Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 10 02

Soliariumams naujovės – nė motais

Nuo ketvirtadienio Lietuvoje įsigaliojo nauja higienos norma, sugriežtinanti reikalavimus soliariumams. „15min“ atliko tyrimą, kurio metu tikrino, kaip laikomasi vieno esminių normos pakeitimų: draudimo į soliariumus įleisti nepilnamečius.
Vilniuje vakar iš  šešių aplankytų soliariumų, keturiuose 16-metei Kamilei nebuvo sudaryta kliūčių pasimėgauti dirbtinės saulės voniomis.
Vilniuje vakar iš šešių aplankytų soliariumų, keturiuose 16-metei Kamilei nebuvo sudaryta kliūčių pasimėgauti dirbtinės saulės voniomis. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pasaulio sveikatos organizacija soliariumų keliamą riziką gretina su tabako ir alkoholio daroma žala. Atsižvelgdami į tai, Lietuvos sveikatos specialistai uždraudė įsileisti nepilnamečius, mat soliariumo lempų spinduliuojamų ultravioletinių spindulių poveikis vaikystėje labai padidina riziką ateityje susirgti odos vėžiu, sugriežtino reikalavimus soliariumų lempoms. Taip pat nuo šiol reikalaujama įspėti lankytojus apie soliariumų sukeliamą žalą.

Jei soliariumo darbuotojui kyla įtarimų dėl kliento amžiaus, jis privalo paprašyti pateikti asmens dokumentą ir 18 m. neturinčiam asmeniui paslaugos nesuteikti.

„15min“ su 16-mete Kamile ketvirtadienį apsilankė šešiuose Vilniaus soliariumuose. Tik „Solisun“ (Laisvės pr.) ir „Equador“ (Rūdininkų g.) soliariumuose konsultantės nedvejodamos paklausė, kiek merginai metų. Tačiau „La bamba“ soliariume (Rotušės aikštėje) konsultantė mielai patarė Kamilei, kokį kremą ir kiek minučių rinktis. Panašiai elgėsi ir soliariumo „Sachara“ (Erfurto g.) konsultantė, o Kamilei prisipažinus, kiek jai metų, labai „nustebo“. Jokių kliūčių pasikaitinti dirbtine saule nepilnametei nesudarė ir „Bovary“ (Viršuliškių g.) grožio salono darbuotoja. Paklausta, ar jai neįdomus merginos amžius, ji tik atsakė: „Galėčiau pasakyti, kad man nesvarbu.“

Sužibėjo ir PC „Mada“ įsikūrusio soliariumo „Luxura“ konsultantė: „Nuo 5 min. niekas nenumirs. Be to, vyresnius nei 16 metų paauglius po keletą minučių galima leisti į soliariumus.“

Lietuvos dermatovenerologų draugijos vadovė Genovaitė Stanislava Lapinskaitė sveikino Lietuvą pagaliau pasiryžus sugriežtinti soliariumų savininkams keliamus reikalavimus. „Kaitinimasis dirbtinėje saulėje toks pat pavojingas, kaip ir rūkymas, tačiau iki šiol apie tai būdavo kalbama puse lūpų, – sakė G.S.Lapinskaitė. – Oda atsimena gautą ultravioletinių spindulių smūgį. Dėl to greičiau sensta. Pas mane lankosi dar nė 30-ies nesulaukę pacientai, kurių odos būklė – kaip 80-mečių. Kūnas tampa kanapėtas (su suragėjusiais taškučiais) visam tolesniam gyvenimui.“

Medikė nesitikėjo, kad nauja tvarka soliariumuose sumažins klientų skaičių: „Lietuvoje – tai mados dalykas: kūnas rudas, nuskustas, kaip plienas. Iš tos mados kai kas kraunasi didelius pinigus, todėl didelių pokyčių nesitikiu, bet vis šiokia tokia pradžia.“

Verslininkai nepatenkinti

Soliariumų paslaugų teikėjų asociacijos pirmininko Valdo Korsako nuomone, reikalavimų sugriežtinimas yra kišimasis į privatų verslą. „Tai jau yra reguliavimas. Tokiais pakeitimais tik pučiamas kontrolės aparatas. Daug kas išlaužta iš piršto ir nereikalinga. Mes patys galime save kontroliuoti. Jeigu blogai elgsimės, tai prarasime klientus, niekas mūsų nesirinks“, – įsitikinęs pašnekovas.

Daug yra kas išlaužta iš piršto ir nereikalinga. Mes patys galime save kontroliuoti, – sakė V.Korsakas.Soliariumų tinklo „Saulės studija“ direktorių Ričardą Suslavičių piktina vienareikšmiškas draudimas. „O jeigu paauglys turi odos problemų ir soliariumas gali padėti? Jei tėvai ir gydytojai sutinka, kad nepilnametis eitų į soliariumą? Jam vis tiek draudžiama tai daryti“, – teigė verslininkas.

Soliariumų studijos „Tropikų saulė“ direktorius Haroldas Puikis taip pat stebėjosi amžiaus cenzu. „Juk 18-os žmonės jau tuokiasi, o čia tik nuo tada į soliariumus gali pradėti eiti. Manau, kad jau 14–16 m. mergina gali apsispręsti ir pasirinkti, ar eiti į soliariumą“, – teigė H.Puikis. Jis teigė, kad jo valdomas soliariumų tinklas dėl įvesto amžiaus ribojimo praras ne daugiau kaip 10 proc. pelno. „Pas mus šiek tiek didesnės kainos, todėl dažniausiai sulaukiame vyresnės publikos. Paauglės ieško, kur galėtų pigiau pasideginti“, – tikino H.Puikis.

Soliariumų studijų „Sachara“ vadovė Jelena Fasij sakė, kad svarbiausia turėti saiko. Pasak jos, kaitintis saulėje kelias valandas taip pat pavojinga. „Juk taip pat kenkia besaikis alkoholio vartojimas, rūkymas, persivalgymas ir panašiai. Tiesiog šis sugriežtinimas yra pernelyg išpūstas“, – sakė moteris.

Soliariumų studijos „Equador“ bendraturtė Renata Kratkovska įžvelgė kitą, anot jos, labai neracionalų pakeitimą. „Nuo šiol rekomenduojama nenaudoti įdegį skatinančių priemonių. Tačiau juk tai nesąmonė. Kaip tik jas reikia naudoti, nes jos suteikia odai drėgmės, neleidžia pasenti“, – piktinosi R.Kratkovska.

Griežčiau prižiūrės lempas

Verslininkė R.Kratkovska pastebėjo, kad įvedus naujų reikalavimų soliariumų lempoms, dabar norint įdegti reikės degintis dvigubai ilgiau. „Iki šiol žmonės degindavosi 8 min., o dabar norėdami pasiekti tokį pat rezultatą, soliariume turėtų praleisti 20 min.“, – sakė R.Krasovska.

Soliariumo paslaugų tiekėjų asociacijai priklausantis R.Suslavičius pasakojo, kad asociacija praėjusią savaitę kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą su prašymu laikinai sustabdyti verslui kenkiančius nurodymus ir sudaryti komisiją, kuri ištirtų, ar tų reikalavimų tikrai reikia. „Kol kas atsakymo negavome, tačiau tikimės, kad į mūsų prašymą bus atsižvelgta. Kitaip jau nuo spalio 1-osios visi soliariumai turėtų būti uždaryti“, – sakė pašnekovas.

Dar viena naujiena – nuo šiol klientams bus išduodamos soliariumo paslaugų teikimo kortelės, kuriose bus registruojamas deginimosi soliariume seansų skaičius, trukmė. Taip pat užėjus į soliariumą turės gerai matytis svarbiausia informacija apie deginimąsi soliariume ir to pasekmes.

Baudos

Soliariumai tikrinami kelis kartus per metus. Dažniau – jei gaunamas skundas. Nustačius, kad nesilaikoma naujų reikalavimų, savininkui gali būti skiriamas įspėjimas arba 20–200 Lt bauda. Pakartotinai prasižengus bauda didėja. Nustačius, kad paslauga yra nesaugi, skiriama 500–2500 Lt bauda. Jeigu paslauga padarė žalą klientui, gresia bauda nuo 5 tūkst. iki 40 tūkst. Lt.

Eksperimentas Kaune

Patekti į soliariumus nesunkiai sekėsi ir eksperimento Kaune dalyvėms - 16-metėms Ingai ir Marijai. Moksleivės griežtą "ne" išgirdo tik viename soliariume, dviejuose beveik išsiderėjo, jog galės pasišildyti dirbtinės saulės kabinoje, o į vieną soliariumą pateko be jokių kliūčių. Vėliau jo savininkė "15min" žurnalistę užtikrino žinanti apie naujus reikalavimus, tačiau teisinosi, jog "vis tiek jie (nepilnamečiai, - red. past.) ėjo į soliariumus ir eis". Be to, esą itin sudėtinga iš akies atskirti, kuri klientė nepilnametė, o kuri - ne.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius