-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 06 25 /16:52

Seimas dūrė Dariui Valiui – nepritarė Generalinės prokuratūros ataskaitai

Parlamentarams nepatiko generalinio prokuroro Dariaus Valio antradienį Seime pristatyta prokuratūros praėjusiųjų metų ataskaita – ji buvo atmesta.
Darius Valys
Darius Valys / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Už nutarimą, kuriuo buvo siūloma pritarti ataskaitai ir nustatyti prokuratūros 2013-2016 metų veiklos kryptis balsavo tik 31 Seimo narys, prieš – 28, 32 susilaikė. Šis nutarimas grąžintas tobulinti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui.

Prieš ataskaitą daugiausiai balsavo „darbiečiai“, „Drąsos kelio“ atstovai ir Liberalų sąjūdis, dalis socialdemokratų balsuodami susilaikė.

„Aš ne taip vertinu, – paklaustas, ką galvoja apie tai, jog Seimas nepritarė ataskaitai, žurnalistams sakė D.Valys. – Seimas grąžino nutarimo projektą tobulinti komitetui. Tikrai nebuvo pasisakyta dėl ataskaitos, mano nuomone.“

Kai kurie parlamentarai anksčiau svarstė, kad reikėtų pakeisti įstatymus taip, jog nepritarus ataskaitai institucijos vadovas traukiasi iš posto. „Pirmiausiai reiktų išgirsti galutinį Seimo sprendimą ir argumentus, kuriais Seimas kalba“, – tvirtino generalinis prokuroras.

Parlamentarė Rima Baškienė antradienį pastebėjo, kad prokuratūros metinėje ataskaitoje negailima daug gražių žodžių sau, tuo metu prokurorų profesinė sąjunga generalinio prokuroro pertvarkas ir veiklą apskritai vertina kritiškai.

Apie tai paklaustas D.Valys teigė, kad nėra tokio dalyko kaip prokurorų profesinės sąjungos ataskaita. „Tam ir yra profesinė sąjunga, kad žiūrėtų į visus procesus prokuratūroje kritiškai", – pridūrė jis.

Priminė avariją

D.Valys į Seimą atvyko nusiteikęs pakiliai ir geras dvidešimt minučių vardijo prokuratūros pasiekimus. Tačiau parlamentarams pradėjus uždavinėti klausimus, generalinio prokuroro nuotaika sugedo.

„Drąsos kelio“ atstovas Valdas Vasiliauskas jam priminė užpernai spalį įvykusią avariją, kurios metu D.Valio vairuojamas automobilis partrenkė per perėją ėjusią moterį.

Parlamentaras aiškino, jog po to moteris buvo nedarbinga 38 dienas, tuo metu pagal įstatymą, jei žmogus po avarijos būna nedarbingas 10 dienų, jos kaltininkui keliama baudžiamoji byla.

„Ar nereikėjo prašyti prezidentės, kad jus nušalintų nuo pareigų?“, – klausė V.Vasiliauskas.

D.Valys priminė, jog buvo parašęs prašymą atleisti jį iš pareigų, kad netrukdytų tyrimui, tačiau jo prašymas nebuvo patenkintas.

D.Valiui taip pat teko pasiaiškinti, kodėl nusprendė nebetvirtinti Kęstučio Betingio Kauno apygardos prokuratūros vyriausiuoju prokuroru dar vienai kadencijai.

Generalinis prokuroras sakė, kad per 11 metų K.Betingis padarė labai daug, tačiau „rotacija yra normalus ir sveikas reiškinys mūsų šalyje“. Jis priminė, kad K.Betingiui buvo siūlomos kitos pareigos Generalinėje ar teritorinėse prokuratūrose, tačiau jis pasiūlymą atmetė.

„Kauno apygardos prokuratūrai kaip ne vienai kitai reikia pokyčių, negali būti, kad jai tas pats asmuo vadovautų šešiolika metų“, – pridūrė jis.

Praėjusius metus vadina istoriniais

„2012-ieji mūsų institucijai buvo ypač reikšmingi, drįsčiau sakyti – istoriniai“, – ataskaitoje cituojamas D.Valys.

Dokumente teigiama, kad vienas svarbiausių 2012 metų darbų – įgyvendinta prokuratūros pertvarka: apylinkių prokuratūros tapo pavaldžios 5 apygardų prokuratūroms, vietoje 51 veikia 10 apylinkių prokuratūrų, jų veiklos teritorijos suderintos su teismų ir ikiteisminio tyrimo įstaigų veiklos teritorijomis. Apylinkių prokurorų darbo vietos liko ten, kur ir buvo. Daugiau nei perpus sumažintas vadovų skaičius – iš 190 vyriausiųjų prokurorų ir jų pavaduotojų liko 91.

„Prokurorų specializavimasis ir darbo krūvių vienodinimas, sugriežtinta ikiteisminių tyrimų terminų kontrolės tvarka, atliekami ikiteisminių tyrimų patikrinimai, patobulinta tyrimų apskaita Informacinėje prokuratūros sistemoje jau duoda teigiamų rezultatų. 2012 metais prokurorai ir ikiteisminio tyrimo pareigūnai ištyrė 42 884 nusikalstamas veikas arba 20 proc. daugiau nei 2011 metais. Atskleista 52 proc. nusikalstamų veikų“, – teigė generalinis prokuroras.

Ataskaitoje nurodoma, kad 72 proc. ikiteisminių tyrimų praėjusiais metais truko iki 6 mėnesių, ikiteisminis tyrimas vidutiniškai truko 157 dienas.

Palyginti su 2011 metais, 2012 metais ištirta 51 proc. daugiau korupcinių nusikalstamų veikų, 54 proc. daugiau nusikalstamų veikų, susijusių su kontrabanda, 44 proc. daugiau nusikalstamų veikų, susijusių su neteisėta narkotinių ir psichotropinių medžiagų apyvarta.

Prokurorai, vykdydami viešojo intereso gynimo funkciją, 2012 metais teismams pateikė 490 ieškinių, siekiant valstybei sugrąžinti turto už 147 mln. 782 tūkst. litų, t. y. beveik 3 kartus daugiau nei 2011 metais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius