Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 07 03

Politologas pagal pasaulinę formulę apskaičiavo, kiek Seimo narių turėtų būti Lietuvoje

Trečiadienį 36 Seimo nariai įregistravo Konstitucijos pataisą, kuria siekiama parlamento narių skaičių nuo 141 sumažinti iki 101. KTU profesorius, politologas Algis Krupavičius pritaria faktui, kad gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo maždaug 700 tūkst., tačiau rinkėjų skaičius, pasak jo, nepakito taip žymiai. Būtent dėl šios priežasties politologas nepritaria Seimo narių mandatų mažinimui.
 KTU profesorius Algis Krupavičius
KTU profesorius Algis Krupavičius

„Parlamento narių skaičius, pirmiausia, turi koreliuoti su rinkėjų skaičiumi. Jei pažiūrėtume į Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenis, rinkėjų skaičius sumažėjo 250 tūkst. Tie skaičiai yra kintantys, bet referendumo balsavime pagal VRK duomenis buvo registruota daugiau negu 2,5 mln. rinkėjų“, – „Žinių radijo laidoje“ „Dienos klausimas“ sakė A. Krupavičius.

Pasak jo, paprastai pasaulyje parlamento narių skaičių lemia formulės.
 
„Politikos mokslas turi labai aiškų atsakymą, kiek narių turi turėti optimalus parlamentas. Optimalus parlamento dydis yra apskaičiuojamas pagal kubinės šaknies formulę. Iš rinkėjų skaičiaus, kartais gyventojų skaičiaus yra ištraukiama kubinė šaknis. Pagal esamą Lietuvos rinkėjų skaičių Lietuvoje turėtų būti 138 parlamento nariai“, – sakė jis.

Pagal esamą Lietuvos rinkėjų skaičių Lietuvoje turėtų būti 138 parlamento nariai

Politologas sako, kad airiai turi 166 Parlamento narius, suomiai – 200, kroatai – 151, estai – 101 narį, tačiau jų piliečių yra gerokai mažiau nei Lietuvoje.

Mažinti reikėjo jau seniai?

Naujienų portalo 15min.lt vyr. redaktorius Rimvydas Valatka nesutinka su tokia nuomone ir sako, kad tokios pataisos reikėjo jau seniai.
 
„Sakyčiau, kad tai netgi pavėluotas įstatymo projektas, todėl kad tuo metu, kai Lietuva nustatė 141 vieną Seimo narį, 1989-aisiais, Lietuvoje gyveno apie 3,7 mln. žmonių, o dabar neturime nė 3 mln. Pagal mano apskaičiavimus, turėtų būti 116–117 Seimo narių, pagal tą gyventojų skaičių“, – teigė R.Valatka.
 
„Bet ne toks svarbus yra pats skaičius. Gali būti ir 101. Dabar iš tiesų Seimo narių yra per daug. Ačiū Dievui, kad kai kurie Seimo nariai tai suprato.  Manau, kad pasipriešinimas tam bus didžiulis, bet reiktų nesustoti ir eiti toliau, nes tas pats tinka ir savivaldybių tarybms - ypač kai kuriuose rajonuose, kur žmonių skaičius per ketvirtį amžiaus sumažėjo beveik dukart, o politikų skaičius liko toks pat“, – pridūrė jis.

Visą laidos įrašą galite išgirsti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius