Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 05 12

Prieš darželių atidarymą – testai dėl COVID-19, skaičiuojami vyresni darbuotojai ir skaidomos grupės

Nuo gegužės 18 d. į darželius galės grįžti visi vaikai – taip nusprendė Vyriausybė. Vilniaus savivaldybės atstovai sako, kad kai į darželius grįš visi vaikai, teks spręsti ne tik kur išskaidyti dideles grupes, tačiau ir kaip dirbti darbuotojams, kurie dėl amžiaus priklauso rizikos grupei. Kol kas džiugina bent neigiami darbuotojų testų dėl COVID-19 rezultatai. Privačios įstaigos dėlioja pakitusius ugdymo planus.
Darželio akimirka
Darželio akimirka / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Penktadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė reikalavimus, kurių turės laikytis nuo gegužės 18 dienos atsiversiantys vaikų darželiai. Pranešime spaudai buvo nurodyta, kad tęsti ugdymą ir toliau reikėtų namuose, jeigu vaikas serga lėtinėmis ligomis, dėl kurių ekstremaliosios situacijos ar karantino laikotarpiu išduodamas nedarbingumo pažymėjimas, arba kai vaikas gyvena kartu su rizikos grupėms priklausančiais asmenimis.

Taip pat nurodoma, kad pedagogai, kurie yra pažeidžiami – vyresnio amžiaus, turintys sveikatos problemų arba jei šeimos nariai sirgo ar serga COVID-19, neturėtų būti kviečiami dirbti grupėje. Jie ir toliau galėtų vykdyti nuotolinį ugdymą.

Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis

Vyresnio amžiaus – penktadalis darbuotojų

Tačiau tai gali tapti problema bent jau daliai ikimokyklinio amžiaus įstaigų, kurių darbuotojai neretai yra vyresnio amžiaus. Anot Vilniaus vicemerės Editos Tamošiūnaitės, apie penktadalis darželių darbuotojų yra vyresnio amžiaus. Tad jeigu vaikų susirinks apie trečdalis (apie tokį poreikį kalba apklausas savo bendruomenėse padarę darželiai), tuomet darbo rankų įstaigose užteks ir be vyresniųjų kolegių. Bet jeigu po kelių savaičių plūstelės kur kas daugiau mažųjų, tuomet išsiversti bus sunkiau.

Praėjusią savaitę apklausėme šeimas, koks būtų poreikis, tai apie trečdalis tėvų – apie 10 tūkst. vaikų – pageidauja jau ateiti, – sakė E.Tamošiūnaitė.

Vilniuje darželiai visiškai uždaryti nebuvo. „Tam tikrą įdirbį turime nuo pat karantino pradžios, kai rūpinomės medikų vaikais, vėliau – abiejų dirbančių tėvų vaikais. Šį pirmadienį Vilniaus darželiuose buvo 564 vaikai. Praeitą savaitę apklausėme šeimas, koks būtų poreikis, tai apie trečdalis tėvų – apie 10 tūkst. vaikų – pageidauja jau lankyti“, – sakė E.Tamošiūnaitė.

Vicemerės teigimu, laukiama rekomendacijų, kurios turi būti atnaujintos po Vyriausybės trečiadienio nutarimo.

„Yra keli kriterijai, kurie gali kisti: ar bus reikalavimas, kad grupėse turi būti iki dešimties vaikų, tai svarbus kriterijus. Analizuodama duomenis matau, kad tą savaitę nuo gegužės 18 d. gal ir galėsime tai užtikrinti, bet nuo gegužės 25 d., kai grįš į darbus dauguma, vyresni vaikai – į mokyklas, tai tokio vaikų skaičiaus grupėse negalėsime užtikrinti, nes grupės mūsų darželiuose didelės.

Kitas svarbus momentas – darbuotojų amžius ir kas priklauso rizikos grupei. Šiuo metu prašiau vadovų ir rekomenduojama sudėlioti darbų grafikus taip, kad tie darbuotojai, kurie yra jaunesni, dirbtų pačiose įstaigose, o priklausantys rizikos grupei dirbtų su vaikais nuotoliniu būdu“, – teigė E.Tamošiūnaitė.

Kiti nurodymai, pasak vicemerės, tikriausiai išliks, bet juos užtikrinti įstaigos pajėgs: kad skirtingų grupių vaikai nekontaktuotų, vaikai nesusitiktų nei viduje, nei lauke. Dezinfekcinių priemonių pritrūkti neturėtų.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė

Vaikų sveikata irgi bus atidžiau stebima – sloguojantys, kosėjantys vaikai turės likti namuose, nors tai gali būti pavasarinė alergija ar tiesiog nedidelis peršalimas. Bus matuojama ir jų temperatūra.

Tyrė darželių darbuotojus

Savaitgalį Vilniuje darželių darbuotojai buvo profilaktiškai tirti dėl COVID-19. Pasak E.Tamošiūnaitės, tik penktadienio vakarą buvo patvirtinta, kad šiems darbuotojams bus suteikta galimybė išsitirti, tačiau kadangi sprendimo laukta, savaitgalį jau imtasi testuoti.

Daugiau nei tūkstantis pasitikrino, tie, kurie gavo rezultatus, nors dar ne visi juos turi, visi buvo neigiami.

„Daugiau nei tūkstantis pasitikrino, tie, kurie gavo rezultatus, nors dar ne visi juos turi, visi buvo neigiami. Šią savaitę, savaitgalį dar, matyt, bus galimybė išsitirti darbuotojams – tai svarbus aspektas. Jeigu turėsime dirbti visu pajėgumu, galvoju, gal galima bus tirti ir kiekvieną savaitę darbuotojus, bent vyresnio amžiaus, priklausančius rizikos grupei“, – teigė vicemerė.

Ji pripažįsta – vyresnio amžiaus darbuotojams greičiausia taip pat teks grįžti į darbus, tik galbūt ne nuo gegužės 18 d., o nuo 25-osios. Pagal amžių rizikos grupei priklauso apie penktadalis darželių darbuotojų, nes, kaip pabrėžė vicemerė, rizikos grupei priklauso asmenys nuo 60 metų, vadinasi, dar net ne pensininkai.

„Priklausys, kiek vaikų ateis, ir nuo to, kaip šią savaitę gyvensime. Kai ėmėme priiminėti abiejų dirbančių tėvų vaikus, iš karto poreikis buvo 600 vietų, bet nuo balandžio 27 d. atėjo tik apie 200 vaikų, net dabar 600 vaikų nėra. Galbūt ir su tais 10 tūkst. gali panašiai būti, gal ir mažiau sulauksime. Bet mes ruošiamės maksimaliam skaičiui“, – sakė E.Tamošiūnaitė.

Sauliaus Žiūros nuotr./Darželis
Sauliaus Žiūros nuotr./Darželis

Vilniaus darželiai šiemet dirbs visą vasarą ir veiks visos grupės. Darbuotojai dalį savo atostogų išnaudojo karantino metu, tad mažiau atostogaus vasarą.

Privačių įstaigų iššūkiai kiti

Visus vaikus jau ruošiasi priimti ir privačios įstaigos. Joms mažiau iššūkių kyla dėl vyresnio amžiaus darbuotojų ar grupių dydžio, tačiau tenka persvarstyti ugdymo procesą – įstaigos atsisako iš išorės ateidavusių mokytojų, tad darželių auklėtojams teks pasitelkti savo kūrybiškumą.

Darželių „Išdykęs vėjas“ įkūrėjos Rūta Bagdonavičienė ir Laura Imbrasienė 15min sakė, kad dar gegužės pradžioje abejojančių dėl vaikų grąžinimo į jų darželius tėvų buvo daug, o dabar – beveik neliko. Esą net apie 90 proc. tėvų kitą savaitę atves savo atžalas į įstaigas.

Pastarosios dėliojasi tvarką, kaip teks dirbti naujomis sąlygomis. Dėl amžiaus rizikos grupei priklauso tik viena darbuotoja iš maždaug 20-ies, tad ji į darbus kol kas negrįš. Kitų amžiaus vidurkis, kaip sako R.Bagdonavičienė, siekia 30–33 metus. Tačiau dėmesio prireiks kitose srityse – tarkim, atskiriant vaikų grupes.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Laura Imbrasienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Laura Imbrasienė

„Labai žiūrėsime srautus, kad vaikai dirbtų lokaliai savo grupėse, nesinaudosime visi bendrai salės patalpomis. Nesikeisime, kaip iki šiol, kai vykdavo ugdomosios veiklos – muzikos, sporto, smulkiosios motorikos užsiėmimai vykdavo salėse, kur pasikeičiama pagal laiką vaikai, tai šiuo atveju paliksime grupėse dirbti. Galbūt net ir valgyklos patalpomis nesinaudosime viena grupė paskui kitą, maistą galės šeimininkutės išnešioti į grupes.

Į lauką irgi keliaus grupės atskirai, nebus bendrų sportinių veiklų, estafečių. Šią savaitę numatyta šeimos šventė irgi perkelta į virtualią erdvę. Abu mūsų darželiai Antakalnyje ir Baltupiuose yra prie miško, tad eisime ten“, – apie pokyčius planuojant darbą karantino sąlygomis pasakojo L.Imbrasienė.

Ketinama dažniau patalpas dezinfekuoti, o orą valyti – specialiais suomiškais aparatais.

Visi vaikai gali grįžti į darželius nuo gegužės 18 dienos. Nuo pat karantino pradžios Vilniaus ikimokyklinio ugdymo įstaigose buvo priimami medikų vaikai, pastarąsias kelias savaites – ir kitų profesinių grupių tėvų vaikai, jeigu abu tėvai dirba ir negali to daryti nuotoliniu būdu iš namų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius