Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 3d. 08:51

STT: pilietybės atkūrimo procese nustatyta korupcijos rizikų

Specialųjų tyrimų tarnyba
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Specialųjų tyrimų tarnyba

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) korupcijos prevencijos specialistai atliko antikorupcinį vertinimą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo proceso ir pateikė siūlymus, kaip būtų galima sumažinti korupcijos rizikas šioje srityje, skelbiama pranešime spaudai.

STT prevencijos specialistai pastebi, kad šiuo metu nustatytas prašymų dėl Lietuvos Respublikos pilietybės atkūrimo nagrinėjimo terminas yra per daug abstraktus – „ne vėliau kaip per 6 mėnesius“, todėl sudaromos sąlygos tiek prašymą nagrinėjančių, tiek sprendimą priimančių asmenų, ir užsieniečių ar asmenų, kurie nori atkurti Lietuvos pilietybę greičiau, galimiems neteisėtiems susitarimams.

Tarnyba siūlo teisės aktuose nustatyti galimybę sprendimus dėl pilietybės atkūrimo skubos tvarka gauti, sumokėjus papildomą valstybinę rinkliavą. Migracijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos ir Vidaus reikalų ministerijai siūloma nustatyti konkrečius pilietybės atkūrimo procedūrų terminus bei detalizuoti dokumentų duomenų patikros tvarką.

STT atkreipia dėmesį, kad prašymo dėl pilietybės atkūrimo duomenys vis dar renkami ir apdorojami rankiniu būdu, o tai neleidžia efektyviai kontroliuoti prašymų nagrinėjimo eigos. Siūloma apsvarstyti galimybę kuo daugiau veiksmų, susijusių su prašymų dėl pilietybės atkūrimo nagrinėjimo procesu, automatizuoti ir sumažinti žmogiškojo faktoriaus įtaką, kartu užtikrinti pakankamą dokumentų patikros ir priimamų sprendimų objektyvumo kontrolę.

Specialistai pastebi, kad šiuo metu yra neaiškus prašymų dėl pilietybės nagrinėjimo nutraukimo procesas, todėl reiktų jį tobulinti ir suderinti su Lietuvos Respublikos pilietybės įstatymu.

„Pilietybės atkūrimo procesas yra aktualus klausimas visuomenei, todėl manome, jog aiškesnis ir skaidresnis teisinis reguliavimas ar nustatomas naujas teisinis reguliavimas, Migracijos departamento darbuotojų diskrecijos maksimalus eliminavimas iš prašymų priėmimo, skirstymo, nagrinėjimo ir sprendimo priėmimo proceso, perkėlus juos į informacinę sistemą, kontrolės mechanizmo nustatymas ir jo viešinimas padidintų visuomenės pasitikėjimą pilietybės atkūrimo procesu, sumažintų galimybes neigiamai pasireikšti žmogiškajam veiksniui“, – pranešime cituojamas STT direktoriaus pavaduotojas Egidijus Radzevičius.

Vidaus reikalų ministerija per 2 mėnesius turėtų informuoti STT, kaip atsižvelgta į antikorupcinio vertinimo išvadoje pateiktus pasiūlymus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min