-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 10 08 /13:03

Seimas nepanaikino Petro Gražulio teisinės neliečiamybės

Antradienį Seimas nusprendė, kad Seimo narys, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos frakcijos seniūnas Petras Gražulis neturi būti traukiamas atsakomybėn dėl savo veiksmų per liepą Vilniuje vykusias homoseksualų eitynes.
Petras Gražulis
Petras Gražulis / Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr.

Už tai, kad P.Gražulis netektų teisinio imuniteto balsavo 59 Seimo nariai, prieš buvo 36, susilaikė penki parlamentarai. Be „Tvarkos ir teisingumo" atstovų P.Gražulį palaikė Darbo partijos, Lenkų rinkimų akcijos,„Drąsos kelio" atstovai bei socialdemokratas Eduardas Šablinskas.

Tam, kad neliečiamybė būtų panaikinta, reikėjo 71 Seimo nario balsų. Už imuniteto panaikinimą balsavus mažiau parlamentarų P.Gražulis nebeturės teisme aiškintis, kodėl priešinosi policijos pareigūnams.

Teisiamieji solidarizuojasi

Konservatorė Seimo vicepirmininkė Irena Degutienė jėgų pasiskirstymą balsuojant dėl P.Gražulio likimo įvertino kaip problemų su teisėsauga turinčių parlamentarų vienijimąsi.

„Įžvelgiu tam tikrus frakcijų susitarimus. Tiek iš „Tvarkos ir teisingumo“, tiek iš Darbo partijos žmonių (...) arba „Drąsos kelio“ frakcijos, kuri irgi šį klausimą sprendė. Taigi yra toks „solidarumas“, – apgailestavo I.Degutienė.

Sulaukęs paramos pats P.Gražulis demonstravo ramybę. Klausiamas, ar džiaugiasi sulaukęs kolegų paramos P.Gražulis postringavo laimingas būsiąs tik tada, kai Lietuva paseks Rusijos pavyzdžiu ir uždraus bet kokią homoseksualų viešą raišką.

„Aš nesidžiaugiu tuo, kas vyksta mūsų valstybėje, kad išvis tokie renginiai galimi. Aš labai džiaugčiausi, jei Seimas priimtų mano siūlomas įstatymų pataisas ir, kaip Vengrijoje, Ukrainoje bei Maskvoje, uždraustų propaguoti  homoseksualius santykius", – siūlė sukti nedemokratiniu keliu Seimo narys.

Keikė Lietuvą

Kalbą iš Seimo tribūnos P.Gražulis pradėjo savo šaukiniu „Už Lietuvą, vyrai“. Jis tikino, kad Seimas dėl homoseksualų yra priėmęs antikonstitucinius įstatymus, o jis pats tik reiškia savo nuomonę ir gina konstitucines vertybes.

„Viešoje erdvėje ne vienas Seimo narys sako: „O Gražulis daro pijarą." Bet Gražulis niekada nekalbėjo apie homoseksualus, kol nebuvo tų įstatymų“, – iš Seimo tribūnos teigė jis.

Savo kalba P.Gražulis lyginosi su prancūzu, kuris atsisakė tuokti homoseksualus ir dėl to atsidūrė teisme, kur jam gresia 5 metai kalėjimo. Taip pat politikas vėl mojavo sovietmečiu jam iškelta byla dėl nenoro stoti į armiją. Lygindamas Sovietų sąjungą ir Europos sąjungą P.Gražulis tvirtino, kad Lietuva nuolat nuolaidžiavo tiek vienai, tiek kitai.

„Džiaugiuosi, kad turiu ryžto ir jėgų pasakyti tiesą. (...) Džiaugiuosi savo poziciją. Pasielgiau principingai ir gyniau konstitucines vertybes“, – pridurdamas, kad ir toliau elgsis taip pat, kalbėjo P.Gražulis.

Jis pareiškė, kad Lietuva nėra teisinė valstybė, bet pats nesipriešins, kad jo neliečiamybė būtų naikinama. Žodžio politikas laikėsi ir balsavo, kad neliečiamybė būtų panaikinta.

Siūlė pasižiūrėti į save iš šono

Pasisakydamas dėl P.Gražulio likimo Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis juokavo, kad niekas Lietuvoje labiau nelaukia homoseksualų eitynių nei P.Gražulis.

Jis pats šito norėjo. Pats nėrė į policininkų glėbį. Jam šito reikia, bet aš manau, kad yra civilizuotesnės galimybės parodyti savo požiūrį, – teigė E.Masiulis.

Be to, E.Masiulis siūlė „tvarkiečiui“  pasižiūrėti į save su „neaiškios kilmės“ apdaru ir šalmu bešlitinėjantį Gedimino prospekte iš šono ir įvertinti, ar toks elgesys deramas parlamentarui.

„Jis pats šito norėjo. Pats nėrė į policininkų glėbį. Jam šito reikia, bet aš manau, kad yra civilizuotesnių būdų parodyti savo požiūrį“, – sakė E.Masiulis.

Jo tvirtinimu, siekdamas populiarumo P.Gražulis neturėtų žeminti kitų žmonių ir pažeidinėti jų teisių.

Sulaikymas – sėkminga reklama?

P.Gražulio neliečiamybės panaikinimui pritariantiems konservatoriams atstovaujantis Jurgis Razma tikino, kad svarstydamas P.Gražulio neliečiamybės panaikinimo klausimą Seimas tapo šio parlamentaro reklaminės akcijos dalyviu. Dėl padarytos reklamos J.Razma kaltino ir parlamentarą sulaikiusią policiją.

„Tą reklaminę akciją pradėjo mūsų policija, kuri pavaldi tai pačiai partijai, kurioje yra P.Gražulis, priklausantis vidaus reikalų ministras", – teigė jis.

Pasak jo, P.Gražulis norėjo, kad jo elgesys per homoseksualų eitynes kuo plačiau nuskambėtų, todėl ryžosi tokiam nevykusiam elgesiui. „Reklama buvo sėkminga", – konstatavo J.Razma.

Tuo tarpu Darbo partijos ir „Drąsos kelio" atstovai stojo ginti P.Gražulio. Šių frakcijų atstovai tikino, kad P.Gražulis tik išreiškė savo nuomonę.

Jis nemušė savo žmonos girtas, jis nevogė iš parduotuvės. Jis gynė savi įsitikimus.Tai reikia pripažinti ir už tai jį reikia gerbti, – dėstė K.Daukšys.

„Tai, kad jis savo įsitikimus gina kartais ne visai priimtinomis priemonėmis, nereiškia, kad jis tai daro tyčia. Jis nemušė savo žmonos girtas, jis nevogė iš parduotuvės. Jis gynė savi įsitikimus.Tai reikia pripažinti ir už tai jį reikia gerbti. (...) Jei žmogui tai skaudu, kodėl mes turime jam pasakyti, kad tu esi paprastas kriminalinis nusikaltėlis, kurį reikia teisti?" – klausė K.Daukšys.

Socialdemokratai dėl P.Gražulio neliečiamybės naikinimo nepasisakė.

Komisijos pirmininkas tapo gynėju

Praėjusią savaitę Seimo komisija priėmė rezoliucijos projektą su siūlymu panaikinti P.Gražulio teisinį imunitetą. Tačiau jos pirmininkas „darbietis“ Mečislovas Zasčiurinkas antradienį Seime tvirtino, kad P.Gražulio teisinio imuniteto naikinimo klausimas yra valstybinės reikšmės, bet nėra iki galo aiškus. 

„Darbiečio“ teigimu, Seimo narys P.Gražulis, skirtingai nei teigė policija, neperžengė juostos „STOP POLICIJA“. Be to, M.Zasčiurinsko teigimu, iki galo nėra aišku, ar P.Gražulis nebuvo sulaikytas dėl politinių pažiūrų.

„Dabar balsuodami kuriame precedentą. Jis eidamas į rinkimus deklaravo savo požiūrį į vieną ar kitą renginį. Jį išrinko. O klausimas, ar būdamas Seimo nariu jis gali eiti į viešą renginį, ar ne. Ar jis buvo neįleistas tik dėl politinių priežasčių“, – kalbėjo M.Zasčiurinskas.

„Mums susidarė įspūdis, kad P.Gražulį sulaikyti buvo nutarta iš anksto“, – pridūrė jis.

M.Zasčiurinskas teigė, kad svarstant „tvarkiečio“ imuniteto klausimą reikėtų galvoti ne apie P.Gražulį, o apie, pavyzdžiui, Andrių Kubilių panašioje situacijoje ir spręsti, ar ateityje bus galima laikinai antrankius uždėti bet kuriam Seimo nariui ir nelaikyti to jo laisvės suvaržymu.

Opoziciją tokios komisijos pirmininko kalbos papiktino. Ji pasiūlė nutraukti M.Zasčiurinsko pasisakymą, nes jis kalba ne kaip komisijos vadovas, o kaip eilinis parlamentaras.

„Jis pastoviai dėsto savo asmeninę nuomonę“, – pyktelėjo A.Kubilius.

Gresia 30 parų

Seimas antradienį peržiūrėjo policijos Seimui perduotą P.Gražulio sulaikymo vaizdo įrašą.

Generalinis prokuroras Darius Valys parlamentaro neliečiamybę prašė naikinti dėl to, kad, policijos duomenimis, liepos 27 d. Seimo narys P.Gražulis nevykdė teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų sustoti, neiti į renginį „Baltic Pride 2013“ bei neperžengti specialios policijos juostos „STOP POLICIJA“, bet aktyviais veiksmais, naudodamas jėgą bei stumdamas pareigūnus, bandė prasiveržti į renginį, sulaikymo metu bandė ištrūkti. Už šį pažeidimą Seimo nariui gresia bauda nuo 300 iki 500 litų arba administracinis areštas nuo 15 iki 30 parų. Be Seimo sutikimo Seimo narys negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė.

Konstitucijoje nurodyta, kad be Seimo sutikimo Seimo narys negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė. Nepanaikinus parlamentaro teisinės neliečiamybės nebus galimybės jo administracinės bylos nagrinėti teisme.

Prieš trejus metus Seimas yra atsisakęs panaikinti P.Gražulio teisinį imunitetą panašioje byloje. Tuomet per pirmąsias gėjų eitynes jis irgi nepaisė pareigūnų nurodymų, perlipo barjerą. Parlamentui nepanaikinus Seimo nario neliečiamybės, P.Gražuliui skirta bauda tik dėl vieno pažeidimo, už kurį areštas neskiriamas, kiti pažeidimai liko nenagrinėti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius