-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 12 04

R.Šimašius: ruošiama amnestija gali turėti neigiamų pasekmių

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius sako, kad Seimo planai skelbti tūkstantmečio amnestiją gali sukelti neigiamų pasekmių.
Remigijus Šimašius – teisingumo ministras
Remigijus Šimašius – teisingumo ministras / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Seimas ketvirtadienį žengė pirmą žingsnį, kad baigiantis Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui ta proga šalyje būtų paskelbta amnestija daliai nuteistųjų. Po pateikimo pritarta amnestiją numatančiam įstatymo projektui.

Teisingumo ministras laikosi nuomonės, jog tokie žingsniai – skuboti, ir siūlo, užuot skelbus amnestiją, sukurti veiksmingą probacijos – bausmės atidėjimo, lygtinio paleidimo – sistemą, sudarančią sąlygas užtikrinti visuomenės saugumą, mažinti nusikalstamų veikų recidyvus ir laisvės atėmimo vietose esančių asmenų skaičių.Šių asmenų išleidimui turi būti rengiamasi nuolat, sistemiškai, tobulinant visą probacijos sistemą.

„Visuomenės susirūpinimas turi pagrindą, nes nepasiruošta į laisvę paleisti didelį nuteistų asmenų skaičių ir tai sukeltų neigiamų pasekmių. Šių asmenų išleidimui turi būti rengiamasi nuolat, sistemiškai, tobulinant visą probacijos sistemą. Pagrindinis rūpestis, kad asmuo, išėjęs į laisvę, nebenusikalstų, todėl būtina užtikrinti, kad į įkalinimo įstaigą patekęs žmogus tam būtų ruošiamas nuo pat pirmos dienos iki išėjimo į laisvę“, – ministerijos išplatintame pranešime cituojamas R.Šimašius.

Teisingumo ministerija jau vasarą parengė ir visuomenei bei suinteresuotoms institucijoms derinti pateikė įstatymų projektus, kuriuose numatyta sukurti probacijos sistemą, pagal kurią baudžiamoji politika būtų orientuojama ne į asmens įkalinimą, o į kitas alternatyvias su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes, nuoseklų ir planingą šių priemonių taikymą. Patikslinus po pastabų, šie įstatymų projektai bus teikiami Vyriausybei svarstyti.

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė socialdemokratų Vytenio Andriukaičio ir Juliaus Sabatausko pateiktam Amnestijos įstatymo projektui, kuriuo siekiama, kad daliai nuteistųjų būtų sumažintos teismo skirtos bausmės arba nuo bausmės jie būtų atleisti. Amnestija būtų taikoma moterims, vyresniems nei 65 metų amžiaus vyrams, bei asmenims, kurie nusikaltimo padarymo metu buvo nepilnamečiai.

Socialdemokratai siūlo visai nuo bausmės atleisti už baudžiamuosius nusižengimus nuteistus asmenis, jei bausmė yra susijusi su areštu, taip pat už nesunkius ir apysunkius tyčinius arba dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus nuteistus asmenis, kuriems skirta ne daugiau kaip 4,6 metų laisvės atėmimo.

Projekte taip pat numatytas bausmės sutrumpinimas trečdaliu arba ketvirtadaliu. Tuo metu amnestija nebūtų taikoma asmenims, kuriems teismas yra skyręs ilgesnę kaip 20 metų laisvės atėmimo bausmę, kurie neatlikę paskirtos bausmės arba buvo nuteisti lygtinai, bet padarė naują nusikaltimą, teismo pripažintiems recidyvistams.Trumpesnio įkalinimo laiko negalėtų tikėtis ir teistieji už nužudymą, išžaginimą, seksualinį prievartavimą, sunkų sveikatos sutrikdymą, plėšimą.

Trumpesnio įkalinimo laiko negalėtų tikėtis ir teistieji už nužudymą, išžaginimą, seksualinį prievartavimą, sunkų sveikatos sutrikdymą, plėšimą, dalyvavimą nusikalstamame susivienijime, didelės vertės turto iššvaistymą, turto prievartavimą, narkotikų prekeiviai ir kt.

Iniciatoriai siūlo amnestiją taikyti, jeigu nusikalstama veika padaryta iki 2009 metų birželio 1 dienos imtinai.

Ji turėtų būti įvykdyta per 3 mėnesius nuo įstatymo įsigaliojimo dienos.

J.Sabatauskas ir V.Andriukaitis tvirtina amnestijos projektą teikiantys Lietuvos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose tūkstantmečio proga, atsižvelgdami į šios istorinės datos svarbą visai lietuvių tautai bei humanizmo principus.

„Šiuo įstatymu siekiama, kad nusikalstamas veikas padarę asmenys būtų kuo greičiau integruojami į visuomenę ir nedarytų naujų nusikalstamų veikų“, – sakoma projekto aiškinamajame rašte.

Anot socialdemokratų, amnestija būtų taikoma tik nedidelei grupei asmenų. Lietuvos tūkstantmečio proga amnestijos įstatymo projektas jau buvo parengtas ir įregistruotas praėjusių metų pabaigoje, tačiau Seimas jo net nesvarstė.

Pagal šį projektą į laisvę būtų galėję išeiti apie 7–10 proc. kalinių, tai yra apie 700 asmenų. Apie 2 400 kalinčiųjų būtų sutrumpėjęs įkalinimo laikas.

Pastarąjį kartą amnestija skelbta 2002 metais minint Lietuvos konstitucijos dešimties metų sukaktį. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius