Dabar populiaru
Publikuota: 2013 liepos 11d. 12:08

UNESCO palaimino Paupio projektą Vilniuje

Paupio projektas
Paupio projektas

Po metų pradžioje Vilniuje UNESCO organizuotos patariamosios misijos Lietuva gavo palankią oficialią Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos išvadą dėl „Architektūros parko“ pirmosios dalies – buvusios „Skaiteks“ gamyklos konversijos. Teritorija patenka į Pasaulio paveldo sąrašą įrašyto Vilniaus senamiesčio bei jo apsaugos zonų pakraščius.

Tarptautinės paminklų ir paminklinių vietovių tarybos (ICOMOS), kuri pataria ir konsultuoja UNESCO nekilnojamojo kultūros paveldo išsaugojimo klausimais, ekspertė iš Suomijos Margareta Ehrstrom susipažino su buvusios „Skaiteks“ gamyklos vietoje planuojamu statyti miesto kvartalu – Paupiu, patvirtintu jo detaliuoju planu. 

„ICOMOS misijos nuomone, patvirtintame detaliajame plane atsižvelgta į nacionalinius bei vietos bendruomenės iškeltus reikalavimus. Į diskusijas taip pat buvo įtrauktas ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas, į kurio pastabas, pasiūlymus buvo atsižvelgta ruošiant detalaus plano koncepciją. Pasiūlytas detalusis planas yra tinkamas atskaitos taškas teritorijos pertvarkymo darbams pradėti. Planuojama išsaugoti vietos urbanistinę struktūrą, atstatant šalia pagrindinės gatvės numatytus nugriauti pastatus. Bus siekiama išlaikyti tokį patį pastatų aukštį, kuris link upės žemės. Taip pat yra numatomos žaliosios erdvės ir alėjos palei upę, skirtos pėstiesiems. Detalusis planas suteikia gerą pagrindą teritorijos plėtrai“, – sakoma oficialioje išvadoje. 

Pasak Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato generalinės sekretorės Marijos Drėmaitės, svarbios yra ne tik patariamosios misijos išvados, bet ir pats jos rengimas, skatinantis suburti suinteresuotas puses bendrai diskusijai apie numatomą urbanistinę konversiją. „ICOMOS ekspertė pritarė teritorijos plėtros idėjai, teigiamai įvertino urbanistinės konversijos projektą bei plėtotojų siekį laikytis reikalavimų, keliamų saugomiems objektams“, – sakė M.Drėmaitė. 

Išvadose taip pat pabrėžiama, kad ir toliau, rengiant projektą bei renkantis architektūrines išraiškos priemones, turi būti tęsiamas dialogas su paveldosaugininkais, įvertintas būsimų statinių poveikis saugomam Vilniaus istoriniam senamiesčiui. 

Projekto architektas Mindaugas Pakalnis pažymėjo, kad tokio palankaus įvertinimo iš UNESCO Lietuva dar nebuvo gavusi: „Paupys patenka į senamiesčio apsaugos zoną, todėl naujasis kvartalas turi būti kontekstualus. Mes nesiekiame imituoti senamiesčio, bet sudaryti derama foną Vilniaus istoriniam paveldui, ir žinoma, atspindėti savo laikmetį. Nuo pat pradžių laikėmės politikos tartis, diskutuoti ir ieškoti optimaliausių sprendimų. Tas bus tęsiama.“

Paveldosaugos ekspertė Gražina Drėmaitė, pamačiusi išvadas, nenustebo: „Per paskutinius 20 metų aš nemačiau kito tokio projekto, kuris būtų taip nuosekliai tobulinamas, derinamas, įsiklausant į patarimus ir pastabas. Ta vieta mums visiems labai brangi ir joje viską turime daryti „šiltom rankom“. Tobulumui ribų nėra, bet tai, kas šiuo metu daroma, yra daroma labai metodiškai ir atsakingai.“

ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto (LNK) pirmininkė Marija Nemunienė, susitikusi su eksperte Vilniuje, savo ruožtu žadėjo užtikrinti tolesnį dialogą su projekto autoriais, siekiant darnios ir tvarios tos teritorijos plėtros, istorinių ir gamtinių vertybių puoselėjimo.

Vilniaus miesto vyriausiasis architektas Artūras Blotnys pažymėjo, kad šio projekto eiga ir derinimo procedūra sukuria ligi šiol neturėtą precedentą, kaip turi būti kuriami urbanistinės konversijos projektai Vilniaus senamiestyje, sklandžiai derinant visų suinteresuotų pusių nuomones ir nepažeidžiant susitarimų su UNESCO. Juo labiau, kad buvusi „Skaiteks“ teritorija yra pirmoji, senamiestyje esanti savivaldybės inicijuoto pramoninės Vilniaus teritorijos konversijos į gyvenamąją projekto – „Architektūros parko“ dalis. 

„Architektūros parkas“ yra didžiausias ilgalaikis konversijos projektas Vilniuje. Jis bus vykdomas 78 ha teritorijoje atskirais etapais. Jo tikslas – paskatinti iškelti iš istorinių Paplaujos ir Markučių teritorijų, esančių tarp Vilnios upės, Maironio g., Subačiaus g. ir Pavilnio g., pramonės įmones (AB „Vilniaus Kailiai“, AB „Skaiteks“, UAB „Audėjas“, UAB „Markučiai“ ir kt.), integruoti šią dalį į vientisą miesto architektūros audinį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min