Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 04 23

Už pranešimus apie korupcinius nusikaltimus – premijos?

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) pasiūlė dar vieną kovos su korupcija būdą.
Korupcija
Korupcija / Sauliaus Žiūros/BFL nuotr.

Svarstydami Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) praėjusių metų ataskaitą NSGK nariai į komiteto išvadą įrašė siūlymą vyriausybei „spręsti klausimą dėl galimybės skirti vienkartinę piniginę išmoką asmenims, suteikusiems teisėsaugos institucijoms vertingą informaciją apie korupcinio pobūdžio nusikaltimus“.

„Manome, kad žmonės, žinantys apie tokius nusikaltimus ir pranešę apie juos, turėtų gauti ir atlygį“, – BNS sakė NSGK pirmininkas konservatorius Arvydas Anušauskas.

Anot jo, korupcija daro didelę žalą valstybei, kuri kartais siekia ne tūkstančius, ne šimtus tūkstančių, o milijonus litų.

NSGK nariai mano, kad jų pasiūlytas būdas paskatintų kovą su korupcija.

A.Anušauskas atmetė galimybę, jog piniginės išmokos viliotų žmones provokuoti imti arba duoti kyšį.

„Įstatymuose tokie dalykai numatyti, toks žmogus iškart „sudegtų“, – tvirtino komiteto pirmininkas.

Jis atsisakė svarstyti, kokio dydžio turėtų būti premija, kaip mokama. NSGK vadovo teigimu, visą tvarką privalėtų nustatyti Vyriausybė.

„Lazda turi du galus“, – parlamentarų iniciatyvą įvertino STT direktorius Žimantas Pacevičius.

Jis pripažino, kad premijos galbūt paskatintų piliečius aktyviau kovoti su korupcija, bet, kita vertus, premijų mokėjimas gali kelti pavojų korupcinių bylų nagrinėjimui teismuose.

„Negalima duoti nė mažiausios dingsties manyti, kad informaciją suteikęs žmogus siekia uždarbiauti“, – pabrėžė su korupcija kovojančios institucijos vadovas.

Pasak Ž.Pacevičiaus, jeigu piniginės premijos būtų mokamos dar neįvykus teismo procesui, tuo pasinaudotų kaltinamųjų advokatai ir kai kuriais atvejais dėl to esą net galėtų žlugti bylos.

Pareigūno manymu, premijas būtų galima mokėti tik teismui priėmus nuosprendį konkrečioje kyšininkavimo byloje ir kai šis nuosprendis įsiteisėtų.

Be to, anot Ž.Pacevičiaus, neaišku, kokio dydžio piniginės išmokos būtų tinkamos.

STT vadovo teigimu, pastaraisiais metais daugėja piliečių pranešimų apie korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Tačiau dažniausiai į pareigūnus kreipiasi asmenys, iš kurių reikalaujama kyšio ar kurie skatinami jį duoti. „Tretieji asmenys arba linkę iš viso nutylėti, ką mato, arba informaciją suteikia anonimiškai“, – sakė pareigūnas.

STT duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruotos 724 korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos (kyšininkavimo, papirkimo ir piktnaudžiavimo atvejai), 2007 metais jų buvo beveik tiek pat – 723.

2008 metais nustatyti 435 asmenys, įtariami korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų padarymu, t. y. 10 asmenų (2 proc.) mažiau nei užpraėjusiais metais.

Pagal tarptautinės organizacijos „Transparency International“ korupcijos suvokimo indekso tyrimą praėjusiais metais Lietuvai skirta 4,6 balai ir 58 vieta tarp 180 šalių.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius