Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 01 27

Pusė rūkalų nuperkama nelegaliai

Smarkiai padidintas tabako gaminių akcizas buvo pražūtingas legaliai prekybai cigaretėmis – pernai prekybos tinkluose jų parduota perpus mažiau. Stipriųjų gėrimų legalus pardavimas krenta jau antri metai iš eilės.
Padidinus akcizo mokestį, cigarečių prekybos apyvarta sumažėjo 50 proc., nelygu cigarečių rūšis ar kaina, todėl negalima sakyti, kad pirkėjai pradėjo rinktis pigesnius rūkalus.
Padidinus akcizo mokestį, cigarečių prekybos apyvarta sumažėjo 50 proc., nelygu cigarečių rūšis ar kaina, todėl negalima sakyti, kad pirkėjai pradėjo rinktis pigesnius rūkalus. / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Nors statistikai dar nespėjo suskaičiuoti oficialių praėjusių metų rodiklių, pardavėjai neslepia, kad legalus cigarečių ir stipriojo alkoholio pardavimas pernai krito apie 50 procentų. Tuo metu dėl padidėjusio akcizo už etilo alkoholį į valstybės biudžetą pernai surinkta 160 mln. litų mažiau nei užpernai, o akcizo už apdorotą tabaką surinkamas dėl išaugusio mokesčio tarifo beveik nepakito.

Nuo 2009 metų sausio 1 dienos etilo alkoholio akcizo tarifas pakilo 15 proc., o 1 000 cigarečių taikomas akcizas nuo rugsėjo 1 dienos padidintas 31 procentu.

Pusė litro 40 laipsnių degtinės dėl to pabrango 1,37 lito, o vienas pakelis populiariausių cigarečių – 1,24 lito. Ir dabar pigiausių cigarečių pakelis parduotuvėje kainuoja apie 7 litus.

Faktai

Statistikos departamento duomenimis, iki 2009 metų pradžios tabako gaminių importas į mūsų šalį nuosekliai augo, vien 2008-aisiais Lietuvos gyventojai surūkė 7 521 toną įvairių tabako gaminių – 382 tonomis daugiau nei 2007 metais.

Užpernai mažmeninėje prekyboje buvo parduota tabako ir jo gaminių už 925,8 mln. litų, net 153,7 mln. daugiau nei 2007-aisiais.

Stipriųjų alkoholinių gėrimų gamybos mažėjimas juntamas jau 2008 metais, kai spirituotų gėrimų šalyje buvo pagaminta 1 541 tūkst. dekalitrų – 20 proc. mažiau nei 2007 metais.

Tačiau užpernai penktadaliu padaugėjo importuotų spirituotų gėrimų, jų kiekis siekė 655 tūkst. dekalitrų. Ir užpernai, ir 2007 metais vienam gyventojui tenkančių spirituotų gėrimų kiekis litrais išliko toks pats – 11,6 litro – ir buvo beveik dviem litrais didesnis nei 2006 metais.

Apyvarta krito per pusę

Pardavimo mažėjimas cigarečių ir stipriojo alkoholio lentynose pernai smarkiai palietė mažmeninę prekybą. Taip LŽ sakė parduotuvių tinklo IKI atstovas ryšiams su visuomene Valdas Lopeta. „Padidinus akcizą, cigarečių prekybos apyvarta sumažėjo 50 procentų. Pardavimas mažėjo, nelygu cigarečių rūšis ar kaina, todėl negalima sakyti, kad pirkėjai pradėjo rinktis pigesnius rūkalus. Padidinus akcizus kurį laiką buvo medžiojamos anksčiau įsigytos cigaretės, kurioms taikytas mažesnis akcizas, o jų atsargoms išsekus, rūkalų pirkėjų labai sumažėjo“, – teigė pašnekovas.

Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas L.Vilimas teigė, kad jau nuo 2008 m. pradžios blogos tendencijos stipriojo alkoholio sektoriuje matomos ligi šiol.

Neabejojama, kad dauguma „dingusių“ rūkalių neatsisakė šio žalingo pomėgio, jie cigarečių atsargomis apsirūpina juodojoje rinkoje. Joje nelegaliai į Lietuvą įvežtas cigarečių pakelis neretai kainuoja perpus pigiau nei parduotuvėse – vos per 4 litus.

„Stipriųjų gėrimų apyvartos kaitą lėmė gėrimo rūšis. Tarkime, brendžio arba tekilos nupirkta beveik tiek pat, kiek ir prieš metus, o degtinės, viskio, trauktinių ir džino pardavimas sumažėjo 10–15 proc., likerio ir konjako nupirkta trečdaliu, o romo – net 40 proc. mažiau nei 2008 metais. Matome tendenciją, kad padaugėjo perkančiųjų pigiausius stipriuosius alkoholinius gėrimus“, – pasakojo V.Lopeta.

Kad tabako ir alkoholio pardavimas pernai nuosekliai mažėjo, patvirtina ir prekybos tinklo „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė. „Tabako gaminių pardavimas didmeninėje prekyboje smuko trečdaliu, o stipriųjų gėrimų – apie 16 procentų. Įžvelgiame dvi šio sumažėjimo priežastis. Pirmiausia, tam įtakos turėjo sunkmetis – keičiantis šių prekių kainoms, joms nuolat didėjant, žmonės buvo priversti jų atsisakyti. Kai kurie pirkėjai veikiausiai pradėjo taupyti atsisakydami alkoholinių gėrimų ar mesdami rūkyti. Tačiau matome ir tamsiąją tokio rinkos pasikeitimo pusę, t. y. įvertiname šešėlinę ekonomiką“, – sakė ji. Pasak R.Saulytės, šiemet tendencijos vis dar nesikeičia – tabako gaminių ir stipriųjų alkoholinių gėrimų perkama vis mažiau.

Šešėlinė rinka įsitvirtino

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) LŽ pateiktais duomenimis, akcizo mokesčio už etilo alkoholį 2009 metais surinkta 581,8 mln. litų biudžeto pajamų, tai 22 proc., arba 160,5 mln., mažiau nei 2008 metais.

Dėl smarkiai padidėjusio akcizo už apdorotą tabaką VMI pernai į biudžetą surinko beveik 689 mln. litų, vos 5,4 mln. daugiau nei užpernai.

Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos prezidentas Laurynas Vilimas LŽ teigė, kad jau nuo 2008 metų pradžios blogos tendencijos stipriojo alkoholio sektoriuje matomos ligi šiol.

„Su akcizų didinimu susijusios problemos atsispindi ne tik pramonės rodikliuose, bet ir valstybės surenkamų mokesčių statistikoje. Per dvejus metus stipriojo alkoholio pardavimas krito apie 40 proc., o 2009 metais, palyginti su 2008-aisiais, – apie 30 procentų. Šiuos duomenis sulyginus su teisėsaugos duomenimis, rodančiais nelegalaus alkoholio kiekio augimą juodojoje rinkoje 3–4 kartus, peršasi išvada, kad alkoholio vartojimas nesumažėjo. Pramonė pateko į sudėtingą situaciją, o valstybė iš stipraus alkoholio pramonės negavo per 130 mln. litų akcizo mokesčių“, – sakė L.Vilimas.

Pašnekovas prognozuoja, kad situacija ir toliau prastės, nes įsigalėjusią juodąją rinką ateityje sunaikinti bus labai sunku. Jo žiniomis, jau per pavasario sesiją Seimas vėl svarstys alkoholio akcizo dydžio klausimus, esama siūlymų tiek didinti, tiek mažinti šį mokestį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius