TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

RST: elektrą švaisto kas trečias, nors vartojančiųjų atsakingai daugėja

Elektrikai vilnietei elektrą atjungė tik dėl to, kad keletą metų negalėjo patekti į jos butą ir patikrinti ten esančių skaitiklių.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Elektros skaitiklis.
Šaltinis: 15min
0
A A

Kaip atskleidė Rytų skirstomųjų tinklų (RST) užsakymu atliktas gyventojų elektros vartojimo įpročių tyrimas, trečdalis gyventojų elektrą švaisto. Tačiau palyginti su pernai metais, padaugėjo elektros energiją pradėjusių naudoti taupiai – nuo 35 proc. iki 40 procentų. Pagrindiniai gyventojų nurodomi įpročiai, trukdantys atsakingai vartoti elektrą – naktį iš elektros lizdų neišjungiami prietaisai ir dažnai paliekama be reikalo įjungta šviesa.

„Neabejoju, kad ilgainiui Lietuvoje susiformuos atsakingo vartojimo tradicijos, tačiau tai laiko ir pastangų reikalaujantis procesas. Ekonomikos sunkmetis ir nuo šių metų padidėjusios elektros energijos kainos jį turėtų paspartinti. Pirmiausia, gyventojai keis elektros vartojimo įpročius, norėdami išvengti didesnių išlaidų. Vėliau turėtų atsirasti supratimas, kad atsakingas elektros vartojimas, tai ne tik galimybė sutaupyti, bet ir prisidėti prie šalies gerovės – didinti energetinę nepriklausomybę, bei globalių tikslų – aplinkos tausojimo“, – sakė Mantas Vaskela, RST racionalaus elektros vartojimo ekspertas.

Ketinimus atsakingiau vartoti elektrą patvirtina ir tyrimo rezultatai – didžioji dalis gyventojų sako, kad pradėtų keisti elektros vartojimo įpročius, sąskaitai už elektrą padidėjus 20 procentų. Jei vartojimo įpročiai nesikeistų, vidutiniškai elektros tarifui didėjant 11 centų (su PVM), išlaidos namų ūkiui išaugtų iki 20 litų (arba 30 proc.) per mėnesį, nuo 65 iki 85 litų. M.Vaskela sako, pradėjus atsakingai vartoti elektrą, išlaidas jai galima sumažinti apie 20 proc. ir tokiu būdu elektros pabrangimą pajusti labai nežymiai, teigiama pranešime spaudai.

Kaip parodė tyrimas, didžiausi elektros švaistūnai yra jaunesni gyventojai. 25–34 metų amžiaus apklausos dalyviai dažniau nei kiti teigė, jog elektros energijos netaupo sąmoningai, tačiau pripažįsta, kad turėtų tai daryti. Mažiausiai apie elektros taupymą galvoja vyrai ir jauniausi 18–24 metų gyventojai.

Ryškėja ir gerų tendencijų. Per metus padaugėjo naudojančiųjų elektrą taupančias lemputes ir sumažėjo tų, kurie perka tik kaitrines lemputes. Kad namuose dalis lempučių yra elektrą taupančios, prisipažino 42 proc. apklaustųjų, pernai jų buvo 35 procentai. Šiais metais naudojančių tik kaitrines lemputes dalis sumažėjo nuo 50 proc. (pernai) iki 41 proc.

„Elektrą taupančios lemputės sunaudoja 75–80 proc. mažiau elektros energijos nei paprastos kaitrinės lemputės. Be to, jų gyvavimo laikas yra iki 10 kartų ilgesnis nei įprastų. Ir nors taupiosios lemputės yra brangesnės, tai investicija, kuri tikrai pasiteisina ir atsiperka“, – sakė M.Vaskela. Pasak jo, viena 75 W kaitrinė lemputė (vertinant jos suvartojamą elektrą ir veikimo laiką) pagal naujus elektros tarifus kainuotų apie 2,1 lito per mėnesį, kai taupioji – 0,7 lito.

Siekiant paskatinti gyventojus imtis konkrečių veiksmų taupant elektrą, RST nuo šių metų vasario 1 dienos skelbs elektros taupymo idėjų konkursą gyventojams. Šiuo metu, iki sausio 15 dienos, vyksta elektros energijos taupymo projektų konkursas bendruomenėms ir nevyriausybinėms organizacijoms.

 

 
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min