Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 08 04

Šalies vadovai pasveikino žemaičius su 600-osiomis krikšto metinėmis

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas ir šalies premjeras Algirdas Butkevičius dalyvavo Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejiniuose renginiuose Telšiuose.
Insulos kalvos papėdėje esančioje Didžiojoje Žemaičių sienoje šalies vadovė Dalia Grybauskaitė atidengė istorinę plokštę Žemaitijos krikštui „Euruopas krėkšt 313-1413 m.“ ir pasveikino iškilmių dalyvius.
Insulos kalvos papėdėje esančioje Didžiojoje Žemaičių sienoje šalies vadovė Dalia Grybauskaitė atidengė istorinę plokštę Žemaitijos krikštui „Euruopas krėkšt 313-1413 m.“ ir pasveikino iškilmių dalyvius. / Roberto Dačkaus nuotr.

Insulos kalvos papėdėje esančioje Didžiojoje Žemaičių sienoje šalies vadovė Dalia Grybauskaitė atidengė istorinę plokštę Žemaitijos krikštui „Euruopas krėkšt 313-1413 m.“ ir pasveikino iškilmių dalyvius.

Prezidentės teigimu, žemaičių krikštas – svarbus įvykis ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos istorijoje, užbaigęs daugiau kaip tūkstantį metų trukusį krikščionybės plitimą visame žemyne.

„Krikštas sujungė Lietuvą su krikščioniškąja Europa. Vadinasi, ir su kultūra, mokslu bei tikėjimo vertybėmis, neatsiejamomis nuo stiprios ir pažangios visuomenės. Išlaikydami savitumą, tapome stiprios ir vieningos bendruomenės dalimi“, – pabrėžė šalies vadovė.

Anot Prezidentės, pasirinkusi krikštą Lietuva žengė europietišku keliu. Per 600 metų šaliai ir jos žmonėms teko atlaikyti daug sunkių išbandymų, tačiau dabar Lietuva – pilnateisė Europos Sąjungos narė, o šį pusmetį ėmusi pirmininkauti ES Tarybai tapo ir 28 Europos šalių bendruomenės lydere.

Valstybės vadovė žemaičių tarme visiems palinkėjo drąsos ir ištvermės, ryžto ir užsispyrimo puoselėjant Lietuvos žemę. Pasak Prezidentės, viskas, kuo buvome, kas esame ir kuo būsime, skirta mūsų visų valstybei – Lietuvai.

Po ceremonijos Prezidentė taip pat dalyvavo iškilmingose Žemaičių krikšto 600 metų jubiliejaus Mišiose. Mišias aukojo Popiežiaus legatas Budapešto arkivyskupas kardinolas Peter Erdo.

Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas: šiandien visų žvilgsniai nukreipti į Telšius

Vydas Gedvilas
Vydas Gedvilas

Sveikindamas šventės organizatorius ir dalyvius V. Gedvilas priminė, jog Telšiai nuo seno tituluojami Žemaitijos sostine, tačiau šiandien jie bent jau vienai dienai tapo visos Lietuvos sostine. „Krikšto jubiliejaus minėjimo proga lietuvių žvilgsniai nukreiptas būtent į Telšius. Šis nuostabus miestas man yra gimtasis, todėl man puikiai suprantama ir pažįstama šventinė, pakili nuotaika ir nepaprastas jausmas,  kuris dabar yra užvaldęs visus telšiškius“, – teigė Seimo Pirmininkas.

V. Gedvilas padėkojo žmonėms, kurių dėka Žemaitijos krikšto jubiliejus jau nuskambėjo per visą Lietuvą ir pasiekė Šventąjį miestą Romą. Į ją nukeliavę 600 piligrimų iš Žemaitijos susibūrė bendrai maldai. „Tai – įrodymas, koks svarbus šis istorinis įvykis yra tiek Bažnyčiai, tiek ir mūsų valstybei“, – kalbėjo parlamento vadovas.

Jo žodžiais, šventės organizatoriai gal net patys neįsivaizduoja, koks svarbus kiekvieno iš jų įnašas. Pasak V. Gedvilo, net ir mažiausias kiekvieno iš prisidėjusių indėlis – tai dalelytė, atgulusi į daugialypę, žėrinčią ir kerinčią mozaiką, kuria belieka tik žavėtis.

Seimo Pirmininkas linkėjo kiekvienam šventės dalyviui iš sukakties minėjimo pasisemti kuklumo, kantrybės, tolerancijos, išminties bei meilės artimui.

Algirdo Butkevičiaus spaudos konferencija
Algirdo Butkevičiaus spaudos konferencija

Premjeras Algirdas Butkevičius: per prabėgusius amžius Žemaičiai parodė, kad moka branginti tikėjimo dovanas

Lietuvos Respublikos Vyriausybės vardu nuoširdų sveikinimą išsakė ir premjeras A.Butkevičius.

„Žemaičių Krikštu buvo užbaigtas Lietuvos Krikštas, Lietuvos Karaliaus Mindaugo pradėtas dar XIII amžiuje. Krikštas yra dovana ir įsipareigojimas. Tai tikėjimo dovana, kurią priėmęs žmogus atgimsta ir pakeičia savo gyvenimą. Krikštas yra vienybės ryšys ir bendrystės pamatas. Tai įsipareigojimas burtis į bendruomenę. Lietuvos istorija liudija, kaip krikščioniškasis tikėjimas mūsų protėviams ne tik leido kurti ir stiprinti savo valstybę, perimti krikščioniškosios Europos kultūrą, bet ir padėjo išsaugoti gimtąją kalbą, papročius ir tradicijas, o svarbiausia – laisvės suvokimą.

Per prabėgusius amžius Žemaičiai parodė, kad moka branginti tikėjimo dovanas: tai liudija senoji vyskupystės sostinė Varniai – vienas svarbiausių religijos ir kultūros židinių; išaugusios bažnyčios – saviti ir gražūs tikėjimo paminklai; nuo seno gausiai lankomos Šiluvos ir Žemaičių Kalvarijos piligriminės šventovės; vienuolynai, daug nusipelnę krašto kultūrai; tai vaizdingą peizažą puošiantys kryžiai, koplytėlės ir koplytstulpiai, tapę vienu iš Lietuvos simbolių; senosios giesmės, išreiškiančios meilę Dievui ir tikinčiųjų bendrumą; tai dar XVI amžiuje įsteigta kunigų seminarija, išugdžiusi daug puikių kunigų. Visi šie ženklai liudija gyvą ir veiksmingą tikėjimą, kuris padėjo atpažinti savo tapatybę, suteikė jėgų pakelti sunkius istorijos išbandymus, palaikė tvirtas lietuviškas šeimas, stiprino meilę Tėvynei ir jos žmonėms.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius