-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2009 07 13

Studentams uždraudė atsivesti svečių

Vasarą sostinėje likusiems Vilniaus pedagoginio universiteto (VPU) bendrabučių gyventojams uždrausta atsivesti svečių. Universiteto valdžia aiškina taip taupanti lėšas, tačiau žmogaus teisių ekspertai įžvelgia studentų privataus gyvenimo ribojimo apraiškų.
Anot studentės I.Ališauskaitės, net kaliniams galima priimti lankytojus, o į VPU bendrabučius šią vasarą svečiai neįleidžiami.
Anot studentės I.Ališauskaitės, net kaliniams galima priimti lankytojus, o į VPU bendrabučius šią vasarą svečiai neįleidžiami. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 2 Bendrabutis Minskas

Svečius į bendrabučio kambarį atsivesti draudžiantis įsakymas VPU bendrabučiuose įsigaliojo nuo liepos 1-osios.

Nepaklusus šiam nurodymui gresia pašalinimas iš bendrabučio. Iki pasikeičiant tvarkai studentai lankytojus į kambarius galėjo atsivesti nuo 8 iki 23 val.

„Dabar negaliu pasikviesti draugų arbatos išgerti. Jei susirgčiau ir negalėčiau išeiti nusipirkti vaistų, joks draugas ar sesė net negalėtų man jų atnešti, nebent per langą įmestų“, – „15min“ guodėsi VPU studentė Indrė Ališauskaitė, gyvenanti sostinės Švitrigailos gatvėje esančiame bendrabutyje. Yra ir žmogiškasis kriterijus, niekas neuždraus tėvams aplankyti vaikų ar draugei ateiti išgerti arbatos, tačiau vaikščioti kompanijomis ir vakarais siausti nėra reikalo, – sakė L.Andriukaitienė.
 

Studentai reiškia nepasitenkinimą ir išaugusiomis bendrabučių nuomos kainomis. Jei praėjusių metų vasarą gyventojai už kambarį mokėjo 150 Lt, tai šiemet taikomas 210 Lt fiksuotas mėnesinis mokestis. Besimokantiesiems buvo paaiškinta, kad pinigai bus panaudoti bendrabučio renovavimui, langų keitimui. 

„Nebūtų pikta mokėti ir daugiau, tačiau kai net negali atsivesti draugų, tai kokia iš to nauda? Teks ieškoti, kur išsinuomoti butą, nors pinigų dabar trūksta, ypač kai stipendija tik 52 Lt“, – apgailestavo I.Ališauskaitė.

Nauja tvarka – taupymo sumetimais

„Įprastai bendrabutyje gyvena 450 studentų, o per vasarą liko tik 36. Yra bendrabučių, kur apskritai gyvena tik 6 žmonės. Komunalinius mokesčius vis tiek reikia mokėti, o atėjęs ir dieną būnantis svečias išnaudojo vandens ir elektros tiek pat kiek gyventojas. Kas padengs šias išlaidas?“ – klausė Švitrigailos gatvės 4-uoju numeriu pažymėto VPU bendrabučio vedėja Laima Andriukaitienė.

Pasak pašnekovės, studentai gali išsikraustyti, jei tvarka jų netenkina. „Yra ir žmogiškasis kriterijus, niekas neuždraus tėvams aplankyti vaikų ar draugei ateiti išgerti arbatos, tačiau vaikščioti kompanijomis ir vakarais siausti nėra reikalo. Bendrabutyje per vasarą liko tie žmonės, kurie dirba, tad ir elgtis turėtų atitinkamai“, – aiškino L.Andriukaitienė.

Įsakymas studentams draudžiantis atsivesti svečių galios iki rugsėjo, vėliau bus grąžinta ankstesnioji tvarka.

„Universitetas papildomų lėšų bendrabučių išlaikymui neskiria, nelabai turėjome kur trauktis, kažkaip sutaupyti reikia, nors galbūt studentams tai ir nepatinka“, – pasakojo VPU bendrabučių valdytoja Elena Kaminskienė.

Įžvelgia pažeidimų

Tokiuose universiteto bandymuose sutaupyti žmogaus teisių ekspertai įžvelgia galimų pažeidimų.

„Galima įžvelgti tam tikrą studentų privataus gyvenimo ribojimo atvejį, tačiau universitetas yra iš dalies savarankiška institucija, todėl atsakymų reikėtų ieškoti universiteto valdymo organuose arba Švietimo ir mokslo ministerijoje“, – aiškino Žmogaus teisių stebėjimo instituto tyrimų vadovė Jolanta Samuolytė.

Pasak specialistės, bendrabučiai turi vidaus taisykles, kurios per mokslo metus taip pat riboja studentų gyvenimą, prašoma grįžti iki 23 val. Nepatenkintiems studentams specialistai siūlo kreiptis į universiteto vadovybę ir Švietimo ir mokslo ministeriją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius