Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo teisininkai kritikuoja sankcijas už žudynes Kijeve atsakingiems pareigūnams numatantį įstatymo projektą

Jėgos struktūrų pareigūnai paliko Ukrainos parlamento prieigas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Jėgos struktūrų pareigūnai paliko Ukrainos parlamento prieigas
Šaltinis: BNS
0
A A

Konservatorių siūlymas priimti specialų įstatymą dėl sankcijų asmenims, atsakingiems už nusikaltimus prieš „Euromaidano“ protesto Ukrainoje dalyvius, netikslingas ir gali pažeisti Ukrainos suverenitetą, teigia Seimo teisininkai.

Seimo Teisės departamento išvadoje teigiama, kad šių metų vasario 20 dieną Europos Sąjungos (ES) valstybės narės Europos Sąjungos Užsienio reikalų taryboje priėmė politinį sprendimą nustatyti tikslines sankcijas asmenims, atsakingiems už žmogaus teisių pažeidimus, smurtą ir besaikį jėgos naudojimą, įšaldant jų sąskaitas ir uždraudžiant jiems išduoti ES vizas.

Kadangi Lietuva kaip ES narė privalo vykdyti ES nutarimus, Seimo teisininkų teigimu, „projektu nustatyti tarptautines sankcijas asmenims, kurių atžvilgiu atitinkamas priemones nustatyti įsipareigojo Sąjunga, vykdydama Europos Sąjungos bendrąją užsienio ir saugumo politiką, yra netikslinga“

Kadangi Lietuva kaip ES narė privalo vykdyti ES nutarimus, Seimo teisininkų teigimu, „projektu nustatyti tarptautines sankcijas asmenims, kurių atžvilgiu atitinkamas priemones nustatyti įsipareigojo Sąjunga, vykdydama Europos Sąjungos bendrąją užsienio ir saugumo politiką, yra netikslinga“.

Jie taip pat atkreipia dėmesį, kad įregistruotas įstatymo projektas gali pažeisti Ukrainos suverenitetą. Mat projekte siūloma įtvirtinti nuostatas, susijusias su tuo, kokiais teisės aktais turėtų vadovautis Ukraina, koks yra tų teisės aktų turinys ir kaip tokie teisės aktai turėtų būti taikomi.

„Pažymėtina, jog tokios siūlomos projekto nuostatos yra nesuderinamos su Lietuvos Respublikos jurisdikcija. Valstybės jurisdikcija pasireiškia galia nustatyti savo teritorijoje juridinių ir fizinių asmenų teises ir pareigas, bet kokį teisinį reguliavimą, jo apimtį ir turinį, reguliavimo aiškinimą ir taikymo taisykles. Teritorijoje, kurioje veikia valstybės jurisdikcija, savos jurisdikcijos negali nustatinėti jokia kita valstybė, priešingu atveju pažeidžiamas valstybės suverenitetas“, – rašoma Teisės departamento išvadoje.

„Teigtina, jog paminėtais projekto straipsniais būtų pažeidžiamas Ukrainos valstybės suverenitetas, o kartu ir tarptautinės teisės normos“, – akcentuoja Seimo kanceliarijos teisininkai.

Anot jų, projekte nesilaikoma ir nekaltumo prezumpcijos, nes asmens kaltumas turi būti įrodyti įstatymų nustatyta tvarka ir pripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu, tuo metu konservatoriai siūlo sankcijas taikyti asmenims, kurie dalyvavo „žudant, žalojant ir kankinant „Euromaidano“ protestų dalyvius“, bet neužsimena apie teismų nuosprendžius.

Konservatoriai Andrius Kubilius, Mantas Adomėnas, Audronius Ažubalis parengė ir Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūloma sudaryti vadinamąjį juodąjį sąrašą Ukrainos pareigūnų, atsakingų už protestuotojų Kijeve žudynes.

Konservatoriai parengė ir Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo įstatymo projektą, kuriuo siūloma sudaryti vadinamąjį juodąjį sąrašą Ukrainos pareigūnų, atsakingų už protestuotojų Kijeve žudynes

Šiuo projektu siūloma numatyti Lietuvos taikomas sankcijas asmenims, kurie yra atsakingi už jėgos panaudojimą ir fizinį susidorojimą su taikiais „Euromaidano“ protestų dalyviais. Sankcijos apimtų ir draudimą atvykti į šalį ir finansinius ribojimus – į sąrašą įtrauktų asmenų sąskaitos Lietuvos bankuose būtų areštuojamos, būtų areštuojamas ir tokių asmenų disponuojamas turtas Lietuvoje, jiems būtų draudžiama atsidaryti sąskaitas šalies bankuose ar įsigyti turto.

Į sąrašą siūloma įtraukti ir tiesiogiai atsakinguosius dėl „Euromaidano“ protestuotojų žudynių, ir susijusius asmenis.

Pagal projektą, Lietuvos užsienio reikalų ministras ne vėliau kaip per 30 dienų nuo įstatymo įsigaliojimo konsultuodamasis su prezidentu, Vyriausybe, Seimo Užsienio reikalų komitetu, tarptautinėmis institucijomis turėtų sudaryti ir viešai paskelbti su smurtu „Euromaidano“ protestų metu susijusių atsakingų ir susijusių asmenų sąrašą.

Be to, gavus naujos informacijos apie įvykdytus nusikaltimus, „juodasis sąrašas“ būtų pildomas.

Pasiūlyti užsienio reikalų ministrų į sąrašą įtraukti asmenis gali prezidentas, ministras pirmininkas, Seimo užsienio reikalų komitetas ir Seimo nariai.

Vyriausybė būtų įpareigota „stengtis, kad ir Europos Sąjunga bei kitos jos valstybės narės sudarytų sąrašus asmenų, atsakingų už nusikaltimus „Euromaidano“ protestų metu, ir pritaikytų panašias sankcijas, kokios yra numatomos šiuo įstatymu“.

Per neramumus Kijeve žuvo apie šimtas žmonių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Ukraina
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min