aiškino, kad jam sunku vertinti.

„Žmonės turi savo nuomonę ir taip pabandė išreikšti savo nuomonę. Ar čia gerai, tai man sunku dabar spręsti. Jeigu būtų kitokia komunikacija, informuotų iš anksto ir savivaldą, ir savivaldybę, ir žmones, tai gal būtų ir kitaip, nebūtų tokios situacijos, kokia yra dabar. Kada neinformuoja, o daro ir turi visokių planų: tai planas A, tai planas B, tai – C, tai – D, todėl taip ir atsitinka“, – komentavo Z.Palevičius.

Šalčininkų raj. savivaldybės nuotr./Zdislavas Palevičius
Šalčininkų raj. savivaldybės nuotr./Zdislavas Palevičius

Skelbta, kad Rūdninkų poligone ketinama apgyvendinti apie 1,5 tūkst. nelegaliai į Lietuvą atvykusių migrantų.

Šalčininkų rajono meras tikino, kad jis, kaip savivaldybės vadovas, nežino, kiek jų tiksliai planuojama čia įkurdinti.

Esą iš žiniasklaidos pasiekia prieštaringa informacija.

Jis tikino, kad kitame rajono miestelyje – Dieveniškėse – planuojamas apgyvendinti migrantų skaičius nepriimtinas.

„Dieveniškėse nepriimtinas variantas ir čia viskas aišku. Bet ir čia žmonės nenori, todėl, kad ten irgi 1,5 km nuo kaimo. Nors kituose objektuose – ir miškas, ir ten saugiau, aišku, ir patogesnė vieta. Bet ar turi būti tik mūsų rajone ir vienoj, ir kitoj, ir trečioj vietoj? Tai aš abejoju.

Turbūt Lietuva didelė ir galima surasti ir kitas savivaldybes. Bet čia reikia tartis visada. Reikia nors pasakyti, kad Rūdninkų girioje bus tokia stovykla. O ne tai, kad valdžia: ir vietinė, ir rajono sužino tik iš žiniasklaidos“, – kartojo Z.Palevičius.

Bet ar turi būti tik mūsų rajone ir vienoj, ir kitoj, ir trečioj vietoj? Tai aš abejoju. Turbūt Lietuva tai didelė ir galima surasti ir kitas savivaldybes.

Šalčininkų rajono meras teigė, kad atstovauja žmonių interesams ir bus jų pusėje. Antradienį jis žadėjo iš pat ryto skambinti vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei.

„Ir paprašysiu, kad priimtų. Reikia susitikti ir kalbėti, kad tokių situacijų ateityje nebūtų. Reikia komunikuoti geriau ir, jeigu mes turime kažkokius planus, tai reikia nors informuoti rajono valdžią“, – pakeliui į Rūdninkus kalbėjo Z.Palevičius.

S.Skvernelis: slystame į totalų chaosą

Buvęs premjeras, Seimo opozicijos lyderis S.Skvernelis sakė, kad šio vakaro įvykiai Rūdninkuose nestebina, nes chaosas, kuris vyksta šalyje, priveda prie panašių dalykų.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Arno Strumilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

„Besiblaškymas, negebėjimas turėti tvirto veiksmų plano - ko nėra šiandien, kaip elgtis, kaip saugoti mūsų sieną ir ką daryti su nelegaliais migrantais, priveda prie to, kad pirmiausia blaškosi, man atrodo, beviltiškai atrodanti vidaus reikalų ministrė ir ministerija su politine komanda. Ir to rezultatas yra tokių nenuspėjamų veiksmų atlikimas“, – komentavo jis.

S.Skvernelio nuomone, sprendimas Dieveniškėse apgyvendinti nelegalius migrantus iš esmės yra niekuo nepagrįstas. Gyvenvietė yra greta valstybės sienos su Baltarusija, su kuria santykiai yra įtempti. Kartu jis minėjo, kad yra ir tam besipriešinantis savivaldos sprendimas.

„Vietoj to, kad nuo pradžių būtų elgiamasi taip, jog būtų galima režiminiuose objektuose – pirmiausia Vidaus reikalų ministerijos – apgyvendinti juos. Tai tas Rūdninkų poligonas jau seniai turėjo būti panaudotas kaip labai tinkama ir gera vieta, kadangi visa infrastruktūra yra parengta, belieka sukurti tik apgyvendinimo infrastruktūrą.

Bet kadangi tu blaškaisi, kiekvieną dieną tavo vis skirtinga žinia pasiekia žmones ir dar arogantiškai pasakoma, kad, ne, mes nuomonės žmonių nepaisysime ar padarysime tą bet kokia kaina, tai sukelia tokius dalykus“, – kalbėjo Seimo opozicijos lyderis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Bilotaitė

S.Skvernelio teigimu, policija šiandien atliko savo pareigą. Jis priminė, kad Rūdninkų poligonas yra žynybinis Viešojo saugumo tarnybos poligonas, blokavimas į jo patekimą yra neteisėtas.

„Bet, deja, kaip ir dažnai būna, jie turėjo taisyti politikų klaidas. Tai policija padarė savo darbą. Bet, ką aš matau, kad mes slystame į totalų chaosą šitoje temoje“, – 15min sakė buvęs premjeras.

Klausiamas, ar opozicija ketina kelti A.Bilotaitės atsakomybės klausimą, S.Skvernelis pabrėžė, kad šitoje situacijoje į viską reikia žiūrėti kiek galima valstybiškai.

Viena vertus, norima padėti Vyriausybei tvarkytis. Kita vertus, kaip akcentavo jis, ministrų kabinetas turi norėti tos pagalbos.

„Matosi, kad žmonės kai kurie yra ne savo vietose. Tai tiesiog reikia padėkoti už pastangas ir pasirinkti tokį žmogų, kuris išmanytų, turėtų ryžto, nesiblaškytų ir galėtų to ryžto visai sistemai perteikti“, – mano S.Skvernelis.

Matosi, kad žmonės kai kurie yra ne savo vietose.

L.Kasčiūnas: užkirstas kelias provokacijai

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas L.Kasčiūnas sako, kad „nesėkmingas bandymas blokuoti įvažiavimą į Rūdininkuose esantį Viešojo saugumo tarnybos VST poligoną sunkiai gali būti vertinamas kaip legitimus protestas, nes tai izoliuota, atoki bazė“.

„Tai specialaus režimo vidaus reikalų sistemos objektas, o ne koks nors miestelio pastatas. Poligone dabar įrenginėjamas laikino apgyvendinimo palapinių miestelis, kuris bus saugomas ne bet ko, o specialios parengties pareigūnų, kurie malšina riaušes kalėjimuose, konvojuoja kalinius, todėl ten bus itin saugu“, – 15min sakė L.Kasčiūnas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laurynas Kasčiūnas

„Minėtas incidentas labiau priminė provokacinį veiksmą, kuriuo norėta sukelti vaizdą neva prasideda kažkoks chaosas organizuojant migrantų laikiną apgyvendinimą ir tik imituojant vietos gyventojų nepasitenkinimą. Tai nepavyko profesionalių policijos veiksmų dėka“, – teigė politikas.

Vidaus reikalų ministrė pirmadienį pranešė, kad poligono teritorijoje planuojama apgyvendinti apie 1,5 tūkst. migrantų.

Netrukus po šio pranešimo buvo blokuotas į poligoną vedantis kelias, kurį teisėsauga atlaisvino jėga.

Pastaraisiais mėnesiais į Lietuvą atvyksta daug migrantų iš kaimyninės Baltarusijos. Apie pusė iš jų – irakiečiai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas

To paties komiteto narys V.Bakas sako, kad valdžios atstovai turėtų aktyviau aiškinti nerimaujantiems žmonėms situaciją ir sprendimus.

„Žmonės, kurių kaimynystėje įkurdinami migrantai, jaučiasi nesaugiai, jaučiasi nerimas. Pavyzdžiui, susitikime Alytuje kalbėjomės apie porą valandų, aiškinau žmonėms, kad tai agresija prieš Lietuvą, ją atremti reikalingas susitelkimas. Žmonės supranta, bet juos žeidžia, kai politikai vienašališkai priima sprendimus, nesikalba ir nepaaiškina“, – 15min sakė V.Bakas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

00:55
01:32
00:56

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie 15min