Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 05 10

Vilniaus pakraščiuose gyventojai tvarkosi savaip: sausa žolė ir šakos keliauja ne į specialias aikšteles, o sudeginamos laužuose

Deginti medžių šakas, sausą žolę ir kitas biologiškai skaidžias atliekas Vilniaus mieste draudžiama. Tačiau ne visi vilniečiai paiso šio draudimo – kiek atokesnėse sostinės vietose, sodų bendrijose apsilankę aplinkosaugininkai ir Vilniaus viešosios tvarkos skyriaus specialistai įsitikino, kad gyventojams miesto politikų patvirtintos taisyklės ne itin rūpi.
Vilniečiai nevengia šiukšles sudeginti arba palikti pakelėje
Vilniečiai nevengia šiukšles sudeginti. / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Didelė krūva šakų, sausos žolės, šiukšlių liepsnojo vienoje Naujosios Vilnios Šiaurės Sodų gatvėje. Šalia esančio namo šeimininkė neslėpė, kad tai ji užkūrė šį laužą, nes esą „kur dėti pernykščius pomidorų daigus ir sausas šakas“.

Paklausta, ar žinojo, kad kūrendama laužą pažeidžia Vilniaus miesto tvarkymo ir švaros taisykles, pagyvenusi moteris purtė galvą. Tačiau neslėpė – tokį laužą ji užkuria kiekvieną pavasarį, esą kažkada vienas ugniagesys jai leido tai daryti, tik reikia sulaukti, kol žolė sužaliuos. Ji tvirtino prižiūrinti laužavietę, nors šįkart matėsi aplinkui išdegusi žolė, gerokai išplėtusi laužavietę. Moteris tvirtino polietileno, butelių niekada nedeginanti, tik išdžiovintas  vadinamąsias žaliąsias atliekas.

„Aš tikrai saugau gamtą, pažiūrėkit, kaip pas mus tvarkinga“, – rodė gyventoja, tvirtindama turinti negalią, tad tikrai negalėsianti atvykti pas aplinkosaugininkus, kai jie svarstys, kokią nuobaudą skirti.

Vilnietei laužą teko gesinti laistytuvu.
Vilnietei laužą teko gesinti laistytuvu.

Anot Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Vilniaus miesto agentūros vyresniojo valstybinio aplinkos apsaugos inspektoriaus Jono Bacevičiaus, kūrenti atviros ugnies ant žemės negalima, nes sunaikinama žolinė paklotė, mikroorganizmai. „Tai yra pažeidimas ir pilietei bus skirta Administracinių teisė pažeidimų kodekse numatyta sankcija. Fiziniam asmeniui gresia įspėjimas arba bauda nuo 100 iki 300 Lt. Šituo atveju žmogus turi negalią, tai greičiausiai bus įspėjimas“, – kalbėjo J.Bacevičius.

Tačiau baudos žmonėms, atrodo, nebaisios – aplinkosaugininkai tvirtina panašius atvejus fiksuojantys nuolat. „Tiek soduose, tiek pačiame mieste, ypač individualių namų savininkai valstybinėje žemėje įsigudrina po žiemos biologiškai skaidžias atliekas naikinti. Nors gali nemokamai atiduoti į „Vilniaus vandenų“ aikštelę“, – sakė J.Bacevičius.

Tiesa, išvežti ten žaliąsias atliekas tenka patiems, o tai yra viena iš priežasčių, kodėl gyventojai nelinkę to daryti. Aplinkosaugininkai svarsto, kad dalis tokius laužus deginančių žmonių tiesiog nuo senų laikų įpratę tai daryti. Kiti – tėra tinginiai, kurie ne tik žaliąsias atliekas, bet ir polietileno gabalus, kitas šiukšles sudegina, nesusimąstydami, kokios pavojingos cheminės medžiagos išsiskiria.

Pakelėse nelegalių aiukalynų netrūksta.
Pakelėse nelegalių šiukšlynų netrūksta.

„Pasakysiu paprastai – jeigu jūs būtumėte vabaliukas, gyventumėte ir jūsų namus padegtų, ar būtumėte patenkinti? Manau, ne. Yra mokslo įrodyta, kad nudeginus žolę sudeginama ne tik sena, negyva žolė, bet ir joje buvusios vabaliukų, drugelių lervos, paukščių lizdai, paukščiams tenka naujus namus kurtis. Jeigu vėliau deginama, žūva ir paukščių jaunikliai, jeigu pavasaris vėlyvas – net ir zuikučiai, kurie nesugeba bėgti, varliagyviai“, – apie priežastis, kodėl tokie laužai neturėtų liepsnoti, kalbėjo J.Bacevičius.

Aplinkosaugininkams tenka įpareigoti Vilniaus savivaldybę sutvarkyti ir nelegalius sąvartynus. Kai kuriems vilniečiams pakelėje išmesti maišus su šiukšlėmis ar net senus baldus atrodo visiškai normalu. Už tokių nelegalių šiukšlynų sutvarkymą teks sumokėti visiems vilniečiams – miestas juos tvarko už mokesčių mokėtojų pinigus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius