-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2013 11 12

„The New York Times“ susidomėjo Vilniaus Žaliojo tilto skulptūromis

Įtakingas JAV dienraštis „The New York Times“ atkreipė dėmesį į Vilniaus Žaliąjį tiltą puošiančias skulptūras, kurios, laikraščio manymu, puikiai atspindi prieštaringą Lietuvos santykį su savo pačios nesena istorija.
Rūkas Vilniuje
Rūkas Vilniuje / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Plačius torsus apglėbiančiais marškiniais ir aplink raumeningas kojas besiplaikstančiais paltais bei sijonais šios socialistinio realizmo stiliumi sukurtos skulptūros tvirtai atstovėjo politines audras, kurios siaubė šalies sostinę. Kiek prasčiau joms pavyko atsilaikyti prieš laiko žalą. Ilgiau nei šešis dešimtmečius lauke išstovėjusi geležis randuota ir surūdijusi. Vieną kareivį prilaiko strypai ir sąvaržos. Jauno mokslininko nugaroje žioji didžiulis plyšys“, – Žaliojo tilto skulptūras aprašo „The New York Times“.

Pasak laikraščio, rūdijančios skulptūros iškėlė lietuviams dilemą – ar nuversti sovietinę okupaciją primenančius ženklus, ar leisti mokesčių mokėtojų pinigus, kad mieste būtų išsaugoti atminties, kad ir skaudžios, ženklai.

„Nebūtų praradimas, jei jos iš viso būtų nuverstos“, – laikraščiui tvirtina buvęs Vilniaus vicemeras Kęstutis Masiulis.

Kitokią nuomonę išsako Nacionalinės meno galerijos kuratorė Lolita Jablonskienė. Ji nesiima spręsti, ar Žaliojo tilto skulptūros turėtų likti, tačiau mano, kad jas suremontuoti būtina. Pasak jos, Vilniuje, kur viena kitą keitusios carinės Rusijos, lenkų, sovietų ir lietuvių valdžios nuolat griovė vienos kitų paminklus, atminties ženklų griovimas nėra sveikas dalykas.

„The New York Times“ atkreipia dėmesį ir į Franko Zappos paminklą bei buvusioje Lenino statulos vietoje laikinai stovėjusią Johno Lennono skulptūrą – kaip lietuvių bandymų įprasminti neseniai atgautą laisvę dalį.

Amerikiečių dienraštis atkreipia dėmesį, kad dabartinis Vilniaus meras Artūras Zuokas vis dėlto pasiryžo restauruoti skulptūras, o kaip kompromisą prie Raudonosios armijos kareivių postamento pritvirtino memorialines lentas, skelbiančias apie sovietinės okupacijos žiaurumus.

Tačiau tai nereiškia, kad Žaliojo tilto skulptūros galų gale neatsidurs Grūto parke.

„Tarp parko traukos centrų yra iš Vilniaus išvežta Lenino statula, – verslininko Viliumo Malinausko įkurtą sovietinių paminklų muziejų po atviru dangumi aprašo „The New York Times“. – Dabar ji stovi ūkanotoje giraitėje, o per trūkstamo nykščio paliktą angą landžioja perintys paukščiai. V.Malinauskas sako, kad jau turi parengęs vietą ir Žaliojo stilto statuloms, virš pelkės, jei valdžia nuspręstų jas parduoti arba paskolinti.“

„Aš joms pastatysiu naują tiltą“, – laikraščiui sakė V.Malinauskas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius