-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti
2009 09 28

Valdininkus įsuko virtualios pramogos

Valdžios įstaigų darbuotojai kompiuterius naudoja ne tik darbui, bet ir pramogoms – skaito anekdotus, smaginasi žiūrinėdami juokingas nuotraukas, filmukus. Ne vienas randa laiko ir žaidimams.
Seimo salėje įrengti stacionarūs kompiuteriai suteikia prieigą tik prie oficialaus parlamento tinklalapio, tačiau Seimo nariai neretai atsineša asmeninius nešiojamuosius kompiuteriais, kuriais gali naršyti kur panorėję.
Seimo salėje įrengti stacionarūs kompiuteriai suteikia prieigą tik prie oficialaus parlamento tinklalapio, tačiau Seimo nariai neretai atsineša asmeninius nešiojamuosius kompiuterius, kuriais gali naršyti kur panorėję. / Gedimino Gasiulio/15min.lt nuotr.
Temos: 1 Internetas

Tai rodo „15min“ gauti mėnesio lankomumo statistiniai duomenys iš kelių lietuviškų pramoginio turinio tinklalapių. Iš kai kurių valdžios įstaigų šiuose puslapiuose per mėnesį apsilankyta kelis šimtus kartų, o puslapyje praleistas laikas svyruoja nuo kelių iki keliolikos minučių per vieną apsilankymą (aktyviausių naršytojų sąrašą rasite straipsnio pabaigoje).

„15min“ kalbintų valdžios įstaigų atstovai teigė, kad techniškai ribojimų lankytis tokiuose tinklalapiuose nėra, tačiau visi darbuotojai yra pasirašę sutartis, kuriose numatyta, jog kompiuterius jie naudos tik darbui reikalingai informacijai gauti ar apdoroti.

Kokios darbui reikalingos informacijos galima rasti anekdotų tinklalapyje arba puslapyje, kurio aprašyme skelbiama: „Geros nuotaikos portalas: humoras, prikolai, linksmi paveiksliukai, juokingi video, anekdotai nemirtingi bajeriai...“, jie negalėjo pasakyti.

Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./V.Juchnaitė.
V.Juchnaitė

Kompanijos „Prime People“ žmogiškųjų išteklių konsultantė Vilija Juchnaitė teigia, jog pramogavimas darbo našumui naudos neduoda. „Darbas kompiuteriu reikalauja susitelkimo, įžvelgti naudos naršyme pramogų tinklalapiuose būtų sunku. Kiek tai kenkia darbo našumui, apskaičiuoti sunku. Pats blaškymasis darbo našumui kenkia apie 20 proc. Būna, darbuotojai vienu metu rašo el. laišką, bendrauja „Skype“ ir dar žiūri vaizdelį „Youtube“. Tuomet darbo dokumentuose ar laiškuose prisivelia klaidų, mažėja komunikacijos kokybė“, – sakė V.Juchnaitė.

Anot jos, darbus reikia planuoti ir vienu metu daryti vieną užduotį, nesiblaškyti.

Rekordininkė – VRM

„15min“ gautais duomenimis, daugiausia minėtuose pramogų tinklalapiuose naršo Vidaus reikalų ministerijos (VRM) darbuotojai.

VRM atstovų spaudai atsiųstame atsakyme teigiama, jog kompiuterių tinklas ministerijoje suskirstytas į tris lygius: riboto interneto (leidžiama lankytis tik valstybės institucijų ir kitų oficialių įstaigų tinklalapiuose); bazinio interneto (tik lietuviški tinklalapiai); optimalaus interneto (lietuviški ir dalis užsienietiškų tinklalapių); neriboto interneto (jokių ribojimų).

Į lankomiausių sąrašą pakliuvusios svetainės, jei jos nesusijusios su tarnybos užduotimis, gali būti įtrauktos į blokuojamų sąrašus, – teigė KAM atstovai.VRM darbuotojų veikla internete nėra stebima, tačiau statistika saugoma ir atsiradus poreikiui gali būti patikrinta.

Pagal naršymą nuo VRM nedaug atsilieka Nacionalinė teismų administracija. Šios institucijos Informatikos ir statistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Eimantas Garšva aiškino, jog darbuotojų veikla prie kompiuterio reglamentuota tik popieriuje – techninių draudimų nėra. Darbuotojų veikla internete nesekama. „Tam neturime teisės – reiktėų specialaus nurodymo“, – sakė E.Garšva.

Pramogų tinklalapiai šimtais apsilankymus skaičiuoja ir iš Krašto apsaugos ministerijos (KAM). KAM Ryšių ir informacinių sistemų tarnybos atstovų teigimu, darbuotojai nėra tiesiogiai  stebimi, bet visi apsilankymai interneto svetainėse automatiškai registruojami tarnybinėse stotyse.

„Yra atliekama bendra lankymosi interneto svetainėse analizė ir, įvertinus gautus duomenis, informuojami padalinių vadovai. Atsižvelgdami į šiuos duomenis, į lankomiausių sąrašą patekusios svetainės, jei jos nesusijusios su tarnybos užduotimis, gali būti įtrauktos į blokuojamų sąrašus“, – rašoma KAM atsiųstame atsakyme.

Pramogauja ir įstatymų leidėjai

Pramogų tinklalapiuose lankosi ne tik ministerijų, bet ir prezidentūros, Ministro pirmininko tarnybos, Seimo darbuotojai.

Prezidentūros Starnybos atstovė Lina Gorbačiovienė teigė, jog darbą kompiuteriu šioje įstaigoje reglamentuoja Kompiuterinės ir programinės įrangos tvarkos aprašas. Jame numatyta, jog darbuotojai negali patys diegti programinės įrangos, o internetą ir paštą naudoti asmeniniams reikalams draudžiama.

Tačiau techninių ribojimų prezidentūroje nėra įdiegta. „Iki šiol nesusidūrėme su tokia problema. Ribojimų yra tik pavojingiems tinklalapiams, siekiant apsaugoti tinklą nuo virusų. Atskiri puslapiai neblokuojami, darbuotojai nėra sekami, kur lankosi“, – teigė L.Gorbačiovienė.

Ministro pirmininko tarnyboje galioja panaši tvarka, kaip ir prezidentūroje. „Yra numatyta, kad kompiuterius galima naudoti tik darbo reikalais. Sistemoje ribojimų dar nėra, bet šiemet numatome diegti apsaugos programas. Naršymo internete duomenys renkami, bet kol kas nebuvo incidentų dėl to, taigi priemonių nesiėmėme“, – sakė Ministro pirmininko tarnybos Informacinių technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojas Povilas Ramoška.

Seimo Informacijos technologijų ir telekomunikacijų departamento direktorius Jonas Milerius aiškino, jog administracijos darbuotojams ypatingi ribojimai nėra taikomi. „Darbuotojų veiklos nesekame – manau, Seime dirba sąmoningi žmonės ir jie neužsiima nereikalingais darbais. Tiesa, blokuojami tinklalapiai, kurie įtraukti į pasaulinį juodąjį sąrašą. Į jį įtraukiami propaguojantys smurtą, kompiuteriams kenksmingi ir pan. tinklalapiai“, – sakė J.Milerius. Jis pridūrė, jog parlamente yra keli šimtai „saugių“ kompiuterių, daugiausia Seimo salėje, kuriais galima patekti tik į Seimo tinklalapį.

„Taip padaryta dėl saugumo, kad nepasigautų virusų. Jei šie kompiuteriai sugestų, faktiškai reikėtų nutraukti posėdį, nes dalis parlamentarų juose randa teisės aktus, todėl jiems skiriamas ypatingas dėmesys“, – teigė J.Milerius ir pridūrė, jog pačių parlamentarų atsineštiems darbo asmeniniams kompiuteriams ribojimai nėra taikomi, taigi jais net posėdžių metu parlamentarai gali naršyti kur panorėję.

Aktyviausi pramogų ieškotojai

Apibendrinus keturių pramogų tinklalapių pateiktą informaciją, galima išskirti 7 didžiausius pramogų ieškotojus su unikalių apsilankymų skaičiumi per mėnesį ir vidutiniu praleistu laiku:

VRM – 939 lankytojai, vid. laikas – 10 min.

„Lietuvos energija“ – 657 lank., 11 min.

Teismų administracija – 463 lank., 8 min.

KAM – 254 lank., 7 min.

Lietuvos muitinė – 241 lank., 11 min.

Seimas – 233 lank., 9 min.

„Regitra“ – 179 lank., 10 min.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius