Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 17d. 06:07

Tiesa ar melas? R.Karbauskis apie pataisas dėl draudžiamos informacijos: „Ne Seimo nariai rašė“

Ramūnas Karbauskis Patikrinta 15min
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad teisininkų ir žurnalistų kritikos sulaukusias Visuomenės informavimo įstatymo pataisas rašė ne Seimo nariai, todėl ne jiems turėtų būti skirta kritika dėl noro varžyti žiniasklaidos laisvę kritikuoti valdžią. 15min patikrino, kas buvo pataisų autoriai.

R.Karbauskis apie Visuomenės informavimo įstatymo pataisų autorius kalbėjo visuomeninio transliuotojo laidoje „LRT forumas“ pirmadienį, sausio 14 dieną.

„Buvo sudaryta darbo grupė ir mes, Seimo nariai, iš tos darbo grupės gavome tokį projektą, kur pirma direktyva, antra Nacionalinė strategija. (…) Ne Seimo nariai šitą įstatymą rašė. Seimo narių darbo grupėje nebuvo”, – teigė R.Karbauskis, teisindamasis, kad tikrai ne „valstiečiams“ kilo noras varžyti žiniasklaidos laisvę.

Paklaustas, kas dirbo toje darbo grupėje, kada ir kas ją sudarė ir kokiu pagrindu, R.Karbauskis per atstovę Dalią Vencevičienę 15min nurodė, kad Darbo grupėje dirbo Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) pirmininkas Mantas Martišius, LRTK teisės skyriaus vedėja Gintarė Ivanauskė, Kultūros ministerijos Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos skyriaus vedėjas Deividas Velkas ir Deimantė Žegunė, Kultūros komiteto biuro patarėja.

Anot R.Karbauskio, darbo grupę nutarta suburti pernai gruodžio 5 dieną vykusiame Kultūros komiteto posėdyje, kuriame LRTK pirmininkas M.Martišius paprašė kelis Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvos straipsnius į Lietuvos teisę perkelti greičiau, kad LRTK galėtų skubiai reaguoti ir imtis tam tikrų veiksmų, jei būtų koks nors kišimasis per radiją ar televiziją, susijęs su nacionalinio saugumo klausimais per prezidento rinkimus.

„Komiteto posėdyje visiems nariams balsuojant „už“ buvo apsispręsta tam sudaryti darbo grupę iš Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos atstovų bei Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto biuro darbuotojo ir pavesti jai parengti teisės akto projektą Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvos daliniam perkėlimui“, – nurodė R.Karbauskis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kultūros komiteto posėdis Seime
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kultūros komiteto posėdis Seime

15min pažiūrėjo šio posėdžio vaizdo įrašą. Iš tiesų M.Martišius išreiškė prašymą kelis direktyvos straipsnius perkelti anksčiau.

„Įsigaliojo nauja Audiovizualinė direktyva, kurią ir Lietuva turės 21 mėnesį perkelti. Toje direktyvoje yra numatyta greitojo reagavimo procedūra kada dėl nacionalinio saugumo klausimų, kada bus kažkoks kišimasis per radiją ir televiziją į mūsų kažkokius dalykus, LRTK galėtų skubiai reaguoti ir imtis tam tikrų veiksmų. Kaip žinia, kitais metais gegužės 12 d. mes turėsime prezidento rinkimų I turą, galimai ir I referendumo turą, po to gegužės 25 d. antras turas su referendumo antruoju turu ir taip toliau, tai todėl mūsų pasiūlymas yra iš direktyvos (ją vis tiek reikės vienaip ar kitaip perkelti) paimti tą normą dėl greito reagavimo ir perkelti nieko nelaukiant, kad jau galėtume gegužės mėnesį turėti tam tikrą saugiklį ir, jei bus kažkoks kišimasis į mūsų rinkimus, mes tą galėtume pritaikyti.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Mantas Martišius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Mantas Martišius

Būtų gerai, jeigu mums būtų pavesta, kad mes parengtume ir duotume komitetui šitą įstatymą, kad įregistravimas įvyktų dar šioje sesijoje, o sausio-vasario mėnesį mūsų institucijos VRK, VSD, kitos, kurios suinteresuotos, galėtų pasisakyti ir galėtų kovą įvykti svarstymas ir priėmimas“, – kalbėjo jis.

Kultūros ministerijos Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos skyriaus vedėjas Deividas Velkas tikino, kad ministerijoje ir taip yra kuriama darbo grupė direktyvos perkėlimui.

„Svarbu matyti, kad tas išėmimas neišeitų iš konteksto visos direktyvos“, – sakė jis. Taip pat Kultūros ministerijos atstovas paprašė, kad apie iniciatyvą būtų pranešta Europos teisės departamentui, Teisingumo ministerijai, Vyriausybės kanceliarijai, kad būtų suderinamumas dėl bendro direktyvos perkėlimo.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Deividas Velkas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Deividas Velkas

R.Karbauskis tikino, kad problemų nebus.

Jis pats išreiškė mintį, kad projektą turi ruošti LRTK, ministerijos ir Kultūros komiteto sekretoriato darbuotoja. „Labai greitai dirbam“, – nurodė R.Karbauskis, užsimindamas, kad rudens sesija bus pratęsta ir pataisas dar galima spėti pateikti nelaukiant pavasario.

Atsakydamas į klausimus 15min R.Karbauskis nurodė, kad gruodžio 5 dienos Kultūros komiteto posėdyje sprendimas suburti darbo grupę buvo priimtas „visiems nariams balsuojant „už“. Tačiau iš tiesų balsuojama nebuvo, nors nebuvo ir prieštaraujančių komiteto pirmininko pasiūlymui.

Po dviejų savaičių Kultūros komiteto posėdyje jau buvo pristatyti darbo grupės veiklos rezultatai – įstatymo pataisos.

Jas pristatė LRTK pirmininkas M.Martišius. Apie pataisų turinį nekalbėta, svarstyta tik apie laiką, kada pataisos gali būti teikiamos Seimui ir priimtos.

Tiesa, R.Karbauskis dar atsiklausė konservatoriaus, Kultūros komiteto nario Vytauto Kernagio, ar komiteto nariai gali pataisas pasirašyti ir teikti.

„Aš suprantu, kad kolega V.Kernagis buvo mūsų vedantysis, tai mes, jūsų nuomone, galime pasirašyti ir teikti?“ – V.Kernagio teiravosi R.Karbauskis.

„Jo, galima“, – atsakė V.Kernagis ir dar pasiūlė pataisas teikti ir priimti skubiau, gal net pavasario sesijoje, nes vieni rinkimai jau kovą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Kernagis jaunesnysis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Kernagis jaunesnysis

R.Karbauskis žadėjo, kad pateikimas tikrai vyks sausį, o priėmimas galbūt gali būti vasarį, jei tada vyks neeiliniai Seimo posėdžiai dėl Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo.

Pataisoms sulaukus kritikos, V.Kernagis, primename, atsiėmė savo parašą po pataisomis ir teigė, kad Seimo nariai buvo „gal kiek suklaidinti LRTK, kadangi jie ruošė įstatymo projektą“.

R.Karbauskis dabar žada, kad iki svarstymo stadijos sąvokos įstatyme bus tikslinamos taip, kad niekam nekiltų abejonių dėl įstatymo tikslų.

Taigi, 15min vertinimu, R.Karbauskis sakė tiesą, kad Seimo nariai patys Visuomenės informavimo įstatymo pataisų nerašė, o tik pateikė Seimui darbo grupės parengtą projektą.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Kviečiame anties

Video

02:18
02:03
01:30

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min