Dabar populiaru
Publikuota: 2020 balandžio 9d. 09:57 , Atnaujinta: 2020 balandžio 9d. 10:48

Mokslininkas D.Matulis: parsinešę pirkinius palaikykite juos saulėkaitoje ar tiesiog nelieskite

Daumantas Matulis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Daumantas Matulis

Ketvirtadienį Vyriausybėje Vilniaus universiteto Biochemijos instituto Biotermodinamikos ir vaistų tyrimo laboratorijos vadovas prof. Daumantas Matulis pateikė informaciją apie kovą su koronavirusu.

Spaudos konferenciją žiūrėkite čia:

D.Matulis tikino, kad kol kas nėra iki galo žinoma, ar tikrai viruso negali perduoti ir juo užsikrėsti gyvūnai.

„Tas tiksliai dar nėra žinoma. Yra preliminarių žinių, kad gyvūnai gali nešioti, tačiau tikslių duomenų nėra“, – teigė mokslininkas.

Mokslininko teigimu, žmonės apie virusą galvoja labai nerealistiškai ir dėl to kyla šimtai minčių ir baimių, kad gal jis mutuos, taps mirtinesnis.

„Praktiškai tai – neįmanomi dalykai. (...) Matome, kad suvaldyti įmanoma, karantinas duoda vaisių“, – aiškino D.Matulis. Pasak jo, po keleto mėnesių greičiausiai grįšime į normalų gyvenimą, nors jis jau niekada nebus visiškai toks, koks buvęs.

Jis tikino, kad kaukių dėvėjimas tikrai padeda neužsikrėsti. Tiesa, reikia nepamiršti, kad daugkartines kaukes būtina išplauti.

„Kaukė nėra 100 proc. apsauga, tokia apsauga būtų tik aukšto lygio dujokaukė. Bet kaukės mažina galimybę užsikrėsti“, – teigė D.Matulis.

Be to, mokslininko teigimu, parsineštus pirkinius ir kaukes vertėtų kelias valandas palaikyti saulėkaitoje, nes virusas per kelias valandas pasišalina nuo paviršių. Daugiausia daiktus lauke reikėtų laikyti ir nesiliesti parą.

„Didžiausias pavojus, jei jums pristato pirkinius į namus ir to pirkinio rankeną neša užsikrėtęs žmogus, o ką tik tą pačią rankeną apčiaudėjo. Dėl saugumo nusiplaukite rankas su muilu ir galvokite, ką liečiate namuose“, – teigė mokslininkas.

O ar reikia palikti batus už durų?

„Pabandykite pagalvoti, kur vaikščiojote. Jei jūs su tais batais pasivaikščiojote ir tuos batus galėjo kas nors apkosėti, o jūs iškart grįžote namo ir tuos batus gali paliesti vaikai, gyvūnai, tai galbūt ir vertėtų juos palikti nepasiekiamose vietose bent keletą valandų“, – sakė D.Matulis.

Kita vertus, pasak mokslininko, nepakaktų vien batų buvimo namuose, kad užsikrėstumėte – juos reiktų liesti, o tuomet liesti veidą, nosį, akis. Vien per odą virusas beveik neperduodamas.

„Padų gi neliesite“, – teigė jis.

Klausiamas, ar yra galimybė užsikrėsti nuo parke netoli esančio žmogaus, nesvarbu, kad su juo „praleisite“ vos sekundę ir nesiartinsite arčiau nei metrą.

„Galite net už dešimties metrų būti nuo žmogaus, bet jei jis pakosėjo, pačiaudėjo ir tie lašeliai nukrito ant jūsų, galite užsikrėsti. (...) 2–3 metrų atstumas gana saugus, bet ne 100 proc. saugus“, – teigė D.Matulis.

Mokslininko teigimu, kol kas vaistų nuo COVID-19 nėra, todėl visi liaudiški patarimai yra nieko verti.

„Patvirtintų vaistų nėra. Greičiausiai jų nebus ir artimiausius mėnesius. (...) Didžiausios viltys mūsų yra vakcinoje“, – teigė jis.

Lietuvoje trečiadienį nustatyti 42 nauji koronaviruso atvejai, bendras skaičius išaugo iki 955.

Trečiadienį ištirta 2699 ėminių, iki šiol iš viso ištirta 32809 ėminių dėl įtariamo koronaviruso.

Trečiadienį ministerija skelbė, kad registruotų atvejų bendras skaičius siekia 912 atvejų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Video

00:39
41:02
46:39

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min