-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2013 03 18

Siūlymą privalomai mokyti tikybos kritiškai įvertino ir ES teisės specialistai

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) pateiktą Švietimo įstatymo pataisų projektą dėl privalomo tikybos mokymo kritiškai įvertino ir Europos teisės departamento prie Teisingumo ministerijos specialistai.
Voldemaras Tomaševskis
Voldemaras Tomaševskis / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Anksčiau neigiamą išvadą projektui pateikė Seimo kanceliarijos Teisės departamentas. Seimo teisininkai įvertino, kad toks siūlymas gali prieštarauti Konstitucijai.

Analogišką išvadą teikia ir Europos Sąjungos teisės specialistai.

„Lietuvos Konstitucijoje aiškiai įtvirtinta, kad “valstybinės ir savivaldybių mokymo ir auklėjimo įstaigos yra pasaulietinės. Jose tėvų pageidavimu mokoma tikybos„. Todėl manome, kad projektu siūlomas teisinis reglamentavimas, neatsižvelgiant į tėvų pageidavimą nustatantis tikybos dalyką privalomu pradinio ir pagrindinio ugdymo programas vykdančiose mokyklose, prieštarauja Konstitucijai“, – rašoma Europos teisės departamento išvadoje.

LLRA teikdami projektą argumentavo, kad privalomas tikybos dėstymas būtų tikslingas, nes „mokinių tėvų apsisprendimą tikėjimo atžvilgiu dažniau lemia asmeniniai motyvai ir išoriniai veiksniai, negu mokyklinės programos ar mokytojo poveikis“.

ES teisės specialistai tvirtina priešingai.

„Pastebėtina, kad būtent mokyklinės programos gali būti veiksniu, lemiančiu asmeninius tėvų motyvus nepageidauti, kad mokykloje vaikas būtų mokomas tikybos, pavyzdžiui, išpažįstama kita religija, nei ta, kurios mokoma pagal mokyklos programą. Vadovaujantis projektu siūlomu reguliavimu kitą religiją išpažįstantis vaikas būtų priverstas lankyti į mokyklos programą įtrauktos, tačiau neatitinkančios jo religijos, tikybos pamokas“, – rašoma išvadoje.

Atitinkamą Švietimo įstatymo pataisą kaip galimai prieštaraujančią Konstitucijai įvertino Seimo kanceliarijos Teisės departamentas. Tokią išvadą Seimo teisininkai argumentavo Konstitucijos straipsniu, kad valstybinės ir savivaldybių mokymo ir auklėjimo įstaigos yra pasaulietinės, jose tėvų pageidavimų mokoma tikybos.

Taip pat Seimo teisininkai pabrėžė, kad aiškindamas šias nuostatas, Konstitucinis Teismas 2000 metais konstatavo, jog „ši konstitucinė nuostata suponuoja reikalavimą, kad šios įstaigos turi būti tolerantiškos, atviros ir prieinamos visų tikybų žmonėms, taip pat netikintiems visuomenės nariams“.

LLRA siūlymą dėl privalomo tikybos mokymo kritiškai įvertino ir Lietuvos katalikų bažnyčios vyskupų konferencija

„Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, manome, kad siūlomas teisinis reglamentavimas, pagal kurį tikybos dalykas yra privalomas pradinio ir pagrindinio ugdymo programas vykdančiose mokyklose, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai“, – išvadoje tvirtino Seimo kanceliarijos Teisės departamentas.

Seimo posėdžių sekretoriate Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos nariai įregistravo Švietimo įstatymo pataisą, kad „tikybos dalykas yra privalomas pradinio ir pagrindinio ugdymo programas vykdančiose mokyklose“.

Šiuo metu moksleiviams iki 14 metų dorinio ugdymo dalyką – tikybą arba etiką – parenka tėvai, o nuo 14 metų jie renkasi patys. Jei būtų priimtos lenkų siūlomos pataisos, teisė rinktis vieną iš privalomo dorinio ugdymo dalykų – tradicinės religinės bendruomenės ar bendrijos tikybą arba etiką – būtų galima tik nuo 14 metų.

Lietuvos Konstitucija teigia, kad „minties, tikėjimo ir sąžinės laisvė yra nevaržoma“, o „valstybinės ir savivaldybių mokymo ir auklėjimo įstaigos yra pasaulietinės“. Konstitucijoje teigiama, kad tėvai ir globėjai nevaržomi rūpinasi vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus, o tikybos mokoma tėvų pageidavimu.

„Niekas negali kito asmens versti nei būti verčiamas pasirinkti ar išpažinti kurią nors religiją arba tikėjimą“, – skelbia 26 Konstitucijos straipsnis.

LLRA siūlymą dėl privalomo tikybos mokymo kritiškai įvertino ir Lietuvos katalikų bažnyčios vyskupų konferencija. Jos pirmininkas, Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius reaguodamas į pataisas išplatino pranešimą, jog Lietuvos katalikų bažnyčia nepritaria, kad šalies mokyklose būtų įvestas privalomas tikybos mokymas.

Tuo metu LLRA teigia, kad siūlymas mokyklose įvesti privalomą tikybos mokymą Konstitucijai neprieštarauja. Lenkai taip pat tvirtina, kad nėra aišku, ar S.Tamkevičiaus išsakyta nuomonė sutampa su visos Lietuvos katalikų dvasininkijos nuomone.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius