Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 11d. 10:09

Turtas supriešino artimus žmones

Notarė D.Svirbutienė pataria buto patikėjimo iki gyvos galvos sutarties sąlygas aptarti iki smulkmenų – tik taip bus išvengta nesusipratimų.
„Lietuvos žinių“ nuotr. / Notarė D.Svirbutienė pataria buto patikėjimo iki gyvos galvos sutarties sąlygas aptarti iki smulkmenų – tik taip bus išvengta nesusipratimų.

Savimi pasirūpinti negalintys asmenys už priežiūrą iki gyvos galvos turtą patiki giminaičiams, kaimynams arba visai nepažįstamiems žmonėms. Tačiau gražus bendravimas kartais nutrūksta, palikdamas vienintelį kelią – teismą.

Sostinėje gyvenančios pensininkės Helenos Vaišvilaitės butas pagal sutartį, įpareigojančią rūpintis senute iki gyvos galvos, buvo patikėtas nuo mažens Helenos globotai draugės dukrai Jelenai Riachovai. Tačiau staiga, lyg žaibui trenkus, senolė persigalvojo ir parašė pareiškimą dėl teisių į butą grąžinimo. Turto patikėjimo sąlygų nevykdymu apkaltinta J.Riachova įtaria, kad į H.Vaišvilaitės butą kėsinasi svetimi žmonės.

Vilniaus apygardos teisme pradėta nagrinėti byla dėl išlaikymo iki gyvos galvos sutarties nutraukimo. Teisėjas Marijonas Greičius paragino abi konfliktuojančias šalis susitaikyti. Tačiau butą J.Riachovai patikėjusi senolė nesutinka tartis ir kartoja esanti įskaudinta ja esą nesirūpinusios moters elgesio.

Pasijuto apgauta

Naujamiestyje esančiame bute H.Vaišvilaitė gyveno su seserimi, ši prieš pusantrų metų mirė. Po sesers mirties pusė buto iš karto perėjo į J.Riachovos rankas. Teisme bylinėjamasi dėl teisių į kitą buto dalį perrašymo.

Sunkiai vaikštanti H.Vaišvilaitė LŽ pasakojo, kad visi santykiai su J.Riachova yra nutrūkę. „Ta moteris man pridarė daug kiaulysčių, ji man visai nepadeda. Jau pusantrų metų, nuo pat to dienos, kai mirė mano sesuo, namuose likau vienut vienutėlė. Jelena pagal sutartį privalėtų sutvarkyti kambarius, apmokėti sąskaitas, tačiau nieko nedaro. Todėl noriu, kad anksčiau man priklausiusi pusė buto būtų perrašyta mano vardu“, – sakė H.Vaišvilaitė.

Ji jaučiasi apgauta, nes notaro sudarytoje sutartyje esą nenumatyta galimybė spręsti ginčą kitaip nei per teismus. Tačiau stebėtis tuo nereikėtų, nes įstatymai leidžia arba susitarti gražiuoju, arba kreiptis į teismą.

„Kai sesuo dar buvo gyva, abi visą butą užrašėme Jelenai, nes ja pasitikėjome. Dabar neturiu jokių teisių į butą, nes notaras parašė, kad mane ir seserį ši moteris turi slaugyti iki gyvos galvos. Padarėme didelę klaidą, už ją dabar tenka mokėti“, – kalbėjo H.Vaišvilaitė.

Notarams dažnai tenka sudarinėti sutartis, kai mainais į nekilnojamojo turto perdavimą nuosavybės teise iškeliama sąlyga prižiūrėti asmenį iki gyvos galvos.

Senolė J.Riachovą pažinojo nuo pat šios kūdikystės, nes gyveno tame pačiame name. „Kartu su seserimi ją auginome, globojome, vesdavome pasivaikščioti į lauką. Mergaitės motina, mano kaimynė, dirbo mokytoja vakarinėje pamainoje, todėl palikdavo ją mums. Taip prabėgo Jelenos vaikystė, o dabar matote, ką užaugusi ji man padarė“, – guodėsi senolė. Jelenos abejingumą pasiryžusi paliudyti ir aukštu žemiau gyvenanti kaimynė Antanina: „Padedu senutei, kiek galiu. Nors pati esu pensininkė, sutvarkau jos namus, už butą sumoku, nuperku vaistų, o maisto atneša socialinė darbuotoja.“

Kaltina socialinę darbuotoją

Ar socialinei darbuotojai šioje istorijoje tenka tik pagalbininkės vaidmuo? H.Vaišvilaitė apie moterį, kurios nenorėjo įvardyti, atsiliepė vien gražiausiais žodžiais. Senolė LŽ piktinosi, esą J.Riachova pasistengė uždrausti socialinei darbuotojai ją lankyti.

Tokio J.Riachovos elgesio motyvus LŽ paaiškino jos vyras Michailas Filipovas. Jo manymu, būtent socialinė darbuotoja įkalbėjo iki tol draugiškai su jais bendravusią senolę siekti teisių į buto dalį.

„Poniai Helenai atveždavome maisto produktų ir visada gerai sutardavome. Tačiau šią vasarą su šeima atvažiavome į svečius, bet tąkart jau išvydome ne ponią Heleną, o visai kitą žmogų. Akivaizdu, kad senutė rado „patarėjų“. Jei tai būtų ponios Helenos giminaičiai, mielu noru atiduotume jiems tą butą. Tačiau jų nelikę. Mes čia įžvelgiame tikrą aferą, į kurią gali būti įsipainiojusi socialinė darbuotoja, vaikščiojusi pas ponią Heleną ilgiau nei numatyta įstatymuose. Ta moteris liovėsi svečiuotis tik tada, kai senolė parašė pareiškimą dėl teisių atgauti butą“, – pasakojo M.Filipovas.

Jis tvirtino neabejojantis, kad būtent socialinės darbuotojos pamokyta H.Vaišvilaitė neįsileidžia į butą jo žmonos, nors ši norėjo sumokėti mokesčius bei sutvarkyti namus. „Melas, kad mano žmona nesirūpina senute. Abi senelės – tiek Helena, tiek jos mirusi sesuo – buvo Jelenai lyg antros motinos. Niekas jų nevertė užrašyti buto, jos pačios taip sugalvojo, nes neturėjo artimųjų“, – teigė J.Riachovos vyras.

Dvejopos sutartys

Vilniaus rajono 1-ojo notarų biuro notarė Dalija Svirbutienė LŽ sakė, kad notarams dažnai tenka sudarinėti sutartis, kai mainais į nekilnojamojo turto perdavimą nuosavybės teise iškeliama sąlyga prižiūrėti asmenį iki gyvos galvos. Tačiau statistikos, kiek Lietuvoje pasirašyta tokių sutarčių, nei Lietuvos notarų rūmų, nei valstybės įmonės Registrų centro darbuotojai pateikti negalėjo.

„Tradiciškai tokios sutartys sudaromos tarp vyresnio amžiaus žmonių, nebepajėgiančių savimi pasirūpinti ir įsipareigojančiųjų juos prižiūrėti – vadinamųjų rentos mokėtojų. Svarbu pažymėti, kuo testamentas skiriasi nuo turto perleidimo sutarties už išlaikymą iki gyvos galvos. Testamentu turtas paliekamas tik po palikėjo mirties, o išlaikymo iki gyvos galvos sutarties atveju nuosavybės teisė į perleidžiamą turtą pereina nuo sutarties sudarymo ir patvirtinimo momento“, – aiškino D.Svirbutienė. Pasak notarės, testamentą parašęs žmogus gali jį bet kada vienašališkai, savo nuožiūra pakeisti. Tuo metu išlaikymo iki gyvos galvos sutartį galima nutraukti tik šalims geranoriškai susitarus arba teismo keliu, kai rentos mokėtojas nevykdo savo pareigų.

Dažniausiai problemų kyla dėl to, kad žmogus netinkamai pasirenka rentos mokėtoją, asmenį, pasiryžusį jį prižiūrėti iki gyvos galvos. Neretai toks vaidmuo patikimas vaikaičiui, tolimam giminaičiui ar net nepažįstamam asmeniui, kuris vėliau nebepajėgia ar nenori vykdyti sutarties sąlygų. D.Svirbutienė pabrėžė, kad pasirenkant rentos mokėtoją svarbu atkreipti dėmesį į jo amžių, profesiją, net lytį. „Mano praktikoje buvo atvejis, kai rentos mokėtoju pasirinktas tolimųjų reisų vairuotojas, kuris vien dėl savo profesinės veiklos negalėjo tinkamai prižiūrėti jį pasirinkusio žmogaus. Reikėtų gerai pagalvoti, kam patikėti turtą“, – pažymėjo notarė.

Būtina išsiaiškinti sąlygas

Kuriozinių situacijų kyla ne tik dėl vadinamojo rentos mokėtojo kaltės, bet ir sąlygų, kaip reikės bendrauti po sutarties pasirašymo. „Nepakankamai aiškiai nurodytas priežiūros turinys, konkrečios rentos mokėtojo pareigos – esminė ir dažnai daroma klaida. Kartais rentos mokėtojas įsivaizduoja, kad jo rūpestis turėtų apsiriboti maisto pirkimu ir nuvežimu pas gydytoją, o rentos gavėjas tikisi gerokai didesnio dėmesio, nuolatinės globos. Detaliai nenurodydami savo sąlygų, rentos gavėjai rizikuoja, kad jų lūkesčiai nebus vykdomi“, – pasakojo D.Svirbutienė. Notarai rekomenduoja, kad sutartyje būtų numatytos visos įmanomos detalės, kurios sutarties sudarymo metu gali pasirodyti smulkmeniškos.

„Sutartyje siūlome įrašyti, kiek kartų per dieną bus patiekiamas karštas maistas, kur ir kaip dažnai (į bažnyčią, aplankyti kapų ar pan.) bus vežiojamas rentos gavėjas, apibūdinti kitas buitines smulkmenas. Mano praktikoje pasitaikydavo kuriozų, kai senelis kreipėsi į teismą siekdamas nutraukti išlaikymo iki gyvos galvos sutartį vien dėl to, kad rentos mokėtojas neišvesdavo jo šuns į lauką“, – aiškino notarė. Jei nekilnojamąjį turtą mainais į rentą atiduodantis asmuo gyvena kaime, siūloma numatyti ir tai, ar reikės prižiūrėti ūkį, dirbti žemę. Sutartyje galima numatyti ir mokėjimą už rentos gavėjo laidotuvių paslaugas bei kitas sąlygas.

Rentos sutartį galima sudaryti mainais už nekilnojamojo ar kilnojamojo turto ir pinigų perdavimą. Ši sutartis gali būti terminuota, neterminuota arba iki rentos gavėjo gyvenimo pabaigos. Perleidus gautą turtą kitam asmeniui, įsipareigojimai prižiūrėti taip pat perleidžiami.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Rusija kelia bylas Sausio 13-osios įvykius tiriantiems Lietuvos teisėjams ir prokurorams

Aktualu

Permainos Šiaulių universitete artėja: atleidimo lapelius gaus visa administracija?

Gazas

Balys Bardauskas patvirtino: bandys 2019 m. Dakare lenktyniauti motociklu sunkiausioje klasėje

Aktualu

Partizanų vadą žudiku apskelbęs V.Titovas: „Radau informaciją LTSR teismo nutartyje“

Kaip KT užkirto kelią politiniams konfliktams, atskleisdamas valstybės valdymo formą

Nuotraukose fotografė sukuria tobulo gyvenimo iliuziją, skirtą mamai

Kultūra

E.Banytės knygų apžvalga: priliesti tikrovę

Aktualu

Atliekų kambarys ant ratų Aplinkos ministerijos pasirinktai įmonei veža pusę milijono eurų

Pasaulis kišenėje

Grynųjų pinigų alternatyvos: mokėsite mobiliuoju, saldainiais ar šlepetėmis?

Mokslas.IT

Nuskendusio Rusijos laivo liekanose gali būti 112 milijardų eurų vertės aukso

Vardai

Sūnaus gimtadienį atšventę Oksana ir Simas Jasaičiai: „Geriausia dovana – kad tėveliai yra kartu“

24sek

Tarp geriausių Europos jaunimo čempionate – žalgirietis Gytis Masiulis

Mokesčių reforma Verslas

Kaupti ar nekaupti pensijai po reformos – išbandykite 15min skaičiuoklę

Aktualu

Kaune vėl sulaikytas nužudymu kaltinamas M.Mažeika-Asilas: vengė teismo paskirto suėmimo

Aktualu

Bernardas Gailius: Europos federacija kaip Lietuvos Konstitucijos apsauga

Gyvenimas

Juodųjų serbentų lapų arbata: kodėl ją verta išmėginti?

Vardai

Futbolo žvaigždė Garethas Bale'as atšaukė vestuves: nuotakos šeimoje nesibaigia bėdos su teisėsauga

Sportas

Varžovė Airinei Palšytei – prieš Europos čempionatą įspūdingai iššovė italė

Aktualu

Irane per naują žemės drebėjimą sužeisti 79 žmonės

Aktualu

Mirtininko atakos prie Kabulo oro uosto aukų padaugėjo iki 23

Naujienos

Verslas

Gera žinia kelionių mėgėjams – į Baltijos šalis ateina gigantas TUI

Aktualu

Rusija kelia bylas Sausio 13-osios įvykius tiriantiems Lietuvos teisėjams ir prokurorams

Aktualu

Permainos Šiaulių universitete artėja: atleidimo lapelius gaus visa administracija?

Gazas

Balys Bardauskas patvirtino: bandys 2019 m. Dakare lenktyniauti motociklu sunkiausioje klasėje

Kaip KT užkirto kelią politiniams konfliktams, atskleisdamas valstybės valdymo formą

Nuotraukose fotografė sukuria tobulo gyvenimo iliuziją, skirtą mamai

Vardai

Cristiano Ronaldo Italijoje gyvens rūmuose su 200 kambarių ir slaptais požeminiais išėjimais

Aktualu

Partizanų vadą žudiku apskelbęs V.Titovas: „Radau informaciją LTSR teismo nutartyje“

Verslas

Laukia dešimtmečiai prekybos karo?

Kultūra

E.Banytės knygų apžvalga: priliesti tikrovę

Aktualu

Atliekų kambarys ant ratų Aplinkos ministerijos pasirinktai įmonei veža pusę milijono eurų

Pasaulis kišenėje

Grynųjų pinigų alternatyvos: mokėsite mobiliuoju, saldainiais ar šlepetėmis?

Mokslas.IT

Nuskendusio Rusijos laivo liekanose gali būti 112 milijardų eurų vertės aukso

Vardai

Sūnaus gimtadienį atšventę Oksana ir Simas Jasaičiai: „Geriausia dovana – kad tėveliai yra kartu“

Mokesčių reforma Verslas

Kaupti ar nekaupti pensijai po reformos – išbandykite 15min skaičiuoklę

Gyvenimas

Juodųjų serbentų lapų arbata: kodėl ją verta išmėginti?

Vardai

Futbolo žvaigždė Garethas Bale'as atšaukė vestuves: nuotakos šeimoje nesibaigia bėdos su teisėsauga

Vardai

Ant vandens vykusiame pristatyme atskleistos festivalio „Galapagai 2018“ detalės

Mokslas.IT

Tarp Saturno ir jo palydovo Encelado aptikta elektros grandinė

Verslas

„Danpower Baltic“ pernai uždirbo 3,5 mln. eurų pelno

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min