Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gegužės 13d. 15:54

Siūloma Vilniaus miesto garbės piliečio vardą suteikti šiemet mirusiam Jonui Mekui

Jonas Mekas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Jonas Mekas

Lietuvos laisvės sąjungos (LLS) frakcija Vilniaus miesto taryboje įregistravo tarybos sprendimą, kuriuo siūlo atsižvelgiant į Jono Meko nuopelnus Lietuvai ir Vilniui suteikti jam Vilniaus miesto garbės piliečio vardą. Tačiau greitai šis klausimas išspręstas nebus.

Kaip rašoma LLS pranešime, „nelengva būtų išvardinti Nacionalinės premijos laureato, ne vieno užsienio ir Lietuvos universiteto garbės daktaro, J.Meko visus titulus ir apdovanojimus. Jų daug ir jie pačios aukščiausios vertės, nes jis šiandien – pasaulyje žinomiausias lietuvių menininkas, dažnai užsienyje tituluojamas „avangardinio kino krikštatėviu“, tarptautinį pripažinimą pelnęs ir už originalią poetiką“.

J.Mekas mirė šiemet sausį Niujorke. Anot LLS, nors ir būdamas pasaulio žmogumi, visuomet palaikė prasmingus ryšius su Lietuva. „Jis padėjo dabar jau garsiems Lietuvos menininkams siekti aukštumų kino srityje. Jam tarpininkaujant, Vilnius įsigijo vertingą „Fluxus“ judėjimo pradininko Jurgio Mačiūno kolekciją. Vilniuje įsteigtas jo vardo Vizualiųjų menų centras, kuriam Jonas Mekas suteikė teises į savo kino filmus. Su J.Meko vardu Vilnius sieja ambicingus planus – tapti XXI a. avangardinio meno centru“, – rašoma frakcijos pranešime.

„Scanpix“ nuotr./Jonas Mekas
„Scanpix“ nuotr./Jonas Mekas

Su juo ne vienerius metus ryšius palaikęs A.Zuokas teigia, kad dar būdamas meru jis kėlė klausimą dėl Vilniaus miesto garbės piliečio vardo suteikimo Jonui Mekui: „Apie tai su juo esu net kalbėjęs dar jam gyvam esant. Į ką jis vis man atsakydavo, kad kol jis gyvas – garbės jam užtenka. Bet užsiminė, kad po jo mirties jis būtų laimingas, jei jo mintys, idėjos ir darbai nebūtų pamiršti. Manau, pats laikas grįžti prie šios idėjos.“

Vilniaus mero patarėjas Aleksandras Zubriakovas tvirtino, kad koalicijos taryboje šis klausimas svarstytas pirmadienį. „Atsižvelgiant į tai, kas garbės piliečio vardas suteikiamas kartą per metus, nuspręsta šį klausimą svarstyti ne anksčiau nei rudenį. Bet tai nereiškia neigiamo nusiteikimo, greičiausia 2020 metais šis vardas J.Mekui gali būti suteiktas. Bet kuriuo atveju dėl klausimo galutinai rudenį spręs miesto taryba“, – teigė jis.

Naujausi Vilniaus garbės piliečiai yra Viktoras ir Danguolė Butkai.

Vilniaus garbės piliečiais taip pat yra tapę George'as Walkeris Bushas, Ronaldas Reiganas, Jon'as Boldvin'as Hanibalson'as, Kazimieras Vasiliauskas, Mstislavas Rostropovičius, Dennis'as Haster'as, Česlavas Milošas, Justinas Marcinkevičius, Zbignevas Bžezinskis, Jonas Kubilius, Algirdas Kaušpėdas, Tomas Venclova, Šimonas Peresas, Algirdas Mykolas Brazauskas, Algimantas Nasvytis, Samuelis Bakas, Viktoras ir Danguolė Butkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie 15min