Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Videoklube – pažintis su baleto pakerėtais rusų menininkais

Scena iš I.Stravinskio baleto „Šventasis pavasaris“.
Scena iš I.Stravinskio baleto „Šventasis pavasaris“.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Antradienį festivalio „Klaipėdos muzikos pavasaris“ videoklubas bus skirtas dviems iškiliems rusų menininkams – baletmeisteriui Sergejui Diagilevui ir kompozitoriui Igoriui Stravinskiui.

Renginyje, kuris prasidės 19 valandą Klaipėdos koncertų salės I aukšto foje, viešės muzikologė Eglė Ulienė. Pasak muzikologės, meno istorijoje XX amžiaus pradžia išsiskiria kaip itin intensyvių ir kūrybingų ieškojimų ir atradimų metas. Vienu iš svarbiausių modernizmo šauklių, Europos meno – baleto, muzikos, dailės – pranašu ir reformatoriumi buvo S.Diagilevas, turėjęs stulbinančią nuojautą meniniams talentams.

Nuo pat koncerto pradžios buvo galima jausti šiokį tokį nepasitenkinimą muzika. Tačiau kai uždanga atidengė būrelį strapaliojančių šleivakojų ir ilgakasių lolitų kilo triukšmas.

Savo kūryba S.Diagilevas ir I.Stravinskis stebino ir šokiravo to meto visuomenę, kėlė skandalus ir džiaugėsi pelnytomis šlovės minutėmis. Viena įspūdingiausių istorijų yra susijusi su I. Stravinskio baleto „Šventasis pavasaris“ premjera. „Nuo pat koncerto pradžios buvo galima jausti šiokį tokį nepasitenkinimą muzika. Tačiau kai uždanga atidengė būrelį strapaliojančių šleivakojų ir ilgakasių lolitų kilo triukšmas,“ – prisiminė autorius.

Išėjęs į užkulisius I.Stravinskis pamatė S.Diagilevą, kuris beviltiškai mėgino nuraminti publiką uždegdamas ir užgesindamas salėje šviesas. Likusią spektaklio dalį kompozitorius praleido užkulisiuose laikydamas Nižinskio frako skvernus, kuris, „užsilipęs ant kėdės, lyg vairininkas garsiai skaičiavo taktą šokėjams (kad padėtų išlaikyti ritmą, nes publikos sukeltas sąmyšis nustelbė orkestrą)“.

„Šventasis pavasaris“ papiktino išrankią Paryžiaus publiką tiek muzika, tiek ir choreografija. Iš pradžių niekas nesugebėjo įžvelgti kūrinio novatoriškumo. Nauji buvo ne tik ritmai, bet ir anksčiau negirdėti orkestro efektai, akordų deriniai. Tačiau po metų, kūrinį atlikus koncerte, jo laukė triumfas.

Šis baletas, 2000 metais pastatytas Lietuvos nacionaliame operos ir baleto teatre, nesukėlė tokios aštrios žiūrovų reakcijos. O pernai teatras pakvietė į baletų „Ugnies paukštė“ bei „Diagilevas. Fantazijos“ premjeras.

Videoklube „Diagilevas – Stravinskis: baletu apstulbinti ir šokiruoti“ E.Ulienė komentuos minėtus spektaklius, rodys vaizdo fragmentus, atskleis nemažai įdomių faktų apie S.Diagilevą ir I.Stravinskį. Muzikologė dirba LNOBT Reklamos ir informacijos skyriuje, rengia teatro spektaklių programas, kaupia medžiagą apie pastatymų istorijas, veda teatro organizuojamus renginius, dalyvauja edukacinėje veikloje.

Renginys Klaipėdos koncertų salės I aukšto foje prasidės 19 val.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min