Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 12d. 22:00

Selemonas Paltanavičius: ar žinote, kaip mūsų protėviai kaupdavo sniegą?

Sniegas Europoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sniegas Europoje

Lietuvoje sausis, jau regime kalendorinės žiemos vidurį. Ir naujos šviesos sukaupta jau beveik pusvalandis. Žinojimas apie tai yra labai šviesus ir viliojantis, o jei dažnai būname gamtoje, atrodo, kad net pastebime. Arba galime pastebėti...

Gamtos metai skaičiuoja kur kas ilgesnį laiką, ir visas jis paženklintas žiemos ženklais.

Niekas neabejoja šių metų žiema. Galbūt slapta tikėjomės, kad jos visai nebus, kad ji bus panaši į vėlų rudenį, o paskui staiga pavirs pavasariu. Arba manėme ją būsiant labai snieguotą ir galbūt šaltą. Tačiau mes jau pamiršome, kad gali būti, sakykim, 27 laipsnių šaltis.

Oho, 27 laipsniai! Čia jau speigas! O jei dar su vėju! Tokį speigą šiandien visi vadintų katastrofa. Beje, ar tai iš viso įmanoma?

Kokia trumpa mūsų atmintis... Taip buvo, ir tie šiaip sau ištarti 27 laipsniai tikrai nebuvo riba, sulaukdavom ir kur kas šaltesnių žiemų. Dabar to jau nesitikime. Šią žiemą tikrai. Bet kitos žiemos dar atneš visko. Todėl, kaip sakoma, kailinių dar neparduokite.

Po pirmųjų giesmių didžiosios zylės nurimo. Trumpam. Dar po savaitės kitos jų tilindžiavimas taps įprastas. Visi, turintys lesyklą arba išmanųjį namų televizorių su tikrais paukščiais, šias giesmes išgirs pirmieji.

Žiema vienaip atrodo mums, kitaip, visai paprastai, ji rodosi gamtoje. Net ir tai, kad ji atrenka ir nebūtin nuneša silpnesniuosius, gamtoje sutinkama paprastai, sakyčiau – oriai. Tačiau mes labai norėtume pakeisti šį balansą ir mielai pagelbėtume visiems tiems, kurie mūsų akimis žiūrint vargsta, silpsta ar žūsta. Ar galima tą daryti ir kada?

Taip, iš tikro – mes kištis į gamtos procesus neturėtume, nes ir taip daug pagadinome, sujaukėme. Tačiau kai kurioms rūšims padėti būtina, viena tokių – pilkoji kurapka. Dabar pilkoji kurapka įrašyta į saugomų rūšių sąrašus, taigi – į raudonąją knygą.

Tačiau vien tik įrašymas į vienokius ar kitokius sąrašus nieko nereiškia. Kurapkai nei draustinių, nei kitokių saugomų teritorijų nesteigsime, nes to šiai rūšiai nereikia. Ji gyvena kultūriniuose laukuose, taigi – reikia pasėlių, reikia sėjomainos. Žinoma, labiausiai jai reikia apsauginių želdinių juostų, kad lizdų technika nesunaikintų, kaip kad daroma dabar.

Matyt, siekiant išsaugoti rūšį, teks imtis ir kur kas aktyvesnių priemonių. Nes nyksta ir retėja ne tik kurapka – ji yra lyg savotiškas rodiklis, aiškinantis, kad tokia pati būklė ir kitų atviro kultūrinio kraštovaizdžio paukščių rūšių.

Kartais gali atrodyti, jog visi laukia, tikisi, kad tuos gerus darbus padarys kažkas... Na, galbūt net niekam nežinant. Tačiau visi žinome, kad prie mūsų namų kurapkas per žiemą graibo ne tik vanagai, bet ir katės, šunys. Kodėl turime būti akli tokiems nusikaltimams?

Jei kas nors sumedžiotų ar sugautų kurapką, tokį veiksmą tikrai pasmerktume, pavadintume brakonieriavimu ir dar išieškotume solidžią administracinę baudą bei atlygį už gamtai padarytą žalą. Tačiau jei toks pat blogas darbas daromas, kaip sako, ne savo rankomis, lyg ir nieko. Pagalvokime visi, ar čia kur nors galime brėžti ribą tarp žalos sukėlėjų.

Kurapką žinome kaip sėslią rūšį. Tačiau ne visada kurapka sėsli. Štai profesorius Tadas Ivanauskas aprašo jų pulkų migraciją pro Ventės ragą – ten kurapkų vieną labai šaltą speiguotą žiemą susikaupė tūkstančiai. Lesinamos ir globojamos jos laikėsi ilgai, bet galiausiai per marias patraukė Kuršių nerijos link. Kur jos nukeliavo toliau, ar nors dalis šių paukščių grįžo, taip ir liko neaišku.

Gali būti, kad atgal jos taip ir negrįžo, nes šiai rūšiai nėra būdingų migracijos kelių, nėra tradiciškumo. Sunku pasakyti, per kiek vasarų tada vėl atsigavo kurapkų populiacija. Gali būti, kad greitai, nes, esant tinkamoms sąlygoms, ši rūšis gali būti labai visli ir gyvybinga. O jeigu paukščiams padeda žmonės...

Na taip, padėti žiemą galima lesinant, saugant nuo plėšrūnų, uždraudžiant medžioklę. Žinau, kad Sūduvos medžiotojai yra atlikę sėkmingus kurapkų perlaikymo žiemą bandymus. Kokia jų esmė?

Taip, tokie bandymai buvo ir, sakyčiau, labai sėkmingi, juos atliko neseniai mus palikęs medžioklėtyrininkas mokslininkas Kęstutis Pėtelis. O jų esmė – žiemos pradžioje sugaudyti kurapkų pulkelius ir laikyti juos voljeruose. Per žiemą tokiose sąlygose netenkama tik keleto procento paukščių, kai gamtoje – daugiau kaip pusės. Pavasarį šie paukščiai išleidžiami veisimo vietose.

Paklausite, ar gali būti ir dar aktyvesnių priemonių?

Pati efektyviausia ir aktyvi priemonė – kurapkų veisimas nelaisvėje ir jauniklių išleidimas į laisvę. Kol kas mes to nedarome, nors pamąstymų buvo ne kartą. Tačiau šiandien žinome: jei norėsime, kad kurapkų būtų gausiau, kad rūšis gyvuotų, tą daryti turėsime. Tai yra modernios gamtosaugos darbai.

Dar reikėtų pakalbėti apie du dalykus, svarbius mums visiems. Pirmiausia – apie ledą.

Žiema jau greitai įpusės, o ledas yra nei šioks, nei toks. Kai kur jo storis siekia bent keletą centimetrų, po sniegu jis visai nestorėja, o atvirose vietose gali augti. Tačiau šios žiemos didžiausia grėsmė – ledo nenuspėjamumas. Jis labai skirtingas, tad paprastai eiti skersai per užšalusį ežerėlį yra daugiau nei rizika – po tvirtesnio ledo ploto bus vietų, kur vanduo ledą iš apačios visai pragraužė.

Ant ledo, kur jis siekia 10 centimetrų storio, negalima eiti be smaigų, taip pat nereikėtų eiti žvejoti pavieniui. Būtinai reikėtų turėti virvę ar bent paežerėje išsikirstą keleto metrų ilgio alksnio kartelę. Dėl viso pikto. Žinoma, būtų geriau, kad nebūtų to „dėl visko pikto“. Bet kiekvieną žiemą įlūžta ir žūsta žvejų, todėl bet koks atsargumas bus tik į naudą.

Antrasis mūsų svarbus dalykas – sniegas. Jo kai kur jau gerokai susikaupė. Tiesa, jo kiekį įvertinti sunku. O sniegas labai svarbu, nes tai – mums trūkstamas vandens papildymas. Man atrodo, kad nereikia nieko išrasti, būtina tik prisiminti, kaip gyveno mūsų protėviai. Jie sniegą kaupdavo.

Po pjuvenomis, kaupdavo ledus, tokie būdavo savotiški šaldytuvai. Dvaruose net specialūs pastatai tam buvo – ledainės. O sniego į rūsius neneša net suvalkiečiai. Jį kaupti reikia laukuose. Štai kur dideli platūs, be jokios medelio ar krūmo laukai, ta drėgmė bus prarasta du kartus – žiemą sniegą pūga nuneš į griovius, į pašalius, o pavasarį drėgmė čia pirmiausiai išgaruos.

Bet kaip jį sukaupsi? Užtvaromis. Jei jau patingėjome sodinti apsaugines medžių ir krūmų juostas, kurios atliktų šį vaidmenį, dabar galime technika sustumti sniego volus, už kurių užklius pūgos nešamas sniegas. Kuo daugiau tokių volų, tuo daugiau drėgmės liks lauke, tuo lėčiau ji išgaruos. Tą labiausiai turėtų žinoti, girdėti Vidurio Lietuvos, Pasvalio, ir žinoma, Suvalkijos ūkininkai.

Sniegas – tai drėgmė. Jei tirpsmo vanduo iš karto nenugarmės grioviais, laukuose likusios balutės taps pavasario gyvūnų prieglaudomis, o drėgnose pievose ilgai niekas negalės padegti žolės. Kol kas nematome, kad ežeruose vandens būtų tiek, kad pavasarį jis lietųsi į laukus, į pievas ir užtikrintų lydekų nerštą. Tam reikės vandens, atsiradusio ištirpus sniegui.

Taigi sniegas yra labai svarbus viskam: ir mums, ir gamtai.

Lrt.lt
Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Verslas

Sekmadienį Lietuvoje sutriko „Revolut“ veikla

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Aktualu

S.Skvernelis sutinka – paskelbimas apie konservatorių sąsajas su Kremliumi galėjo būti klaida

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Sportas

L.Messi pratęsė įvarčių, „Barcelona“ – pergalių seriją

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Gazas

Reidas Kaune: įkliuvo „Žalgirio“ pergalę kelias dienas šventęs „Taxify“ vairuotojas

Sportas

„Napoli“ penktą kartą iš eilės įveikė „Lazio“ klubą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Naujienos

24sek

Pastiprinimas: į „Neptūną“ sugrįžta Deividas Gailius

24sek

Prieš mūšį su „Žalgiriu“ – kalbos apie naujoką „Panathinaikos“ gretose

Aktualu

Ažytėnų kaimo centre karaliauja pūstauodegė: vietiniai lapę vadina „nagla“

Vardai

„Man-go“ lyderė Rima Petrauskytė susilaukė antro vaiko: gimė dukra

Sportas

„Premier“ lyga: „Chelsea“ po įtemptos kovos patiesė „Newcastle United“ klubą

Verslas

Kariuomenė iš „auksinius šaukštus“ pardavusių verslininkų toliau perka prekes

Verslas

Arklininkystė ne tik pomėgis, bet ir pragyvenimo šaltinis

Aktualu

Vilniuje pagerbiant žuvusius Sausio 13-ąją uždegti atminimo laužai

Kultūra

„Už Kremliaus sienų“: Numirėlių kalnas ir Diatlovo perėjos paslaptis

Gyvenimas

Florencijos vyrų mados savaitė. Egoistas keičia būvį. Svarbiausia – išsaugoti tvarią gamtą

24sek

Kapitono sugrįžimą „Rytas“ pažymėjo pergalingu trileriu Šiauliuose

Aktualu

JK ruošiasi „Brexit“ be susitarimo: repetuoja transporto kamščius ir kaupia vyną

Gazas

​​​​​​​B.Bardauskas penktąjį Dakaro ralio etapą prisimins kaip akmenų košmarą

Maistas

FeedMySister receptas: avižiniai „Hobnobs“ sausainiai

Vardai

S.Grafininos motina: „Susidoroti su mano dukra nebuvo sunku, nes ji buvo nėščia“

Verslas

Seimas linkęs pritarti naujiems draudimams: kada balkone sutrauksime paskutinę cigaretę?

Gyvenimas

Lietuvės apie natūralius žilus plaukus: vienas jie išlaisvino, kitos niekada ir nedažė

Interviu Aktualu

Ukrainą remiantis Jonas Ohmanas: „Buvo laikas, kai aš ėjau vos ne į bankrotą“

24sek

Drama Klaipėdoje: pranašumą iššvaistęs „Neptūnas“ krito prieš „Pieno žvaigždes“

Gazas

Baudos Dakare: dėl ko gali tekti sumokėti tūkstančius eurų ar lenktynes palikti anksčiau?

Aktualu

Rekordiškai ilgas JAV vyriausybės uždarymas tęsiasi 22-ąją dieną

N-18 Gazas

Dakaras gali būti itin pavojingas – penktajame greičio ruože žiūrovą pervažiavo sunkvežimis

Vardai

Neringa Šiaudikytė – atvirai apie nutrūkusias sužadėtuves: „Aš meilę suprantu kitaip“

Paryžiuje „geltonųjų liemenių“ protestuotojai susirėmė su policija

Atminimo laužų uždegimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

10:56
04:13
03:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min