-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2015 06 08 /16:33

Šiauliuose festivalyje „Ant rubežiaus“ salmoneliozės protrūkis – medikai prižiūri 9 žmones

Kelias dienas Šiauliuose siautęs liaudiškos muzikos festivalis „Ant rubežiaus“ baigėsi žmonių negalavimu. Medikai apie 14 val. 40 min. nustatė salmoneliozę trylikai asmenų. Jų vis daugėja. Visi užsikrėtusieji valgė bulvare pardavinėtos žirnių košės.
Soti žirnių košė su faršu
Soti žirnių košė su faršu / Mariaus Žičiaus nuotr.

Keletas festivalio dalyvių po festivalio pasijuto prastai, o pirmadienį masiškai kreipėsi į medikus pagalbos. Salmoneliozė iki popietės nustatyta trylikai asmenų. Tai galima vadinti šios ligos protrūkiu.

Medikai nustatė, kad visi sergantieji savaitgalį dalyvavo liaudiškos muzikos festivalyje „Ant rubežiaus“.

Miesto bulvare buvo prekiaujama žirnių koše su spirgučiais.

Visi susirgusieji valgė žirnių košės. Dalis jų užgėrė košę alumi, tačiau bakterijoms tai nepakenkė.

Medikai tvirtina, kad būtent šioje košėje ir galėjo būti salmoneliozės užkratas. Devyni sergantieji paguldyti į ligoninę. Jiems atstatoma skysčių ir druskų pusiausvyra. Tikslų sergančiųjų skaičių nustatyti sudėtinga.

Kaltas netinkamas laikymas arba transportavimas

Šiaulių ligoninės gydytojas infektologas Algimantas Baublys informavo, kad nuo žirnių salmonelioze niekas negalėtų susirgti. Kepintuose spirgučiuose salmonelių taip pat vargu ar buvo.

Užkratas užneštas pačioje įstaigoje, kur košė buvo gaminama.

„Faktas, kad visi pacientai valgė žirnių košės. Užkratas į ją galėjo patekti transportuojant arba netinkamai laikant. Salmonelos gyvena tik gyvulinės kilmės produktuose. Jos yra gana atsparios, tačiau virimo temperatūroje visada žūva“, – pasakojo gydytojas.

A.Baublio nuomone, susirgimą galėjo sukelti priedai, kurie yra dedami į košę, arba užkratas užneštas pačioje įstaigoje, kur košė buvo gaminama.

„Juk paprastai maistas kažkur pagaminamas, o vėliau gabenamas į prekybos vietą. Čia jis šiek tiek pašildomas, kad būtų skanesnis, tačiau ne iki tiek, kad žūtų salmonelos. Esant tinkamoms sąlygoms, salmonelos žirnių košėje pradėjo daugintis“, – dėstė savo versiją infektologas.

Salmoneliozė – pavojinga liga

Dauguma pacientų į medikus kreipiasi su pilvo skausmais, vemia, viduriuoja, krečia šaltis. Esant tokiai organizmo būsenai, galima prarasti daug skysčių. Paprastai pirmieji ligos požymiai pasireiškia jau po kelių valandų nuo užsikrėtimo.

Jei pacientas vemia, organizmas sparčiai praranda skysčius. Tokius pacientus hospitalizuojame.

Jei tai nutinka, sumažėja arterinis spaudimas. To pasekoje – silpnėja inkstų veikla, pradeda kauptis šlakinės medžiagos.

A.Baublys teigia, kad žmonės neturėtų nuo salmoneliozės gydytis savarankiškai. Ypač nepatartina savarankiškai griebtis antibakterinių vaistų.

„Ligos sunkumas labai priklauso daugybės organizmo savybių. Jei tik viduriuojama, rekomenduotina dėl gydymo bent pasitarti su šeimos gydytoju.

Jei pacientas vemia, organizmas sparčiai praranda skysčius. Tokius pacientus hospitalizuojame, atstatome skysčių ir druskų pusiausvyrą, gydome antibakteriniais preparatais“, – teigia gydytojas A.Baublys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius