Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Tyrimai nesustabdys VEKS likvidavimo

J.Lukošienės teigimu, VEKS bus likviduota, kai baigsis teisminis bylinėjimasis su buvusia darbuotoja. Prokurorų tyrimai įtakos viešosios įstaigos likvidacijai neturės.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / J.Lukošienės teigimu, VEKS bus likviduota, kai baigsis teisminis bylinėjimasis su buvusia darbuotoja. Prokurorų tyrimai įtakos viešosios įstaigos likvidacijai neturės.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Praėjus beveik metams nuo tos dienos, kai Vilnius Europos kultūros sostinės vardą perdavė Vokietijos miestui Esenui, Vengrijos Pėčui ir Turkijos Stambului, skandalai, lydėję Vilnių, kaip 2009-ųjų Europos kultūros sostinę, nerimsta. Nors likviduoti viešąją įstaigą „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) tikimasi iki šių metų pabaigos, tyrimai ir kaltųjų paieškos dėl iššvaistytų milijonų gali tęstis gerokai ilgiau.

VEKS likvidatorė Jolanta Lukošienė teigė, kad likvidavimo procesas baigiamas, atleidžiami paskutiniai darbuotojai, buvę vaiko priežiūros atostogose, jiems mokamos išeitinės kompensacijos.

„Procesą stabdo tik vienas teisminis ginčas su buvusia darbuotoja, kurią viešoji įstaiga atleido dėl kompetencijos stokos, o ji kreipėsi į teismą. Kol byla nebus baigta, negalėsime galutinai likviduoti viešosios įstaigos“, – teigė J.Lukošienė.

Tuo tarpu galimai iššvaistyti milijonai likvidavimui įtakos neturės. Anot J.Lukošienės, prokurorai tiria galimus pažeidimus ir bet kokiu atveju kalti bus konkretūs asmenys, o ne įstaiga, tad likvidavimas dėl šių tyrimų nebus stabdomas.

Likvidavimas vyksta nepaisant tyrimų

Valstybės kontrolė, atlikusi VEKS finansinį auditą, pateikė išvadą, kad projektų vykdytojai Kultūros ministerijai nustatytu laiku nepateikė dokumentų, pateisinančių beveik 10 mln. Lt išlaidas. Šiomis išvadomis susidomėjo prokurorai, tebeatliekantys VEKS projektų tyrimą. Savo tyrimus atlieka ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, tačiau galutinių išvadų vis dar nėra pateikta nė iš vienos institucijos.

„Kokį prokurorai priims sprendimą, aš negaliu atsakyti, bet likvidavimui tai neturi reikšmės, juk bet kokiu atveju kalti dėl tam tikrų pažeidimų bus asmenys, o ne pati įmonė. Mes uždarome įstaigą ir atiduodame dokumentus į archyvą. Baigę tyrimą tą patį su turimais dokumentais turės padaryti ir prokurorai“, – sakė J.Lukošienė.

Vienintelis stabdys, neleidžiantis baigti likvidavimo proceso, anot J.Lukošienės, šuo metu yra teisminis ginčas su buvusia buhaltere, kuri buvo atleista dėl kompetencijos stokos.

„Vilniaus apygardos teisme lapkričio 15-ąją turėtų būti priimtas sprendimas, tačiau jį dar bus galima skųsti. Tai vienintelis trukdis baigti likvidavimo procesą, visos kitos procedūros jau baigtos“, – tvirtino VEKS likvidatorė.

Skulptūros gali atitekti savivaldybei

Skolos kreditoriams sumokėtos, o kam atiteks VEKS turtas – meno kūriniai, filmai, likusios lėšos, jeigu tokių bus, baigus likvidavimo procedūrą turės nuspręsti, anot likvidatorės, viešosios įstaigos dalininkai, t. y. Kultūros ministerija ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arka”
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arka”

„Turtas gali būti dalijamas tik baigus likvidavimo procesą. Kol jis vyksta, juk nežinoma, kam ir kiek lėšų gali prireikti, gali neužtekti lėšų atsiskaityti su kreditoriais. Tokiu atveju turtą gali tekti parduoti. Šįkart taip neatsitiko, su visais jau atsiskaityta“, – sakė J.Lukošienė.

Kol kas neaiškus trijų Neries pakrantėje pastatytų prieštaringai vertintų skulptūrų likimas. 276 tūkst. Lt kainavę kūriniai – Mindaugo Navako „Dviaukštis“, Roberto Antinio „Puskalnis“ ir Vlado Urbanavičiaus „Krantinės arka“ – viešosios įstaigos dalininkų sprendimu dar pavasarį buvo perduoti Vilniaus savivaldybei, tačiau šis sprendimas oficialiai galės būti patvirtintas tik likvidavus VEKS.

„Jeigu skulptūros atiteks savivaldybei, tada bus sprendžiama, ar jas prižiūrėti, ar naikinti“, – sakė Vilniaus savivaldybės Kultūros, sporto ir turizmo departamento direktorė Kristina Ulevičiūtė.

Išmokta pamoka

Anot savivaldybės Kultūros, sporto ir turizmo departamento direktorės K.Ulevičiūtės, nepaisant skandalų, Vilnius, rengdamas ir įgyvendindamas tokią didelę programą, įgijo itin vertingos renginių organizavimo, administravimo patirties. „Jeigu dabar vėl turėtume didelės apimties programą, aš asmeniškai manau, kad ji turėtų būti atiduota privatiems operatoriams, o miestas ir valstybė tik prisidėtų tiek organizuojant, tiek finansuojant. Tuomet būtų ir skaidrumas, ir visa kita. Kai dirbama tik su mokesčių mokėtojų pinigais, nėra didžiojo koofinansuotojo, tai su lėšomis nelabai ir skaitomasi“, – įsitikinusi Vilniaus savivaldybės Kultūros, sporto ir turizmo departamento direktorė.

Visos ataskaitos pateiktos

Buvęs paskutinis VEKS direktorius, dabartinis kultūros ministro patarėjas Rolandas Kvietkauskas teigė, kad viešoji įstaiga pateikė visas ataskaitas dėl savo vykdytų renginių ir atsiskaitė už išleistus pinigus. Anot jo, kaltinimai, sklandantys viešojoje erdvėje, kad Lietuvos Vyriausybė iki šiol nepateikė savo ataskaitos Europos Komisijai (EK) ir dėl to gali sulaukti nuobaudos, yra nepagrįsti.

Vyriausybė 2008 metais buvo nutarusi, kad 2010 metais EK pateiks VEKS programos įgyvendinimo ataskaitą, tačiau jau tada, anot R.Kvietkausko, paaiškėjo, kad tokios ataskaitos tiesiog nereikia. „EK suteikdama Europos kultūros sostinės vardą pagal tuo metu galiojantį reglamentą nenumatė jokių ataskaitų – nei Vyriausybės, nei miesto. Viešoji įstaiga ataskaitą EK pateikė tik dėl jos skirtų pinigų – daugiau kaip 1 mln. eurų. Už šiuos pinigus tiek finansine, tiek turinio prasme buvo atsiskaityta, Komisija patvirtino, kad ataskaita yra tinkama, priimta, ir sumokėjo likusią projekto paramos dalį. Jokių pretenzijų nesulaukta“, – tvirtino buvęs VEKS vadovas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min