Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 01 06

Tamsių langų mėgėjams teks tvardytis

Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) leidus klijuoti stiklų tamsinimo plėveles ant priekinių šoninių automobilio langų, privatumą vertinantys vairuotojai suskubo naudotis šia galimybe. Tačiau ne visi atkreipė dėmesį, kad LVAT sprendimas vis tiek neleidžia stiklų tamsinti aklinai.
Dar viena pažeidėjo Škoda įmantriai tamsintais langais.
Škoda įmantriai tamsintais langais. / Andriaus D./15min.lt skaitytojo nuotr.

Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos administracinės veiklos skyriaus viršininkas Dainius Šalomskas LŽ patvirtino, kad nuo šiol policijos pareigūnai atsižvelgs į LVAT nutarimą ir nebebaus vairuotojų už tamsinančia plėvele apklijuotus stiklus. Tačiau jis akcentavo, kad stiklų nebus galima tamsinti bet kiek, automobilių savininkai turės laikytis Lietuvoje galiojančių patvirtintų naudojamų transporto priemonių techninių reikalavimų.

Stiklai netamsės

Techniniuose reikalavimuose nurodyta, kad automobilių stiklų, patenkančių į priekinį vairuotojo matomumo lauką, šviesos laidumas negali būti mažesnis nei 75 proc. priekinio stiklo ir 70 proc. priekinių šoninių stiklų. Todėl keliuose negalės pasirodyti automobiliai tamsesniais priekiniais šoniniais langais nei anksčiau, tiesiog nuo šiol plėvelės yra pripažįstamos kaip dar viena teisėta priemonė mašinų stiklams tamsinti.

D.Šalomskas sutiko, jog dalis vairuotojų gali neteisingai suprasti teismo nutarimą. „Skaitant spaudą taip ir atrodo, kad stiklus galima tamsinti kiek nori. Tenka pripažinti, kad bus supratusių, jog dabar galima daryti bet ką, – teigė pašnekovas. – Iš tikrųjų teismas nepasakė, kokio tamsumo plėvelė, buvo tik išaiškinta, kad galima plėvelę naudoti.“

Prieš paskelbiant LVAT nutarimą, ant priekinių šoninių automobilio langų apskritai buvo draudžiama klijuoti plėvelę, net ir visiškai permatomą. Vienintelis teisėtas būdas turėti automobilį visais tamsintais langais buvo įsigyti gamykloje chemiškai tonuotus stiklus, sulaikančius ne daugiau nei 30 proc. šviesos.

D.Šalomskas atkreipė dėmesį, kad už per tamsius langus bus baudžiami ir užsienio svečiai, atvykę kitoje šalyje registruotais automobiliais, net jei svetur leidžiama labiau užtamsinti stiklus. „Kol kas neturime universalių Kelių eismo taisyklių visoje Europos Sąjungoje (ES), todėl mūsų šalyje užsieniečiai yra tokie patys vairuotojai, kaip ir mes, jiems galioja tos pačios taisyklės“, – komentavo jis.

Teismo sprendimas

Painiava kilo, kai praėjusių metų pabaigoje LVAT paskelbė, kad draudimas tamsinti automobilių langus plėvele prieštarauja ES teisei, nes riboja laisvo prekių judėjimo principą.

Teismas byloje patenkino apeliacinį skundą, kuriuo vairuotojas prašė panaikinti administracinę nuobaudą, skirtą už motorinės transporto priemonės priekinių šoninių langų stiklų tamsinimą šviesos laidumą mažinančia plėvele. LVAT priimtame nutarime nurodyta, kad administracinėn atsakomybėn patrauktas asmuo negali būti laikomas pažeidusiu Lietuvoje taikomus naudojamų kelių transporto priemonių techninius reikalavimus ir juose įtvirtintą draudimą papildomai apdoroti bet kokia plėvele automobilių stiklus, nes šis draudimas prieštaravo Europos Bendrijos steigimo sutarčiai.

Pasak LVAT, administracinėn atsakomybėn traukiamo asmens vairuotos transporto priemonės priekinių šoninių langų šviesos laidumas nagrinėjamoje individualioje byloje nustatinėjamas nebuvo, taigi nenustatyta, ar ginčo objektu tapusių langų šviesos laidumas buvo mažesnis nei leistina.

LVAT pabrėžė, kad Lietuvoje buvo ir yra galima naudoti transporto priemonę su gamykliniu būdu tamsintais stiklais, jei jų laidumas nėra mažesnis už nustatytąjį. Toks pats mažiausias laidumas bus leidžiamas ir plėvele tamsintiems stiklams.

Laukia klientų

LVAT nutarimas pradžiugino ne tik išskirtinumą ir privatumą mėgstančius automobilių savininkus, bet ir mašinų stiklų tamsinimu užsiimančius verslininkus. Įmonės „Tercija“ rinkodaros vadovas Karenas Nalbandianas teigė kol kas klientų antplūdžio nepastebėjęs, bet sieja tai su metų pradžia, visuomet lydima verslo sąstingio. Pašnekovas neslėpė, kad tikisi priekinių šoninių stiklų tamsinimu susidomėjusių klientų pagausėjimo artimiausiu metu.

Įmonės „Evelkas“ prezidentas Evaldas Zasimauskas patvirtino, kad paskelbus teismo nutarimą klientų susidomėjimas gerokai išaugo, nors žmonės neskuba atverti piniginės. „Kita medalio pusė yra ekonomikos padėtis, ar ji leis žmonėms įgyvendinti norus. Vis dėlto stiklų tamsinimas yra ne būtiniausia paslauga, todėl ja greičiausiai pasinaudos ne kiekvienas norintysis“, – teigė jis. Pašnekovas negailėjo kritikos Lietuvoje galiojantiems teisės aktams, kurie, anot jo, prieštarauja ES įstatymams.

Stiklų tamsinimu kaip individualia veikla savo garaže besiverčiantis vilnietis Andrejus neslėpė pastarosiomis dienomis sulaukęs gerokai daugiau klientų skambučių. Jis, priešingai nei įprasta pošventiniu sezonu, turi darbo beveik savaitei į priekį. „Mano garaže pigiau nei firmose, dirbau ir per šventes. Per savaitgalį apklijavau langus trims mašinoms, ir dar keli žmonės užsirašė. Darbo netrūksta“, – tikino jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius