TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Siūloma galutinai atsisakyti reikalavimo privatiems asmenims turėti antspaudus

Antspaudas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Antspaudas
Šaltinis: 15min
0
A A

Teisingumo ministras siūlo galutinai atsisakyti reikalavimo privatiems fiziniams ir juridiniams asmenims naudoti antspaudus. Tokia tvarka sumažintų biurokratijos naštą, įtvirtintų bendrą teisinį reguliavimą bei prisidėtų prie palankesnės verslo aplinkos kūrimo.

Šiuo metu galiojantis Civilinis kodeksas nenumato prievolės visiems privatiems fiziniams ar juridiniams asmenims turėti antspaudą. Kodekse įtvirtinta tik bendra nuostata, kad sutarties šalys gali susitarti dėl papildomų rašytinės sandorio formos reikalavimų – tam tikrų asmenų parašų buvimo, dokumento antspaudavimo ir pan. – bei numatyti atsakomybę už jų nesilaikymą. Taigi, antspaudų naudojimas yra šalių teisė, bet ne pareiga.

Visgi kai kuriuose teisės aktuose ar prašymų formose iki šiol yra likę reikalavimų privatiems asmenims turėti antspaudą arba juose nurodoma antspaudo vietos žyma (A.V.). Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus teigimu, siekiant užtikrinti, kad nei viename teisės akte galiausiai nebeliktų tokių reikalavimų, atitinkamai siūlomas viso pluošto teisės aktų pakeitimo projektas.

„Reikalavimas privatiems asmenims turėti antspaudą jau senokai įvairiose diskusijose yra linksniuojamas kaip biurokratizmo ir perdėto reguliavimo simbolis bei etalonas. Jis iš esmės dubliuoja parašo funkciją – patvirtina dokumento ir jį išdavusio asmens tikrumą. Galutinai įtvirtinus, kad ši prievolė eliminuojama, šalims paliekant teisę dėl antspaudo naudojimo susitarti laisvai, būtų duotas geras ženklas tiek pradedančiam, tiek jau seniau veikiančiam verslui. Kol valstybėje nebus panaikinti tokie nereikalingi, bet santykinai paprasti biurokratiniai apribojimai, vargu ar galima tikėtis, kad biurokratija bus iš tiesų pažabota ir kitose srityse“, – sako R. Šimašius.

Tiesa, projekte numatoma, kad pareiga savo dokumentuose naudoti antspaudą ir toliau išliktų valstybės bei savivaldybių institucijoms. Tai svarbu tiek valstybės simbolikos naudojimo, tiek tarptautinio bendradarbiavimo atžvilgiu. Privalomo antspaudų naudojimo nebūtų atsisakyta ir notarų bei antstolių veikloje, kadangi jie yra valstybės įgalioti asmenys, veikiantys valstybės vardu.

Šis teisės aktų pakeitimo projektas papildys kitų Teisingumo ministerijos siūlymų eliminuoti nereikalingus ir perteklinius biurokratinius reikalavimus, kompleksą. Šiuo metu projektas yra pateiktas visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms derinti. Įvertinus gautas pastabas ir pasiūlymus, projektai kaip vienas paketas arba atskirai, prijungiant juos prie kitų projektų, bus teikiami Vyriausybei, o jei ši pritars – Seimui. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min