Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 16d. 10:58 , Atnaujinta: 2020 rugsėjo 16d. 14:28

Sušaukti Gynimo tarybą dėl COVID-19 vakcinų premjeras bando antrąkart: prezidentas teigia, kad tai – A.Verygos atsakomybė

Gitanas Nausėda
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Gitanas Nausėda

Už koronaviruso vakcinos įsigijimą yra atsakingas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, tvirtina vyriausiasis prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Darius Kuliešius. Taip jis teigia po to, kai premjeras, su Vyriausybės ir sveikatos apsaugos ministro pritarimu, šiuo klausimu pasiūlė sušaukti Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdį, o Prezidentūra to padaryti nesutiko. Savo ruožtu premjeras ir toliau siekia, kad VGT posėdis vakcinų įsigijimo klausimu įvyktų. O jo patarėjas, pabrėžia, kad tarybos nutarimai – tik rekomendaciniai.

Neeilinius VGT posėdžius pagal įstatymą savo iniciatyva gali sušaukti prezidentas arba toks posėdis gali įvykti vieno VGT nario, pavyzdžiui, premjero, siūlymu, BNS trečiadienį komentavo premjero patarėjas Arnoldas Pikžirnis ir pareiškė, jog Prezidentūra bando apriboti šią teisę.

„Sunku suprasti, kodėl Prezidentūra atsisako laikytis šių įstatymo nuostatų ir neleidžia premjerui, kaip VGT nariui, pasinaudoti teise inicijuoti posėdžio sušaukimą. Primintina, kad Prezidentūros iniciatyva neseniai buvo renkamas posėdis Lietuvos geležinkelių klausimams nagrinėti, nors visi sprendimai ten buvo priimti atsakingų institucijų“, – sakė jis.

LRVK/ Dariaus Janučio nuotr./Arnoldas Pikžirnis
LRVK/ Dariaus Janučio nuotr./Arnoldas Pikžirnis

„Kalbėti apie tai, kad jie svarbūs dėl karinės infrastruktūros, galima, bet tuomet ir karių vakcinavimas yra VGT klausimas. Galbūt susisiekimo klausimai yra artimesni VGT sekretoriui, bet vakcinos įsigijimas yra strategiškiausias klausimas kalbant apie kovą su COVID-19 virusu“, – pridūrė patarėjas.

Anot jo, Vyriausybė nesikrato atsakomybės, o siekia maksimaliai skaidriai visoms valdžios šakoms pristatyti informaciją.

„Formalius sprendimus šiaip ar taip priimtų Vyriausybė, kadangi VGT sprendimai savo esme yra rekomendacinio pobūdžio“, – komentavo A.Pikžirnis.

Jis pridūrė, kad „premjeras darsyk kreipėsi į VGT narius, tame tarpe ir prezidentą“.

Trečiadienį spaudos konferencijos Vyriausybėje metu premjeras Saulius Skvernelis teigė laukiantis prezidento atsakymo dėl tarybos šaukimo.

„Yra formalus kreipimasis, turėtų būti ir formalus atsakymas“, – sakė jis ir apgailestavo, jog prezidentūra nepanoro aptarti COVID-19 vakcinų įsigijimo klausimo. S.Skvernelis pažymėjo, jog šis klausimas – strateginis.

Ragina nesikratyti atsakomybės

Prezidento vyriausiasis patarėjas D.Kuliešius su tuo sutikti nenorėjo ir teigė, jog prezidentas VGT posėdžiui bent jau kol kas pagrindo nemato.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darius Kuliešius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darius Kuliešius

„COVID-19 vakcinos pirkimo proceso organizavimas yra itin svarbus visuomenės sveikatos užtikrinimo klausimas, už kurį yra tiesiogiai ir asmeniškai atsakingas sveikatos apsaugos ministras.

Vakcinos nuo COVID-19 pirkimo procesas jau yra pradėtas, o ministro siekis atsikratyti savo tiesioginės atsakomybės gali būti siejamas su pradėtais ikiteisminiais tyrimais dėl ankstesnių ministerijos vykdytų pirkimų“, – atsakyme 15min išdėstė D.Kuliešius, matyt, omeny turėdamas teisėsaugos vykdomus tyrimus dėl reagentų ir dėl greitųjų testų pirkimų.

Pastarajame tyrime įtarimai pareikšti buvusiai sveikatos apsaugos viceministrei, specialiojo liudytojo statusą turi du premjero patarėjai.

Ministro siekis atsikratyti savo tiesioginės atsakomybės gali būti siejamas su pradėtais ikiteisminiais tyrimais.

Prezidentas Gitanas Nausėda, anot jo patarėjo, mano, jog ateityje, sprendžiant strateginius kovos su COVID-19 protrūkiu klausimus, VGT posėdis galėtų būti organizuojamas, tačiau dabar siūlomas spręsti klausimas esą ne toks.

„Šiuo konkrečiu atveju prezidentui nekyla abejonių, jog vakcina turi būti perkama, o pasirinktas būdas tai daryti kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis pasirašant atitinkamą sutartį su Europos Komisija dar birželį yra tinkamas. Tačiau pirkimas turi vykti skaidriai ir efektyviai“, – pabrėžė D.Kuliešius ir paragino sveikatos apsaugos ministrą, ekstremaliosios situacijos operacijų vadovą, imtis veiksmų.

„Prezidento nuomone, ministras savo dėmesį, laiką ir ryžtą turėtų skirti savo tiesioginių pareigų vykdymui, o ne bandymams išvengti atsakomybės“, – pridūrė G.Nausėdos patarėjas.

Teigia, kad patarėjas net neskaitė dokumentų

Antradienio vakarą ministras A.Veryga pranešė, jog Prezidentūra nemato pagrindo šaukti VGT posėdžio dėl koronaviruso vakcinos įsigijimo, nors to prašė Vyriausybė.

Ministras feisbuke pasidalijo prezidento patarėjo D.Kuliešiaus atsakymu į kvietimą šaukti VGT – dokumente teigiama, jog norint sukviesti šį valstybės ir krašto apsaugos vadovų pasitarimo formatą būtina pateikti „pagrindžiančią medžiagą ir argumentus“.

„Šiuo metu vykdomo pirkimo konkretūs procedūriniai dokumentai nėra pagrindas VGT darbotvarkei“, – atsakyme A.Verygai nurodė D.Kuliešius.

Savo ruožtu A.Veryga pareiškė, kad prezidento patarėjas net nesusipažino su jam pateiktais dokumentais, „nes nesutiko pasirašyti standartinės Europos Komisijos (EK) nustatytos konfidencialumo deklaracijos ir negavo rakto tiems dokumentams atidaryti“.

Į 15min klausimą, ar taip ir buvo, Prezidentūra atsakymo nepateikė.

Feisbuke A.Veryga teigė, jog dėl papildomų lėšų vakcinų paramos fondui skyrimo Lietuva turi apsispręsti jau šią savaitę, o dėl vakcinų įsigijimo strategijos – „kuo greičiau“.

Nelabai aišku, kaip tikėtis institucijų susitelkimo šiuo svarbiu klausimu.

„Po šiandienos patarėjo atsisakymo priimti informaciją nelabai aišku, kaip tikėtis institucijų susitelkimo šiuo svarbiu klausimu.

Nuoširdžiai tikėjomės plataus aukščiausio lygio institucijų susitarimo šiuo šaliai svarbiu klausimu – pirkti ar nepirkti naujai kuriamas vakcinas nuo koronaviruso, jei pirkti, tai kiek, jei ne – ar laukti kitų kuriamų vakcinų. Šis klausimas – nacionalinės svarbos, jis aktualus visoms pasaulio šalims, nes vakcina nauja, kaip ir virusas“, – dėstė ministras.

VGT sudaro prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas.

Tai institucija, kuri svarsto ir koordinuoja svarbiausius valstybės gynybos reikalus, įskaitant valstybės institucijų veiklą svarbiausiais valstybės saugumo užtikrinimo ir gynimo klausimais, o jos nutarimai – rekomendaciniai.

Komentarai: 31

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

11:42
10:55
10:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min