Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 09 12

„Smaugliai“ šliaužios už grotų

Sostinėje sulaikyti penki „Udavų“ grupuotei (geriau žinoma „smauglių“ vardu) priskiriami asmenys. Didelės vertės svetimo turto pagrobimu įtariami asmenys kalėjime turėtų papildyti dar prieš penkerius metus nuteistų kitų „Udavų“ gaujos narių gretas.
Kai broliai Aleksandras (kairėje) ir Eduardas Kliukai atsidūrė kalėjime, ryškių „Smauglių“ gaujos lyderių nebeatsirado.
Kai broliai Aleksandras (kairėje) ir Eduardas Kliukai atsidūrė kalėjime, ryškių „Smauglių“ gaujos lyderių nebeatsirado. / „Lietuvos žinių“ nuotr.

Bendra Policijos departamento ir Generalinės prokuratūros operacija įvykdyta trečiadienį. Pareigūnų sulaikytus įvairiais nusikaltimais įtariamus asmenis leido suimti ikiteisminio tyrimo teisėjas. Prieš penkerius metus „nukraujavusi“ gauja nelegalios veiklos nenutraukė. Toliau buvo verčiamasi vagystėmis, plėšimais, pinigų iš draudimo bendrovių išviliojimu.

Ikiteisminį tyrimą kontroliuojančios Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento atstovai, nenorėdami pakenkti tolesniam tyrimui, sulaikymo operacijos detalių nekomentuoja.

Suimti 3 mėnesiams

Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas leido suimti sulaikytus „Smauglių“ gaujos narius. Kaip LŽ informavo šio teismo atstovas spaudai Audris Kutrevičius, suėmimo terminas – 3 mėnesiai: „Visi sulaikytieji už grotų praleis mažiausiai tris mėnesius. Jiems pareikšti įtarimai dėl pasikėsinimo padaryti vagystę.“

Kaip informavo Policijos departamentas, vykdant nusikaltimą vadovavo kelis kartus teistas vilnietis V.A. (g. 1969), gerai žinomas teisėsaugos institucijoms. Vadeivos vardo bei pavardės neatskleidęs bylą kuruojantis prokuroras Redas Savickas LŽ užtikrino, kad sulaikytasis yra paskutinis iš laisvėje dar buvusių „smauglių“ vadeivų.

Padirbinėjo eurus

Kaip „Smauglių“ gaujos klestėjimo metai įvardijami 2003-2004-ieji, nors būtent 2004-aisiais nusikaltėlių grupuotės narius pradėjo persekioti nesėkmės.

Balandžio mėnesį į sostinės pareigūnų rankas įkliuvo keturi gaujos nariai – Vaclavas Keturka, pravarde Griša, Vaidas Mikšys, Deividas Vitkauskas ir Kauno nusikalstamo pasaulio atstovas Artūras Tamulis.

Pareigūnų teigimu, gauja užsiėmė itin profesionaliu eurų klastojimu. Padirbtų pinigų be specialios aparatūros atskirti nuo tikrų buvo beveik neįmanoma. Per policijos atliktą operaciją paaiškėjo, kad nusikaltėliai „į rinką“ norėjo išleisti apie 100 tūkst. suklastotų eurų. Neoficialių šaltinių teigimu, už tai „smaugliai“ tikėjosi gauti apie 40 tūkst. tikrų eurų. Spėta, kad eurų falsifikatai buvo spausdinami Kaune, nes didelę padirbtų eurų sumą turėję „smaugliai“ buvo sulaikyti kartu su A.Tamuliu.

Sulaikius keturis gaujos narius pradėjo lįsti kiti su „smaugliais“ siejami nusikaltimai. Grupuotė įtarta ne tik padirbtų pinigų, bet ir narkotinių medžiagų platinimu, plėšimais, sukčiavimu bei kitais sunkiais nusikaltimais.

Grobstė PVM

2004-ųjų lapkričio mėnesį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai, įtarę didelės vertės svetimo turto įgijimu apgaule, sulaikė gerai organizuotą grupuotę. Sulaikytieji buvo įsteigę daugiau kaip 30 įmonių, per jų atsiskaitomąsias sąskaitas bankuose buvo legalizuota per 13 mln. litų. Nusikaltėliai nuo šių milijonų buvo užgrobę daugiau kaip 2 mln. litų pridėtinės vertės mokesčio.

Kaip „Smauglių“ gaujos klestėjimo metai įvardijami 2003-2004-ieji, nors būtent 2004-aisiais nusikaltėlių grupuotės narius pradėjo persekioti nesėkmės.

Per ikiteisminio tyrimo pirmąjį etapą FNTT bei Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros pareigūnai vienu metu sulaikė 13 nusikalstamą veiklą organizavusių bei vykdžiusių asmenų. Sulaikant nusikaltėlius Vilniaus, Panevėžio, Ukmergės, Šiaulių miestuose buvo specialiai pakviesti rinktinės „Aras“ pareigūnai. Netrukus – per antrąjį etapą – buvo sulaikyti dar 6 asmenys.

Nusikalstamos veiklos organizatoriai 2003-2004 metais be įsigijimo dokumentų iš fizinių asmenų supirkdavo medieną, metalus ir juos parduodavo realiai Lietuvoje veikiantiems ūkio subjektams. Pinigams legalizuoti jie buvo įsteigę įmones, į kurių sąskaitas buvo pervedami pinigai (taip pat ir PVM) už parduotą medieną, metalą, atliktus darbus ir suteiktas paslaugas.

Nusikaltėlių įsteigtos įmonės faktiškai realios veiklos nevykdė, tačiau per jas būdavo legalizuojamos prekės ir išgryninami pinigai, gauti iš nelegalios veiklos.

Pareigūnai atliko daugiau nei 100 sankcionuotų kratų, iš nusikalstamos veiklos organizatorių paėmė daugiau kaip 200 tūkst. litų grynųjų pinigų. Laikinai apribota teisė į nuosavybę, kurios vertė daugiau nei 4 mln. litų.

Konfliktas dėl narkotikų

Atskleistoje nusikalstamoje grupuotėje veikė kriminaliniame pasaulyje gerai žinomi asmenys, dauguma jų priklausė Vilniaus „Smauglių“ susivienijimui. Policijos pateiktomis žiniomis, dalis organizuotos grupuotės asmenų buvo ne kartą teisti. Vienas nusikalstamos veikos organizatorių, artimas „smauglių“ vadeivoms Arūnas Bernatavičius 2004-ųjų vasarą buvo sulaikytas dėl žmogžudystės.

Konfliktas, virtęs nužudymu, A.Bernatavičiui, be sukčiautojo etiketės, dar prilipdė ir narkotikų prekeivio vardą. Pareigūnai išsiaiškino, kad su „smaugliais“ siejamas vyras užsiėmė narkotikų prekyba. 2004-ųjų vasarą narkotikus platinantis A.Bernatavičiaus giminaitis įsivėlė į rimtą konfliktą su pinigų nenorinčiais mokėti narkomanais.

Spręsti ginčo A.Bernatavičius pasikvietė keletą beisbolo lazdomis apsiginklavusių smogikų. Per kilusias muštynes nužudytas vienas narkomanas. Dėl jo mirties A.Bernatavičius atsidūrė už grotų.

Veikla nenutrūko

LŽ šaltinių teigimu, iki 2005-ųjų vieni pagrindinių „smauglių“ vadeivų buvo broliai Aleksandras ir Eduardas Kliukai. Jiems vadovaujant, buvo pagrobti du Rusijos piliečiai ir laikyti vienoje sodyboje. Pasprukę įkaitai kreipėsi į policiją, siūlų galai atvedė iki brolių Kliukų.

Gaujos vadžias perėmė Albinas Zarauskas ir Valdas Adomavičius. Gaujos aferų mastas pradėjo sparčiai plėstis. Solidžių verslininkų kaukėmis prisidengę nusikaltėliai biurus įkurdavo prestižinėse vietose. Gautas pelnas buvo investuojamas į tolesnę „verslo“ plėtrą – perkama technika, atnaujinama turima įranga. Iš gyventojų pradėta supirkinėti ne tik mediena, bet ir metalas, legalizuojami statybos darbai.

2006 metais su „smaugliais“ buvo siejama keletas reketo atvejų. Bendrovės nusikaltėliams mokėjo duokles „už stogą“. Būtent už šį nusikaltimą keli „smauglių“ nariai atsidūrė už grotų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius