Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 2d. 06:53

Policininkai tapo nepasiekiami

Policija
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Policija

Kai kurios policijos nuovados buvo iškeltos iš buvusių patalpų ir dabar yra toli nuo teritorijų, kurias turi prižiūrėti. Policijos vadovybė tai motyvuoja būtinybe taupyti, bet gyventojai skundžiasi, kad jaučiasi nesaugūs, nes pareigūnai tapo nepasiekiami.

Nuovadose dirbantys pareigūnai, ko gero, yra vieni reikalingiausių paprastiems gyventojams. Dauguma jų, ypač kaimo vietovių ar mažų miestelių nuovadų policininkai, gyvena tose pačiose apylinkėse, kur ir dirba. Jie gerai pažįsta visus gyventojus. Žino, kurie kaimynai nesutaria ar linkę susikibti, kurie vaikai bėga iš pamokų ir kitas bėdas.

Didžiuosiuose miestuose, ypač Vilniuje, yra kitaip. Čia gyventojai nuolat keičiasi. Tolokai nuo prižiūrimos teritorijos įsikūrę pareigūnai dažnai savo apylinkių žmonių nepažįsta, o jų kviečiami ne visuomet gali atvykti. Prireikus gyventojams irgi sunku juos pasiekti.

Po reformos

Iki spalio, kai buvo pradėta vykdyti policijos reforma, Lietuvoje veikė 101 nuovada. Dabar jų liko tik 51. Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Renatas Požėla garantavo, kad pareigūnų skaičius nesumažėjo, o nedaug darbuotojų turinčios nuovados buvo sujungtos į prevencijos skyrius prie policijos komisariatų.

Panaikinti ir nuovadų vadovų etatai. Dabar jose dirba tik apylinkių inspektoriai, o skyriuose – tyrėjai ir vyresnieji tyrėjai. Pastarieji ne vien tiria pažeidimus ar nusikaltimus, bet ir užtikrina viso skyriaus darbo organizavimą.

Pareigūnai toli

Gyventojai skundžiasi dėl to, kad kai kurios nuovados iškeltos iš buvusių patalpų. Labiausiai nuo to kenčia sostinė. „Savų“ pareigūnų beveik nematantiems gyventojams policijos vadovybė nežada sugrąžinti inspektorių ir tyrėjų į jų prižiūrimas teritorijas.

Vilniaus Žvėryno nuovada buvo įsikūrusi seniūnijos patalpose. Sužinoję, kad ji bus iškeldinta ir performuota į Prevencijos skyrių – vieną visam komisariatui, bendruomenės nariai bandė kalbėtis su miesto policijos vadovais. Tačiau šie jų prašymo neišgirdo. Dabar policininkai įsikūrę nuošalioje Verkių gatvėje.

„Mes nebesijaučiame saugūs. Daugelis gyventojų prireikus net neturi galimybės nuvykti į policiją. Nėra jokio viešojo transporto, kuriuo būtų galima ją pasiekti“, – kalbėjo Žvėryno bendruomenės narys Liudvikas Ragauskis. Pasak jo, reorganizavimas motyvuojamas išlaidomis, tačiau prioritetas juk yra žmonių saugumas.

Mes nebesijaučiame saugūs. Daugelis gyventojų prireikus net neturi galimybės nuvykti į policiją. Nėra jokio viešojo transporto, kuriuo būtų galima ją pasiekti. Kalbėjo Žvėryno bendruomenės narys Liudvikas Ragauskis.

Žvėryne gyvenanti Žana Chiminienė pati daug metų dirbo policijoje. „Žinau, kaip turi dirbti apylinkės inspektorius. Daugelis gyventojų dar prisimena anksčiau, kai tik buvo atkurta nepriklausomybė, čia dirbusius pareigūnus. Jie iki menkiausių smulkmenų pažinojo viso rajono gyvenimą“, – pasakojo Ž. Chiminienė.

Dabar, pasak Žvėryno bendruomenės narių, gyventojai vis dažniau mato pažeidimų, tačiau užkirsti kelio jiems negali. Ypač daug bėdų kelia paaugliai, kurie nebaudžiami įprato rinktis kiemuose ir laiptinėse. „Jie žino, kad policininkų šalia jau nebėra, ir dažnai tuo piktnaudžiauja“, – aiškino Ž. Chiminienė.

Kėdė tyrėjui rasta

Apie gyventojų bėdas „Lietuvos žinių“ informuotas R. Požėla pakvietė bendruomenės narius susitikti ir pasitarti, ką galima padaryti. Pareigūnai tikino nežinoję, kad gyventojai nepatenkinti, nors į policiją ne kartą buvo siųsti kreipimaisi, apie tai kalbėta ir per susitikimą su tuometiniu Vilniaus VPK vadovu Sigitu Mecelica.

Diskutuojant buvo pasiūlyta kol kas vienintelė įmanoma išeitis. Nutarta, kad jau nuo šios savaitės seniūnijos patalpose paskirtomis priėmimo valandomis budės vienas iš Prevencijos skyriaus tyrėjų. Žvėryno seniūnas Tautvydas Klimavičius užtikrino, jog suras vietą, kur jį įkurdinti. Nuomos už tai seniūnija neketina imti. Be to, į bendrijos susirinkimus nuo šiol bus kviečiami ir tyrėjai.

R. Požėla turėjo priekaištų ir patiems gyventojams. Jis ragino aktyviau diegti saugios kaimynystės programą, stoti į policijos rėmėjų būrius. „Daugelis mano, kad viską už juos turi padaryti policija, bet gyventojai ir patys turi rūpintis savo saugumu“, – pritarė pareigūnui T. Klimavičius. Geras pavyzdys – Vilniaus Užupio bendruomenė. Jos gyventojai išsirinko „šerifą“ ir patys budi gatvėse.

Naujininkų mikrorajonas – vienas kriminogeniškiausių Vilniuje – turi savo nuovadą, tačiau ši irgi tolokai įsikūrusi. Kalbama, kad ji gali būti perkelta į patį Naujininkų centrą. Ar tie gandai pagrįsti, kol kas neaišku. Anksčiau čia dažnai buvo galima pastebėti pėsčiųjų patrulių. Vien jų pasirodymas sudrausmindavo chuliganus. Tačiau dabar patrulių trūksta.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:50
01:29
26:48

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min