-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2009 07 24

Reaktoriams aušinti Rusija ketina siurbti Nemuno vandenį

Jei Rusija įgyvendins savo planus Kaliningrado srityje statyti atominę elektrinę ir ją aušinti Nemuno vandeniu, tai gali gerokai pakeisti ekologinę padėtį gamtosaugos požiūriu jautriame šios upės žemupyje.
Nemunas
Nemunas / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Kaip rašo „Kauno diena“, penktadienį Nemano mieste (buvusioje Ragainėje) rengiami visuomeniniai klausymai apie už keliolikos kilometrų į pietryčius nuo jo planuojamos statyti Baltijos atominės elektrinės (BAE) projektą. Iki šiol nebuvo viešinama, nei kur galėtų būti statoma nauja elektrinė, nei koks bus jos pajėgumas ar techniniai veiklos duomenys.

Vienas iš Kaliningrado srities visuomeninės ekologinės organizacijos „Ekozaščita!“ („Ekogynyba!“ – rus.) vadovų Vladimiras Slyvakas tvirtina, kad BAE turėtų stovėti už keliolikos kilometrų nuo Lietuvos sienos, netoli tranzitinio dujotiekio, tarptautinio oro susisiekimo koridoriaus teritorijoje. Naujoji elektrinė turėtų būti gana galinga, o jos reaktoriams aušinti numatoma naudoti Nemuno vandenį.

Sovetske jau buvo surengtos kelios protesto akcijos prieš numatomą BAE statybą. Per jas daugiau kaip tūkstantis žmonių pasirašė kreipimąsi į Rusijos prezidentą ragindami nestatyti elektrinės.Anot V.Slyvako, Rusijos valdžia renkasi iš trijų vietų, kur galėtų būti pastatyta BAE. Viena iš aikštelių netoli Malomožaisko gyvenvietės laikoma prioritetine. Ji tėra vos už 12 km nuo Lietuvos sienos.

Modeliavo lėktuvo katastrofą

Jo teigimu, visos trys parinktos aikštelės yra netoli didelio dujotiekio, nutiesto iš Rusijos per Lietuvą į Kaliningradą. Be to, jos yra tarptautinio oro susisiekimo koridoriaus ribose. Bendrovės „Energoatom“ direktoriaus pavaduotojas Sergejus Bojarkinas yra sakęs, kad jeigu ant reaktoriaus nukristų iki 20 t sveriantis lėktuvas, tuomet reaktorius atlaikytų. V.Slyvako teigimu, tai – sportinio lėktuvo svoris.

BAE vyriausiasis inžinierius Ivanas Grabelnikovas pasakojo, kad buvo modeliuojamas „Boeing -747“ („Jumbo“) kritimas ant tokio tipo reaktorių, kokius numatoma statyti šioje elektrinėje. Pasak jo, dideliam oro laineriui nukritus ant tam tikro reaktoriaus konstrukcijos taško, reaktorius gali būti visiškai sugriautas.

Anot judėjimo „Ekozaščita!“ lyderių, BAE reaktoriai Nemuno vandeniu turėtų būti aušinami netiesiogiai – iš kur kas mažesnės Šešupės.

„Ne Nemunas įteka į Šešupę, o atvirkščiai, todėl norint Šešupę papildyti Nemuno vandeniu, reikia iškasti vieną ar kelis kanalus arba nutiesti vamzdžius. Tai ir planuojama padaryti“, – sakė V.Slyvakas.

Gali nusekti Klaipėdos uostas

Anot jo, ketinama statyti du BAE reaktorius, gaminančius 2400 megavatų elektros energijos. Norint juos atvėsinti, reikės maždaug 2 kub. km vandens per metus. „Visų rytinėje Kaliningrado srities dalyje esančių upių, išskyrus Nemuną, vandens ištekliai – 2,5 kub. km per metus. Todėl bet kuriuo atveju vanduo turėtų būti imamas iš Nemuno“, – nurodė ekologinio judėjimo aktyvistas.

Sumanymas naudoti Nemuno ir Šešupės vandenį, kuris paskui į upes bus grąžintas sušilęs maždaug šešiais laipsniais, pasak „Ekozaščita!“ vadovo, kelia grėsmę gamtai. Būtina išanalizuoti ir galimą projekto poveikį Klaipėdos uostui, kuriame gali nusekti vanduo.

Sovetske jau buvo surengtos kelios protesto akcijos prieš numatomą BAE statybą. Per jas daugiau kaip tūkstantis žmonių pasirašė kreipimąsi į Rusijos prezidentą ragindami nestatyti elektrinės.

Lietuvos valdžios atstovai teigia stebėsiantys galimą BAE statybą, teiksiantys savo pastabas, jeigu projektas išties kels grėsmę aplinkai ar žmonių saugumui. Šios dienos klausymuose Nemane dalyvaus Lietuvos konsulato Kaliningrade darbuotojas, kuris surinks ir perduos Vilniui visą įmanomą informaciją.

Rusija gali nekreipti dėmesio į priekaištus

Pasak Aplinkos ministerijos Poveikio aplinkai vertinimo skyriaus vedėjo Vitalijaus Auglio, Lietuvai būtų labai svarbu gauti kuo išsamesnę informaciją apie būsimus BAE galingumus, technologijas, įskaitant ir tai, kaip bus aušinami reaktoriai.

„Apie tai mums turi pranešti oficialūs Rusijos pareigūnai, tačiau kol kas jokios išsamesnės informacijos nepateikta. Yra tik preliminarus, nedidelis ir neišsamus poveikio aplinkai vertinimas, kuriuo bent dabar tikrai negalima kliautis, nes jame beveik nėra mus dominančios išsamios informacijos“, – sakė jis. V.Auglys kol kas nėra linkęs komentuoti neoficialių prielaidų, kad BAE tikrai kels ekologinę grėsmę Nemunui ir Lietuvai.

Specialistas sutiko, kad vanduo reaktoriams aušinti tikriausiai bus imamas iš Nemuno. „Tačiau dar neturime informacijos, kaip tas vanduo bus imamas, kiek jo bus paimama, kaip jis bus aušinamas prieš grąžinant į Nemuną. Kai gausime atsakymus į šiuos klausimus, galėsime tvirčiau pasakyti savo pastabas, ar tikrai tos technologijos pakenks Nemuno deltos, Kuršių marių ir kitoms aplink esančioms ekologinėms sistemoms“, – sakė V. Auglys.

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATE-SI) vyresnioji specialistė Jolanta Tumasaitė atkreipė dėmesį, kad valstybė, statanti atominę elektrinę, turi konsultuotis su kaimynėmis. Paprastai į pastabas atsižvelgiama. Bet formaliai Rusija gali ir nekreipti dėmesio į kaimynų priekaištus.

„Galutinį sprendimą bet kuriuo atveju priima atominę elektrinę besirengianti statyti valstybė', – tvirtino J.Tumasaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius