Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 15d. 23:00

„Socialdarbiečių“ sąlyga „valstiečiams“: arba pinigai partijai, arba balsai už biudžetą?

Ramūnas Karbauskis ir Gediminas Kirkilas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis ir Gediminas Kirkilas

„Valstiečių“ siekis finansuoti koalicijos partnerius Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (LSDDP) vis dar kelia nemažas aistras. Pirmiausia valdantieji užsimojo, kad valstybės dotacijas galėtų gauti ir rinkimuose jėgų neišbandžiusios partijos. Po to Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) narė Agnė Širinksienė greta projekto, leidžiančio skolintis gynybos išlaidoms, prirašė pasiūlymą leisti skolintis ir politinių partijų finansavimui.

Nepriėmus tokio pasiūlymo Lietuva, greičiausiai, neįvykdytų įsipareigojimų NATO, o priėmus – skolintis pinigus būtų galima ir „socialdarbiečių“ finansavimui. Dėl tokio pasiūlymo vieningos nuomonės neturi net ir patys „valstiečių“ frakcijos nariai, o opozicija, neturėdama kitų įrankių, balsavimus dėl tokių nuostatų blokuoja nesiregistruodama posėdžiuose ir vadina tai atvira politine korupcija.

Jei pataisos būtų priimtos, vien šiemet LSDDP gautų 200 tūkst. eurų iš valstybės biudžeto. Apie valdančiųjų norą finansuoti LSDDP ir opozicijos pasipriešinimą tokiems planams pirmadienį kalbėta ir Raigardo Musnicko vedamoje laidoje „LRT Forumas“.

Pasiūlymas skirtas LSDDP

„Tai iš dalies buvo ir opozicijos idėja, nes iš vakaro kada aš pristatinėjau partijų finansavimo įstatymą, jų klausimų buvo labai daug, o kur yra biudžeto eilutė. Natūralu, kad jei keičiamas partijų finansavimo modelis, eilutė turi atsirasti. Be abejo, ir premjeras buvo tarp tų iniciatorių, nes jis siekia aiškaus ir skaidraus finansavimo, be biudžeto eilutės keitimo to padaryti neįmanoma“, – paklausta, kieno idėja buvo suplakti du pasiūlymus į vieną, kalbėjo A.Širinskienė.

Ji neneigė, kad partijų finansavimo įstatymas keičiamas dėl to, kad atsirado nauja partija – LSDDP. Ši partija susikūrė pavasarį, kai po sprendimo trauktis iš koalicijos dalis Lietuvos socialdemokratų partijos narių pasipriešino ir pasirašė frakcijų koalicijos sutartį su „valstiečiais“. Anot jos, vienintelis skaidrus partijų finansavimo šaltinis – valstybės dotacijos.

„Mes pripažįstame, kad tai yra skaidrus finansavimo modelis ir norime, kad mūsų kolegos, kurie yra su mumis koalicijoje, būtų finansuojami skaidriai“, – sakė A.Širinskienė ir priminė, kad sprendimas dėl valstybės dotacijų partijoms skyrimo buvo priimtas 2009 metais, kai valdžioje buvo konservatoriai.

Pinigai – už biudžeto palaikymą?

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos narys, buvęs premjeras Andrius Kubilius kalbėjo, kad A.Širinskienė turi talentą korupciją ir manipuliaciją Seimo statutu pateikti kaip šventą reikalą. Anot jo, sprendimas finansuoti partijas iš valstybės biudžeto buvo priimtas visų politinių partijų bendru sutarimu. Be to, jis teigė, kad toks sprendimas leido politinį lauką „išvalyti nuo įvairių įtakų“.

„Socialdarbiečiai“ nori gelbėtis, gauti pinigų ir net grasina nebalsavimu už valstybės biudžetą. Ketvirtadienį bus du balsavimai: vienas – kitų metų biudžeto pateikimas ir noras užbaigti šitą nešvarų reikalą. Reikia „socialdarbiečiams“ pinigų ir jie ateina, kaip turguje, ūkiškai pasako: „Arba jūs mums duodate pinigų, arba mes nebalsuosime už kitų metų biudžetą“, – apie siekio finansuoti LSDDP priežastis kalbėjo A.Kubilius.

Politikas tokį valdančiųjų elgesį pavadino smulkia, niekšinga manipuliacija. Anot jo, į Seimo salę buvo atneštas vyriausybės projektas, kurį visi buvo pasiruošę paremti tam, kad būtų išlaikyti 2 proc. BVP krašto gynybai, bet paskutinę akimirką A.Širinskienė įregistravo nuostatą dėl skolinimosi partijoms.

„Negalima keisti tų nuostatų“, – sakė A.Kubilius.

Liberalų lyderis Eugenijus Gentvilas teigė, kad atrodo, jog LSDDP sėdi be pinigų, bet yra keturi partijų finansavimo būdai: 1 proc. GPM, nario mokestis, fizinių asmenų aukos ir valstybės dotacija.

„Jie neturi tik ketvirto, tai yra – biudžetinio finansavimo. Dabartinis modelis numato, kad biudžetinis finansavimas ateina tada, jei dalyvauji rinkimuose. Tai štai, jie dar nedalyvavę rinkimuose keičia rinkimų finansavimo modelį. Nereikia vadinti vargšų. Jie turi tris finansavimo šaltinius. Kol kas neturi ketvirto. Dalyvaukite rinkimuose, kažką pasiekite ir gausite“, – kalbėjo E.Gentvilas.

Pasiūlymą vadino atsitiktinumu

LSDDP pirmininkas Gediminas Kirkilas tikino, kad pateiktas pasiūlymas tėra biudžeto pataisa, o tai, kad siūlymas skolintis ir partijoms įrašytas greta skolinimosi gynybos išlaidoms, G.Kirkilo teigimu, yra grynas atsitiktinumas.

„Aišku, kad dėl mūsų partijos. Net prezidentė pasakė, kad naujos partijos turi būti skaidriai finansuojamos. Ir tiek. Gerbiami kolegos konservatoriai, kodėl jūs jaudinatės dėl gynybos biudžeto? O jūs ką, už jį balsavote? 2015-2016 metais jūs už jį balsavote?“ – sakė G.Kirkilas.

Net prezidentė pasakė, kad naujos partijos turi būti skaidriai finansuojamos. Ir tiek. Gerbiami kolegos konservatoriai, kodėl jūs jaudinatės dėl gynybos biudžeto? O jūs ką, už jį balsavote? 2015-2016 metais jūs už jį balsavote? – sakė G.Kirkilas.

Pasak jo, buvo pasiūlytas variantas padalinti dotaciją, kurią gauna Gintauto Palucko vadovaujami socialdemokratai, dalį jos skiriant LSDDP, nes esą šios frakcijos nariai rinkimuose atnešė savo buvusiai partijai daugiau rinkėjų balsų. Tiesa, tokio pasiūlymo buvo atsisakyta.

„Mes vis tiek veiksime skaidriai, bet turi būti visų partijų finansavimas. Partija susikūrė ypatingomis aplinkybėmis. Socialdemokratai bijo konkurencijos, bet konservatoriai nori būti ištikimi, nes jie griovė valdančiąją koaliciją“, – dėstė G.Kirkilas.

Nori finansavimo – dalyvauk rinkimuose

Socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas sakė, kad A.Širinskienės siūlymas yra antikonstitucinis, nes valstybės biudžeto projekte turi būti numatytos tik lėšos, kurios yra numatytos įstatymais. Tačiau, jo teigimu, G.Kirkilo vadovaujamos partijos jokiame įstatyme nėra.

„Finansavimas ateina tik tada, kai partija sudalyvauja rinkimuose. Nesvarbu, ar ji susikūrė Seime, ar už jo ribų“, – kalbėjo J.Olekas. Jo teigimu, ir anksčiau buvo atvejų, kai Seime susikūrė partijos, bet finansavimo iš valstybės biudžeto negavo.

„Kai jie po kovo 3-ios sudalyvaus rinkimuose, pretenduos į finansavimą. Numatyta, kad sudalyvavai rinkimuose, gavai nustatytą skaičių balsų ir ateina finansavimas“, – sakė socialdemokratas.

Trijų šaltinių nepakanka?

Centro partijos pirmininkas Naglis Puteikis sakė, kad priėmus siūlomas pataisas, jo vadovaujama partija pretenduotų į maždaug 40 tūkst. eurų valstybės dotaciją.

„Nuo valstybinio finansavimo įvedimo, visą laiką gaudavo finansavimą 7 partijos. Kitos 16 negaudavo nė lito, nė euro. Tai didžiulė spraga Lietuvos demokratijoje, nes yra labai aukštai iškeltos kartelės. Daugumoje Europos valstybių užtenka pasiekti 1 proc., kad partiją gautų finansavimą“, – dėstė N.Puteikis, pridurdamas, kad sėkmingai dalyvauti rinkimuose su E.Gentvilo minėtais trimis finansavimo šaltiniais nėra įmanoma.

Tačiau J.Olekas pridūrė, kad Arūno Valinsko vadovaujama Tautos prisikėlimo partija 2008 metų Seimo rinkimuose dalyvavo turėdama tik 3 finansavimo šaltinius ir gavo 18 mandatų Seime. Po rinkimų jai buvo skirta valstybės dotacija.

Tuo tarpu A.Širinskienė teigė, kad kitų būdų teisėtai finansuoti LSDDP nėra, nes norint paimti iš biudžeto lėšas reikia turėti teisinį pagrindą.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Luko stebuklas: tėvai buvo pasiruošę parduoti viską, kad sugrąžintų sūnui prarastą klausą

Gazas

Sniegas ir didelis automobilių srautas sustingdė eismą sostinėje

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: S.Skvernelio triumfas, kam A.Juozaičiui reikia vaikų ir mįslė – ar V.Putinas matė R.Paksą

Verslas

Krašto apsaugos ministerija pasakė, ką pirks kitąmet, verslas giria už skaidrumą

Sportas

Kauno sporto apdovanojimai: „Žalgirio“ bei R.Meilutytę aplenkusios ieties metikės triumfas

Sportas

„Skrieja kamuolys“: Čempionų lygos burtai, puiki „Liverpool“ savaitė ir Karalius Lionelis

Vardai

Vaida Skaisgirė su sūnumi Atu namuose įkūrė dirbtuves: eglutei žaisliukus gamino iš makaronų

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Ar dar nepritrūkome oro?

Gazas

Autonominiai automobiliai vis dar kelia nemažai klausimų – ar dėl jų kils mokesčiai?

Aktualu

Justinas Mickus: Europos Sąjungos gynybos politika ir Lietuvos strateginė mąstysena

Vardai

Jazzu kalėdinis hitas – kritikų taikiklyje: kompozitoriai palygino atlikėjos ir Edo Sheerano dainas

Maistas

Šventiniai kokosiniai sausainiai su džiovintomos vyšniomis

Aktualu

Šiaulių meras nušalino administracijos direktoriaus pavaduotoją

24sek

Paulius Motiejūnas – apie „Žalgirio“ 10 metų tikslą ir Šaro ateitį Kaune

24sek

Už sukeltas muštynes – griežta bausmė Artūrui Gudaičiui

Gazas

Michaelis Schumacheris sveiksta: pakilo iš lovos

Aktualu

Kaune – plataus masto sulaikymo operacija: į pagalbą pasitelkti „Aro“ pareigūnai

Aktualu

Nusikalstamas atkaklumas: 62-ejų klaipėdietis nepraranda vilties išmokti gabenti kontrabandą

Kultūra

Vytautas Raškauskas: Kokias knygeles vaikams dovanoti per Kalėdas?

Sportas

R.Meilutytei vaikų linkėjęs A.Juozaitis: sidabras 25 metrų baseine? Ne kažin kas

Naujienos

Aktualu

Nigerijoje „Boko Haram“ kovotojai nužudė dar vieną pagalbos darbuotoją

Verslas

Lietuvos paštui bus pagaminta 210 elektrinių dviračių

Aktualu

Turkijos policijos tyrėjai baigė kratą Saudo Arabijos konsulate

Verslas

Metinis JAV biudžeto deficitas pasiekė šešių metų maksimumą

Aktualu

Prancūzijos pietvakariuose siaučiant audrai žuvo šeši žmonės

Vardai

Vilniuje slapta susituokė „Eurovizijos“ dalyvė Catrinah: „Daugelis draugų liko mūsų nesupratę“

Aktualu

Seime – pataisos dėl nemokamų Registrų centro duomenų žiniasklaidai

Aktualu

Orai.lt: artimiausiomis dienomis šiluma dar džiugins

Verslas

R.Abramovičius Niujorke suplanavo grandiozines statybas – buvusiai žmonai įrengs rūmus

24sek

D.Sabonio konkurentas dėl minučių „Pacers“ klube pasirašė solidų kontraktą

Verslas

Pakuočių draudimai kelią grėsmę Klaipėdos LEZ veikiančiai įmonei

Aktualu

Rumunijoje rasti sunkvežimiu gabenti 47 migrantai

Aktualu

Klaipėdos savivaldybė rengiasi atsisakyti pirkti istorinį pašto pastatą

24sek

ESPN prognozė: po dvejų metų NBA duris gali praverti du lietuviai

Sportas

Tautų lyga: Anglijos rinktinė nukovė Ispaniją ir nutraukė įspūdingą seriją

Aktualu

Vilniaus daugiabutyje – gaisras

Aktualu

R.Masiulis Seime aiškinsis dėl žvyrkelių finansavimo, Registrų centro valdybos

Aktualu

Vaikų pornografiją pamėgęs Anglijoje gyvenantis lietuvis išvengė kalėjimo

Aktualu

A.Merkel sąjungininkų nesėkmę Bavarijoje nulėmė bandymai įtikti radikalams

Vardai

Į Lietuvą grįžusi Jūratė Bitinaitė pristatė nėštumo metu rašytą knygą: „Dukra man suteikė sparnus“

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min