Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 balandžio 21d. 11:21 , Atnaujinta: 2020 balandžio 21d. 15:43

Seimas nesutiko KT teisėjais skirti I.Danėlienės, G.Lastauskienės ir A.Norkūno

Giedrė Lastauskienė, Algis Norkūnas, Ingrida Danėlienė
Giedrė Lastauskienė, Algis Norkūnas, Ingrida Danėlienė

Seimas slaptu balsavimu antradienį nepatvirtino Konstitucinio Teismo (KT) teisėjais Giedrės Lastauskienės, Algio Norkūno ir Ingridos Danėlienės. Taip pat antradienį buvo balsuojama dėl prezidento siūlymo LAT pirmininke skirti šiuo metu laikinai teismui vadovaujančią Civilinių bylų skyriaus pirmininkę Sigitą Rudėnaitę. Vienu sprendimu Seimas ją nusprendė atleisti Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų, tačiau LAT pirmininke neskyrė.

„Kai kurie Seimo nariai pademonstravo, kad prezidentas negali suabejoti jų kandidatais, o Seimo pirmininkas negali siūlyti kandidatų, nes nuspręsta, kad jis už ribos. Gal jau laikas užsiimti saviizoliacija“, – po balsavimo pareiškė Povilas Urbšys.

Šis parlamentaras dar prieš balsavimą posėdyje kalbėjo, jog balsavimas yra puiki proga „valstiečiams“ atkeršyti ne tik jų kandidato į ekonomikos ir inovacijų ministrus nepatvirtinusiam prezidentui Gitanui Nausėdai, bet ir Ramūno Karbauskio itin nemėgstamam buvusiam bendražygiui Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui.

Prezidentas ir Seimo pirmininkas teikė po vieną kandidatą į KT teisėjus.

Irena Degutienė Seimo sprendimą pavadino keistu, o Julius Sabatauskas sakė, kad šis sprendimas nepuošia Seimo.

Jis iškėlė sąmokslo teoriją, kad valdantieji, bijodami suklysti, greičiausiai balsavo prieš visus kandidatus, taip pat – ir LAT pirmininkės siūlytą A.Norkūną.

Už I.Danėlienės kandidatūrą balsavo 41 Seimo narys, prieš – 59, 20 parlamentarų susilaikė.

Už G.Lastauskienės kandidatūrą balsavo 49 Seimo nariai, 50 buvo prieš, susilaikė 16 parlamentarų.

Už A.Norkūno skyrimą balsavo 52 parlamentarai, prieš buvo 47 ir susilaikė 24 parlamentarai.

Už S. Rudėnaitės atleidimą balsavo 68 Seimo nariai, prieš buvo 34, 17 susilaikė. Tuo metu už jos skyrimą LAT vadove buvo 52 Seimo nariai, 46 – prieš ir 23 susilaikė.

S. Rudėnaitė dirbs paprasta LAT teisėja.

BNS skelbia, kad antradienį per svarstymo procedūrą Seimo nariai kandidatei neišsakė nei kritikos, nei pastabų.

Pagal Konstituciją, LAT pirmininką skiria ir atleidžia prezidento teikimu.

LAT nuolatinio pirmininko neturi nuo liepos, kai iš šių pareigų atleistas Rimvydas Norkus. Jis išvyko dirbti į Europos Sąjungos teisingumo teismą Liuksemburge.

Nuo to laiko S.Rudėnaitė laikinai eina šio teismo pirmininkės pareigas.

Teismų įstatymas numato, kad laikinuoju LAT vadovu gali būti skiriamas tik didesnį teisėjo darbo stažą šiame teisme turintis skyriaus pirmininkas. Tai reiškia, kad reikės ieškoti ir naujo LAT Civilinių bylų skyriaus vadovo, ir naujojo laikino vadovo, kol bus paskirtas nuolatinis.

P.Urbšys: tai – „valstiečiams“ proga atkeršyti

Parlamentaras P.Urbšys prieš balsavimą kalbėjo, kad teisėjų skyrimas tampa asmeninių ambicijų demonstravimu ir patikino, kad „valstiečiams“ tai yra būdas atkeršyti prezidentui G.Nausėdai, kuris teikia vieną iš trijų kandidatūrų.

P.Urbšys taip pat svarstė, kad greičiausiai „valstiečiai“ nepatvirtins ir Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio teikiamos I.Danėlienės.

„Lietuva seniai tapo ne koronaviruso įkaite, mes esame tapę politinio savanaudiškumo įkaitais (...) Iš esmės mes savo darbą paversime farsu“, – kalbėjo jis.

Parlamentaras Petras Gražulis posėdyje tiesiai pareiškė, kad I.Danėlienė yra KT pirmininko Dainiaus Žalimo gyvenimo draugė, kurią, anot parlamentaro, KT pirmininkas pirmiausiai padarė KT kanclere, o dabar siekia paversti KT teisėja.

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė nusistebėjo, kodėl P.Gražulis nekalba apie tai, ką I.Danėlienė yra pasiekusi.

„Mano požiūriu tai yra puiki kandidatūra, tai yra naujos kartos konstitucinės teisės ekspertė“, – pabrėžė ji.

I.Danėlienė: tikslingai skleidžiama neteisinga informacija

Į Seimą kreipėsi ir pati I.Danėlienė.

„Sėdžiu ir klausau apie tarsi žmogų, kuris yra mano vardu pavadintas, bet nieko negirdžiu apie save. Man apmaudu ir būtų labai apmaudu, jeigu kažkieno galbūt tikslingai skleidžiama neteisinga informacija ar akivaizdžiai bandoma įteigti alternatyvi tiesa, kuri neturi nieko su tiesa bendro, lemtų tokių svarbių sprendimų priėmimą“, – akivaizdžiai jaudindamasi kalbėjo ji.

I.Danėlienė pabrėžė teisininke dirbanti 20 metų. Kandidatė prašė Seimo vertinti ne kalbas, o profesinius pasiekimus.

Kalbėdamas apie P.Gražulio pareiškimą konservatorius Emanuelis Zingeris sakė, kad tai – politinis užribis.

A.Širinskienė posėdyje paskelbė, kad komitetas pritarė ir G.Lastauskienės kandidatūrai. Seime pati kandidatė pasisakyti nepanoro.

„Girdėdama kalbas užkulisiuose noriu atkreipti dėmesį, jeigu mes teisėjų nepatvirtinsime, turėsime įšaldytą KT veiklą. Negana to, jau tris kartus buvo atidėta (...) Noriu paskatinti balsuoti, G.Lastauskienė man irgi pasirodė kompetentinga kandidatė“, – pabrėžė A.Armonaitė.

Taip pat Seimas antradienį apsisprendė dėl prezidento siūlymo LAT pirmininke skirti šiuo metu laikinai teismui vadovaujančią Civilinių bylų skyriaus pirmininkę S.Rudėnaitę.

Vienu sprendimu ji buvo atleista iš Civilinių bylų skyriaus pirmininkės pareigų, tačiau kitu balsavimu Seimas nusprendė jos neskirti LAT pirmininke.

R.Karbauskis noro palaikyti neturėjo

Posėdžio išvakarėse „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sakė, kad frakcijoje nėra didelio noro palaikyti kandidatus.

Į naujus KT teisėjus siūloma I.Danėlienė yra KT kanclerė, G.Lastauskienė – advokatė, o A.Norkūnas – LAT teisėjas.

  • I.Danėlienę į KT teisėjus siūlo Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis
  • G.Lastauskienę į KT teisėjus siūlo prezidentas Gitanas Nausėda
  • A.Norkūną į KT teisėjus siūlo laikinai LAT pirmininkės pareigas einanti Sigita Rudėnaitė

KT pirmininko Dainiaus Žalimo bei teisėjų Gedimino Mesonio ir Vyto Miliaus kadencija baigėsi kovo 19 dieną.

Kandidatūros buvo pateiktos dar praėjusiųjų metų gruodžio viduryje, Seimui jos pateiktos kovo 10 dieną. Tačiau balsavimas dėl jų buvo vis nukeliamas, nes ilgą laiką nebuvo Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvados.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min