Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2015 01 03, 20:29

Savaitės skaitiniai: septyni įsimintiniausi 15min.lt tekstai

Metų sandūra – ne pats geriausias laikas ilgesnio grojimo tekstams. Tačiau jų buvo ir šią savaitę. Siūlome kai kuriuos iš jų prisiminti.
Viltė Stankutė-Butkienė
Viltė Stankutė-Butkienė / Stop kadras

1. „TV pagalba“ žurnalistės Viltės Stankutės-Butkienės smurtinė mirtis sukrėtė visą šalį. Žurnalistas Saulius Tvirbutas apsilankė pas Viltės žudiko (buvusio sugyventinio) mamą. Ką tokiu atveju gali pasakyti mama? Juk net ir sūnus-žudikas jai vis tiek yra vaikas...
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Vilija Ramoškienė

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Vilija Ramoškienė

Ji sakė, kad labai džiaugėsi sūnaus draugyste su V.Stankute–Butkiene. „Ji daug kartų buvo čia atvažiavusi, padėjo bulves kasti, visada atveždavo dovanų: meškiukų, kvepalų. Man jos ir dukrelės labiausiai gaila. Sūnaus neišsižadu, bet jaučiu didelį pyktį“, – verkdama tvirtino moteris.

2. Apžvalgininkas Rimvydas Valatka atsisveikina su litu: kartu racionaliai ir labai jausmingai, nevengdamas išsakyti subjektyvias refleksijas. Atsisveikina su litu, kuris nesuslogavęs sąžiningai tarnavo mums. Ir dar tarnautų tiek ir tiek.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rimvydas Valatka
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Rimvydas Valatka

Jautiesi nei šiaip, nei taip. Vieną akimirką – tarsi parduodamas giminės relikviją, kurią senelis išsaugojo net Sibiro tremty ir prieš mirdamas liepė sūnums bei anūkams saugoti, kol gyvi. Niekas tavęs dabar nepasmerks, bet sąžinė krebžda, kad tai gal ir vaikiška, bet vis tiek šiokia tokia išdavystė. Kitą akimirką atrodai kaip tas pasakos sūnus, kuris sausio 1-osios naktį rogutėmis išveš savo seną tėvą į mišką ir paliks.

3. Tomas Markelevičius aiškinosi, kaip panevėžiečiai ruošėsi pasitikti eurą ir palydėti nacionalinę valiutą - litą.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Bronius
Tomo Markelevičiaus nuotr./Bronius

4. Prieš trisdešimt metų, 1984 m. komunistinė Bulgarijos valdžia pradėjo vykdyti priverstinės asimiliacijos politiką, nukreiptą prieš turkų tautinę mažumą. Bulgarijos turkai buvo verčiami keisti savo vardus ir negalėjo kalbėti savo gimtąja kalba viešose vietose.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vyriškis, apsigobęs Turkijos vėliava
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vyriškis, apsigobęs Turkijos vėliava

Bahtiyaras Karaalis iki šiol nepamiršta, kaip prieš 30 metų du Kalašnikovo automatais ginkluoti milicininkai įsiveržė į jo namus. Vienas iš jų buvo vyriškio kaimynas, kuris tarė: „Atsiprašau, mano drauge. Turi eiti su mumis. Tavo vardas bus pakeistas. Susigalvok naują.“ Bulgarijos turkas B.Karaalis pasipiktino šiuo pasakymu: „Mano tėvai man davė mano vardą. Neįmanoma jo pakeisti.“

5. Kaetanos Leontjevos komentarai - visuomet aiškūs, aktualūs, dalykiški. Šį kartą Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyr. ekspertė samprotavo apie „Sodros“ nereformą.

Asmeninio albumo nuotr./Kaetana Leontjeva
Asmeninio albumo nuotr./Kaetana Leontjeva

Praėjusią savaitę nuvilnijo pasipiktinimo banga dėl 5 mln. litų kainavusio „socialinio modelio“ sukūrimo. Modelį užsakiusios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, jau pavasario sesijoje Seime būtų pristatyti mokslininkų pasiūlyti projektai. Projektų apimtis plati – tai ir naujas Darbo kodeksas, ir visas paketas mokesčių pakeitimų, pradedant visuotiniu nekilnojamojo turto mokesčiu, automobilių mokesčiu, visų palūkanų apmokestinimu ir baigiant progresiniais mokesčiais beipelno mokesčio didinimu.

6. Tomo Daugirdo komentaras - apie lietuviškąjį krikščioniškumą ir autoritarizmą.

Fotolia nuotr./Kryžius
Fotolia nuotr./Kryžius

Dėmesio vertas klausimas, ar krikščionys, Bažnyčia ar Bažnyčios siekia užvaldyti, kontroliuoti ir represyviai kitų grupių atžvilgiu valdyti nepriklausomą Lietuvos valstybę? O galbūt su tuo siejamos ydos glūdi ne tiek krikščioniškoje pozicijoje, kiek dabartinėje valstybėje ir jos polinkyje valdyti ir kontroliuoti dalykus, į kuriuos ji kištis neturėtų?

7. Emigravusi į Daniją Karina Sėrikova ten sutiko labai spalvingą asmenybę: išskirtinės mokyklos dėstytoją ir didžėjų Darių Vaiką.

Darius Vaikas
Darius Vaikas

Lietuvis gilaus skambesio šokių muzikos kūrėjas 27-erių Darius Kinderis į Daniją išvyko ieškoti naujų patirčių ir praplėsti akiračio. Vaikinas svajojo apie sėkmę, tačiau viskas susiklostė kur kas geriau nei slapčiausiuose troškimuose – vieną dieną naktiniu valytoju dirbusiam jaunuoliui danai pasiūlė tapti elektroninės muzikos mokytoju. Apie muzikos kūrimo niuansus, keistą, tačiau abejingų nepaliekančią, danišką hojskolę specialiai iš Bjerringbro Danijoje pasakoja pseudonimu Darius Vaikas pasivadinęs muzikos kūrėjas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min