Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 3d. 15:00

Šventa pareiga: Seimo narė Australijoje reklamuos Lietuvą kaip religinio turizmo vietą

Agnė Širinskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Rita Tamašunienė

Seimo valdyba nusprendė Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnę Ritą Tamašunienę rugpjūčio pabaigoje komandiruoti į Australiją dalyvauti Okeanijos apaštališkojo gailestingumo konferencijoje. Tai papiktino Seimo narį Liną Balsį, suabejojusį, ar tai nėra mokesčių mokėtojų pinigų švaistymas.

Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė mano kitaip. Ji akcentuoja, kad R.Tamašunienė ne tik dalyvaus, bet ir skaitys pranešimą ir yra žmogus, tinkamas tokiame renginyje atstovauti Lietuvai. Pati R.Tamašunienė sako, kad konferencijoje pristatys Vilnių kaip religinio turizmo centrą.

Komandiruotė sukėlė abejonių

Ketvirtadienį socialdemokratų frakcijai priklausantis L.Balsys savo „Facebook“ paskyroje pasidalino Seimo valdybos sprendimu rugpjūčio 16–27 dienomis komandiruoti R.Tamašunienę į Australiją.

Čia, nurodoma dokumente, ji dalyvaus Okeanijos apaštališkojo gailestingumo konferencijoje ir susitiks su Australijos lietuvių bendruomene.

Sprendimu valdyba paveda Seimo kanceliarijai apmokėti komandiruotės išlaidas iš lėšų, skirtų nenumatytoms komandiruotėms.

Šia situacija pasipiktinęs L.Balsys „Facebook“ pridėjo ironišką komentarą.

„Tenutyla visi pikti liežuviai, kritikuojantys Seimo valdybą dėl mokesčių mokėtojų pinigų švaistymo egzotiškoms komandiruotėms! Šį kartą sunku būtų suabejoti Okeanijos apaštališkojo gailestingumo konferencijos nauda Lietuvai, nes Australijoje vyksiančios konferencijos tikslas – aptarti praktinius aspektus, kaip „...užlieti Dieviškojo Gailestingumo ugnimi visus keturis pasaulio kraštus...“.

Juk mums trūksta gailestingumo? Trūksta... Konferencija vyks tik 3 dienas, o komandiruotė numatyta vienuolikai dienų, todėl džiugu, kad likusiu laiku Lietuvos lenkų bendruomenės atstovė Seime susitiks su Australijos Lietuvių bendruomenės atstovais ir aptars bendrus reikalus. Galbūt, pvz., lietuvių kalbos ir lituanistinio švietimo abiejose bendruomenėse aspektus? Apie tai daug diskutuojame ir PLB Seimo komisijoje. Nekantriai lauksime įspūdžių ir kelionės rezultatų pristatymo“, – savo „Facebook“ anketoje ketvirtadienį rašė L.Balsys.

R.Baškienė: gavome oficialų kvietimą

Seimo valdybos sprendimą komandiruoti R.Tamašunienę į Australiją pasirašiusi Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja, „valstietė“ Rima Baškienė, 15min sakė, kad Seimas gavo oficialų kvietimą, kviečiantį į konferenciją Lietuvos parlamento atstovą.

Jos teigimu, būtent R.Tamašunienę komandiruoti į šį renginį rekomendavo Pasaulio lietuvių bendruomenės nariai, pasitikintys jos kompetencija. R.Baškienė pažymėjo, kad R.Tamašunienė konferencijoje dalyvaus ne tik kaip stebėtoja, bet ir kaip dalyvė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rima Baškienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Rima Baškienė

„Rita Tamašunienė ten skaitys pranešimus. Ji ten turės keletą susitikimų su bendruomenėmis. Ir lenkų, ir lietuvių tautybės.

Rita Tamašunienė ten skaitys pranešimus. Ji ten turės keletą susitikimų su bendruomenėmis. Ir lenkų, ir lietuvių tautybės.

Jos, būtent R.Tamašunienės, girdėję ją čia Lietuvoje vienoje ar kitoje konferencijoje skaitant pranešimus, paprašė Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovas Henrikas Antanaitis iš Australijos. Jis nuolat atvyksta kaip Pasaulio lietuvių bendruomenės narys. Ir sužavėti R.Tamašunienės gebėjimų skaityti pranešimus, kalbėti, bendrauti (ji puikiai kalba angliškai, lenkiškai) Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovai pasirinko šią parlamentarę H.Antanaičio pasiūlymu“, – sakė R.Baškienė.

Pasak Seimo vicepirmininkės, Seimo valdyba supranta, kad tai nėra pigi kelionė.

„Bet atstovauti Lietuvai, manome, pasirinktas tinkamas žmogus. Ir dėl to neprieštaraujame“, – sakė R.Baškienė.

Kokia tema ir kokiai konkrečiai auditorijai R.Tamašunienė skaitys pranešimą, R.Baškienė negalėjo pasakyti.

R.Tamašunienė žada kviesti piligrimus į Lietuvą

Pati R.Tamašunienė 15min sakė, kad konferencijoje pagrindinis jos tikslas yra pristatyti Vilnių ir Lietuvą kaip potencialų religinio turizmo traukos centrą. Ji tvirtino, kad ši tema jai gerai pažįstama – ji jau yra Vilniuje organizavusi dvi tarptautines konferencijas religinio turizmo ir piligrimystės skatinimo tema.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rita Tamašunienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rita Tamašunienė

Seimo narė teigė, kad pats H.Antanaitis anksčiau susisiekė su ja ir domėjosi jos organizuotomis konferencijomis, todėl greičiausiai jis nutarė rekomenduoti būtent ją. Tačiau sprendimą dalyvauti konferencijoje priėmė ne ji, o Seimo valdyba.

„Man paskambino iš valdybos, ar aš galėčiau sudalyvauti. Kiek žinau, ten dar bus ir Seimo pirmininko raštas, kurį būsiu įpareigota perskaityti. Dar nesu gavusi, bet yra rengiamas“, – sakė R.Tamašunienė.

Paklausta apie dalyvavimo konferencijoje aktualumą, Seimo narė pabrėžė, kad Dievo gailestingumo kulto, kurio išpažinėjai organizuoja konferenciją Australijoje, ištakos slypi būtent Vilniuje. Čia gyveno ir Jėzaus apreiškimus patyrė Katalikų bažnyčios šventoji Faustina Kowalska, kurios apreiškimais remiasi kultas.

„Būtent čia kviesiu turistus, nes susidomėjimas yra didelis. Jie važiuoja į Europą pamatyti bendro kultūrinio paveldo, bet šiuo metu yra populiaru kartu ir praturtinti savo dvasingumą, ir paieškoti vietų, pasimelsti tose vietose, kurios susijusios su Dievo gailestingumo kultu, labai populiariu pasaulyje“, – sakė R.Tamašunienė.

R.Tamašunienės teigimu, ji ir anksčiau organizuotose konferencijose kėlė būtinybę skatinti religinį turizmą.

Per mažai mes propaguojame tas vietas. Čia net ekonominis momentas, kad būtent religinį turizmą reikia skatinti.

„Per mažai mes propaguojame tas vietas. Čia net ekonominis momentas, kad būtent religinį turizmą reikia skatinti, nes ir iš lenkų susidomėjimas didelis, ir iš kitų krikščionių pusės“, – aiškino parlamentarė.

R.Tamašunienė tvirtino kelionei į Australiją trimis kalbomis – lietuvių, lenkų ir anglų – ruošianti lankstinukus apie Vilnių, apie piligriminį kelią, kurį siūlys aplankyti. Taip pat vyks ir susitikimas su Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovais, su Lietuvių moterų katalikių organizacijos atstovais, Australijos lietuvių bendruomene.

Australijos lietuviams R.Tamašunienė žadėjo pristatyti Lietuvos politines ir ekonomines aktualijas, supažindinti juos su referendumo dėl dvigubos pilietybės organizavimu.

Kulto šaknys slypi Vilniuje

Okeanijos apaštališkojo gailestingumo konferencija yra paremta Dievo gailestingumo kultu, kurio lopšys – lenkų valdomas tarpukario Vilnius. Čia 1933–1936 m. gyveno vienuolė Faustina Kowalska, savo vizijose mačiusi Jėzų.

Pimke/Wikimedia.org nuotr./ Dievo Gailestingumo sanktuariumas Krokuvoje-Lagievnikuose, kuriame ilsisi Šv. Faustinos palaikai
Pimke/Wikimedia.org nuotr./ Dievo Gailestingumo sanktuariumas Krokuvoje-Lagievnikuose, kuriame ilsisi Šv. Faustinos palaikai

Būtent Vilniuje F.Kowalska rašė dienoraštį, čia, remiantis jos vizijomis, taip pat buvo nutapytas Gailestingojo Jėzaus paveikslas. Lietuviams mažai žinomas Šv.Faustinos namelis Antakalnio rajone iki šiol kasmet pritraukia tūkstančius piligrimų, daugiausia iš Lenkijos.

Faustina mirė 1938 m. Krokuvoje. Po Faustinos mirties buvo rasti jos dienoraščiai, o Dievo gailestingumo kultas ėmė plisti visame pasaulyje. 2000 m. popiežus Jonas Paulius II Faustiną paskelbė šventąja.

2008 m. pradėtas organizuoti kas ketverius metus vykstantis Pasaulinis apaštališkojo gailestingumo kongresas, kuriame dalyvauja kulto išpažinėjai iš viso pasaulio. 2009 m., įkvėpta šio kongreso, pirmąkart suorganizuota ir Okeanijos apaštališkojo gailestingumo konferencija.

4-osios Okeanijos apaštališkojo gailestingumo konferencijos, kuri rugpjūčio 24–26 d. vyks Melburno priemiestyje Keibore, šūkis yra „Dabar – laikas gailestingumui“.

Konferencijos informaciniame leidinyje pateikiamame kviestinių kalbėtojų sąraše minimi keliolika žmonių. Tarp jų – Tongos kardinolas, trys arkivyskupai, įvairūs kunigai ir menininkai. Vienas dalyvaujančių arkivyskupų – Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas.

R.Tamašunienės ar kitų politikų sąraše nėra. Tiesa, pačiame leidinyje minima, kad kviestinių kalbėtojų sąrašas nėra baigtinis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min