-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 10 18

Vilniuje duris atvėrė Bažnytinio paveldo muziejus

Vilniaus Šv. Mykolo bažnyčioje sekmadienį atidarytas Bažnytinio paveldo muziejus. Pirmasis didelis bažnytinis muziejus Lietuvoje unikalus tuo, jog daugiau nei kelis šimtmečius menančios sakralinės relikvijos bus eksponuojamos sakralinėje erdvėje, o esant reikalui jos bus panaudotos pagal paskirtį mišiose.
Šv.Mykolo bažnyčioje atidarytas Bažnytinio paveldo muziejus.
Šv.Mykolo bažnyčioje atidarytas Bažnytinio paveldo muziejus. / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Vilniaus arkivyskupas metropolitas kardinolas Audrys Juozas Bačkis Bažnytinio paveldo muziejų įsteigė dar 2005 m. spalio 7 d., tačiau iki šiol muziejus neturėjo savo patalpų, o muziejaus ekspozicijos buvo demonstruojamos vienoje Lietuvos Nacionalinio muziejaus salėje.

Vilniaus arkivyskupijos kancleris kunigas Robertas Šalaševičius „15 min“ sakė, jog iki šiol Lietuvoje buvo vienas kitas vietinės reikšmės bažnytinis muziejus, tačiau rimtesnio nebuvo įkurta. „Šv. Mykolo bažnyčioje atidarytas muziejus yra Europinio lygio, į jį bus galima pakviesti įvairių žmonių ir bet kuris jų ras čia kažką įdomaus sau“, – įsitikinęs R.Šalaševičius. Jo tvirtinimu, naujas muziejus bus ypatingas: „Muziejus unikalus tuo, jog sakraliniai objektai bus eksponuojami sakralinėje erdvėje. Be to, kai bus kokia ypatinga proga, bažnyčios galės pasiimti joms priklausančius liturginius objektus ir juos naudoti pagal paskirtį“.

Gausi ekspozicija

Kol kas muziejaus eksponatai yra surinkti iš įvairių Lietuvos bažnyčių, o ekspozicijos pagrindą sudaro Vilniaus arkikatedros lobynai. Formuojant muziejaus ekspoziciją buvo pasitelkti Kelno arkivyskupijos specialistai, tarp kurių ir muziejų interjero specialistė Ingrid Bussenius, Kelno ir Miunsterio katedrų lobynų ekspozicijos autorė.

Naujojo muziejaus ekspozicijos branduolį sudaro seniausi Lietuvos auksakalystės šedevrai: didžioji gotikinė Vilniaus katedros monstrancija, šv. Stanislovo relikvijorius, XVI a. liturginiai indai. Šoninėse vitrinose bažnyčios navoje rodomi baroko ir vėlesnių epochų kūriniai. Bažnyčios zakristijoje eksponuojami liturginiai drabužiai ir reikmenys, bažnyčios prieangyje ir vakarinėje jos dalyje išdėstyti procesijų reikmenys ir vyskupų insignijos, liturginių drabužių ir reikmenų kolekcija pristatoma taip pat ir bažnyčios balkone. Muziejaus atidarymo proga į Šv. Mykolo bažnyčią sugrįžo šios šventovės didžiojo altoriaus paveikslai ir šoninius altorius kadaise puošę šv. Mykolo ir šv. Klaros atvaizdai, vėl suskambėjo Šv. Mykolo bažnyčios varpinėje pakabinti trys restauruoti XVIII a. varpai.

Šv. Mykolo bažnyčios istorija

Renesanso stiliaus Šv. Mykolo bažnyčia statyta dešimt metų ir baigta 1604-aisiais, tačiau po poros dešimtmečių dalis bažnyčios savaime sugriuvo ir ją teko atstatyti. Statybai lėšų skyrė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris Leonas Sapiega. XVII a. viduryje per karą su Maskva bažnyčia smarkiai nukentėjo. Atstatant, įgijo baroko bruožų. Caro laikais buvo uždaryta, vėliau grąžinta Sapiegoms ir jų rūpesčiu restauruota. Po Antrojo pasaulinio karo Švento Mykolo bažnyčia buvo uždaryta, o nuo 1956-ųjų metų bažnyčioje veikė architektūros muziejus.

Bažnyčios viduje yra vienintelis išlikęs Lietuvos renesansinis altorius iš įvairiaspalvio marmuro ir alebastro. Taip pat bažnyčioje tebėra L.Sapiegos šeimos mauzoliejus, kuriame jis yra palaidotas kartu su abiem žmonomis.

Bažnytinio paveldo muziejus veiks nuo antradienio iki šeštadienio 11–18 val. Bilieto kaina – 8 Lt, studentams, moksleiviams ir pensininkams taikomos 50 proc. nuolaidos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius