Dabar populiaru
Publikuota: 2018 liepos 16d. 16:19

Smiltynėje archeologų aptikti radiniai keičia istoriją

Mokslininkai Klaidas Perminas ir Algirdas Girininkas (dešinėje)
J. Andriejauskaitės / 15min nuotr. / Mokslininkai Klaidas Perminas ir Algirdas Girininkas (dešinėje)

Lietuvos jūrų muziejui planuojant atkurti Smiltynėje buvusį Kopgalio kaimą, čia jau ketvirti metai verda archeologiniai darbai. Jų metų aptikta įvairių radinių – vyno butelis, austrės kiautas, pypkės dalys ir kiti vertingi daiktai, pasakojantys apie to meto gyvenimą ir skaičiuojantys šimtą bei daugiau metų. Labiausiai archeologus ir istorikus nustebino kelis tūkstančius metų skaičiuojantys radiniai – akmeninis kirvukas ir titnago dirbiniai. Tai, kaip teigiama, unikali informacija, iš esmės keičianti šios vietovės istoriją.

„Šie akmens amžiaus radiniai pradeda griauti tradicinę nuomonę apie tai, jog Kopgalis – geologiškai jauniausias Lietuvos žemės kampelis, t. y. susiformavęs gana vėlai – per XVII–XVIII a. Akivaizdu, kad žmonės čia gyveno daug seniau“, – teigia archeologas Klaidas Perminas.

Tai tvirtina ir Klaipėdos universiteto mokslininkas, profesorius Algirdas Girininkas, vaikštinėdamas po tyrimų vietovę Smiltynėje ir rodydamas, kur aptikti vertingi radiniai. Mokslininkai šiuo metu yra atkasę keturis buvusio pastato kampus, kur vykdo tyrimus. Tai prieš daugiau nei pusšimtį metų nugriauto čia veikusio viešbučio likučiai.

Pasak Lietuvos jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, turima planų Kopgalio kaimą atkurti, atstatyti kai kuriuos pastatus. Muziejui itin trūksta erdvių, kur galėtų vykti renginiai – spektakliai, koncertai, taip pat būtų eksponuojami dideli eksponatai.

„Muziejus yra apribotas patalpomis, nes yra istorinėje vietoje, paveldo saugomoje vietoje. Ieškome galimybių, kaip įgyvendinti plėtros planus muziejaus srityje – tai eksponatų saugojimas, veiklos susijusios su sklaida, parodų zonos.

Dar 2005 metais, kai buvo rengiamas naujas mūsų teritorijos detalusis planas, buvo iškelta idėja, kad galima būtų pasinaudoti tuo, jog čia buvo Kopgalio kaimas, buvo gražūs pastatai, pakankamos apimties, kurie galėtų būti panaudoti muziejiniams tikslams.

Nuo 2012 metų organizuojame archeologinius tyrimus tam, kad nustatytume tų pastatų vietas, gautume kampus, nustatyti matmenis pastatų, pagal tai atkurtume lokalizaciją, kaip jie išsidėstę, kokie jų dydžiai. Po 4-5 metų gal imtumėmės ir projektuoti pastatus, kurie atitiktų to meto architektūrą. Kalba eina apie XIX-XX amžiaus pastatus“, – kalbėjo O.Žalienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Ypatingos

06:42
10:09

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min