Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 12d. 05:38

Rado būdą sumažinti socialinių būstų eilę: daugiau paramos viengungiams

Naujojoje Vilnioje atidarytas naujas socialinis būstas Infografikas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Socialinis būstas

Vilniaus savivaldybėje šį vidurvasarį eilėje gauti socialinį būstą buvo įrašyta 1417 šeimų. Pusė – po vieną gyvenantys žmonės (694). Sostinės vicemeras Gintautas Paluckas tvirtina, kad ši eilė galėtų gerokai sutrumpėti, jeigu lanksčiau veiktų būsto nuomos mokesčio kompensavimo tvarka. Šiuo metu vienas gyvenantis žmogus gauna per mažą kompensaciją, tad realiai tai jam nėra patraukli pagalbos forma.

Iš 1417 liepos vidury eilėje gauti socialinį būstą buvusių šeimų 694-ios buvo po vieną gyvenančių žmonių. Iš jų nuomos mokesčio kompensacija naudojasi tik 137 – vos 19,74 proc. Ir tai tikrai mažas skaičius, kadangi gausesnės šeimos kur kas mieliau priima tokią savivaldybės pagalbą.

Štai dviejų asmenų šeimų eilėje yra 326, būsto nuomos kompensacijų pageidavo 88 (27 proc.), trijų asmenų – 82 šeimos iš 200 (41 proc.), keturių asmenų – 44 iš 115 (38,26 proc.), penkių asmenų – 27 iš 59 (45,76 proc.), šešių asmenų – 7 iš 15 (46,67 proc.), septynių asmenų – viena iš trijų, o aštuonių – dvi iš trijų.

Vienišiams per brangu

Iš 1417 liepos vidury eilėje gauti socialinį būstą buvusių šeimų 694-ios buvo po vieną gyvenančių žmonių. Iš jų nuomos mokesčio kompensacija naudojasi 137.

Taip yra todėl, kaip aiškina G.Paluckas, kad po vieną gyvenantiems žmonėms nuomos mokesčio kompensacija yra paprasčiausiai per maža – jiems per mėnesį skiriama 78,34 euro valstybės paramos, o net kambario bute nuoma Vilniuje šiuo metu siekia 70-150 eurų per mėnesį.

Socialinio būsto plotas, už kurio nuomą kompensuojama, vieno asmens šeimai negali būti didesnis nei 14 kv. metrų. Vadinasi, toks žmogus tikrai negali išsinuomoti atskiro buto Vilniuje, nebent bendrabučio tipo name arba bute su kitais gyventojais.

„Akivaizdu, jeigu šita parama būstui – nuomos mokesčio kompensacija, būtų diferencijuota pagal šeimos narių skaičių, tai eilę būtų galima sumažint bent jau Vilniaus mieste perpus. Matome, kad šeimoms su dviem ar trim vaikais, pagal rinkoje esančias kainas, tokią kompensaciją gauti tikrai verta, nes tai leidžia apmokėti būsto nuomą. O jeigu esi vienas, tokios šeimos sudaro 50 proc. eilėje, tau maža, trūksta to 100 eurų“, – sakė G.Paluckas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas (vidury) atidarant naują socialinių būstų namą Naujojoje Vilnioje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas (vidury) atidarant naują socialinių būstų namą Naujojoje Vilnioje

Vilniaus savivaldybėje, anot vicemero, norima išspręsti šią problemą ir teikti paramą efektyviau. Jo teigimu, jeigu parama būtų diferencijuojama pagal šeimos narių skaičių, ji taptų kur kas patrauklesnė, todėl ir eilė susitrauktų.

Reiktų dar 50 eurų

Dabar parama nuomojant būstą parankiau nuomotis didesnėms šeimoms su daugiau vaikų. Pagal savivaldybės duomenis, keturių asmenų šeima jau gali gauti tokią kompensaciją, kad išsinuomos net ir ne patį pigiausią būstą, – jai numatyta suma siekia 313 eurų. Tas pats galioja ir didesnėms šeimoms.

„Tokioms šeimoms tai patrauklu. O vienas žmogus skėsčioja rankomis, nes jo finansinė situacija sunki ir tie 78,34 euro jo netraukia. Jam dar reikia 50 eurų. Tad tiems vienišiems žmonėms duodami truputį daugiau išspręstume visas problemas, žinoma, nenuskriaudžiant didesnių šeimų, iš jų neatimant“, – teigė G.Paluckas.

Šiais metais Vilniaus savivaldybė iš biudžeto yra numačiusi 200 tūkst. eurų būsto nuomos kompensacijoms, taip pat per septynis mėnesius išleista apie 360 tūkst. eurų iš valstybės dotacijos, iki metų galo iš viso greičiausia prireiks apie 550 tūkst. eurų iš valstybės biudžeto.

Tokioms šeimoms tai patrauklu. O vienas žmogus skėsčioja rankomis, nes jo finansinė situacija sunki ir tie 78,34 euro jo netraukia, – teigė G.Paluckas.

Situacija gali pasikeisti

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) tvirtina, kad jos turimais duomenimis, Vilniaus mieste socialinio būsto nuomos laukia 1496 šeimos (asmenys), bet ministerija neturi informacijos, kiek tiksliai iš jų neturi šeimos ir siekia nuomotis socialinį būstą vieni.

„Bet kuriuo atveju nuomoti asmeniui ar šeimai galima tik tinkamą socialinį būstą, taigi jame turi būti tualetas, vonia, virtuvė; būstas turi atitikti statybos bei specialiųjų normų (higienos, gaisrinės saugos ir kitų) reikalavimus. Masto ekonomija lemia, kad vienas žmogus patiria didesnes išlaidas būsto nuomai nei, tarkime, keturių asmenų šeima. Tokia pat situacija egzistuoja tiek nuomojantis socialinį būstą, tiek nuomojantis būstą rinkoje.

123RF.com nuotr./Šeima.
123RF.com nuotr./Šeima.

Šiuo metu Lietuvos energetikos institutas Lietuvos mokslo tarybos užsakymu atlieka tyrimą, kurio viena iš dalių yra būsto nuomos mokesčio dalies kompensacijos. Pastaruoju metu kaip tik vyksta diskusijos dėl nuomos mokesčio kompensacijos išskaidymo į dvi dalis: bazinę (kuri nepriklausytų nuo šeimos narių skaičiaus) ir papildomą (kuri priklausytų nuo šeimos narių skaičiaus)“, – teigiama ministerijos pateiktame komentare.

Tyrimo rezultatai kol kas nėra pristatyti, tyrimą tikimasi pabaigti rugsėjo pabaigoje arba spalio pradžioje, tuomet atsižvelgusi į tyrimų rezultatus SADM pateiks savo pasiūlymus.

Pastaruoju metu kaip tik vyksta diskusijos dėl nuomos mokesčio kompensacijos išskaidymo į dvi dalis: bazinę ir papildomą, – teigia SADM.

Savivaldybės galės nuomoti butus

Seimas šiuo metu pradėjo svarstyti socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio pristatytas Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti ir Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymų pataisas, kurios, pasak ministro, savivaldybėms padėtų lengviau pasirūpinti žmonėmis, kuriems būtinas socialinis būstas.

„Šalyje apie 10 tūkst. šeimų laukia socialinio būsto, todėl turime pasinaudoti visais įmanomais būdais šiems žmonėms padėti. Tikimės, kad naujas reglamentavimas paspartins socialinio būsto skyrimo procesus savivaldybėse. Nemažiau svarbu ir tai, šis sprendimas gali padėti išskaidrinti nekilnojamojo turto nuomos rinką, nes valstybė kompensuos tik tas išlaidas, kurios skiriamos oficialiai socialinio būsto nuomai“, – sakė ministras.

Jeigu teikiami pakeitimai bus patvirtinti, savivaldybės galės išsinuomoti būstą iš fizinių ar juridinių asmenų ir pernuomoti jį žmonėms, kuriems reikia socialinio būsto. Didžiąją dalį nuomos kainos savivaldybei padengtų valstybė.

Anot L.Kukuraičio, Vilniaus mieste ir rajone, Kauno, Klaipėdos, Palangos miestuose ir Neringoje iš valstybės biudžeto savivaldybėms būtų kompensuojama 70 proc. reikalingų tokiai nuomai lėšų, kitose savivaldybėse – po 80 proc. Likusi nuomos mokesčio dalis būtų apmokama iš nuomininkų mokamo mokesčio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prezidento rinkimų tvarka – galimybė pasirodyti marginalams ir politikos keistuoliams?

Gazas

Baksnoja į darbų kokybę: byra tik ką suremontuotos gatvės Kaune kelkraščiai

Aktualu

Išlaidos Seimo frakcijų parlamentinei veiklai kasmet auga

Verslas

Tramvajus Klaipėdoje: ar uostamiestis taps pionieriumi?

Gazas

5 faktai apie aštuntąjį etapą: džiaugsmas, negalavimai ir B.Vanago nesėkmė

Aktualu

JK parlamentas atmetė „Brexit“ sutartį, balsuos dėl nepasitikėjimo vyriausybe

Vardai

Rihanna padavė į teismą savo tėvą

Aktualu

Ramūnas Vilpišauskas: Ko nori britai?

Gazas

Oficialu: KTM komandos pagalba Baliui Bardauskui buvo teisėta

24sek

Įspūdingos pergalės fone D.Sabonis atsilaikė prieš pirmąjį NBA šaukimą

Aktualu

LRT tyrimas. Verslas nefinansuoja partijų? – „valstiečius“ remia ir į rinkimus su jais eina su Baltarusija dirbantys verslininkai

N-18 Aktualu

Kelyje BMW išpuolį patyrusi moteris atskleidė šokiruojančią skyrybų dramą

Aktualu

Orai.lt: atkeliauja naujas ciklonas – orai bjurs

Aktualu

Didžiosios Britanijos parlamentui atmetus „Brexit“ sutartį, Lietuva laukia žinių iš Londono

Aktualu

Trečiadienio paryčiais Panevėžyje sudegė butas

Gazas

Kaimynų eksperimentas: Rygoje dalis gatvių nebebus barstomos druska

24sek

Jautri akimirka: po liūdnos žinios „Neptūno“ žaidėjų gestas pravirkdė amerikietę

Aktualu

Trys labiausiai tikėtini „Brexit“ proceso tolesnės raidos scenarijai

24sek

Šviesią ateitį R.Jokubaičiui prognozuojantis Šaras: „Neleisime jam pasikeisti“

Mokslas.IT

„Linkomanija“ nuo trečiadienio nebeveiks

Gyvenimas

Mes lygūs. Lietuvos žvaigždžių vizažistas Ąžuolas Misiukevičius: „O kodėl moterys dirba statybose?“

Vardai

Vilija Pilibaitytė-Mia: „Daugiau niekada netekėsiu. Dabar yra mano aukso amžius“

Mokslas.IT

CERN pristatė naujos kartos dalelių greitintuvo viziją

Aktualu

„Transparency International“: Lietuvos savivaldybės tampa skaidresnės

Aktualu

Paaiškės, ar porai iš Naujosios Zelandijos bus leista įsivaikinti 9-metę iš Lietuvos

Naujienos

Gazas

Naujasis „Renault Kadjar“: dar efektyvesnė išvaizda ir daugiau komforto

24sek

Žalgiriečiai laimėjo repeticiją prieš Eurolygos jaunimo turnyrą

Deuce

Į skandalą su Serena Williams įsivėlęs arbitras galiausiai prabilo

Kultūra

Festivalyje „Kreivės“ – filmas apie translytes moteris, sukūrusias LGBT judėjimą

Aktualu

Seimo Kultūros komitetas nepritarė LRKT vadovo atsistatydinimui

Aktualu

Sulaikytas pagrindinis 2013-ųjų sprogdinimo Turkijos ir Sirijos pasienyje įtariamasis

Aktualu

Sakartvelo prezidentas kaip pagrindinę grėsmę šaliai nurodė Rusiją

Maistas

Kokias daržoves lietuviai mėgsta labiausiai? Populiariausiųjų dešimtukas

Gyvenimas

TOP 5 švyturiai Lietuvoje: nuo unikalių signalų iki „tikrojo visų laivininkų siaubo“

Sportas

Agnė Šerkšnienė Turkijoje iškovojo sidabrą

Aktualu

Panevėžyje du girti vyrai įtariami nužudymu: mergina žuvo po kritimo iš ketvirto aukšto

Aktualu

Ligoninėje mirė su trauma iš Tymo turgaus atvežta jauna moteris

Aktualu

Vilniuje jaunuoliai po ginčo su vairuotoju išdaužė autobuso stiklą

Verslas

Traukiniu iš Klaipėdos į Šilutę – jau nuo spalio

Kultūra

Startuojantis Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ kviečia susipažinti su LGBT+ judėjimo herojais

Sportas

Mirė lengvosios atletikos treneris ir profesorius Povilas Karoblis

Aktualu

Valstybės kontrolės audito rekomendacijų įgyvendinimas vėluoja beveik pusėje sričių

Interviu Aktualu

Matuko reforma: atima net iš globėjų, namo grįžo tik 18 iš 523 paimtų vaikų

Gazas

Filtrai ir kitos automobilio detalės: kaip atskirti, kurios kokybiškos?

Mokslas.IT

Kokių „aifonų“ daugiausiai lietuvių kišenėse?

Aktualu

J.C.Junckerio metinė kalba: „Afrikai reikia ne labdaros, o tikros partnerystės“

Mokslas.IT

„OnePlus“ jau šį rudenį išleis telefoną su pirštų atspaudų skaitytuvu ekrane

Palangiškei 54-erių Nijolei Kasparei šis ruduo kitoks – ji vėl studentė. Šį kartą studijuos specialybę, kuriai jaučiasi subrendusi. Ir studijuos ji psichologiją ne šiaip kokiam senjorų universitete, o tarp jaunosios kartos – Klaipėdos universitete. Beje, ne vienam stojusiam jaunuoliui ji nušluostė nosį – aukštojo mokslo moteris sieks valstybės finansuojamoje vietoje. Nijolė yra puikus pavyzdys, kad savo svajonių ir mokslų siekti niekada nevėlu. 
Gyvenimas

Mes lygūs. 54-erių – į studentės suolą: „Dėstytojai pasakiau – aš ne ponia, o Nijolė“

Aktualu

Tęsiasi kova su teršėjais: pažeidėjus drausmins prie konteinerių įrengdami kameras

Aktualu

Bernardas Gailius: Hipstervilnius? Ačiū, nereikia

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:17
20:02
00:32

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min