Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 31d. 12:21 , Atnaujinta: 2013 spalio 31d. 16:44

Rusija paskelbė informacinį karą Lietuvai: bus „demaskuota“ prezidentė Dalia Grybauskaitė ir kiti aukšti politikai

Lithuanian President Grybauskaitė  and Russian Prime Minister Putin.
President.lt nuotr. / Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Valstybės saugumo departamentas (VSD) perspėjo, kad Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas – valstybės vadovai ir dalis parlamentarų informuoti, kad artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę Dalią Grybauskaitę, kitus aukštus šalies pareigūnus.

Lietuvos vadovams, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Seimo Užsienio reikalų komitetams pateiktoje informacijoje VSD pranešė, kad tokį Rusijos specialiųjų tarnybų veikimą lemia Kremliaus pasipiktinimas Lietuvos užsienio ir energetikos politika, pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai tikslai, ypač Rytų partnerystės programos įgyvendinimas.

Karui diriguoja V.Putino pavaldiniai

VSD pateiktoje informacijoje, kurią matė BNS, nurodoma, kad planuojamos aktyvios veikimo priemonės prieš Lietuvą inicijuojamos ir koordinuojamos Rusijos prezidento administracijoje.

Rusija jau artimiausiu metu planuoja paskleisti Lietuvos prezidentę neva diskredituojančios informacijos, „atrandant“ Rusijos archyvuose esą naujų duomenų apie jos biografiją.

Rusijos prezidento administracijos Tarpregioninių ir kultūrinių ryšių su užsienio šalimis valdybos Visuomeninių procesų analizės departamento Baltijos šalių skyrius, kaip teigia VSD, jau artimiausiu metu planuoja paskleisti Lietuvos prezidentę neva diskredituojančios informacijos, „atrandant“ Rusijos archyvuose esą naujų duomenų apie jos biografiją.

Anot VSD, Rusijos specialiosioms tarnyboms pavesta aktyviai naršyti Rusijos archyvuose renkant kompromituojančią informaciją apie aukštas pareigas užimančius buvusios SSRS valstybių pareigūnus, siekiant daryti jiems poveikį.  

Šios aktyvios informacinės atakos taikiniu, kaip teigia VSD, gali tapti ir kiti aukšti Lietuvos pareigūnai.

Šiam Rusijos prezidento administracijos valdybos departamentui vadovauja J.Umerenkovas, ne kartą lankęsis Lietuvoje, dalyvavęs Lietuvos liaudies partijos suvažiavime. Valdybos darbuotojas saugumo agentas V.Smirnovas, VSD teigimu, naudojęs mokslininko priedangą, iki praeitų metų pabaigos reguliariai lankėsi Lietuvoje ir turėjo daug kontaktų su Lietuvos politikais, žurnalistais ir politologais. Šiuo metu V.Smirnovas įtraukas į asmenų, kuriems draudžiama atvykti į Lietuvą, sąrašą, teigiama VSD informacijoje.

Rusijos agentų tinkle – politikai, žurnalistai, politologai

Anot Lietuvos žvalgybininkų, Rusijos naudojami metodai šių atakų metu būtų įprastiniai – dezinformacija ir kompromitavimas, atskleidžiant sufalsifikuotus esą Rusijos Valstybiniame archyve aptiktus dokumentus, skelbiant „atrastų“ naujų liudininkų parodymus.

VSD teigimu, Rusijos prezidento administracijos valdyba turi ryšių su kai kurių Lietuvos partijų, žiniasklaidos atstovais, politologais. 

Ši informacija gali būti skelbiama pasinaudojant ir Lietuvoje minėtos Rusijos prezidento administracijos valdybos ryšiais Lietuvoje. VSD teigimu, valdyba turi ryšių su kai kurių Lietuvos partijų, žiniasklaidos atstovais, politologais. VSD duomenimis, pernai Rusijos prezidento administracijos Tarpregioninių ir kultūrinių ryšių su užsienio šalimis valdyboje yra lankęsi Lietuvos lenkų rinkimų akcijos bei Lietuvos rusų sąjungos atstovai, minima, jog valdybos atstovai galėjo turėti kontaktų ir su kitų Lietuvos politinių partijų atstovais, tačiau jos konkrečiai nenurodomos. Žiniasklaidos atstovų ir politologų, palaikančių ryšius su minėta Kremliaus valdyba, VSD taip pat konkrečiai neįvardija.

VSD duomenimis, šios Rusijos prezidento administracijos valdybos, kurios pagrindą sudaro buvę ir esami specialiųjų tarnybų darbuotojai, veiklos metodai ir tikslai panašūs kaip Rusijos saugumo ir žvalgybos tarnybų. Per šią valdybą organizuojamas „artimajame užsienyje“ veikiančių visuomeninių, kultūros organizacijų, informacinių forumų finansavimas.

2013 metais ši valdyba, kaip nurodo VSD, įkūrė ir valdo portalą  rubaltic.ru, kuriame nuolat talpinama prieš Lietuvą nukreipta propagandinio, dezinformacinio pobūdžio informacija, tuo pačiu siekiama portale talpinamą informaciją paskleisti Lietuvos viešojoje erdvėje.

Papildyta 14.05 val. VSD vadovas: „Gali ir premjeras būti“

VSD vadovas Gediminas Grina ketvirtadienį žurnalistams patvirtino, kad informacinės atakos gali tapti intensyvesnės dėl Lietuvos pirmininkavimo ES.

Pavojinga yra tiek, kiek  žmonės yra imlūs tai propagandai. Jeigu žmonės neimlūs, tai jos efektyvumas yra mažas, – sakė G.Grina.

„Ne tik kad bus, pagal mūsų surinktus duomenis jos gali tiesiog intensyvėti, – žurnalistams Seime sakė G.Grina. – Čia ne savaičių ar dienų klausimas, o suintensyvėjimo klausimas“.

„Mūsų manymu, tiesiog dabar yra toks aspektas pirmininkavimo, nes mes norime, kad pirmininkavimas sėkmingai eitųsi, bet yra kitos jėgos, kurios nelabai  to nori“, –  teigė jis.

Pasak VSD vadovo, informacinė propaganda „suintensyvėja prieš priimant kažkokius strateginius sprendimus ar kažkokiems įvykiams artėjant“.

Lapkričio pabaigoje Vilniuje vyks ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimas, kuriame tikimasi pasirašyti asociacijos ir laisvos prekybos sutartį su Ukraina. Rusija priešinasi šiam žingsniui, ir nori Ukrainą įtraukti į jos kuriamą Muitų sąjungą.

„Nenorėčiau kalbėti, kokios valstybės tuo užsiima, bet, manau, ir patys puikiai suprantate“, – teigė departamento vadovas, žurnalistų paklaustas, ar informacines atakas rengia Rusija.

„Paprastai tokio tipo atakos vykdomos per žiniasklaidą. Per  įvairias priemones. Nebūtinai Lietuvoje, gali ir užsienyje“, – pridūrė VSD vadovas.

Jo teigimu, informacinės atakos gali būti nukreiptos prieš valstybės vadovus: „Gali ir prezidentė, ir premjeras būti“.

„Paprastai pagrindinis atakų dėmesys bet kokių Lietuvos vadovybės sprendimų kritika, nepriklausomai, kas yra valdžioje“, – kalbėjo VSD vadovas.

„Pavojinga yra tiek, kiek  žmonės yra imlūs tai propagandai. Jeigu žmonės neimlūs, tai jos efektyvumas yra mažas“, – sakė G.Grina.

Papildyta 16.44 val. VSD prašo pradėti tyrimą

Valstybės saugumo departamentas (VSD) patvirtino ketvirtadienį perdavęs raštą valstybės vadovams apie galimas informacines provokacijas, tačiau paprašė prokurorų pradėti ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto informacijos atskleidimo.

Jau po šio pareiškimo VSD pranešime spaudai paskelbė, kad ketvirtadienį perdavė Prezidentūrai, Seimui, Vyriausybei ir Užsienio reikalų ministerijai „raštą, kuriame buvo pateikta informacija, sudaranti Lietuvos Respublikos valstybės paslaptį“.

„Tą pačią dieną žiniasklaidoje buvo pradėta viešinti informacija pateikiant nuorodą į VSD raštą. Valstybės saugumo departamentas, manydamas, kad gali būti neteisėto informacijos atskleidimo požymių, kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą, prašydamas organizuoti ikiteisminį tyrimą“, – rašoma VSD pranešime spaudai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

00:34
00:16
00:05

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min