Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 03 12 /12:25

Vyriausybė dviem savaitėms uždaro ugdymo įstaigas, uždraudžia renginius, mėnesį rekomenduoja nekeliauti

Ketvirtadienį Vyriausybės pasitarime sprendė, kaip užkirsti kelią koronaviruso plitimui. Mėnesį rekomenduojama niekur nekeliauti. Jei rekomendacijos bus nevykdomos piktybiškai, gyventojams gresia atsakomybė. Ugdymo procesą, viešus renginius tiek uždarose, tiek atvirose erdvėse Vyriausybė stabdo dviem savaitėms, bet leis tėvams tuo metu gauti nedarbo išmokas. Vilniaus savivaldybė, renginių organizatoriai ir mokslo įstaigos imasi priemonių nelaukdami valdžios sprendimų. Naujų koronaviruso atvejų Lietuvoje ketvirtadienį nėra nustatyta – jų tebėra trys.
Patikros akimirka
Patikros akimirka / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Rūšiavimas
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Nedarbingumo pažymėjimai izoliavimuisi namuose ir toliau bus išduodami

18:13

Nedarbingumo pažymėjimai izoliavimuisi namuose ir toliau bus išduodami, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Keturiolikos dienų saviizoliacijai namuose jie ir toliau bus išduodami žmonėms, grįžusiems iš koronaviruso paveiktų teritorijų ar turėjusiems sąlytį su patvirtintu naujojo koronaviruso (COVID-19) atveju. Ši tvarka galios, kol nebus paskelbta kitaip.

SAM teigia kreipusis į darbdavius, prašydama solidarizuotis su pastangomis įveikti naująjį koronavirusą ir leisti darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu.

„Galimybė likti namuose, taip išvengiant kontakto su kitais žmonėmis iš esmės yra pati svarbiausia priemonė, leidžianti apsisaugoti nuo viruso plitimo grėsmės“, – teigia ministerija.

Tais atvejais, jeigu galimybės dirbti iš namų nėra, numatoma galimybė dviejų savaičių laikotarpiui gauti nedarbingumo pažymėjimą.

Žmonių, keliavusių paveiktose teritorijose ar turėjusių sąlytį su patvirtintu COVID-19 atveju, dėl nedarbingumo pažymėjimo prašoma nuotoliniu būdu kreiptis į šeimos gydytojus, jokiu būdu fiziškai nevykti ir prieš tai užpildyti anketą, patalpintą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje.

Pasak SAM, tokiu būdu laikinai 14-ai dienų nedarbingumą gali gauti ir tėvai, įtėviai, seneliai bei globėjai, kurių vaikai iki 14 metų lankėsi COVID-19 paveiktose teritorijose arba švietimo įstaigose nustačius infekcijos plitimą ribojantį režimą ir dėl to atsiradus būtinybei prižiūrėti mažuosius, t. y., darželinukus, pradinukus.

Toks režimas Lietuvoje nustatytas nuo kovo 16 iki kovo 27 dienos.

Šiuo metu rizikingomis šalimis laikomos: Kinija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras, Vokietija, Prancūzija, Ispanija ir visa Italija.

Valstybės gynimo taryba vertins koronaviruso situaciją, aptars žvalgybų ataskaitas

18:04

Valstybės gynimo taryba penktadienį Krašto apsaugos ministerijoje vertins koronaviruso situaciją, aptars praėjusių metų žvalgybos tarnybų ataskaitas.

„Taryba įvertins esamą situaciją, dalyvaus sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga“, – BNS sakė šalies vadovo atstovas Antanas Bubnelis.

Tuo metu 2019 metų ataskaitas pristatys Valstybės saugumo departamentas ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas.

„Žvalgybos tarnybos pristatys ataskaitas“, – teigė prezidento atstovas.

Po tarybos posėdžio numatyti komentarai žiniasklaidai.

Valstybės gynimo taryba yra institucija, svarstanti ir koordinuojanti svarbiausius valstybės gynybos reikalus, įskaitant ir valstybės institucijų veiklą svarbiausiais valstybės saugumo užtikrinimo ir gynimo klausimais.

Tarybą sudaro prezidentas, premjeras, Seimo pirmininkas, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas, tarybai vadovauja prezidentas.

Spektaklius atšaukė Nacionalinis operos ir baleto teatras

18:01

Reaguodamas į  Vyriausybės sprendimus, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) atšaukia 2020 m. kovo 13–27 dienomis numatytus spektaklius.

„Informuojame, kad kovo 13 d. „Bohemos“ spektaklis perkeliamas į birželio 13 dieną, o kovo 27 d. spektaklis „Romeo ir Džuljeta“ – į birželio 19 dieną“, – rašoma pranešime.

Pinigai už bilietus į minėto laikotarpio spektaklius žiūrovams bus grąžinti iki 2020 m. birželio 30 d. Dėl bilietų grąžinimo reikėtų kreiptis į teatro informaciją.

A.Veryga: naktiniai klubai dėl koronaviruso grėsmės turėtų stabdyti veiklą

17:54

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad naktiniai klubai dėl koronaviruso grėsmės dviem savaitėms turėtų stabdyti veiklą.

„Matėt, kaip atrodo Vilniaus gatvė vakare ir kokia ten yra žmonių sankaupa. Tai tikslas yra jų išvengti, nesvarbu, kokiame formate“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė A.Veryga.

„Naktiniai klubai, kuriuose susirenka daug žmonių, turėtų veiklą sustabdyt dviem savaitėms. Tai yra ne rekomendacija, tai yra privaloma vykdyti“, – teigė jis.

A.Veryga taip pat pridūrė, kad reikalavimas įsigalioja nuo penktadienio septintos ryto, tačiau jis negalios vietoms, kuriose teikiamos maitinimo paslaugos.

„Pats baras, jeigu ten maitinimas, nedaug žmonių, mes maitinimo paslaugų neribojam“, – sakė ministras.

Pasak jo, iš pradžių tai turėtų kontroliuoti patys žmonės, tačiau vėliau naktiniams klubams, kurie nepaisys draudimo, gali grėsti baudos.

VIDEO: Vilniečiai apie koronavirusą – kaip saugojasi ir kaip tai paveiks jų gyvenimą

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas koronaviruso apie padarinius kalbės uždarame posėdyje

17:44

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas ketvirtadienį nutaręs aptarti galimus koronaviruso padarinius šalies finansams ir pajamoms, nusprendė dalį posėdžio surengti uždarai.

Tai pasiūlė komiteto narys konservatorius Mykolas Majauskas. 

„Klausimas pakankamai svarbus, bet ir kartu labai jautus, ir norėtųsi atvirai pasikalbėti be nerimo, kad vienas ar kitas neatsargus žodis papuls į antraštę, kad galėtume ir iš verslo išgirsti nuoširdžią nuomonę, kaip viskas atrodo, ir valstybės institucijų“, – aiškino parlamentaras. 

Tam pritarė ir finansų ministras Vilius Šapoka.

„Galima skaidyti į dvi dalis – bendrais bruožais aptarti situaciją, o dėl detalių diskusiją nėra būtina transliuoti“, – teigė jis. 

Neeiliniame komiteto posėdyje planuojama įvertinti Lietuvos viešųjų finansų būklę bei pradėti rengti finansinių priemonių planą, kuris leistų stabilizuoti šalies ūkio padėtį.

Posėdyje bus aiškinamasi, kokią įtaką Lietuvos ekonomikai ir finansams turės viruso plitimas ir kokių neatidėliotinų priemonių būtina imtis siekiant sumažinti žalą. 

Seimo posėdis antradienį įvyks

17:14

Seimas, patvirtinęs plenarinio posėdžio darbotvarkę, antradienį dar rinksis į darbą. Posėdžio metu parlamentarai turėtų priimti teisės aktus, susijusius su ekstremalia situacija dėl koronaviruso.

Vėliau dėl tolesnio Seimo darbo spręs Seimo valdyba.

Ragina neatšaukti antradienio Seimo posėdžio

16:54

Vyriausybė pageidautų, kad antradienį dar vyktų Seimo posėdžiai, sako premjeras Saulius Skvernelis.

„Mes dar pageidautume, kad antradienį būtų Seimo posėdžiai.

Yra įstatymai pateikti, ir tikiuosi, kad iki antradienio – bus arba rytoj Vyriausybės posėdis, arba pirmadienį – mes atliepsim į medikų lūkestį dėl susirgimo vykdant profesines pareigas (...), kad būtų galima jiems išmokėti 100 proc. nedarbingumo išmoką“, – Seime ketvirtadienio pavakarę kalbėjo jis.

Kiek vėliau į posėdį rinksis Seimo valdyba, kuri spręs, ar kitą savaitę organizuoti Seimo posėdžius, ar ne.

Siūlo vadovautis Vyriausybės, ne Vilniaus savivaldybės sprendimais

16:48

Vilniaus miesto savivaldybė ir Vyriausybė, siekdamos suvaldyti situaciją dėl koronaviruso, priėmė skirtingus sprendimus. Savivaldybė ugdymo įstaigų veiklą sustabdė nuo penktadienio iki balandžio 17 dienos, Vyriausybė veiklą stabdyti penktadienį tik rekomendavo. Privalomas stabdymas numatytas kovo 16–30 dienomis.

Tai kieno sprendimais vadovautis?

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad Vyriausybės: „Šalies gyventojai, visos valdžios institucijos privalo vadovautis šalies Ekstremalių situacijų operacijų vadovo sprendimais.“

Vilniaus savivaldybės iniciatyvos imtis griežtesnių priemonių ministras pirmininkas plačiau vertinti nesiėmė: „Manau, norėjo padaryti kaip geriau, kartais gaunasi kaip visada.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Luko Balandžio / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius taip pat siūlė vadovautis tuo, ką patvirtino Vyriausybė. Jis teigė negalintis pasakyti, kodėl savivaldybė priemonių ėmėsi savarankiškai.

„Matyt, siekiant gerų tikslų, – darė prielaidą jis. – Tačiau Vyriausybė rekomenduoja, kad nebūtų sumaišties, dabar pasinaudoti atostogomis.“

Ministrų kabinetas šalies ugdymo įstaigoms siūlo dvi savaites atostogauti ir per šį laiką pasiruošti mokymui nuotoliniu būdu, kurio gali prireikti, jei ugdymo įstaigų nedarbas būtų stabdomas ir vėliau.

Laboratorijos kol kas dirba ne visu pajėgumu

15:51

Koronaviruso tema plėtota ir Vyriausybės valandos Seime metu.

Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pastebėjusi, kad Lietuvoje atlikta tik daugiau nei 300 tyrimų siekiant nustatyti užsikrėtimą teiravosi, ar bus galimybių testų atlikti daugiau. Taip pat ar bus leista tyrimą pasidaryti visiems negaluojantiems žmonėms, galintiems susimokėti.

„Mes turime pagrindinę laboratoriją ir dar dvi, kurios gali atlikti testus. Pajėgumai turbūt bus apie 800 (...) per parą“, – atsakinėjo premjeras Saulius Skvernelis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad galimybių atlikti daugiau tyrimų yra, o papildomi pavedimai įsigyti tyrimams reikalingų reagentų duoti: „Reagentai turėtų pasiekti, kiek žinau, dar šią savaitę Lietuvą (...), greičiausiai jau rytoj turėtų turėt.“

A.Veryga pabrėžė, kad tyrimai turi būti daromi saugiai – asmuo, manantis, kad gali sirgti koronavirusu, neturėtų vykti pas šeimos gydytoją. Reikėtų kviesti greitąją medicinos pagalbą, saviizoliuotis.

Jis patikslino premjerą, teigdamas, kad tyrimus dėl koronaviruso Lietuvoje atlikti galėtų keturios įstaigos, bet dabar jų „paleisti“ esą nėra reikalo.

V.Matijošaitis: Kaune bus atšaukiami renginiai, keičiama tvarka viešajame transporte

15:29

Reaguojant į koronaviruso grėsmes, Kaune bus atšaukiami masiniai renginiai, keičiama tvarka viešajame transporte, sako Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.

„Pritariame Vyriausybės posėdyje priimtiems sprendimams stabdyti ugdymo procesą ir uždrausti viešuosius renginius. Nedelsiant imsimės juos įgyvendinti. Artimiausiomis dienomis Kaune turėjo vykti nemažai didelio masto renginių, tačiau žmonių sveikata ar net gyvybė yra aukščiau visko“, – BNS atsiųstame komentare sako Kauno meras.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Visvaldas Matijošaitis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Visvaldas Matijošaitis

Pasak jo, Kaunas neskubėjo savavališkai priimti sprendimų ir laukė, kol dėl tolesnių veiksmų pasisakys Vyriausybė.

Be to, nuo ketvirtadienio Kaune keičiama įlipimo į viešąjį transportą tvarka: žmonės bus įleidžiami ne tik pro priekines, bet pro visas duris.

„Tai prisidės prie geresnės oro cirkuliacijos transporto priemonėse bei tolygesnio keleivių srautų pasiskirstymo“, – sako V.Matijošaitis.

Taip pat nuo penktadienio viešojo transporto bilietų nebus galima įsigyti iš vairuotojo, o keleiviai raginami naudotis išmaniąja programėle arba pildyti elektroninius bilietus.

Pasak V.Matijošaičio, į šią aplinkybę atsižvelgs ir keleivių kontrolė, jeigu žmonės vyks iš vietų, kur nėra bilietų platinimo vietų ar jos nedirba.

Ketvirtadienį Kaune vyko pasitarimas su ligoninių, Kauno poliklinikos bei Greitosios medicinos pagalbos stoties vadovais.

„Uoliai sekame situaciją, konsultuojamės su specialistais, paisome jų rekomendacijų“, – sako Kauno meras.

Pasak jo, šiuo metu ruošiamos papildomos patalpos pacientų karantinavimui ir saviizoliacijai, miestas taip pat papildė dezinfekanto atsargas ir jomis pagal poreikį aprūpins visas savivaldybei pavaldžias įstaigas.

Lietuvos nacionalinė filharmonija dviem savaitėms atšaukia koncertus

15:28

Lietuvos nacionalinė filharmonija nuo ketvirtadienio dviem savaitėms atšaukia koncertus.

„Prisidedame prie griežtų priemonių viruso plitimo stabdymui ir nuo šiandienos dviem savaitėms stabdome Filharmonijos viešą koncertinę veiklą“, – pranešime cituojama Filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prusevičienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos nacionalinės filharmonijos pastatas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos nacionalinės filharmonijos pastatas

Visi planuoti renginiai atšaukiami iki kovo 27 dienos. Apie tai, kokie sprendimai bus priimti po šios datos, bus informuojama papildomai.

Klausytojai gali grąžinti įsigytus bilietus ir atgauti sumokėtus pinigus. Jie prašomi elektroniniu paštu užpildyti prašymą bei nurodyti renginio datą, laiką, grąžinamų bilietų kiekį, grąžintiną sumą, sąskaitos duomenis pinigų pervedimui bei pridėti grąžinamų bilietų kopijas. Neturintys galimybės pateikti reikiamos informacijos elektroniniu būdu gali užpildytą formą ir bilietus atnešti į Filharmonijos kasas.

Nesilaikantiems saviizoliacijos – administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė

15:15

Pasak Visuomenės informavimo grupės vadovo Giedriaus Surplio, į Lietuvą iš COVID-19 paveiktų teritorijų grįžusiems asmenims, kurie nesilaiko saviizoliacijos, gali būti taikoma administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė.

„Labai svarbu akcentas, kad visi turime būti pilietiški, saugoti save ir kitus. Prie kiekvieno žmogaus nebus nei policininko, nei apykojų. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad yra daugybė sankcijų, kurios gali būti taikomos, pradedant administracinėmis nuobaudomis baigiant baudžiamuoju kodeksu, jeigu žmogus nesilaiko rekomendacijų“, – kalbėjo G.Surplys.

Už žmonių sugrąžinimą iš karštų taškų bus atsakinga Užsienio reikalų ir Susisiekimo ministerijos

14:49

Premjero Sauliaus Skvernelio teigimu, žmonių iš karštų taškų susigrąžinimą koordinuos Užsienio reikalų ministerija.

„Jeigu bus poreikis grąžinti piliečius, tas bus padaryta“, – teigė jis.

Pasak S.Skvernelio, už piliečių pargabenimą į šalį – specialiu transportu oro ar sausumos keliais – bus atsakinga Susisiekimo ministerija.

Pasak Visuomenės informavimo grupės vadovo Giedriaus Surplio, pareiškusių norą grįžti iš Italijos į Lietuvą nėra daug. Kiek tiksliai, pasakyta nebuvo.

 

Kreipėsi į maisto išvežiotojus Vilniuje

14:45 Atnaujinta 15:41

Vilniaus meras Remigijus Šimašius spaudos konferencijoje, skirtoje dėl koronaviruso grėsmės įvedamų ribojimų Vilniuje, kalbėjo ne tik apie mokyklas ir darželius, bet ir kitas įstaigas. „Buvau susitikęs ir su mūsų pavaldumo sveikatos įstaigų vadovais, aptarėme priemonių paketą, klausimus, kuriuos turime ir su Sveikatos apsaugos ministerija išspręsti, kad gydytojai, kuriems tenka didžiausia našta, žinotų, jog jais bus rūpinamasi.

Buvau susitikęs ir su maistą pristatančių įmonių atstovais, vadovais. Jeigu kažkam reikia, o reikia daug kam save karantinuoti arba gydytojų liepimu karantinuotis, tai galime užtikrinti, kad maisto pristatymas vyks sklandžiai per maistą pristatančias įmones. Jeigu ten nepavyks, mes jau vienaip ar kitaip užtikrinsime tai“, – kalbėjo meras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Šimašius

Jo teigimu, geriau priemonės tegu atrodo per griežtos, nei po savaitės ar kelių turėsime dešimtis mirčių.

Kreiptasi ir į įmones, kurios teikia dviračių, paspirtukų dalijimosi paslaugas, prašant paankstinti sezoną. Tokiu būdų esą būtų mažiau žmonių viešajame transporte.

Savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis spaudos konferencijoje teigė, kad siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui ir valdyti protrūkio pasekmes dirbama visomis kryptimis: nuo pramogų iki ugdymo sektoriaus bei transporto. 

„Rekomenduojame visoms pramogų įstaigoms stabdyti, riboti savo veiklą, kalbamės toliau su tomis įstaigomis, nes žinome, kad negalime dabar atsakyti į visus klausimus dėl tam tikrų plonybių, ar vienas renginys jau kvalifikuotinas kaip tas, kuris turi būti sustabdytas, ar ne“, – sakė P.Poderskis. 

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Povilas Poderskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Povilas Poderskis

Jis teigė, kad norima paankstinti dviračių ir paspirtukų nuomos sezoną. 

„Iš esmės norime ir siekiame, kad maitinimo ir maisto prekių parduotuvės liktų atidarytos ir toliau teiktų savo paslaugas. Taip pat dirbame su viešuoju transportu. (...) Susisiekėme su kompanijomis „Bolt“, „CityBee“ ir „JCDecaux“ dėl jų dviračių ir paspirtukų dalijimosi paslaugų greitesnio sezono starto, kas padėtų pralaisvinti šiek tiek viešąjį transportą“, – sakė savivaldybės administracijos direktorius. 

Pasak jo, visuomenė bus nuolat informuojama apie konkrečias priemones, netgi prireikus bus planuojama pasinaudoti ir gyventojų perspėjimo sistema, išplatinti žinutę per korinį ryšį. 

„Yra toks elektroninis paštas sveikas@vilnius.lt, kuriuo visi gali rašyti, jeigu jiems kyla kažkokių klausimų. Mes ten juos renkame ir konsoliduojame. (...) Žinome, kad mūsų sveikatos apsaugos ir kitos sistemos nėra pilnai pasirengusios galimam dideliam protrūkiui. Imamės griežtų veiksmų, kurie padėtų suvaldyti tokio protrūkio pasekmes, kurios kiltų“, – aiškino jis. 

Jis pažymėjo, kad draudimas nedirbti galioja visoms ugdymo įstaigoms, taip pat ir privačioms. 

S.Skvernelis: savivaldybių saviveikla netoleruotina

14:43

Po Vyriausybės pasitarimo premjeras S.Skvernelis teigia, kad aptartos priemonės kai kuriais atvejais yra „galbūt drastiškos“, tačiau esą tas yra būtina reaguojant į koronaviruso grėsmę.

„Buvom viena iš pirmųjų valstybių, kuri paskelbė ekstremalią situaciją šalies mastu, o tai reiškia, kad Ekstremalių situacijų vadovo sprendimai yra privalomi visoms institucijoms šalyje. Įsijungia ekstremalių situacijų valdymo planas“, – sakė jis.

„Atskirų savivaldybių saviveikla netoleruotina“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Kalbėdamas apie Vilniaus savivaldybės paskelbtus draudimus, S.Skvernelis pažymėjo, kad šalyje yra paskelbta ekstremali padėtis ir reikės vadovautis Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro priimtais sprendimais.

 

Kyla keblumų dėl karinių pratybų

14:38

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, norima uždrausti visus renginius uždarose erdvėse, o atvirose – riboti žmonių skaičių iki 100 žmonių. Taip pat būtina užtikrinti apsaugos priemones: atstumas ne mažesnis nei vienas metras, renginys turi būti skirtas ne rizikos grupės žmonėms, taip pat turi būti galimybė dezinfekuoti rankas.

Reaguodamas į tai, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pažymėjo, kad netrukus šalyje laukia didelės NATO „Defender“ pratybos. 

„Dar neatšauktos ir tikiuosi nebus atšauktos pratybos su tūkstančiais karių“, – teigė jis. 

Anot jo, Lietuvoje pratybos vyktų nuo balandžio 1 iki 15 dienos. Ministro tikinimu, susitvarkyti su koronavirusu būtų įmanoma, nes esą „mobilizuojama karo medicinos tarnyba“.

Visgi premjeras Saulius Skvernelis tuo abejoja.

„Jeigu kariškiai atvažiuoja iš šalių, kur yra viruso protrūkis, jie į šalį atvykti negali. Taikoma visiems renginiams, vykstantiems šalies teritorijoje“, – teigė jis.

„Pratybos yra pakankamai toli. Šiandien svarstom bendrą normą“, – kalbėjo premjeras. 

G.Nausėda dėl koronaviruso grėsmės atidėjo kelionę į Ukrainą

14:32

Prezidentas Gitanas Nausėda dėl koronaviruso grėsmės atidėjo kitą savaitę suplanuotą kelionę į Ukrainą.

Apie tai žurnalistams ketvirtadienį Prezidentūroje pranešė šalies vadovo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Pasak jo, kelionė buvo planuota kovo 18–20 dienomis.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Arno Strumilos / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

Kovo pabaigoje šalies vadovas taip pat ketina vykti į Europos Vadovų Tarybos darbo sesiją Briuselyje, dėl šio vizito laukiama bendro sprendimo.

G.Nausėda taip pat planavo ir apsilankyti pas Belgijos Karalių Filipą, kol kas sprendimas dėl šio priėmimo tikslinamas.

Bus keičiamas koronaviruso apibrėžimas, medikams didės socialinės garantijos

14:24

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, planuojama keisti koronaviruso statusą į ypatingai pavojingą užkrečiamą ligą. Tai užtikrins didesnes socialines garantijas medikams.

Anot jo, bus sprendžiama, ar tam užtenka ministro įsakymo, o jeigu ne – bus keičiami įstatymai.

Anksčiau medikai nerimavo, kad koronavirusu užsikrėtusius asmenis gydantys sveikatos specialistai nėra draudžiami pagal Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo 32 ir 33 straipsnius.

Kai koronaviruso statusas bus pakeistas, medikai gaus didesnes socialines garantijas – draudimą darbingumo netekimo atveju, papildomas kompensacijos sveikatos priežiūros darbuotojui netekus sveikatos ar mirus.

Plačiau apie sveikatos priežiūros darbuotojų nerimą skaitykite čia.

 

V.Šapoka: biudžetas pasiruošęs

14:16

Finansų ministro Viliaus Šapokos teigimu, Lietuvos biudžetas galimų iššūkių dėl koronaviruso esą nebijo.

„Esame pasirengę įvairiems scenarijams“, – sakė jis.

Pasak ministro, sveikatos ir vidaus reikalų sistemos yra sukaupusios pakankamus fondus ir rezervus, kurie galės būti panaudoti pagal poreikį.

Taip pat bus siūlomos papildomos paskatos priemonės smulkiam ir vidutiniam verslui, planuojama užtikrinti užimtumą, darbuotojų garantijas, – sakė ministras.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis, Vilius Šapoka
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis, Vilius Šapoka

Jeigu prireiks, anot V.Šapokos, „būsime pasiruošę panaudoti ekonomikos priemonių skatinimo paketą“.

Premjeras tikino, kad rezervas yra „įspūdingas“ – siekia apie 400 mln. eurų, todėl nereikia abejoti, kad visiems bus mokami atlyginimai, net jei darbo nebus (nes, pavyzdžiui, moksleiviams paskelbtos atostogos) ar jis vyks nuotoliniu būdu. 

Grįžtantiems iš pavojingų teritorijų bus privaloma saviizoliacija

14:12

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad siekiant suvaldyti koronavirusą visiems į Lietuvą atvykstantiems asmenims bus taikomas patikrinimas, o tie, kurie grįžta iš ligos židinių, privalės 14 dienų saviizoliuotis.

„Parvykusiesiems, Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro vadovo sprendimu, bus privaloma keturiolikos dienų saviizoliacija“, – Vyriausybėje kalbėjo A.Veryga.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

 

URM: rekomenduojama stabdyti visas keliones mėnesiui

14:01

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad ministerija rekomenduoja nevykti į užsienį bent mėnesį. O į pavojingas teritorijas keliauti esą draudžiama.

Kartu siūloma drausti skrydžius į Italiją, o iš Italijos dar savaitę (iki kovo 16 d.) leisti sugrįžti. Taip pat siūloma uždrausti į Italiją vykti sausumos keliais – autobusais, mikroautobusais.

Rizikingomis valstybėmis keliauti, remiantis Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro kovo 10 dienos sprendimu, laikomos:

  • Kinija (visos provincijos),
  • Honkongas,
  • Iranas,
  • Japonija,
  • Pietų Korėja,
  • Singapūras,
  • Italija,
  • Prancūzija,
  • Vokietija,
  • Ispanija.

Tiesa, kai kurias šalis URM vertina skirtingai.

Pavyzdžiui, remiantis ministerijos sudarytu ir ketvirtadienį perpiet publikuojamu žemėlapiu, Prancūzija, Vokietija ir Ispanija yra šalys, į kurias keliaujant rekomenduojama imtis atsargos priemonių, kai į Italiją vykti nerekomenduojama išvis.

Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui nurodyta registruoti visus iš visų valstybių lėktuvais grįžtančius keleivius. Registruotis siūloma ir grįžtantiems sausumos keliais.

Vaikais turės pasirūpinti savivaldybės

13:54

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius siūlo dviem savaitėms stabdyti ugdymo procesą visose šalies ugdymo ir vaikų priežiūros įstaigose ir paskelbti atostogas. 

Tėvams nerimaujant, kad neturės kur palikti vaikų, A.Monkevičius sugalvojo išeitį. Jis pasiūlė nurodyti savivaldybėms sudaryti sąlygas vaikų priežiūrai išskirtiniais atvejais. 

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

Tai reiškia, kad ugdymo įstaigose vaikai vis tiek galėtų būti, jei tėvai neturi kur jų palikti.  

Be to, tėvai, kurie neturi kur palikti vaikų ir neturi galimybės dirbti iš namų, galės gauti nedarbingumą ir priklausančias išmokas.

Vyriausybė neplanuoja kompensuoti nuostolių

13:49

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas Vyriausybės posėdyje atkreipė dėmesį, kad atšaukus renginius organizatoriai patirs nuostolių.

„Mes atšauksime didelius renginius, į kuriuos jau išparduoti bilietai. Kultūros įstaigos turės grąžinti (pinigus, – red) ir turės finansinių nuostolių“, – teigė ministras.

Pasak premjero S.Skvernelio, organizatoriai turi galimybę arba nukelti renginį, arba teks nuostolį „prisiimti“.

Vyriausybėje pristatytas priemonių planas koronavirusui pažaboti

13:42

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė Vyriausybės pasitarimo pradžioje pristatė siūlomas priemones siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą. Įrankiai būtų taikomi nuo kovo 13 iki kovo 27 d. 

Jos yra:

  • Dėl renginių draudimo uždarose erdvėse, o atvirose leidžiama iki 100 žmonių, kultūros sporto ir laisvalaikio įstaigų veiklos ribojimo iki mėnesio pabaigos;
  • Dėl rekomendacijos Lietuvos piliečiams nevykti į užsienio šalis ir drausti vykti į ypatingos rizikos valstybes;
  • Dėl privalomos saviizoliacijos 14 dienų;
  • Dėl papildomos kontrolės šalies sausumos, oro ir jūrų vartuose;
  • Dėl sustiprintos sanitarinės kontrolės prie Lietuvos sienų, pasinaudojant kariuomenės pagalba;
  • Dėl lietuvių pargabenimo iš COVID-19 paveiktų teritorijų ir rizikos šalių;
  • Dėl poveikio Lietuvos ekonomikai ir priemonių plano parengimo;
  • Dėl valstybės ir savivaldybių institucijų galimybės aptarnauti visuomenę nuotoliniu būdu.

Kaunas ir Klaipėda laukia Vyriausybės sprendimų

13:19

Kauno ir Klaipėdos savivaldybių atstovai BNS sakė laukiantys Vyriausybės sprendimų ir iki tol savo ruožtu jokių veiksmų nesiima.

„Šiandien bus priimti sprendimai nacionaliniu mastu, tai tiesiog nenorime užbėgti įvykiams už akių ir pirmiausia norime išgirsti nacionalinės valdžios sprendimą“, – sakė Kauno mero patarėjas Tomas Jarusevičius.

Panašios pozicijos laikosi ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. Pasak jo, uostamiesčio vadovai įdėmiai seka situaciją, bet sprendimus planuoja priimti po to, kai bus aišku, ką nusprendė Vyriausybė.

„Šiandien pas mus renkasi ekstremalių situacijų valdymo komisija, kaip tik laike tai, ko gero, bus po Vyriausybės komisijos posėdžio, tad šiandien būtų įvertinti visi privalomieji nurodymai, visi rekomendaciniai nurodymai ir, tikėtina, šiandien kadangi jau nespėsime iš karto svarstyti, galbūt rytoj priimti vienokius ar kitokius sprendimus“, – sakė jis.

Meras teigė, kad kopijuoti Vilniaus sprendimų nemato reikalo.

„Uolumas yra gerai, bet kartais perdėtas uolumas turi ir kitokių pasekmių“, – kalbėjo V.Grubliauskas.

„Žiūrime į Vilnių, bet šiuo atveju labiau į Gedimino prospektą negu Konstitucijos“, – sakė jis.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu dėl koronaviruso ištirtas 321 mėginys, nustatyti trys užsikrėtimo atvejai. Visi jie – įvežtiniai.

Šiaulietė ir du kauniečiai koronavirusu užsikrėtė viešėdami Šiaurės Italijoje.

Susitikimas Vyriausybėje trumpam nukeliamas

12:19

Planuotas Vyriausybės neeilinis posėdis ir pasitarimas, turėjęs prasidėti 12 valandą, nukeliamas.

Teigiama, kad jis įvyks 13:30 val.

Vilniuje stabdoma ugdymo įstaigų veikla, uždaromos viešos pramogų erdvės

12:17

Vilniaus miesto savivaldybė, reaguodama į koronaviruso pandemiją pasaulyje, imasi griežtų priemonių stabdant viruso plitimą.

Nuo rytojaus iki šv. Velykų atostogų pabaigos uždaromos visos ugdymo įstaigos – darželiai, mokyklos, universitetai, atšaukiami visi renginiai, stabdoma kino teatrų, sporto klubų ir kitų poilsio ar pramogų vietų veikla.

Tokių priemonių imamasi nelaukiant Vyriausybės sprendimų ir rekomendacijų.

Tačiau gyventojams savivaldybė rekomenduoja neužsidaryti tarp keturių sienų – nepamiršti išeiti pasivaikščioti, sportuoti lauke, lankytis gamtoje.

Savivaldybės Administracijos direktoriaus įsakymu šiandien nuspręsta:

Švietimas:

  • Ugdymo įstaigų (darželių, mokyklų, aukštųjų mokyklų) veikla stabdoma nuo rytojaus (kovo 13 d.) penkioms savaitėms iki balandžio 17 d., į šį periodą įtraukiant ir šv. Velykų atostogas.
  • Informuoti mokyklų direktorius ir mokytojus, kad ugdymosi procesas nenutrūktų ir būtų tęsiamas virtualiai – el.paštu ir per el.dienynus.

Renginiai, viešosios erdvės, susisiekimas:

  • Nuo rytojaus Vilniuje turi būti sustabdyti visi renginiai uždarose vietose, kuriuose dalyvauja daugiau nei 100 žmonių.
  • Nuo rytojaus Vilniuje atvirose vietose negali vykti renginiai, į kuriuos kviečiami žmonės.
  • Nuo rytojaus Vilniuje stabdyti visų viešų kultūros, poilsio ir pramogų vietų veiklą: muziejai, kino teatrai, sporto klubai ir kitos panašios veiklos erdvės.
  • Prekybos vietų veikla nestabdoma, tačiau jų savininkams savivaldybė rekomenduoja imtis visų būtinų priemonių dėl efektyvaus patalpų dezinfekavimo, vėdinimo ir užtikrinti, kad būtų išvengta žmonių būriavimosi. Gyventojams rekomenduojama tokiose vietose lankytis tik dėl būtinų pirkinių, taip pat dažniau rinktis apsipirkimą internetu.
  • Vilniaus viešasis transportas nebus stabdomas, tačiau bus dažniau dezinfekuojamas, vėdinamas, taip pat keleiviai bus raginami laikytis atstumo vienas nuo kito. Jau tariamasi su dviračių bei paspirtukų dalijimosi bendrovėmis, kad jos kuo anksčiau pradėtų savo sezoną.

Įstaigų darbas:

  • Visoms Vilniuje veikiančioms įstaigoms ir įmonėms savivaldybė rekomenduoja atšaukti visas komandiruotes, kiek įmanoma darbą perkelti iš biurų į namus, atsisakyti nereikalingų susitikimų arba perkelti juos į virtualią erdvę.
  • Savivaldybė nuo pirmadienio vilniečius aptarnaus tik nuotoliniu būdu – el.paštu ir telefonu.

Vilniaus miesto savivaldybė dar kartą prašo visuomenės sąmoningumo, sumažinti socialinių kontaktų skaičių šiuo kritiškai svarbiu periodu, vykdyti griežtas saviizoliacijos sąlygas grįžus iš karštųjų taškų užsienyje, ir ypač saugoti viruso pažeidžiamiausias visuomenės grupes – vyresnius asmenis bei sergančiuosius lėtinėmis ligomis. Su telekomunikacijų bendrovėmis kalbamasi apie tiesioginį informavimą tų, kurie grįžta iš užsienio.

Vilniaus meras šiandien susitiko su Vilniuje veikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų atstovais siekiant užtikrinti operatyvų ir efektyvų situacijos valdymą. Taip pat šiandien vyksta mero susitikimas su maisto išvežiojimo bendrovėmis dėl galimybės bendradarbiauti šiuo periodu pristatant maistą tiems, kas negalės juo pasirūpinti patys. Taip pat tariamasi su privačiomis bendrovėmis dėl galimybės palankesnėmis sąlygomis vilniečiams suteikti galimybę naudotis išmaniąja televizija saviizoliacijos periodu.

Tam, kad šiuo periodu gyvenimas neapsiribotų keturiomis namų sienomis, Vilniaus miesto savivaldybė gyventojams rekomenduoja pagalvoti apie šias veiklas:

  • Sportą iš uždarų erdvių perkelti į gamtą;
  • Eiti pasivaikščioti – nebūtina užsidaryti namuose. Tačiau negalioja tiems, kurie dėl karantino turi saviizoliuotis namuose;
  • Šeimoje rasti bendrų veiklų – stalo žaidimai, filmai, serialai, kūrybinė veikla;
  • Lankytis gamtoje – aplink Vilnių tiek puikių vietų, išnaudokite šį laiką jų apžiūrėjimui;
  • Atrasti naujus patiekalus namuose;
  • Įveikti Vilniaus knygų mugėje nusipirktas knygas;
  • Turint galimybę daugiau laiko praleisti soduose, sodybose, atostogų apartamentuose;

Šie savivaldybės sprendimai gali būti papildyti paaiškėjus naujoms Vyriausybės rekomendacijoms.

Stebėkite tiesioginę transliaciją iš Vyriausybės pasitarimo

12:11

Vyriausybė susirinko į neeilinį posėdį ir pasitarimą, kur planuoja priimti proporcingus sprendimus dėl koronaviruso plėtros.

„Šiandien Vyriausybė priims sprendimus pirmiausia, kas susiję su prevencinėmis priemonėmis, masiniais renginiais. Taip pat svarstysime klausimą, aišku, jis dar nėra šios minutės aktualiausias, bet svarstysime ir tam tikrą pasaulinės, europinės ekonomikos poveikį Lietuvos ekonomikai, tam tikras amortizacines priemones“, – ketvirtadienio rytą Žinių radijui sakė S.Skvernelis.

Stebėkite tiesioginę transliaciją iš Vyriausybės:

VIDEO: Vyriausybės pasitarimas

 

TAMO atveria elektroninę mokymosi sistemą visoms Lietuvos mokykloms.

12:11

Atsižvelgdami į koronaviruso plitimo pavojų ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) siūlymą stabdyti mokinių ugdymo procesą bendrojo lavinimo mokyklose, TAMO grupė suteikia galimybę nemokamai naudoti elektroninę mokymosi aplinką EMA visoms Lietuvos mokykloms, jų mokytojams ir mokiniams.

„Siekdami užtikrinti alternatyvias priemones efektyviam ugdymo procesui tęsti, nemokamai pasidalinome mokymosi turiniu. Visų mokyklų mokytojai ir mokiniai sistemos turiniu galės naudotis nemokamai ir neribotai jau nuo kovo 12 dienos. Visi 1—8 klasių mokytojai gali nemokamai prisijungti prie aplinkos ir skirti mokiniams užduotis, stebėti mokinių savarankišką darbą bei suteikti grįžtamąjį ryšį nuotoliniu būdu“, – skelbiama žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Elektroninėje mokymosi aplinkoje mokytojai galės paskirti matematikos, lietuvių kalbos, anglų kalbos, gamtos ir žmogaus, pasaulio pažinimo, biologijos, istorijos bei geografijos dalykų užduotis. 

Mokytojai, norintys padėti mokiniams mokytis, gali iš namų paskirti pasirinkto dalyko temas. Mokiniai užduotis gali savarankiškai atlikti savo telefone ar kompiuteryje.

EMA ir atitinkamai UAB „E.mokykla“ yra įtraukta į oficialų Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo aprūpinimo centro tvarkomą ir skelbiamą mokymo priemonių ir jų tiekėjų sąrašą.

Baltijos šalys koordinuos veiksmus kovojant su koronaviruso grėsme

11:58

Baltijos šalys koordinuos veiksmus kovojant su koronaviruso grėsme – keisis informacija apie keliaujančiuosius iš bei į rizikos zonas, epidemiologinę situaciją, priemones, kurių šalys imasi, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Lietuvos, Latvijos ir Estijos sveikatos apsaugos ministrų pasirašytame susitarime dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) pandemijos Baltijos šalys išreiškia solidarumą ir pažada abipusę pagalbą rengiantis ir reaguojant į kylančias grėsmes.

Numatyta dalintis informacija apie keliautojus, grįžtančius iš rizikos zonų ar vykstančius į jas, taip pat dalintis medicinine ir epidemiologine informacija, operatyviai pranešti apie priimtas priemones, keistis sveikatos priežiūros ir kitiems specialistams bei visuomenei teikiama informacija.

Plane numatyta „užtikrinti sklandų ir patikimą tarptautinį judėjimą, imantis būtinų atsargumo priemonių“, kartu akcentuojama, kad galima keliaujančiųjų kontrolė prie vidaus sienų turėtų būti grindžiama realiomis grėsmėmis visuomenės sveikatai ir glaudžiai derinama su kaimyninėmis valstybėmis.

Ministrai taip pat sutarė reguliariai rengti konferencinius skambučius ekspertų ir ministrų lygiu.

Kiek Lietuvos piliečių pasaulyje nustatytas koronavirusas, niekas nežino

11:50

Užsienio valstybės neinformuoja Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos apie užsienyje besigydančius Lietuvos piliečius, o URM nėra įgaliota kaupti šiuos duomenis, 15min informavo ministerija.

„Besigydantys, kaip ir kiti užsienyje esantys Lietuvos piliečiai, gali kreiptis į Lietuvos diplomatines atstovybes dėl konsulinės pagalbos“, – nurodoma atsakyme 15min.

123RF.com nuotr./Skrydžio bilietai
123RF.com nuotr./Skrydžio bilietai

Iš viešai skelbiamos informacijos žinoma, kad bent dviem Lietuvos piliečiams Lenkijoje atlikti koronaviruso tyrimai.

Automobiliu iš Vokietijos namo važiavę du Lietuvos piliečiai netoli Zambruvo, kelyje S8, pateko į eismo įvykį, po kurio abu tiriami dėl koronaviruso grėsmės. Jie pateko į Lomžos ligoninę po to, kai vienas policijos komisariate pasiskundė prasta savijauta. 
 

S.Malinauskas: kalbos apie Seimo darbo stabdymą – nesusipratimas

11:40

Buvęs premjero patarėjas, Ekstremalių situacijų valdymo centro Visuomenės informavimo grupės vadovas Skirmantas Malinauskas teigia, kad stabdyti Seimo darbo nėra reikalo.

„Kalbos apie Seimo darbo stabdymą yra visiškas nesusipratimas. Tokiu principu vadovaujantis būtų galima stabdyti visų įstaigų, kuriose dirba virš 100 žmonių, darbą – ligoninių, poliklinikų, policijos, ugniagesių gelbėtojų, žiniasklaidos priemonių, jūrų ir oro uostų, savivaldybių administracijų, teismų ir t.t.

Juk būtent krizės akivaizdoje valdžia turi dirbti ypač efektyviai.

Juk būtent krizės akivaizdoje valdžia turi dirbti ypač efektyviai. Konkrečiai Seimas dabar atidėjęs visus kitus dalykus galėtų spręsti tas problemas, kurios išryškėjo paskelbus ekstremalią situaciją“, – ketvirtadienį feisbuke pareiškė S.Malinauskas, reaguodamas į valdančiųjų svarstymus kuriam laikui nutraukti parlamento darbą.

Anot jo, parlamentas, esant ekstremaliai situacijai dėl koronaviruso, galėtų imtis iniciatyvos ir kurti precedentus. O jais galima būtų vadovautis ateityje.

 

Atšaukiami renginiai

11:29

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) ketvirtadienį pranešė atšaukianti kasmetinė Būsto mugę, kuri turėjo vykti kovo 28 dieną Vilniuje. 

„Saugodami vieni kitus ir sparčiai besikeičiant situacijai norime pranešti, kad dėl  COVID-19  viruso prevencijos priėmėme sprendimą nukelti Pavasario Būsto mugę.  Matydami kitų šalių patirtį matome, kaip svarbu imtis visų prevencinių priemonių stabdant viruso plitimą ir visiems elgtis atsakingai. Renginys keliamas į vėlyvą pavasarį arba vasaros pradžią“, – 15min sakė Mindaugas Statulevičius, LNTPA vadovas. 

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Statulevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Statulevičius

Būsto mugė – renginys būsto pirkėjams, du kartus per metus sutraukiantis per 3000 lankytojų. Čia pristatomi naujausi būsto projektai, skaitomos paskaitos, nemokamai konsultuoja teisininkai, interjero dizaineriai, draudikai ir apdailos specialistai.

Taip pat jau atšaukti Šv.Patriko dienos renginiai Vilniuje, Užupyje. 

Ragina drausti viešus renginius

11:27

Seimo opozicijos atstovai ragina Vyriausybę dėl koronaviruso grėsmės mažiausiai dviem savaitėms uždrausti viešus renginius.

„Dėl viešų renginių, mūsų nuomone, reikia imtis tikrai griežtų priemonių, ne rekomendacijų – mažiausiai porai savaičių sustabdyti“, – ketvirtadienį Seime po susitikimo su sveikatos apsaugos ministru sakė konservatorė Irena Degutienė.

Ministras Aurelijus Veryga savo ruožtu tvirtino, kad ketvirtadienį šį klausimą spręs Vyriausybė.

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pranešė, kad svarstoma uždrausti visus renginius, į kuriuos susirenka daugiau kaip 100 žmonių.

„Visus renginius, į kuriuos susirenka daugiau kaip 100 žmonių, svarstoma uždrausti. Ir kiną, ir teatrą. Jie turėtų būti draudžiami tam tikrą laikotarpį siekiant prevenciškai apsaugoti mūsų visuomenę nuo galimo koronaviruso plitimo. Dabar pats laikas tai padaryti“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė R.Karbauskis.

Ekstremalių situacijų posėdis – už užrakintų durų

11:02

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) 15min informavo, kad nuo 10 val. Vidaus reikalų ministerijoje vyko Vyriausybės ekstremalių situacijų centro posėdis, tačiau žurnalistai nė nebuvo įleisti į pastatą. 

Vyriausybė situaciją dėl koronaviruso popiet pasirengusi aptarti pasitarime. 

Mažeikiuose dėl grįžusių darbininkų iš Italijos kilusi situacija valdoma

11:02

Mažeikiuose dėl grįžusių darbininkų iš Italijos kilusi situacija – valdoma, teigia savivaldybė.

„Viskas yra valdoma, nereikia panikuoti“, – BNS ketvirtadienį sakė Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorė Laima Nagienė.

Siūlo stabdyti skrydžius

10:57

Susisiekimo ministerija siūlo nedelsiant stabdyti skrydžius iš Lietuvos į Italiją ir atgal, o jei bus būtina – ir į kitas šalis bei iš jų, BNS pranešė ministerijos atstovė.  

„Ministerija pasiruošusi nedelsiant stabdyti skrydžius į Italiją ir atgal, o reikalui esant ir iš kitų šalių. Galutinis veiksmas bus priimtas po Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos sprendimo“, – BNS sakė ministro patarėja Aldona Violeta Grinienė.

Daugiau informacijos – ČIA. 

Opozicija mano, kad derėtų atlikti daugiau tyrimų

10:52

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovės Irenos Degutienės įsitikinimu, Lietuva nesiėmė pakankamų prevencinių priemonių, kad pavojus dėl koronaviruso plitimo būtų suvaldytas.

Parlamentarės manymu, dėl koronaviruso turėtų būti tiriami visi asmenys, kurie negaluoja – sloguoja, kosėja, – o ne tik tie, kurie lankėsi pavojingose zonose.

„Prevencinio simptominio veiksmo Lietuva nedaro, nors [...] aprašą mes šiek tiek papildėm, įrašydami, kad reikia tikrinti ir tuos, kurie serga užsitęsusia sunkia pneumonija“, – po susitikimo su sveikatos apsaugos ministru akcentavo I.Degutienė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Irena Degutienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Irena Degutienė

Socialdemokratė Rimantė Šalaševičiūtė ragino Vyriausybę imtis atsakomybės dėl griežtų priemonių, susijusių su virusu, taikymo. 

„Pinigų reikės ir pinigai yra suplanuoti rezervo fonde, pirmiausia Privalomojo sveikatos draudimo fonde. Labai noriu paraginti Vyriausybę, kad pinigų negalima taupyti žmonių sąskaita“, – komentavo ji.

Ministras Aurelijus Veryga, pasak Seimo narės, davė pažadą, kad Ministrų kabinetas patvirtins daugiau su viruso plitimu susijusių prevencinių priemonių.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Rimantė Šalaševičiūtė

Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen pastebėjo, kad siekiant nustatyti užsikrėtusiuosius virusu atlikta apie 300 testų.

„Klausimą kėlėme, kodėl nebuvo padaryta 3000 testų ar 10 000 testų. Tikėtina, tuo atveju turėtume kitus skaičius, kurie būtų artimesni realiai situacijai. Kitų šalių tyrimai rodo, kad kasdien [užsikrėtusiųjų] skaičius didėja apytiksliai 30 proc.“, – kalbėjo politikė.

VU paskaitas organizuos nuotoliniu būdu

10:40 Atnaujinta 13:18

VU atstovas spaudai Ervinas Spūdys 15min nurodė, kad universitete veikianti koronaviruso prevencijai skirta darbo grupė priėmė sprendimą stabdyti kontaktinį Vilniaus universiteto studijų procesą artimiausioms 14 dienų (nuo kovo 13 d. iki kovo 27 d. imtinai).

„Laikotarpis, reaguojant į aplinkybes, gali būti pratęstas. Studijos ir darbas šiuo laikotarpiu vyks nuotoliniu būdu – paskaitos ir seminarai universiteto patalpose nevyks. Prevenciškai atšaukiamos ir bendruomenės narių komandiruotės.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniaus universitetas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vilniaus universitetas

VU darbuotojai, esant galimybei, su vadovo žinia turi dirbti nuotoliniu būdu. Tokiai galimybei nesant, raginama laikytis visų rekomenduotų higienos reikalavimų“, – teigiama pranešime.

Laboratoriniai užsiėmimai universitete gali vykti tik tuo atveju, jeigu juos nutraukiant padaroma itin didelė žala atliekamiems tyrimams.

„Studentai, grįžtantys iš ERASMUS+, raginami karantinuotis 14 dienų asmeninėse erdvėse, kuriose nėra bendro naudojimo patalpų, tad bendrabučiai tam nėra tinkami“, – skelbia VU.

A.Veryga: medicinos įstaigų pasirengimas – santykinis

10:33

Ketvirtadienį neeilinį posėdį dėl koronaviruso pavojaus organizuojanti Vyriausybė turėtų spręsti klausimus, susijusius su viešais renginiais – tiek uždarais, tiek atvirais, ugdymo procesu bei kelionėmis, po susitikimo su opozicija žurnalistams nurodė Ekstremalių situacijų centro vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Kai jau bus apsispręsta, tada galėsim pasakyti tiksliai. Aš nenoriu užbėgti už akių“, – sakė jis ir apie sprendimus žadėjo informuoti vėliau.

Turim kaimynus, senelius. Supraskim, kad nėra tai eilinė situacija.

Esant ekstremaliai situacijai dėl koronaviruso, Lietuva, anot ministro, turės ieškoti kūrybiškų sprendimų. Jis pripažino, kad medikai neturi galimybės nedirbti, o tuo pačiu – prižiūrėti vaikus, jei šiems sustabdžius ugdymo procesą teks likti namuose.

„Turim kaimynus, senelius. Supraskim, kad nėra tai eilinė situacija“, – pabrėžė A.Veryga.

Klausiamas, ar medicinos įstaigos pasiruošusios pacientų antplūdžiui, jei virusas plis, ministras atsakė, kad „pasiruošimas yra santykinis“.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

„Dabar yra pasiruošę ir dar papildomai tuos pajėgumus ruošia – ir deguonies papildomas įrangas išsivedžioja, ir panašiai. [...] Jeigu atsitiktų taip, kaip atsitiko Italijoje, turim padaryti, kad taip nebūtų. Jeigu bus tiek daug pacientų, kad jie užplūs ligonines, joks pasirengimas nepadės, nes jei tiesiog fiziškai nebus kam prieiti ir teikti pagalbą, nesvarbu ar įrangos turėsim, ar lovų, vis tiek bus blogai“, – kalbėjo A.Veryga ir ragino asmenis, besilankiusius pavojingose zonose, izoliuotis.

Seimas svarsto stabdyti darbus dviem savaitėms

09:55 Atnaujinta 13:44

Dėl koronaviruso grėsmės Seimas taip pat gali stabdyti darbus dviem savaitėms. Apie tai ketvirtadienio rytą žurnalistams pranešė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

„Siūlymas yra, kad dvi artimiausias savaites Seimas nesirinktų. Tada žiūrėsim, kokia bus situacija. Jeigu susirgimų Seimo kanceliarijoje ir tarp Seimo narių per tą laiką nebus, tokiu atveju bus galima drąsiau tą daryti“, – sakė jis.

Planuojama, kad parlamente nevyks ne tik plenariniai posėdžiai, bet ir kiti renginiai, pavyzdžiui, spaudos konferencijos. Seimo valdyba, kai kurie komitetai sprendimus, pasak R.Karbauskio, galėtų priimti nuotoliniu būdu.

„Reikalingas bus sprendimas, tikriausiai, kad valdyba ir kai kurie komitetai galėtų daryti posėdžius nesusirinkdami, apklausos būdu, tam, kad būtų suteikti įgaliojimai Vyriausybės nariams“, – teigė politikas.

Dvi savaites sustabdžius Seimo posėdžiavimą, nebūtų priimami teisės aktai, tačiau, anot R.Karbauskio, tai ne problema.

„Tokių gyvybiškai būtinų sprendimų Seime nėra“, – patikino jis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovė Irena Degutienė negalėjo atsakyti, ar opozicija palaikys siūlymą Seime stabdyti darbą.

„Pirmą kartą girdžiu, todėl dabar negaliu atsakyti nieko“, – teigė ji.

Sprendimą dėl parlamentarų darbo turėtų priimti Seimo valdyba.

VIDEO: R.Karbauskio komentaras apie šalyje besikeičiančią padėtį dėl koronaviruso

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad sprendimas dėl tolesnio Seimo darbo bus priimtas sulaukus naujausių ketvirtadienį planuojamų Vyriausybės sprendimų. 

„Vyriausybė ketvirtadienį rinksis, spręs. Visada klausysime specialistų rekomendacijų ir vyriausybinės komisijos. Vyriausybė žino, ką daro, ir su ja ir konsultuosimės“, – ketvirtadienį BNS sakė V.Pranckietis.

„Seimo valdybai suteikta teisė sprendimus priimti nuotoliniu būdu, valdyba atsakinga už posėdžių grafiką, tada ji galės operatyviai grafiką koreguoti“, – tvirtino parlamento vadovas.

Jis pažymėjo, kad sprendimas dėl dviejų savaičių pertraukos dar nepriimtas, Seimas ketvirtadienį posėdžiauja.

Opozicinių konservatorių frakcija sako neremsianti siūlymo daryti pertrauką Seimo darbe.

„Parlamentarai neturėtų būti privilegijuojami ir išskiriami iš kitų visuomenės grupių – universitetų darbuotojų, mokytojų, socialinių darbuotojų, valstybės tarnautojų ir daugelio kitų profesijų ir institucijų“, – sakoma partijos vicepirmininkės Monikos Navickienės pranešime.

„Kitaip negu siūlo valdantieji, Seimas turėtų kartu su vėluojančia užkardyti grėsmes Vyriausybe rinktis į neeilinius posėdžius, kad būtų kompleksiškai pasiruošta patiems sudėtingiausiems scenarijams visose srityse, pirmiausia sveikatos apsaugoje, tačiau taip pat ir ekonomikos, švietimo, socialinės apsaugos ir eilėje kitų”, – sako M.Navickienė.

Naujų koronaviruso atvejų Lietuvoje nėra

09:39

Ketvirtadienio duomenimis, naujų koronaviruso atvejų nėra nustatyta. 

Šiuo metu Lietuvoje fiksuoti trys koronaviruso atvejai – vasario 28 dieną šiaulietei, kovo 10 dieną – dviem kauniečiams. 

Iki šiol Lietuvoje iš viso atliktas 321 tyrimas dėl įtariamo koronaviruso.

Kiek mėginių tiriama, nebeskelbiama. 

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras stebi 6767 žmonių sveikatos būklę.

A.Monkevičius siūlo pamokas stabdyti dviem savaitėms

09:19

Atsižvelgdamas į koronaviruso pavojų, švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sako siūlysiantis stabdyti mokinių ugdymo procesą. Tokį sprendimą, anot jo, ketvirtadienį turėtų priimti Ekstremalių situacijų komisija.

„Mano pasiūlymas, atsižvelgiant į tą situaciją ir kitų šalių scenarijus, visgi (ugdymo procesą, – red.past.) stabdyti dviem savaitėms – nuo rytojaus. Dėl to ir noriu šiandien tai iki pietų padaryti – pasiūlyti. Sprendimas turi būti Ekstremalių situacijų komisijos“, – opozicinio Liberalų sąjūdžio posėdyje Seime ketvirtadienį teigė ministras.

Sustabdžius ugdymą, šis laikas, pasak A.Monkevičiaus, galėtų būti traktuojamas kaip atostogos, abiturientai mokytųsi nuotoliniu būdu.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius

„Norime suvaldyti, kad nebūtų  panikos, yra darželiai, bendrojo ugdymo įstaigos, profesinės mokyklos, universitetai, visa tai turime surikiuoti taip, kad pirmiausia panaudotume atostogų metą, ir per tą atostogų laiką, kur jis yra, ne darželiai, bet bendrojo ugdymo sistema, galėtume pasiruošti nuotoliniam ugdymui“, – sakė ministras.

„Abiturientams visai kitas režimas, abiturientai iš karto toliau turės dirbti, ir jie turės nuotoliniu būdu tą daryti“, – pažymėjo A.Monkevičius.

Ministras taip pat teigė, kad Švietimo, mokslo ir sporto ministerija stebi situaciją, renka duomenis, ar yra iš koronaviruso židinių grįžusių vaikų, mokytojų, darbuotojų.

„Mes turime visus duomenis, apie tai, ar yra kokių įtarimų, ar yra žmonių, kurie grįžę, ar vaikai, ar mokytojai, darbuotojai, visą situaciją mes turime, daugiau kaip 90 procentų visų šalies įstaigų dalyvauja šiame formate, renkame duomenis“, – sakė A.Monkevičius.

Vyriausybė spręs dėl švietimo sistemos darbo esant koronaviruso grėsmei

09:17

Vyriausybė ketvirtadienį spręs, kaip organizuoti švietimo sistemos darbą siekiant stabdyti koronaviruso plitimą.

„Yra Švietimo ministerijos parengtos rekomendacijos, kaip reikėtų elgtis, kaip dabar reikia elgtis ir Vyriausybėje taip pat šiandien svarstysime klausimą dėl švietimo sistemos darbo pasikeitus situacijai, kada atsirastų viruso plitimas šalies viduje ir kokios formos bus pasirinktos šiandien po posėdžio mes matysime“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Rekomendacijos jau yra pateiktos Švietimo ir mokslo ministerijos, jos pateiktos prieš kelias savaites ir tikrai nebus jokio drastiško sprendimo, jeigu mes turėsime bent kažkokį laiko rezervą, nuo kada įsigalios viena ar kita priemonė“, – sakė jis.

Rekomendacijos dėl masinių renginių taps privalomos

09:00

Ketvirtadienį vyksiančiame Vyriausybės posėdyje bus priimti nauji sprendimai siekiant užkirsti kelią koronaviruso plitimui, sako premjeras Saulius Skvernelis.

„Vyriausybė renkasi į neeilinį posėdį ir pasitarimą ir šiandien bus priimti sprendimai adekvatūs ir proporcingi esamai situacijai“, – Žinių radijui ketvirtadienio rytą sakė S.Skvernelis.

„Šiandien Vyriausybė priims sprendimus pirmiausia, kas susiję su prevencinėmis priemonėmis, masiniais renginiais, taip pat svarstysime klausimą, aišku, jis nėra dar šios minutės aktualiausias, bet ir tam tikrą poveikį pasaulinės, europinės ekonomikos Lietuvos ekonomikai, tam tikros amortizacinės priemonės“, – kalbėjo jis.

Matome, kaip yra: tos pačios sportinės varžybos, teatrai, kino teatrai – tikrai kol kas galime belsti į stalą, plitimo tarp mūsų piliečių nėra, bet situacija tikrai keičiasi.

Premjeras sakė nenorintis komentuoti konkrečių sprendimų, kuriuos ruošiamasi priimti, jie paaiškės po posėdžio.

„Tokios priemonės jau bus jos nebe rekomendacinio pobūdžio“, – sakė S.Skvernelis.

Jis teigė, kad vienas iš klausimų, kurie bus aptariami, bus masiniai renginiai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

„Tikėtina, masiniai renginiai. Matome, kaip yra: tos pačios sportinės varžybos, teatrai, kino teatrai – tikrai kol kas galime belsti į stalą, plitimo tarp mūsų piliečių nėra, bet situacija tikrai keičiasi“, – kalbėjo jis.

Premjeras taip pat užsiminė, kad bus imtasi sprendimų ir dėl tiesioginių skrydžių į Italiją.

„Yra ribojami skrydžiai, likusi yra viena aviakompanija ir šiandien Vyriausybė irgi priims sprendimus, susijusius su tiesioginiu susisiekimu su Italija“, – sakė S.Skvernelis.

S.Skvernelis pabrėžė, kad panikai pagrindo nėra, Lietuva yra pasiruošusi, taip pat ir finansiškai.

Paskutinis atnaujinimas 2020-03-12 09:00

Vyriausybė ketvirtadienį susirinko į neeilinį posėdį ir pasitarimą ir apsisprendė dviem savaitėms uždaryti ugdymo įstaigas, uždrausti renginius, kuriuose dalyvauja daugiau nei 100 žmonių.

„Šiandien Vyriausybė priims sprendimus pirmiausia, kas susiję su prevencinėmis priemonėmis, masiniais renginiais. Taip pat svarstysime klausimą, aišku, jis dar nėra šios minutės aktualiausias, bet svarstysime ir tam tikrą pasaulinės, europinės ekonomikos poveikį Lietuvos ekonomikai, tam tikras amortizacines priemones“, – ryte Žinių radijui sakė S.Skvernelis.

Koronaviruso paveiktoms įmonėms yra prievolių atidėjimo galimybė

Daliai verslo skaičiuojant nuostolius dėl koronaviruso, premjeras Saulius Svernelis sako, kad yra mokesčių atidėjimo galimybė, tačiau kiekviena įmonė bus vertinama individualiai. Jis taip pat pabrėžė, kad valstybė nesiruošia verslui teikti subsidijų.

„Galime pasakyti, jeigu kas nors galvoja, kad valstybė pradės subsidijas dalinti arba remti, pakeisti vartotojus ir valstybė taps vartotoju, taip tikrai nebus, bet su atskirom šakom vyksta pokalbiai. (...) Identifikuojamos rizikos ir yra svarstoma, kaip palengvinti naštą“, – interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė premjeras.

„Jeigu atsirastų nedarbo problema, mes irgi tam esame pasiruošę, jei atsirastų problemos įmonėms su prievolių vykdymų, tai galiu pabrėžti labai atsakingai, kad Valstybinė mokesčių inspekcija į kiekviena faktą žiūrės individualiai, su visomis įmanomomis teisinėmis priemonėmis – prievolių atidėjimas, grafiko išdėstymas, tikrai nebus taip, kad šitoj situacijoj įmonės, kurios dėl koronaviruso susiduria su ekonomikos sunkumais, patirtų sankcijas, nepatogumus ar persekiojimą“, – pridūrė jis.

Premjeras taip pat užsiminė, kad Vyriausybė turi planų, kaip, atsiradus poreikiui, reikėtų skatinti šalies ekonomiką, vidinį vartojimą, bet detaliau jų neįvardijo.

„Kol kas nėra apie ką kalbėti, šalies ekonomika tvirta, finansai taip pat pakankamai gerai suvaldomi“, – sakė S.Skvernelis.

Jis pabrėžė, kad kalbėti apie ekonominę krizę nėra jokio pagrindo, o Lietuva esą yra pasiruošusi visiems iššūkiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius