Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 rugsėjo 14d. 13:33

Seimo socialdemokratai surinko parašus prieš G.Palucko norus

Gintautas Paluckas ir Algirdas Butkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Gintautas Paluckas ir Algirdas Butkevičius

Socialdemokratų frakcija Seime surinko didžiosios dalies narių parašus, kad Lietuvos socialdemokratų partija liktų valdančiojoje koalicijoje. Partijos vadovas Gintautas Paluckas į tai žiūri skeptiškai, bet viską palieka spręsti tarybai. Savo ruožtu politologė Lidija Šabajevaitė teigia, jog galima įtarti, kad partijos pirmininkas nori sugriauti partiją arba sukurti ją iš artimųjų žmonių, o partijai esą naudingiau likti koalicijoje.

Į LRT.lt rankas pateko Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narių susitarimas „Dėl tolesnio bendro darbo Lietuvai“.

Dokumente teigiama, kad per dešimt mėnesių buvo įgyvendinti visi šiam laikotarpiui numatyti darbai, o Seimo rudens sesijoje planuojama pradėti socialiai orientuotą mokesčių pertvarką ir imtis priemonių, kurios mažintų socialinę atskirtį ir pan. Seimo sesijoje esą bus tęsiama ir švietimo reforma. „Esame pasiryžę toliau dirbti kartu, suprasdami stabilaus valdymo reikšmę Lietuvos žmonėms ir Lietuvos valstybei“, – rašoma susitarime.

Šį susitarimą trečiadienį buvo pasirašę net 13 iš 17 socialdemokratų. LRT.lt žiniomis, šį susitarimą iki prezidiumo turėtų pasirašyti ir keli kiti frakcijos nariai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LSDP partijos valdybos posėdis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LSDP partijos valdybos posėdis

LSDP prezidiumas ketvirtadienio vakarą svarstys, kaip elgtis su Seimo socialdemokratų noru pasirašyti susitarimą su „valstiečiais“ dėl bendro darbo. Vis tik galutinis sprendimas dėl koalicijos likimo ir bendradarbiavimo formato su „valstiečiais“ bus priimtas rugsėjo 23-iąją per vyksiantį partijos tarybos posėdį.

A.Butkevičius: mes pasiruošę padėti G.Paluckui

Buvęs partijos vadovas ir Socialdemokratų frakcijos Seime narys Algirdas Butkevičius LRT.lt sako, kad prezidiume turėtų būti nutarta, kokį tolimesnį kelia partija pasirenka.

„Norime, kad būtų pasiektas susitarimas, kurį paruošė frakcijos nariai. Tame susitarime išdėstyta, kokios programinės nuostatos turi būti pateiktos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS), kurias būtų galima įgyvendinti būnant valdančiojoje daugumoje. Jei jie nebūtų įgyvendinti ar atmesti LVŽS, tada aiškiai visuomenei galėtume pasakyti, dėl kokių argumentų traukiamės iš daugumos. Tai, manau, būtų logiška ir tai tinka brandžiai politinei partijai“, – kalbėjo A.Butkevičius.

Tai – dar kol kas ne memorandumas, bet susitarimas tarp mūsų partijos bičiulių, pradedant prezidiumu.

Vis tik A.Butkevičius teigė, kad šis pasirašytas frakcijos narių susitarimas – ne memorandumas, apie kurį buvo kalbėta anksčiau. LRT.lt primena, kad mėnesio pradžioje socialdemokratų frakcijos lyderis Andrius Palionis Vyriausybėje susitiko su premjeru Sauliumi Skverneliu ir paskelbė apie ketinimą pasirašyti tolesnio bendradarbiavimo memorandumą.

„Tai – dar kol kas ne memorandumas, bet susitarimas tarp mūsų partijos bičiulių, pradedant prezidiumu. Jei jie [„valstiečiai“] pasakys, kad nebenori toliau bendradarbiauti, tam neprieštarausim, bet kol kas turiu tokią informaciją, jie pasiruošę su mumis dirbti“, – teigė A.Butkevičius.

Pasak buvusio partijos lyderio, būnant opozicijoje faktiškai neįmanoma įgyvendinti partijos programinių nuostatų, o jei dar išduosi partnerius ir kolegas – tai esą gali atsisukti prieš save.

„Žinote, pasaulyje tapo populiarus populizmas. Jei vadovausimės populistinėmis idėjomis, jos ateityje gali atnešti neigiamų pasekmių partijai. Jei taryboje vyraus tokios nuotaikos, kaip dabar pasigirsta iš skyrių, kai paklausi jų narių, kodėl taip balsuoja, o tau atsako – „mums nesvarbu Seimas, mums svarbu, kad skyriui būtų geriau ar savivaldybių tarybų rinkimuose“, – tai mes atsidursime stagnacijoje ir rietenų lauke. Paskui prasidės kaltinimai, kodėl mūsų frakcijos nariai Seime nematomi ir neįgyvendina mūsų partijos programinių nuostatų. Tikiuosi, laimės protas“, – vylėsi A.Butkevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Butkevičius

Jis teigė, kad frakcijos nariai nori padėti jaunajam partijos vadovui: „Mes iš karto sakėme, kad norime dirbti komandoje, kad esame pasiruošę pirmininkui padėti. Matome tam tikrus kelius, kaip vėl tapti populiaria partija, bet ne visą laiką esame išgirsti“, – LRT.lt dėstė A.Butkevičius.

G.Paluckas: viską nuspręs taryba

Savo ruožtu partijos pirmininkas G.Paluckas sako, kad ketvirtadienio vakare vyksiančiame prezidiume siūlys, kad galimas susitarimas su „valstiečiais“ būtų svarstomas taryboje ir tik po to, kai bus priimtas esminis sprendimas dėl koalicinių santykių.

„Kaip bebūtų, koalicinė sutartis dar galioja. Jei ji galioja, vadinasi, yra įsipareigojimai ir atsakomybė. Jei priimtume sprendimą trauktis iš koalicijos, būtume konstruktyvioje opozicijoje. Trečiadienį premjeras ir „valstiečiai“ vaikščiojo ir kvietėsi frakcijos seniūnus, ieškojo paramos savo įvairiems projektams. Tokiu atveju galėtų egzistuoti kažkoks susitarimas, kuriame būtų labai aiškiai apibrėžta, kokios paramos nori „valstiečiai“, kas yra svarbu jiems ir mums, kad vėliau nebūtų nesusipratimų, kurių pasitaikydavo iki šiol“, – LRT.lt kalbėjo G.Paluckas.

Frakcijos atstovai išdėstys savo poziciją, aš – savo. Vėliau bus balsavimas ir demokratiškai nuspręsime.

Kaip teigė socdemų vadovas, prezidiume bus tik aptartos politinės aktualijos ir apsikeičiama nuomonėmis dėl koalicinių santykių ateities ir perspektyvų.

„Frakcijos atstovai išdėstys savo poziciją, aš – savo. Vėliau bus balsavimas ir demokratiškai nuspręsime. Matote, aiškios taisyklės palengvina darbą ir eliminuoja neapibrėžtumus bei asmeniškumus. Mūsų statute aiškiai apibrėžta, kas ką priima ir kaip veikia demokratija. Priėmus sprendimą, neliks neaiškumų ir asmeniškumų. Priims vieną sprendimą taryba – važiuosim vienaip, priims kitokį – važiuosim kitaip“, – LRT.lt teigė G.Paluckas.

Partijos vadovas sakė esantis labai skeptiškas šios koalicijos ateities atžvilgiu, ir tai esą dar kartą pakartos tiek prezidiume, tiek taryboje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Turėtų trauktis ir ministrai

Vilniaus universiteto (VU) docentė politologė Lidija Šabajevaitė sako, kad sunku prognozuoti, kaip pasibaigs socialdemokratų rietenos ir diskusijos, ar likti koalicijoje.

„Manau, kad frakcija neblogai supranta, jog būnant daugumoje kur kas daugiau gali padaryti. Būdamas opozicijoje tik tuščiai šūkausi, o tai patinka toli gražu ne visiems rinkėjams. Apskritai toks pirmininko ir jo aplinkinių atsiskyrimas nuo frakcijos yra labai blogai pačiai partijai ir jos autoritetui, nes žmonės gana kritiškai vertina tokius dalykus“, – LRT.lt komentavo politologė.

Apskritai toks pirmininko ir jo aplinkinių atsiskyrimas nuo frakcijos yra labai blogai pačiai partijai ir jos autoritetui, nes žmonės gana kritiškai vertina tokius dalykus.

L.Šabajevaitės manymu, tokius žingsnius, kai traukiamasi iš koalicijos, reikia daryti prieš rinkimus, o ne dabar.

„Seime liekanti frakcija pereina į opoziciją, ir tai yra labai bjauri padėtis. Kitą kartą gali įtarti, kad partijos pirmininkas lyg nori sugriauti partiją arba sukurti ją iš savo artimųjų, jaunesnės kartos. Kiekvienai partijai reikia atsinaujinti, bet ne tokiomis priemonėmis... Politika yra susitarimų, diskusijų menas, o išeiti – lengviausia“, – aiškino L.Šabajevaitė.

Jei socialdemokratai nutartų trauktis iš valdančiosios koalicijos, tai paliestų ir socialdemokratų deleguotus ministrus. Vyriausybės vadovas S.Skvernelis yra teigęs, kad socialdemokratams palikus valdančiąją koaliciją, partijos deleguoti trys ministrai – užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius bei teisingumo ministrė Milda Vainiutė – ir toliau galėtų eiti pareigas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Sinkevičius

Ūkio ministras socialdemokratas M.Sinkevičius sako laukiantis, kol galų gale pasibaigs ši melodrama dėl koalicijos ir taptų aišku, kaip bus dirbama toliau.

„Norisi aiškumo, kaip bus dirbama su Vyriausybe, ar turėsime palaikymą Seime, nes be jo Vyriausybės darbas būtų dar labiau įtemptas ir komplikuotas. Kiekvienu atveju reikėtų daryti politinį turgų, ieškoti paramos, žadėti kažką mainais. Tokios darbo aplinkybės nedžiugina Vyriausybės ir tokia perspektyva niekam neatrodo viliojanti“, – LRT.lt kalbėjo M.Sinkevičius.

Pasak M.Sinkevičiaus, socdemai šiuo metu rieda nuo kalniuko nežinoma kryptimi.

„Aš esu žmogus, kuris mėgsta racionaliai vertinti argumentus, bet nuo argumentų diskusijos perėjome į emocinę. Argumentai vargiai kam girdimi ir vyksta nebe argumentų kova, o kažkokios kitokios kovos išraiškos. Kad ir kaip viskas baigtųsi, tai turės pasekmių – dalis bus vis tiek nepatenkinti sprendimu, bus pasidalijimas. Pasidalijimas į stovyklas trukdys partijos darbui, konsolidavimui, atsinaujinimui“, – perspėjo M.Sinkevičius.

M.Sinkevičius sako esantis tarp mažumos, kuri nori likti dirbti koalicijoje ir stengtis ieškoti kompromisų. „Bet suprantu demokratijos žaidimo taisykles, kad daugumos valia primetama mažumai. Nesugebėjus įtikint, kad reikia elgtis kitaip, aš gerbsiu partijos sprendimą. Jei bus nuspręsta trauktis iš koalicijos, kaip logišką sprendimą turėsiu informuoti apie savo pasitraukimą iš Vyriausybės“, – LRT.lt sakė M.Sinkevičius.

LRT.lt primena, kad M.Sinkevičius buvo pagrindinis G.Palucko varžovas kovoje dėl LSDP pirmininko posto. Jei G.Paluckui pavyktų sugriauti koaliciją su „valstiečiais“, būtent M.Sinkevičius galimai taptų vieninteliu LSDP ministru, pasitrauksiančiu iš posto, nes užsienio reikalų ministras L.Linkevičius, LRT.lt žiniomis, partijos sprendimo gali tiesiog nepaisyti, o teisingumo ministrės Mildos Vainiūtės nesaisto partiniai įsipareigojimai.

Lrt.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Bauginami Lenkijos teisėjai papasakojo apie represijas: tapome valstybės priešais

Sportas

Kai triumfą keičia apmaudas: Ispanija tik su VAR įsikišimu palaužė Iraną

24sek

P.Motiejūnas: apie Šaro ateitį „Žalgiryje“, nesaugumo jausmą ir M.Kalnietį Kaune

Sportas

Ekstrem(alus) troškulys: futbolo sirgaliai baigia išmaukti alaus atsargas Maskvoje

Verslas

Naujasis „Radisson Blu Lietuva“ viešbučio vadovas: Vilnių reikia atgaivinti

Aktualu

Vilniuje vėlų trečiadienio vakarą motociklininkas rėžėsi į stovintį automobilį

Pasaulis kišenėje

Šventosios namukai – laiko mašina į taip ir neišaušusį šviesų komunizmo rytojų

Vardai

Aktorė V.Bičkutė: prireikė dvidešimties metų, kad draugystė taptų meile

Aktualu

Minint Pasaulinę pabėgėlių dieną – dėmesys ir buičiai, ir tebesitęsiančiai krizei   

Aktualu

Pasidavė spaudimui: D.Trumpas pasirašė įsakymą „išlaikyti šeimas kartu“ Meksikos pasienyje

24sek

Rimas Kurtinaitis nuo scenos įgėlė „Lietuvos ryto“ klubo vadovams

Gazas

„Deals on Wheels“: naudotas automobilis perkant iš oficialaus atstovo – šventa karvė?

Vardai

Krepšinio sezono uždarymas – atokvėpis ir žmonoms: dabar laikas šeimai ir atostogoms

Taivano menininkas kuria itin detalias miniatiūras

Verslas

Proamerikietiškas pokalbis „Astorijoje“: kokie ribojimai labiausiai erzina verslą?

Gyvenimas

Jei ryte sunku išlipti iš lovos, jaučiatės vangūs ir apsnūdę – kaltas gali būti hormono stygius

Vardai

Vilniuje apvogta R.Žiogo žmona liko be švarko ir automobilio rakto: „Nusisukau vos sekundei“

24sek

Sezono uždarymo šventė: LKL titulai byrėjo žalgiriečiams

Verslas

Floridoje bus statomas didžiausias ir brangiausias prekybos centras JAV

Verslas

Radviliškyje gaminami žaisliniai baldai tenka britams ir švedams, lietuviams – tik kiniški

Naujienos

Aktualu

Bauginami Lenkijos teisėjai papasakojo apie represijas: tapome valstybės priešais

Sportas

Kai triumfą keičia apmaudas: Ispanija tik su VAR įsikišimu palaužė Iraną

24sek

P.Motiejūnas: apie Šaro ateitį „Žalgiryje“, nesaugumo jausmą ir M.Kalnietį Kaune

Sportas

Ekstrem(alus) troškulys: futbolo sirgaliai baigia išmaukti alaus atsargas Maskvoje

Verslas

Naujasis „Radisson Blu Lietuva“ viešbučio vadovas: Vilnių reikia atgaivinti

Aktualu

Vilniuje vėlų trečiadienio vakarą motociklininkas rėžėsi į stovintį automobilį

Pasaulis kišenėje

Šventosios namukai – laiko mašina į taip ir neišaušusį šviesų komunizmo rytojų

Vardai

Aktorė V.Bičkutė: prireikė dvidešimties metų, kad draugystė taptų meile

Aktualu

Minint Pasaulinę pabėgėlių dieną – dėmesys ir buičiai, ir tebesitęsiančiai krizei   

Aktualu

Pasidavė spaudimui: D.Trumpas pasirašė įsakymą „išlaikyti šeimas kartu“ Meksikos pasienyje

24sek

Rimas Kurtinaitis nuo scenos įgėlė „Lietuvos ryto“ klubo vadovams

Gazas

„Deals on Wheels“: naudotas automobilis perkant iš oficialaus atstovo – šventa karvė?

Vardai

Krepšinio sezono uždarymas – atokvėpis ir žmonoms: dabar laikas šeimai ir atostogoms

Taivano menininkas kuria itin detalias miniatiūras

Verslas

Proamerikietiškas pokalbis „Astorijoje“: kokie ribojimai labiausiai erzina verslą?

Gyvenimas

Jei ryte sunku išlipti iš lovos, jaučiatės vangūs ir apsnūdę – kaltas gali būti hormono stygius

Vardai

Vilniuje apvogta R.Žiogo žmona liko be švarko ir automobilio rakto: „Nusisukau vos sekundei“

24sek

Sezono uždarymo šventė: LKL titulai byrėjo žalgiriečiams

Verslas

Floridoje bus statomas didžiausias ir brangiausias prekybos centras JAV

Verslas

Radviliškyje gaminami žaisliniai baldai tenka britams ir švedams, lietuviams – tik kiniški

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min