Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 sausio 7d. 18:03

Užsienio žurnalų platintojas Lietuvoje: turime dvi galimybes – plėšyti alkoholio reklamą arba importuoti rusiškus leidinius

Platintojų paašikinimas
L.Vireliūnaitės nuotr. / Platintojų paaiškinimas

Daugiau kaip prieš pusmetį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nustebino prisipažinimu, jog iš žurnalų plėšė alkoholio reklamą, kad jos nematytų vaikai. Tačiau dabar ministrui vargti nebereikia – užsienio žurnalus Lietuvoje platinančios bendrovės priverstos pačios šalinti leidinių lapus su alkoholio reklama, antraip gresia bauda.

Platinimo įmonės „Press Express“ direktorius Vigintas Bartaševičius 15min sakė svarstantis apskritai atsisakyti alkoholį reklamuojančių leidinių platinimo, tačiau tada į Lietuvą bus vežami daugiausia rusiški žurnalai.

Mados, laisvalaikio ar kitokių užsienio žurnalų prenumeratoriai bei juos parduotuvėse įsigyjantys žmonės jau gerą savaitę garsiai piktinasi, kad leidinius gauna išplėšytais lapais.

Vienuose reklama dengiama lipdukais, kituose išplėšiami lapai su reklama, o tarp puslapių platintojai palieka ant balto popieriaus lapo atspausdintą paaiškinimą, kad taip elgiasi dėl nuo sausio įsigaliojusio visiško alkoholio reklamos draudimo.

Kaip laikomasi Alkoholio kontrolės įstatymo, prižiūri Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD). O jis dar prieš Naujuosius išaiškino, kad žurnalų, kuriuose reklamuojamas alkoholis, mažmeninė prekyba nuo sausio 1-osios Lietuvoje draudžiama.

NTAKD nuotr. /NTAKD draudimas
NTAKD nuotr. /NTAKD draudimas

Didžiausio Lietuvoje užsienio žurnalų platintojo, bendrovės „Press Express“ direktorius V.Bartaševičius 15min pasakojo prieš įstatymo įsigaliojimą kreipęsis NTAKD, kuris paaiškino, kad įstatyme nesant išimties, Lietuvoje platinamuose užsienio leidiniuose alkoholio reklamos būti negali.

„Jie sako, kad įstatyme nėra išimčių ir mes būsime priversti jus bausti, jeigu rasime tokį žurnalą“, – teigė jis.

„Maxima“ atsisakė pardavinėti žurnalus

V.Bartaševičius atkreipė dėmesį, kad draudžiant tabako reklamą, įstatyme yra padaryta išimtis užsienio leidiniams, tuo metu su alkoholiu kažkodėl yra kitaip.

Anot jo, bendrovė rašė raštus daliai Seimo komitetų: Kultūros, Ekonomikos, Sveikatos reikalų, ir gavo atsakymą, kad kreipimasis bus svarstomas.

„Bet niekas nebuvo svarstoma, akivaizdu, kitaip būti ir negalėjo. Mes pasakėme tiksliai, ką darysime – konkrečiai parašiau, kad turėsime išplėšti lapus, kad kitaip mes negalime tų žurnalų parduoti“, – 15min pasakojo jis.

Mes pasakėme tiksliai, ką darysime – konkrečiai parašiau, kad turėsime išplėšti lapus.

Jis prisipažino kol kas nežinantis, ką daryti, nes bendrovė turi tik dvi galimybes – neimportuoti žurnalų su tokia reklama, arba plėšyti lapus toliau, tačiau nė viena iš jų nėra gera.

Atsisakius importo, anot pašnekovo, liks daugiausia rusiški leidiniai, nes juose nėra alkoholio reklamos, ir keli rimti vakarietiški žurnalai, kuriuose taip pat tokios reklamos nėra, pavyzdžiui, „The Economist“, „The Financial Times“.

„Tačiau, pavyzdžiui, „Die Welt“, kurį pats Seimas prenumeruoja, alkoholio reklamą publikuoja“, – pridūrė jis.

Ir toliau plėšyti lapus su reklama, anot V.Bartaševičiaus, taip pat nėra išeitis, nes pardavėjai tokių žurnalų nepageidauja – neseniai pardavinėti sugadintus žurnalus atsisakė „Maxima“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vigintas Bartaševičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vigintas Bartaševičius

Kaip plėšomi žurnalų puslapiai?

V.Bartaševičiaus teigimu, 100 puslapių žurnale gali būti 5–7 alkoholio reklamos, o vieno žurnalo į Lietuvą gali būti pristatoma apie 100 vienetų.

„Kiekvieną jį reikia perversti, išplėšti puslapį, o prieš tai jį kažkas turi peržiūrėti, surašyti ant lapo, kokius puslapius išplėšti. Mes turime kokį šimtą pavadinimų leidinių. Stovi kokie penki žmonės ir jie plėšo, nes kitaip mes patieksime žurnalus 2–3 savaičių senumo, o jie jau bus niekam nebeįdomūs. Kaštai mūsų dideli ir mes nežinome, ką daryti“, – pasakojo jis.

L.Vireliūnaitės nuotr. /Žurnalai parduotuvėje
L.Vireliūnaitės nuotr. /Žurnalai parduotuvėje

„Press Express“ vadovas teigė, kad daugelyje pasaulio šalių yra draudžiama reklamuoti stiprųjį alkoholį, tuo metu Europoje Lietuva vienintelė šalis, kurioje draudžiama absoliučiai visa alkoholio reklama.

Anot jo, vokiškuose, Didžiosios Britanijos leidiniuose daugiausia reklamuojamas alus, šampanas ir vynas.

V.Bartaševičiaus atstovaujama bendrovė priklauso dalį didžiųjų pasaulio leidėjų ir platintojų vienijančiai organizacijai „Distripress“.

„Kiekvienais metais mes pateikiame informaciją, kokie yra spaudos ribojimai šalyje. Ši organizacija rūpinasi, kad tų ribojimų būtų mažiau. Mes bijome, kad Lietuva per kitą kongresą, kuris vyks rugsėjį ar spalį, gali būti minima iš blogosios pusės. Leidinių plėšymas, kol leidėjai dar nežino... Bet jeigu mes išplėšiame reklamą, tai yra jų nuosavybė. Mes pažeidžiame jų autorines teises. Mes esame visiškai prastoje situacijoje ir nežinome, ką daryti“, – kalbėjo jis.

L.Vireliūnaitės nuotr. /Lipdukais uždengta alkoholio reklama
L.Vireliūnaitės nuotr. /Lipdukais uždengta alkoholio reklama

Savaitgalį konservatorius Mantas Adomėnas „Facebook“ paskelbė kreipimąsi į NTAKD, kuriame ironiškai pasiūlė paštuose įkurdinti po departamento specialistą, kuris alkoholio reklamos ieškotų iš užsienio parsisiunčiamuose žurnaluose, bei patikrinti, ar alkoholio vartojimas neskatinamas knygose.

Sekmadienį 15min parlamentaras teigė, kad Alkoholio kontrolės įstatymas nėra blogas, problema yra jį interpretuojantis NTAKD, netaikantis sveiko proto kriterijų.

Šiuo kreipimusi jis teigė norintis atkreipti dėmesį į tai, kad šio įstatymo negalima taip interpretuoti.

M.Adomėnas stebėjosi, kodėl alkoholio reklama laikoma Vakaruose leidžiamuose žurnaluose reklamuojami gėrimai, kuriais neprekiaujama Lietuvoje.

„Tai kelia pavojų į Lietuvą įvežamai spaudai, kyla pavojus, kad pasiliksime tik su vienintele rusiška alternatyva lietuviškai žiniasklaidai. Kartu tai yra ir autorinių, ir vartotojų teisių pažeidimas, nes išplėšus reklamą panaikinamas kitos puslapio pusės turinys“, – kalbėjo jis.

A.Veryga buvo prisipažinęs, kad namuose plėšo žurnalus

Praėjusiųjų metų pavasarį sveikatos apsaugos ministras A.Veryga prisipažino plėšęs alkoholio reklamas iš namuose esančių žurnalų, kad jų nepamatytų vaikai.

A.Veryga apie tai papasakojo LNK laidoje „Valanda su Rūta“: „Suprantu, kaip tai makabriškai galbūt skamba. Nusprendžiau užsakyti vaikams žurnalą apie iliustruotus mokslo faktus ir panašius dalykus, kas labai įdomu – ir tokie techniniai dalykai. Ir tas žurnalas, kai pradėjo atkeliauti man į namus – ten vos ne kas trečias puslapis degtinės reklama, alaus reklama ir panašiai. Ir aš duodu sūnui savo skaityti žurnalą, kuris lyg ir turėtų supažindinti su mokslu, ir kas antras puslapis – jis skaito alkoholio reklamą.“

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

A.Veryga pasakojo, kad pasibaigus žurnalo prenumeratai, jis sulaukė skambučio su siūlymu ją pratęsti, tačiau jis skambinusiajam žadėjo tai padarysiantis tik tada, kai žurnale nebebus reklamuojamas alkoholis.

To paties „Iliustruotojo mokslo“ praėjusiųjų metų gruodžio numeris išėjo su įspėjimu, kad jis – paskutinis, tačiau to priežasčių pats žurnalas nenurodė, tik lakoniškai pažymėjo, kiek išėjo jo numerių, kiek darbuotojų jį rengė.

Praėjusiųjų metų rudenį „Verslo žinių“, leidusių ir „Iliustruotąjį mokslą“, generalinis direktorius Ugnius Jankauskas BNS pripažino, kad įmonė dar neturėjo idėjų, kaip kompensuoti alkoholio reklamos, kuri sudarė iki 10 proc. grupės reklamos pajamų, praradimus.

L.Vireliūnaitės nuotr. /Paskutinis „Iliustruotojo mokslo“ numeris
L.Vireliūnaitės nuotr. /Paskutinis „Iliustruotojo mokslo“ numeris
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Auga kitaip: miško darželio Smiltynėje auklėtiniai žaislams neturi laiko

Aktualu

Eidintuose kaimynus iššaudęs ir nusišovęs vyras paleido keletą šūvių ir į pareigūnus

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Moliūgų fermeriai ir rusiški džinsai

Aktualu

Sigitas Tamkevičius: Sekmadienio evangelija. Triasmenio Dievo pažinimas yra didžiausia dovana

Pasaulis kišenėje

Kaip nepasiklysti Turkijos „viskas įskaičiuota“ bufetuose: ko čia verta ragauti

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 21 d.-27 d.)

Izraelis – trijų jūrų skalaujama turisto svajonė

Sportas

J.Kloppas neslėpė kartėlio, Zizou kalbėjo apie įspūdingą savo karjeros pradžią: „Ji dar tik prasidėjo“

Aktualu

Viršuliškių gatvėje girtas vairavęs vyras apgadino savo ir dar keturis automobilius

24sek

Lėtai pradėję „kariai“ įsibėgėjo ir sutriuškino „Rockets“ ekipą: serijoje – lygu

Vardai

Meghan Markle link altoriaus lydėjo 10 mažamečių: kokia jų gero elgesio paslaptis?

Gyvenimas

Savo atradimais medikus šokiruojantis P.Claytonas: trys maistinės medžiagos gali mus išgelbėti nuo daugelio ligų ir senėjimo

Sportas

Skaudžios traumos, „Liverpool“ vartininko kuriozai ir fantastiškasis G.Bale'as: „Real“ triumfavo Čempionų lygoje

Gazas

Kaip lietuviams sekėsi „Ladoga Trophy“ pirmame greičio ruože

Vardai

Trakuose – Evelinos Sašenko vestuvės: „Prie šios bažnyčios įvyko pirmas mūsų pasimatymas“

Gyvenimas

20 supermaisto produktų, kuriuos turėtų vartoti vyresni nei 50 metų žmonės

Vardai

Šeštajame „Lietuvos balso“ sezone Džordaną Butkutę keičia Justinas Jarutis

Aktualu

Šiaurės Korėjos lyderis tikisi susitikęs su D.Trumpu užbaigti konfrontaciją

Kultūra

Teismas atmetė buvusio J.Miltinio teatro vadovo skundą dėl atleidimo iš darbo

Verslas

Jaunai šeimai sukurtas namas Vilniaus priemiestyje, tapęs nemenku išbandymu

Naujienos

Aktualu

Auga kitaip: miško darželio Smiltynėje auklėtiniai žaislams neturi laiko

Aktualu

Eidintuose kaimynus iššaudęs ir nusišovęs vyras paleido keletą šūvių ir į pareigūnus

Vardai

10 km pirma atbėgusi V.Žusinaitė gavo ne tik medalį: jai pasipiršo baidarininkas R.Nekriošius

Gyvenimas

Dzūkės Zita ir Agota: iki kito kaimo miškų basomis traukdavo visai ne dėl grybų

Pasaulis kišenėje

Kitokia Kuba. Moliūgų fermeriai ir rusiški džinsai

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 21 d.-27 d.)

Izraelis – trijų jūrų skalaujama turisto svajonė

Aktualu

Nepaisant Briuselio perspėjimų, Seimas neketina leisti užsieniečiams kurti partijų

Aktualu

Sigitas Tamkevičius: Sekmadienio evangelija. Triasmenio Dievo pažinimas yra didžiausia dovana

Pasaulis kišenėje

Kaip nepasiklysti Turkijos „viskas įskaičiuota“ bufetuose: ko čia verta ragauti

Gyvenimas

20 supermaisto produktų, kuriuos turėtų vartoti vyresni nei 50 metų žmonės

Vardai

Meghan Markle link altoriaus lydėjo 10 mažamečių: kokia jų gero elgesio paslaptis?

Sportas

J.Kloppas neslėpė kartėlio, Zizou kalbėjo apie įspūdingą savo karjeros pradžią: „Ji dar tik prasidėjo“

Aktualu

Viršuliškių gatvėje girtas vairavęs vyras apgadino savo ir dar keturis automobilius

Vardai

Trakuose – Evelinos Sašenko vestuvės: „Prie šios bažnyčios įvyko pirmas mūsų pasimatymas“

Gyvenimas

Savo atradimais medikus šokiruojantis P.Claytonas: trys maistinės medžiagos gali mus išgelbėti nuo daugelio ligų ir senėjimo

Sportas

Skaudžios traumos, „Liverpool“ vartininko kuriozai ir fantastiškasis G.Bale'as: „Real“ triumfavo Čempionų lygoje

24sek

Lėtai pradėję „kariai“ įsibėgėjo ir sutriuškino „Rockets“ ekipą: serijoje – lygu

Aktualu

Šiaurės Korėjos lyderis tikisi susitikęs su D.Trumpu užbaigti konfrontaciją

Kultūra

Teismas atmetė buvusio J.Miltinio teatro vadovo skundą dėl atleidimo iš darbo

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min